5.8. Вимоги програми забезпечення якості мають бути викладені в робочих процедурах та інструкціях. Процедури мають використовуватися для опису дій персоналу шляхом визначення того, що саме має бути зроблено та ким і як кожна дія буде здійснюватись та контролюватися, щоб гарантувати її ефективність. Інструкції мають містити опис індивідуальних завдань, які підтримують виконання всього процесу в цілому.

5.9. Програма забезпечення якості підлягає періодичному перегляду з метою аналізу її ефективності та відповідності існуючим вимогам.

Перегляд програми забезпечення якості передбачає аналіз установлених процедур, вихідних характеристик РАВ, технологічних параметрів процесів поводження з РАВ, інструкцій, регламентів, стандартів.

5.10. Для досягнення впевненості в ефективності процесів планування, оперативного управління, забезпечення та поліпшення якості мають проводитись регулярні незалежні оцінки програми забезпечення якості. Незалежна оцінка має проводитись кваліфікованими спеціалістами, не залежними від виконавців та керівників роботи, що перевіряється.

5.11. Суб'єкт діяльності створює такі умови, щоб усі працівники розуміли взаємозв'язок усіх стадій поводження з РАВ, рівень потенційної небезпеки конкретних РАВ та операцій з ними, рівень власної відповідальності персоналу, залученого до операцій з РАВ, необхідність і важливість забезпечення якості та процедур контролю якості на всіх стадіях поводження з РАВ.

5.12. З метою якісного та кваліфікованого виконання всіх операцій та процедур з поводження з РАВ суб'єктом діяльності проводяться регулярні перевірки знань, підвищення кваліфікації спеціалістів та обов'язкові навчальні курси для нового персоналу.

Усі дані з перевірки знань та навчання належним чином оформлюються та документуються.

Суб'єкт діяльності несе відповідальність за виділення необхідних засобів для забезпечення навчання та тренувань персоналу.

5.13. Установлюється система ведення записів для демонстрації ефективності виконання програми забезпечення якості та для доведення факту досягнення й підтримання безпеки та якості упаковок РАВ. Така система повинна передбачати контроль усіх необхідних записів, уключаючи їх ідентифікацію, зберігання та доступність для ревізії.

5.14. З метою визначення ефективності системи управління якістю суб'єктом діяльності провадиться відповідний контроль, що включає в себе певну діяльність та процедури з метою визначення та обліку основних параметрів процесу поводження з РАВ. Ця діяльність, наскільки це практично можливо, має бути спрямована на контроль окремих елементів процесу поводження з РАВ, окремих характеристик РАВ, що можуть включати:

ідентифікацію усіх факторів, що визначають характеристики РАВ (рівень радіоактивності, наявність інших токсичних, шкідливих чи небезпечних компонентів, інших важливих властивостей та параметрів);

вимірювання цих характеристик та параметрів для визначення знаходження їх у встановлених межах;

визначення приладів та інструментів, що дають змогу вимірювати потрібні параметри в заданих чи встановлених межах;

установлення необхідної точності при вимірюванні заданих параметрів;

установлення необхідної періодичності у вимірюваннях ключових параметрів;

документування результатів вимірювання та контролю;

періодичний перегляд та модернізацію процедур і параметрів контролю.

5.15. При визначенні процедур і параметрів контролю враховуються усі важливі характеристики РАВ (фізичні характеристики, хімічний склад і властивості, біологічна активність або токсичність тощо). Процедури контролю повинні бути розроблені для умов нормальної експлуатації, аварійної ситуації чи аварії.

 

Начальник Управління безпеки поводження з РАВ та зняття з експлуатації 

  Т. Я. Кутузова 

 

Додаток до Вимог та правил довгострокового зберігання довгоіснуючих та високоактивних радіоактивних відходів до їх захоронення в глибоких геологічних формаціях 

Орієнтовний перелік та зміст критеріїв приймання РАВ до сховища на довгострокове зберігання

Критерії 

Зміст критеріїв 

  

радіонуклідний склад;допустимі значення питомої активності;допустимі значення сумарної активності в упаковці РАВ;потужність дози на поверхні упаковки РАВ;поверхневе забруднення упаковки РАВ;радіаційна стійкість;однорідність просторового розподілу радіонуклідів;максимальний ефективний коефіцієнт розмноження нейтронів 

  

хімічний склад;хімічна сумісність;уміст хімічно активних компонентів;корозійна стійкість упаковок РАВ;уміст комплексоутворювальних, у тому числі хелатуючих, реагентів;вогнестійкість;уміст вибухонебезпечних речовин;газоутворення;уміст речовин, що при взаємодії з водою виділяють вогненебезпечні та вибухонебезпечні гази;токсичність;біологічна стійкість;самозаймистість 

структурна стабільність;механічна міцність упаковок РАВ;проникність та пористість;гомогенність;порожнини;тепловиділення;термічна стійкість