7.26. З інструментом слід поводитися обережно, не кидати, утримувати у чистоті, стежити за його справністю, оберігати шланги та електродріт від механічних пошкоджень.

8. ЕЛЕКТРОБЕЗПЕКА

8.1. При необхідності виконання робіт поблизу ліній електромереж, що знаходяться під напругою, останні повинні бути вимкнуті. Доторкатися до електричних проводів, тролей, устаткування категорично забороняється.

8.2. Виконання теплоізоляційних робіт під високовольтними лініями електромереж дозволяється тільки після прийняття заходів електробезпеки та видання допуску.

8.3. Неізольовані струмопровідні частини повинні бути захищені надійним огородженням або підняти на висоту, недоступну для доторкання.

8.4. Рубильники повинні бути обладнані кожухами і знаходитися у ящиках, які зачиняються.

8.5. Металеві частини машин та механізмів з електродвигунами, пускові апарати та інші пристрої, а також корпуси електроінструментів повинні бути заземлені.

8.6. Звертати чи вивертати електричні лампи під напругою забороняється.

8.7. Забороняється використовувати стаціонарні світильники замість переносних ламп.

8.8. Напруга для переносних світильників повинна бути не більше 36 В, а в місцях особливо небезпечних ( вологі місця, шахти, колодязі, металеві резервуари, котли, тощо ) не більше 12 В.

8.9. Ручний переносний світильник повинен бути обладнаний металевою сіткою для захисту лампи шланговим проводом з вилкою, яка виключає можливість вставити її в розетку з напругою більше 36 В.

8.10. Розетки та вилки для напруги 12 і 36 В повинні відрізнятися конструкцією від загальних штепсельних з’єднань для напруги 110 і 220 В і виключати можливість їх помилкового вмикання.

8.11. Забороняється підвищувати електродріт, пристрої та інструмент на рівні трубопроводи, кронштейни, а також прокладати їх по вологим та гарячим поверхням.

8.12. Робітники, які обслуговують механізми, пристрої та інструмент, допускаються до роботи тільки після спеціального інструктажу по електробезпеці та виробничого навчання.

9. РОБОТИ, ПОВ’ЯЗАНІ З МОНТАЖЕМ ОСНОВНОГО

ТЕПЛОІЗОЛЯЦІЙНОГО ТА ЗАХИСНОГО ПОКРИТТЯ

9.1. Необхідні інструменти, пристрої, інвентарні засоби слід розташовувати безпосередньо біля робочих місць так, щоб при роботі не робити зайвих рухів.

9.2. При роботі з мінеральною ватою та виробами з неї слід запобігати пиляння; мінеральну вату та вироби із неї треба обережно укладати, не кидаючи.

9.3. При роботі з мінеральною ватою та виробами із неї слід обов’язково користуватися окулярами, респіраторами та рукавичками.

9.4. Частки волосяного азбесту ( азбестові занози ), які попадають під шкіру, необхідно негайно видалити, тому що азбест має властивості збільшення.

9.5. Виконувати теплоізоляційні роботи біля діючого устаткування та апаратів, які знаходяться під тиском, допускається тільки по спеціальному письмовому дозволу ( допуску ).

9.6. Щоб запобігти опіку не можна торкатися голими руками гарячих трубопроводів або інших гарячих частин устаткування.

9.7. Забороняється відкривати будь-які вентилі, клапани, засуви, крани на трубопроводах та апаратах.

9.8. При нанесенні ізоляційних мастик на гарячу поверхню слід використовувати захисні окуляри.

9.9. Металеві сітки та каркаси основного ізоляційного шару не повинні мати гострих кінців проволоки, які можуть нанести травму.

9.10. З особливою обережністю слід установлювати кріпильні кільця по основному ізоляційному шару на трубопроводах та апаратах великого діаметру. При перетяжці кілець можливі їх обриви і поранення рук та обличчя ізолювальника кінцями кілець.

9.11. Під час наколювання теплоізоляційних виробів на шпильки, які приварені до корпусу апарата, слід оберігатись уколів кінцями шпильок.

9.12. На ізольованій поверхні, яка підготовлена під штукатурку, не повинно бути стирчатих кінців проволоки ( каркас, металева сітка, проволочні кільця, тощо ); кінці проволоки необхідно видалити або заглибити в ізоляційний шар.

9.13. Каркаси для армування теплоізоляційного шару та кріпіжні шпильки повинні бути зроблені з добре відпалюваної проволоки.

Невідпалювана або погано відпалювана проволока може пружинити і врешті може нанести травму ударом кінця.

9.14. При виконанні штукатурних робіт розчинами, які містять їдкі речовини (цемент, вапно, тощо) слід користуватися рукавичками. Робити з розчинами слід обережно, не розбризкувати їх. Ізолювальники при нанесенні штукатурного розчину соплом повинні бути забезпечені захисними окулярами.

9.15. До роботи з гарячим бітумом та мастиками допускають ізолювальників, які пройшли медичний огляд. Особи, які мають хворобу шкіри, очей, дихальних та кишкове-шлункових органів, до роботи з бітумом не допускаються.

9.16. Під час виконання робіт з бітумом та мастиками дозволяється розпалювати вогонь на відстані більше від місця роботи.

9.17. Котли для варіння бітуму та розігрівання ізоляційних мастик повинні бути міцно закріплені і надійно накрити неспалимими ( вогнестійкими ) кришками.

Заповнювати котли дозволяється тільки на 3 / 4 місткості.

9.18. Установка для варіння та розігрівання мастик повинна знаходитися від дерев’яних будівель не відстані не менше , біля установки треба мати комплект протипожежних засобів.

9.19. Приміщення, де виготовлюють ізоляційні матеріали та вироби з використанням бітуму, повинні мати надійну вентиляцію.

9.20. Підігрівати бітумні мастики у приміщеннях дозволяється тільки в електричних посудинах. Забороняється застосовувати різні нагрівальні прибори з відкритим вогнем.

9.21. Котел для варіння бітуму не повинен мати течію, майже краплену.

9.22. Не дозволяється класти в котел вологі матеріали, тому що бітум (мастика) може спінюватися та перелитися через край.

9.23. Загружаючи котел та перемішуючи бітум ( мастику ), слід знаходитися з протилежного краю від топочної дверці.

9.24. Перевозити бітум та мастику до місця робіт слід в бочках , які мають форму усіченого конусу, надійно закритих кришкою.

9.25. Розливати бітум та мастику в бочки слід дозувальними ковшами, стоячими за вітром.

9.26. В разі займання бітум та мастику слід гасити вогнегасником, піском, але ні в якому разі водою.

9.27. Роботу по обклеюванню рулонними матеріалами з застосуванням гарячого бітуму слід виконувати в захисних окулярах.

9.28. При свердлуванні створів в металевому кожусі слід обережно, не натискуючи на свердло, бо його поломка може нанести травму робітнику.

9.29. Під час установлення металевих кожухів слід оберігатися порізів рук гострими кінцями кожуха.

9.30. Забороняється штукатурити ізоляцію або установлювати збірні покриття, лежачи під трубопроводами або устаткуванням, що ізолюється.

10. ВИКОНАННЯ РОБІТ В ТРАНШЕЯХ, КАНАЛАХ

ТА КОТЛОВАНАХ

10.1. Виконання робіт в котлованах та траншеях зі схилами, які зволожніються, дозволяється тільки після досконалого огляду виконробом ( майстром ) стану ґрунту схилу та рушення нестійкого ґрунту в місцях, де виявлені “козирок” або тріщини

( відшарування ).

10.2. До спуску робітників в котловани або траншею глибиною більше повинна перевірятися стійкість схилів або кріплення стін.

10.3. Кріплення траншей глибиною до повинно бути, як правило, інвентарним і виконуватись згідно типовим проектам, а вийомок глибиною більше - по індивідуальному проекту.

10.4. Для спускання ізолювальників у котловани і широкі траншеї повинні бути установлені драбини (сходні) шириною не менше з поручнями.

Спускання робітників у траншеї по розпіркам кріплення забороняється.

10.5. Роботи під будовами, підземними комунікаціями та іншими спорудами, щоб запобігти нещасних випадків, дозволяється тільки після одержання організацією, яка виконує ізоляційні роботи, допуску від організації - володаря цих об’єктів.

10.6. Подавати теплоізоляційні матеріали в траншеї, канали та підвали слід механізованим методом або по жолобам, естакадам та похилим площинам.

10.7. Відкривати кришки люків оглядових колодязів дозволяється тільки спеціальними гаками або ломами. Відкривати люки руками забороняється.

10.8. Виконувати теплоізоляційні роботи на трубопроводах, укладених в траншеї, дозволяється тільки після закріплення їх на опорах.

10.9. Виконувати ізоляцію трубопроводів, які знаходяться у траншеях (каналах), лежачи під трубопроводами, забороняється.

10.10. Ізолювальники, зайняті на очищенні труб, повинні бути забезпечені рукавичками та захисними окулярами.

10.11. Під час гідравлічного чи пневматичного випробування трубопроводів, виконання теплоізоляційних робіт забороняється, а всі ізолювальники повинні бути виведені за межі зони випробування.

10.12. Щоб запобігти обрушенню ґрунту, розміщення теплоізоляційних матеріалів безпосередньо біля краю траншеї ( котловану, виїмки, тощо ) належить перевірити розрахунком стійкості схилів, а біля розкріплених виїмок - перевірити розрахунком надійність кріплень.

10.13. Колодязі, тунелі та камери, в яких виконуються теплоізоляційні роботи, повинні освітлюватися переносними лампами з напругою не більше 12 В.

11. ВИКОНАННЯ РОБІТ В ЗИМОВИХ УМОВАХ

11.1. Для обігрівання ізолювальників, працюючих на відкритому повітрі, повинні бути надані спеціальні приміщення.

11.2. Під час роботи в приміщеннях не можна допускати протягу; прорізи повинні бути закриті.

11.3. Місця роботи ізолювальників, особливо на трасах влаштованих на висоті, слід очищати від снігу та льоду.

11.4. До початку зимових робіт слід провести відповідний інструктаж з робітниками та ІТР по безпечним методам виконання робіт.

11.5. Необхідно підготувати надійну основу під риштування. Воно повинно бути рівним, очищеним від снігу та льоду. При відтаванні слід перевіряти основу під стояками риштувань.

11.6. Приміщення для приготування розчинів слід утеплювати, а мастики та розчини повинні бути виготовлені на гарячій воді. Температура мастик та розчинів, завезених до місця роботи, повинна бути не нижче 10 град. С.

11.7. Ізолювальники, які працюють на відкритому повітрі, повинні забезпечуватись теплим спецодягом, а робочі місця захищені розбірними щитами.

11.8. Забороняється фарбувати зовнішні поверхні теплоізоляційних конструкцій на відкритому повітрі.

11.9. Теплоізоляційні роботи в зимовий час, пов’язані з вологими процесами, при температурі нижче + 5 град. С забороняється.