4.2.29 Підготовка складальних одиниць і деталей до виконання зварювальних робіт, марки застосовуваних електродів, дроту, флюсів, методи зварювання та контролю, якість зварних швів повинні відповідати вимогам технічної документації, а також міждержавних і національних стандартів.

4.2.30 Цистерни, крім внутрішніх поверхонь котлів і місць, спеціально передбачених технічною документацією, повинні бути пофарбовані. Котли цистерн, виготовлені з корозійностійких матеріалів (неіржавних сталей, титану, алюмінію), допускається не фарбувати.

4.2.31 Технічні вимоги до лакофарбового покриття — згідно з ГОСТ 7409.

4.2.32 Зовнішній вигляд лакофарбових покриттів повинен відповідати VII класу згідно з ГОСТ 9.032.

4.2.33 Поверхні деталей і складальних одиниць, які не можуть бути пофарбовані складеними через недоступність до них, повинні бути пофарбовані до складання.

4.2.34 На внутрішні поверхні зварних сталевих конструкцій замкненого профілю, виконаних суцільними швами, покриття не наносять.

Нанесення покриття на внутрішні поверхні сталевих зварних конструкцій замкненого профілю, зварюваних переривчастими швами, а також сполучуваних поверхонь під дугове зварювання переривчастими швами — згідно з ГОСТ 7409.

4.2.35 Колір і матеріали для покриттів цистерн повинні відповідати вимогам, обумовленим конструкторською документацією на конкретну модель цистерни.

4.2.36 Різьба болтів, крім болтових з'єднань усередині котлів цистерн для перевезення хімічних і харчових продуктів, поверхні тертя важелів, тяг, осей повинні бути змащені мастилом ЦИАТИМ-201 згідно з ГОСТ 6267, мастилом солідол Ж згідно з ГОСТ 1033 чи графітовим мастилом згідно з ГОСТ 3333.

4.2.37 Під час постановки рами на візки робочі поверхні підп'ятникових місць повинні бути змащені мастилом солідол Ж згідно з ГОСТ 1033, графітовим мастилом згідно з ГОСТ 3333 чи мастилом солідол С згідно з ГОСТ 4366.

4.3 Вимоги до надійності

4.3.1 Вимоги до надійності встановлюються в технічних умовах на конкретні моделі цистерн.

4.3.2 Номенклатура показників надійності цистерн повинна включати:

— гамма-відсотковий термін служби до списання, років;

— гамма-відсотковий термін служби до першого капітального ремонту, років;

— гамма-відсотковий термін служби до першого деповського ремонту, років.

4.3.3 Показники надійності комплектувальних складальних одиниць і деталей цистерн - відповідно до нормативних документів на ці вироби.

4.4 Маркування

4.4.1 На кожній цистерні в місцях, установлених технічними документами, повинно бути нанесене маркування, що включає:

— заводський номер цистерни за системою нумерації підприємства-виробника;

— вантажопідйомність;

— масу тари;

— дату випуску цистерни;

— назву продукту, який перевозиться;

— знак належності країні;

— інші відомості відповідно до вимог замовника (споживача).

4.4.2 На металевій табличці, встановленій на рамі, повинно бути наведено:

— назву або товарний знак підприємства-виробника;

— заводський номер цистерни за системою нумерації підприємства-виробника;

— рік випуску цистерни.

4.4.3 Маркування на цистернах для перевезення рідких вантажів повинно містити тип калібрування котла.

4.4.4 Маркування на цистернах, що працюють під тиском понад 0,07 МПа, повинне містити величину робочого тиску в котлі.

4.4.5 На цистернах, у разі перевезення в них небезпечних вантажів, повинні бути нанесені знаки небезпеки згідно з ГОСТ 19433 та попереджувальні написи, які забезпечують їхню безпечну експлуатацію.

4.4.6 За результатами сертифікації цистерни повинні маркуватися знаком відповідності згідно з національною системою сертифікації.

4.5 Комплектність

4.5.1 До цистерни згідно з договором на постачання прикладають:

— технічний паспорт на цистерну;

— паспорт на посудину, що працює під тиском (понад 0,07 МПа), для цистерн, підвідомчих державному нагляду;

— паспорт на запобіжно-впускний клапан;

— копію сертифіката відповідності (за його наявності).

4.5.2 Технічна документація (креслення складальних одиниць і деталей, технічний опис та інструкція з експлуатації) постачаються за заявкою споживача.

5 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ТА ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА

5.1 Конструкція цистерни повинна відповідати вимогам безпеки протягом усього періоду експлуатації за умови виконання споживачем вимог, установлених цим стандартом, ГОСТ 22235 та експлуатаційною документацією.

5.2 Цистерна повинна відповідати «Типовым требованиям по технике безопасности и производственной санитарии для проектрирования и постройки грузовых и пассажирских вагонов железнодорожного транспорта» [4], узгодженим з органами профспілок, і «Правилам устройства» [2].

5.3 Номенклатура обов'язкових показників безпеки цистерн повинна містити:

— напругу в основних несівних елементах конструкції та внутрішній тиск у котлі;

— коефіцієнт запасу міцності (опору втомленості) елементів рами і кузова;

— коефіцієнти вертикальної та горизонтальної динаміки кузова;

— коефіцієнт запасу поперечної стійкості цистерни від перекидання під час руху в кривій від дії бічних сил;

— коефіцієнт запасу стійкості колісної пари проти сходу з рейок;

— коефіцієнт запасу стійкості цистерни проти сходу з рейок;

— розрахунковий коефіцієнт сили натиску гальмівних колодок за порожнього та завантаженого режимів гальмування;

— розрахунковий коефіцієнт зчеплення коліс з рейками за усіх режимів гальмування (із врахуванням можливості юзу);

— зёбезпечення автоматичного зчеплення і проходу зчеплених та поодиноких вагонів у кривих малих радіусів по криволінійних ділянках колії та сортувальній гірці.

Величини обов'язкових показників безпеки встановлені «Нормами для расчета» [1].

5.4 Норми герметичності затворів і вибір класів герметичності запірної арматури, встановлюваної на котлі, повинні відповідати ГОСТ 9544 і технічним умовам на цистерну.

5.5 Конструкція автогальма повинна забезпечувати безпечну експлуатацію за зарядного тиску в гальмівній магістралі від 0.53 до 0,62 МПа (від 5,3 до 6,2 кгс/см2).

5.6 Стоянкове гальмо повинне здійснювати гальмування одиночної завантаженої цистерни на ухилі до 0,03 зусиллям, прикладеним до рукоятки гвинта гальма, не більше ніж 300 Н. Конструкція стоянкового гальма повинна виключати самочинне його відпускання.

5.7 Зовнішні драбини, розміщені під кутом до горизонталі менш ніж 70°, повинні бути обладнані поручнями.

5.8 Цистерни повинні бути обладнані поручнями й підніжками для складачів потягів і пристосованнями для кріплення кінцевих сигнальних пристроїв, установленими на лобовому листі.

Підніжки повинні мати поручні, помости — огорожі, перехідні площадки — огорожі та сходинки.

5.9 Будки для супровідників повинні бути обладнані сидінням і огорожею.

5.10 Сходинки драбин, помости й підніжки повинні бути виготовлені з рифленої сталі або просічно-витяжного листа та унеможливлювати ковзання по них. Помости повинні забезпечувати стікання рідини, що попадає на них.

5.11 Кріплення поручнів драбин та іншого обладнання повинне виключати самочинне відкручування гайок, болтів і т. ін.

5.12 Конструкція цистерн для перевезення рідких вантажів повинна передбачати запобіжні пристрої, які унеможливлюють попадання вантажів, що перевозяться, на гальмівне обладнання.

5.13 Конструкція цистерн за умови дотримання технології зливо-наливних операцій повинна унеможливлювати накопичення статичної електрики.

5.14 Металеві частини цистерн для перевезення легкозаймистих і вибухонебезпечних вантажів, які можуть дотикатися до проводів пошкодженої контактної мережі або в яких може виникнути статична електрика і призвести до утворення іскри, повинні бути заземлені під час завантаження та розвантаження продукту.

5.15 Вимоги безпеки до конструкції цистерн з електрообігрівом повинні відповідати ПУЭ [3], ГОСТ 12.1.004 та ГОСТ 12.1.010.

5.16 Ланцюги заземлення повинні бути з корозійностійкого матеріалу і мати такий переріз, щоб їхня електрична провідність була не менше провідності мідного дроту перерізом 35 мм2.

5.17 Ступінь захисту електричного обладнання системи розігріву цистерн для перевезення вантажів, що затвердівають, — ІР44 згідно з ГОСТ 14254. Електричні проводи, що відносяться безпосередньо до цистерн, а також місця їхнього з'єднання повинні бути захищені від механічних пошкоджень.

5.18 У місцях, передбачених для встановлення домкратів, повинні бути встановлені планки з рифленою поверхнею.

5.19 Цистерни повинні мати пристрої, що запобігають падінню на колію шарнірне закріплених складальних одиниць і деталей.

5.20 На цистерні повинне бути передбачене місце для розміщення знаків небезпеки.

5.21 Установка експлуатаційного обладнання цистерн для перевезення небезпечних вантажів: пристроїв зливу й наливу, контрольно-вимірювальних приладів і запобіжних пристроїв — повинна унеможливлювати їхнє пошкодження під час руху та вантажно-розвантажувальних робіт.

5.22 Зливо-наливний пристрій цистерн, призначених для перевезення зріджених газів 1 і 2 ступенів небезпеки згідно з ГОСТ 19433, повинен бути обладнаний швидкісними клапанами, що унеможливлюють вихід продукту в разі розриву трубопроводу, а також рівнемірами чи іншими пристроями контролю рівня.

5.23 Наконечник і головка з'єднувального рукава, кінцевий і роз'єднувальний крани, ручка перемикача режимів і штовхач випускного клапана повітророзподільника, сигнальний відросток замка автозчепки повинні бути пофарбовані в червоний колір.

5.24 Згідно з технічними умовами на конкретні моделі цистерн, котли повинні бути обладнані запобіжними чи запобіжно-впускними клапанами, пристроями контролю рівня наливу, внутрішніми драбинами та іншими пристроями, потрібними для безпечного й екологічно чистого транспортування, завантаження та розвантаження вантажів.

5.25 Робочі органи запобіжних і запобіжно-впускних клапанів повинні бути закриті захисним ковпаком.

5.26 Зливо-наливні пристрої повинні унеможливлювати самочинну розгерметизацію затворів за умови виконання чинних правил перевезення та експлуатації цистерн.

5.27 На бічній поверхні рами з двох боків зливного пристрою повинен бути нанесений напис щодо обов'язкового закриття кришки зливного пристрою.

5.28 Виготовлення, випробування, приймання котла й арматури цистерн, підвідомчих органам державного нагляду, повинні провадитись відповідно до вимог «Правил устройства» [2], технічної документації і технічних умов.

5.29 У конструкції цистерни не повинні використовуватися нові спеціальні матеріали, що не забезпечують її утилізацію після закінчення терміну служби.

5.30 Конструкція цистерн повинна забезпечувати запобігання забрудненню навколишнього середовища твердими, рідкими та газоподібними речовинами. Величина тиску регулювання запобіжного клапана цистерни не повинна перевищувати більш ніж на 25 % величину робочого тиску в котлі.

5.31 Вимоги безпеки до комплектувальних виробів повинні бути наведені в норцатив-них документах на ці вироби.

6 ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ

6.1 Для перевіряння відповідності цистерни вимогам цього стандарту провадять приймально-здавальні, періодичні, типові та сертифікаційні випробування.

6.2 Відповідність дослідних зразків цистерн вимогам цього стандарту, нормативної та технічної документації, перевіряється під час проведення приймальних випробувань згідно з ГОСТ 15.001.

6.3 Приймально-здавальним випробуванням підлягає кожна цистерна.

6.4 Під час приймально-здавальних випробувань перевіряють відповідність цистерни вимогам 4.1.3, 4.1.4, 4.2.2—4.2.7, 4.2.9-4.2.11, 4.2.14, 4.2.15, 4.2.30-4.2.37, 4.4, 4.5, 5.7— 5.12, 5.17—5.20, 5.22—5.25, 5.27, 5.30 цього стандарту, вимогам нормативної і технічної документації в обсязі, встановленому технічними умовами на конкретну модель цистерни.

6.5 Періодичним випробуванням підлягає одна нововиготовлена в контрольованому періоді цистерна кожної моделі, що витримала приймально-здавальні випробування, в термін, обумовлений технічними умовами, але не рідше, ніж один раз на три роки. Під час періодичних випробувань контролюються всі параметри, розміри та показники призначення, функціонування механізмів та пристроїв цистерни, відповідність цистерни вимогам 4.1.3, 4.1.4, 4.2.2—4.2.7, 4.2.9—4.2.11, 4.2.14, 4.2.15, 4.4, 5.7-5.12, 5.17—5.20, 5.22—5.25, 5.27 цього стандарту.

Допускається періодичні випробування поєднувати з сертифікаційними.

6.6 Сертифікаційні випробування провадять для перевіряння відповідності обов'язковим вимогам цього стандарту згідно з національною системою сертифікації.

6.7 Контроль виконання вимог безпеки і охорони навколишнього середовища провадять під час приймальних випробувань на дослідному зразку, а також під час періодичних чи сертифікаційних випробувань,

6.8 Типовим випробуванням піддають цистерни після внесення змін у конструкцію або технологію виготовлення для оцінки ефективності та доцільності змін, які вносять.

Рішення про проведення типових випробувань приймає підприємство-виробник за узгодженням із замовником (споживачем) і, за потреби, з національними органами залізничного транспорту, а для цистерн, що перевозять небезпечні вантажі, і з органами державного нагляду.

6.9 Приймально-здавальні, періодичні та типові випробування провадять за програмами, розробленими виробником або розробником документації та узгодженими із замовником і національними органами залізничного транспорту, а для цистерн, що перевозять небезпечні вантажі, і з органами державного нагляду. Сертифікаційні випробування провадять за програмою, розробленою акредитованим випробувальним центром.

Програмою встановлюють обсяг, порядок і методику проведення випробувань, порядок оброблення результатів.

6.10 Результати приймально-здавальних випробувань оформляють протоколом і вносять у технологічний паспорт.