?? максимальний розмір каменя – не більше ніж 250 мм, а в умовах дії хвильових навантажень розмір (маса) кам'яного матеріалу відповідно до проекту, для габіонів матрацного типу не більше ніж 2/3 висоти матраца.

3.3.6 Допускається застосовувати камінь некондиційного зернового складу меншого розміру, але з відмінністю від 3.3.5, в обсязі не більше ніж 10 %. Укладання такого матеріалу слід здіснювати рівномірно по внутрішній порожнині габіону, зі збільшенням у проекті на 5??10 % значення насипної щільності кам'яного матеріалу, зазначеного в 3.3.3.

4 ВИМОГИ ЩОДО ПРОЕКТУВАННЯ І БУДІВНИЦТВА ГАБІОННИХ СПОРУД

4.1 Вихідні дані

4.1.1 Вихідні дані для проектування габіонних споруд мають містити відомості, потрібні для аналізу стану укосів природних схилів і штучних насипів, можливості визначення діючих сил, розрахунків основних параметрів споруд, розробки технологій та техніко-економічного обґрунтування проектних рішень відповідно до ДБН А.2.2-3.

4.1.2 Проектування габіонних споруд має базуватися на результатах інженерно-геологічних і гідрологічних вишукувань.

4.1.3 Для проектування габіонних споруд залежно від складності природних умов необхідні такі дані,які характеризують:

?? кліматичні умови;

?? інженерно-геодезичні вишукування:

?? гідрологічні умови;

?? інженерно-геологічні та гідрогеологічні вишукування та напрями покращення грунтів основ;

?? будівельні матеріали (фізико-механічні характеристики).

4.2 Вихідні положення проектування габіонних споруд

4.2.1 Основні вимоги щодо проектування габіонних споруд різного призначення, їх окремих конструкцій і основ, а також основні розрахункові положення і навантаження слід приймати згідно з нормативними документами, використаними в цьому посібнику, а також СНиП 2.01.07; СНиП 2.01.14; СНиП 2.02.02; СНиП 2.06.15. У процесі проектування і будівництва слід враховувати особливість габіонної споруди – проникний чарункуватий тип конструкції з гнучким об'ємним сітчастим каркасом.

4.2.2 Габіонні споруди і споруди, сполучувані з габіонними конструкціями, слід проектувати індивідуально з відповідним обґрунтуванням умов їх функціонування і проробками всіх конструктивно-технологічних рішень.

4.2.3 Місцеположення, компонування і тип споруд слід вибирати залежно від їх призначення, природних умов району будівництва і рекомендацій цього посібника.

4.2.4 У процесі розробки проектних рішень стосовно зведення габіонних споруд на слабких основах слід керуватися нормативними вимогами і рекомендаціями СНиП 2.06.05, СНиП 2.06.01.

4.2.5 При незмінності геометричних параметрів по довжині споруди уздовж відрізку понад трьох її висот, а також інженерно-геологічних характеристик основ, розрахунки габіонних споруд слід здійснювати на одиницю довжини споруди.

4.2.6 У процесі розрахунку стійкості природних схилів оцінюють загальну стійкість укосу, а також місцеву стійкість окремих частин укосу.

4.2.7 При відчуженні акваторії укісний профіль габіонної споруди не повинен провокувати такі негативні прояви:

?? для водойми – розмивання дна біля основи укосу за рахунок дії відбитих хвиль;

?? для річки – переформування русла через зміну напряму потоку води,якщо процес від”ємний.

4.2.8 Аналогове перенесення раніше розроблених індивідуальних рішень габіонних споруд з одного об'єкта на інший. прив'язки і обґрунтування придатності цих рішень до конкретних місцевих умов не допускається без виконання повірочних розрахунків.

4.3 Конструкція габіонних стінок

4.3.1 Габіонні стіни належать до затримувальних, підпірно-захисних і берегоукріплювальних гідротехнічних споруд, призначених для зміцнення укосів річок, водойм, природних схилів і укосів штучних насипів та інших ГТС.

4.3.2 До рекомендованих типів стін з коробчастих габіонів слід відносити:

?? масивно-об'ємні (гравітаційні);

?? стіни з армувальною панеллю.

4.3.3 Габіонні стіни (тип, форма, конструктивні розміри, в тому числі матеріали) необхідно проектувати з урахуванням місцевих умов, запланованих навантажень і можливих деформацій стін.

4.3.4 Висота стін має забезпечувати стійкість верхньої частини укосу, який потрібно захистити. Ширина габіонів, з яких складаються стіни, і форма стін встановлюється з умов забезпечення зовнішньої і внутрішньої стійкості стін.

4.3.5 Перевірка зовнішньої стійкості має включати розрахунок стін на зсув, перевертання і втрату несучої здатності основи (в тому числі по круглоциліндричній поверхні ковзання).

4.3.6 Перевірка внутрішньої стійкості стін має включати розрахунок на міцність по найнебезпечнішим перерізам (нормальні напруги в контактних шарах сполучення габіонів), а також перевірку стін на можливість відносного зсуву окремих шарів габіонів (дотичні напруги по поверхні контактних шарів).

4.3.7 Габіонну стіну слід розраховувати на сприймання найбільшого тиску ґрунту укосу, прийнятого шляхом порівняння активного тиску ґрунту і тиску ґрунту зворотної засипки (зсувного), прийнятого відповідно до СНиП 2.06.07.

4.3.8 У розрахунках слід враховувати особливості габіонних конструкцій:

?? внутрішні нормальні й дотичні напруження від зусиль стиску і зсуву не повинні перевищувати допустимі, при яких починається зміщення кам'яного наповнювача (руйнування сітки контейнера не допускається);

?? коефіцієнт пористості габіонів при ручному укладанні кам'яного матеріалу 0,25??0,35;

?? об'єм наповнення верхніх габіонів кам'яним матеріалом слід збільшити до 5 % понад проектний об'єм, з урахуванням можливості часткового самоущільнення матеріалу наповнення в період будівництва під дією вертикальних навантажень;

?? висота стін не повинна перевищувати 7??8 м без проміжних берм;

?? кут нахилу задньої грані стіни від вертикалі в бік зворотної засипки не повинен перевищувати 6??;

?? величина нависання верхніх габіонів над нижніми на задній грані споруди не повинна перевищувати 0,15 м;

?? величина взаємного зміщення сполучних швів верхнього і нижнього ряду габіонів по ширині стіни повинна бути не менша ніж 0,25 м;

?? величина зміщення верхнього габіону відносно нижнього при похилій передній грані споруди визначається проектом;

?? величина зміщення верхнього габіону відносно нижнього при вертикальній передній грані споруди – не менша ніж 0,05 м;

?? матрацні габіони на крутих схилах прикріплюють до основи анкерами з арматури завдовжки не менше ніж 50 см;

?? уклон природних схилів і закладення укосів штучних насипів, що їх захищають матрацні габіони, визначаються проектом залежно від стійкості й міцності ґрунту основи, але не крутіше ніж 1:1,5.

4.3.9 У спорудах заввишки понад 7??8 м у проекті необхідно передбачати влаштування проміжних берм.

4.4 Вимоги до габіонних споруд для захисту берегових укосів

4.4.1 Вихідні дані для проектування:

?? швидкість течії водного потоку приймається за даними гідрометеопостів і(або) за розрахунками відповідно до СНиП 2.01.14 та ДБН В.2.4-1-99;

?? глибина постійного або тимчасового підтоплення приймається за даними вимірювань гідрометеопостів і(або) за розрахунками рівня води на піку проходження паводка із забезпеченістю, що відповідає класу споруди об'єкта або території,яку захищають;

?? розрахункова висота хвилі і навантаження визначають відповідно до СНиП 2.06.04 з урахуванням середньої глибини потоку, розрахункової середньої довжини хвилі, конфігурації берегової лінії, яку захищають, і вітрового розгону.

4.4.2 Середній розмір кам'яного матеріалу і висота габіонів для захисту укосів берегів від розмивання у разі відсутності вітрових хвиль приймаються залежно від швидкості водного потоку відповідно до вимог, зазначених у таблиці 2.

Таблиця 2

Тип габіону

Висота габіону,

м

Середній розмір каменя, мм

Гранична швидкість потоку, м/с

85

3,5

0,15??0,17

110

4,2

Матрацний

85

3,6

0,23??0,25

120

4,5

100

4,2

0,30

125

5,0

Коробчастий

150

5,8

0,5??1,0

190

6,4

4.4.3 В умовах дії хвильових навантажень середній розмір (маса) кам'яного матеріалу і висота габіону визначаються розрахунком за СНиП 2.06.04. На етапі обґрунтування проекту середній розмір (маса) кам'яного матеріалу визначається залежно від максимальної висоти хвилі, закладення укосу (уклон) і має відповідати вимогам, зазначеним у таблиці 3.

Таблиця 3

Висота матрацного

Середній розмір

Закладення укосу (уклон) основи

габіону,

каменя,

1:1,5

1:2,0

1:3,0

м

мм

Максимальна висота хвилі, м

0,15??0,17

85

0,4

0,75

1,2

0,23??0,25

120

0,6

0,9

1,4

0,3

150

0,7

1,2

1,8

Понад 0,5

250

0,9

1,4

2,0

4.4.4 Висота габіонної споруди в обґрунтованому проектом випадку повинна перевищувати на 0,5??1,0 м розрахунковий рівень води у водоймі в паводковий період з урахуванням вітрової й суднової хвилі.

4.4.5 Розмір комірки сітчастого ящика визначається згідно з прийнятим середнім розміром каменя при виконанні умови 3.3.5.

4.4.6 Діаметр дроту сітки визначається з урахуванням навантажень, що сприймаються спорудою відповідно до 3.3.6.

4.5 Зворотне засипання і основа габіонних споруд

4.5.1 Для зворотної засипки задньої грані стіни габіонної споруди використовуються незв'язні водопроникні грунти відповідно до вимог СНиП 2.06.07.

4.5.2 При проектуванні споруд, призначених для підтримання зсувних схилів, Проектувальник визначає необхідність використання проникних крупнозернистих грунтів, що забезпечують відведення фільтруючої води.

4.5.3 У ряді випадків, коли Замовник не допускає виходу ґрунтових вод на фасадну передню грань споруди, потрібно влаштовувати відповідний відток з низького краю,якщо у основі зв’язний грунт.

4.5.4 Фізико-механічні характеристики матеріалу зворотної засипки стін з коробчастих габіонів з армувальною панеллю визначають відповідними нормативно-методичними документами.

4.5.5 При використанні коробчастих габіонів з армувальною панеллю відсортований матеріал зворотної засипки укладається і ущільнюється шарами товщиною, яку визначає проект, але не більше ніж 0,5 м.

4.5.6 Основи габіонних споруд слід проектувати, застосовуючи як базу:

а) результати інженерно-геодезичних, інженерно-геологічних,гідрогеологічних і інженерно-гідрометеорологічних вишукувань відповідно до СНиП 2.02.01 і ГОСТ 20522:

б) дані, що характеризують призначення, конструктивні й технологічні особливості споруди, навантаження, які діють на фундаменти, і умови її експлуатації.

4.5.7 При проектуванні основ споруд слід передбачати заходи щодо спряження споруди з основою, що забезпечать стійкість системи споруда??основа, міцність основи при всіх розрахункових сполученнях навантажень і впливів.

4.5.8 Розрахунок основи за несучою здатністю для забезпечення міцності й стійкості основи, а також запобігання зсуву споруди по підошві та її перекидання слід здійснювати з урахуванням прогнозу розмивання дна біля основи.

4.5.9 Глибину закладання підошви споруд допускається зменшувати за рахунок резервного відсипання в основу споруди крупного каменя, укладання циліндричних габіонів і(або) “фартухів” з матрацних габіонів і слід приймати відповідно до проекту мінімально можливою.

4.5.10 У зоні контакту зі зворотною засипкою, а також по основі габіонів слід укладати зворотний фільтр з нетканого голкопробивного геотекстилю по шару піщано-гравійної підготовки завтовшки 0,15??0,30 м.

.

4.5.11 У проектах габіонних споруд, які зводять на нескельній основі, слід передбачати підготовку і вирівнювання основи, видалення рослинного шару і шару, пронизаного корінням дерев і кущів або ходами землерийних тварин, а також видалення ґрунту, що містить понад 5 % по масі органічних включень або таку саму кількість солі, що легко розчиняються у воді.

4.5.12 Нетканий голкопробивний геотекстильний матеріал має відповідати таким вимогам:

?? стійкість до погодно-кліматичних і ґрунтових впливів;

?? запобігати розвитку небезпечних фільтраційних деформацій на контакті споруди з дренованим ґрунтом;

?? не створювати додаткових фільтраційних опорів (не кольматувати);

?? зберігати високу водопроникність при значних зовнішніх навантаженнях;

?? забезпечувати задану довговічність і ефективність роботи дренажу;

?? конструктивний матеріал (поліпропілен, поліамід);

?? поверхнева щільність не менша ніж 200 г/м2 для голкопробивних і 100 г/м2 для термоскріплених матеріалів:

?? коефіцієнт фільтрації не менший ніж 40 м/добу;

?? розривне навантаження не менше ніж 2 кН/м.

4.5.14 Тип нетканих геотекстильних матеріалів, що застосовують для будівництва габіонних споруд, визначає Проектувальник, при цьому в розрахунках зменшується коефіцієнт тертя у зоні контакту стінки з ґрунтом основи і зворотної засипки на 5??10 %.

5 ВИМОГИ БЕЗПЕКИ

5.1 Земляні, будівельно-монтажні, кам'яні, транспортні та вантажно-розвантажувальні роботи слід виконувати відповідно до вимог СНиП ІІІ-4-80* щодо безпеки праці в будівництві.