-протяжність кабельного переходу має бути мінімальною. При цьому необхідно враховувати можливість реконструкції споруд, які перетинаються;

  • кут перетинання має бути 90° ±10°;
  • кабельні переходи необхідно розміщувати на прямолінійних ділянках доріг, умісцях із мінімальною кількістю залізничних колій.

5.25У разі перетину колій неелектрифікованих залізниць та автодоріг, а також проїжджої частини вулиць кабелі необхідно прокладати в поліетиленових, металевих, і, як виняток, в азбестоцементних трубах, з урахуванням 4.9 дотримуючись таких вимог:

відстані у плані від кінців трубопроводу або центра колодязя, коли він улаштовується на кінці трубопроводу, повинні бути не менш як:

а) у разі перетину колій залізниць:

  • 5 м до підошви укосу насипу;
  • 3 м до брівки укосу виїмки;

С. 22 ВБН В.2.2-45-1-2004

- 3 м до крайньої водовідвідної споруди земляного полотна (кювету, нагірної канави, резерву);

б) у разі перетину автомобільної дороги:

-2 м до підошви насипу або польової брівки кювету.

  1. На перетині з електрифікованими залізницями і трамвайними коліями,а також автодорогами, що мають контактну мережу міського електротранспорту,кабелі мають прокладатися в поліетиленових трубах. Труби необхідно укладати навсю довжину перетину з обладнанням виходу їх по обидва боки від підошви насипуабо польової брівки кювету на довжину не менше ніж 10 м, з установленням колодязів по кінцях труб.
  2. Мінімальні відстані по горизонталі від осі переходу мають бути такі:

- 10 м до стрілок і хрестовин залізничних і трамвайних колій і місць приєднання відсмоктувальних (дренажних) кабелів до колій рейкового транспорту;

  • 5 м у населеному пункті, 20 м на позаміській місцевості до фундаменту найближчої опори контактної мережі;
  • 20 м до переїздів.
  1. Мінімальні відстані по вертикалі від підошви рейок та від верху покриття автодороги до верху труб наведено в таблиці 7.1.
  2. Кількість труб, що прокладаються, та їхній діаметр визначаютьсяпроектом з огляду на норми завантаження каналів кабелями зв'язку різногопризначення; при цьому на кожні 3 труби, заповнені кабелями, додається однарезервна труба.
  3. На перетині постійних ґрунтових профільованих і непрофільованихдоріг, незалежно від способу прокладання, необхідно влаштовувати захист відмеханічних пошкоджень кабелю цеглою або залізобетонними плитами, що прокладаються на відстані 20 см над кабелем.
  4. Переходи через автомобільні дороги та залізничні колії необхідно виконувати безтраншейним способом з використанням установок типу БГ-ЗМ іпневмопробійників.

На кабельних переходах через автомобільні дороги та залізничні колії, де за умовами місцевості і вимогами експлуатаційних підприємств неможливе використання зазначених раніше механізмів, необхідно застосовувати безтраншейний спосіб прокладання з використанням УГНБ.

5.32Прокладання кабелю на переходах через дороги у водопропускних трубах, тунелях тощо не допускається.

6 ВИМОГИ І НОРМИ НА ВИКОНАННЯ КАБЕЛЬНИХ ПЕРЕХОДІВ ІЗ ВИКОРИСТАННЯМ УСТАНОВОК ГОРИЗОНТАЛЬНО-НАПРЯМЛЕНОГО БУРІННЯ

6.1 Використання УГНБ і застосування їх під час будівництва можливе для прокладання кабелю безтраншейним способом (у трубах) через такі перешкоди:

ВБН В.2.2-45-1-2004 С. 23

  • водні перешкоди (судноплавні і несудноплавні ділянки річок, водосховища,канали, озера тощо) шириною до 800 м і більше, у разі неможливості використаннякабелеукладачів і недоцільності використання засобів гідромеханізації;
  • автодороги і залізниці, де за умовами місцевості, геологічними умовамиабо через вимоги експлуатаційних підприємств неможливе використання установоктипу БГ-ЗМ і пневмопробійників;
  • технологічні коридори магістральних трубопроводів;
  • у скрутних умовах прокладання кабелів на позаміських ділянках трас і в населених пунктах з великою кількістю існуючих підземних комунікацій;
  • болота глибиною понад 2 м протяжністю до 800 м.

Переходи через водні перешкоди

  1. Місце влаштування кабельних переходів через водні перешкоди визначається при виборі траси, а також на основі вивчення геологічної характеристики, відповідної документації водогосподарських об'єднань загальнодержавного і місцевого значення. Конкретне місце переходу встановлюється за результатами проведених інженерно-вишукувальних робіт.
  2. Кабельні переходи через водні перешкоди, що виконуються із застосуванням УГНБ, мають розміщуватися від мостів автомобільних доріг і залізниць на відстані не менше ніж:

-300 м – на судноплавних ділянках внутрішніх водних шляхів;

-50 м – на несудноплавних ділянках внутрішніх водних шляхів та інших водних перешкод.

6.4Допустимі відстані проектованих створів, від існуючих підводних комунікацій визначаються їх охоронною зоною. За необхідності розміщення кабельних переходів в охоронних зонах існуючих комунікацій мінімальна відстань створу кабелю до комунікацій визначається проектом залежно від технічних умов власників комунікацій.

6.5Будівництво кабельних переходів через річки, водоймища, канали іззастосуванням УГНБ рекомендується в ґрунтах 1-4-ї груп (за наявності у ґрунтахгрубозернистих включень не більше ніж 20%, з розмірами частинок не більше ніж10 мм).

Під час застосування спеціальних бурових головок для скельних ґрунтів ґрунтовий діапазон застосування УГНБ збільшується залежно від технічних можливостей цих головок.

  1. Можливість виконання кабельного переходу визначається профілем і глибиною водної перешкоди, а також максимальною глибиною локації установок УГНБ (від 10 м до 30 м).
  2. Глибина буріння та її розрахунковий буровий профіль мають забезпечувати глибину прокладання кабелю (труб) у русловій частині річки не менш як 3 м від позначки можливого розмиву дна.

С. 24 ВБН В.2.2-45-1-2004

6.8Під час будівництва кабельних переходів через водні перешкоди шириною до 800 м прокладання оптичного кабелю зв'язку під руслом річки і в береговійчастині до проектної позначки має передбачатися у трубі (пакеті труб) із поліетиленувисокої щільності або аналогічного матеріалу із зовнішнім діаметром труби від40 мм до 110 мм.

За довжини кабельного переходу понад 800 м у буровій свердловині має передбачатися захисний кожух із внутрішнім діаметром, що забезпечує прокладання в ньому однієї або кількох труб для кабелів.

6.9Кількість труб та їхній діаметр визначаються в кожному конкретномувипадку з урахуванням експлуатаційного резерву та перспективи розвитку зв'язку.

У резервних трубах може передбачатися заготівельний дріт для подальшого прокладання кабелю.

  1. У разі виконання вимог 6.7-6.9 будівництво кабельних переходівчерез водні перешкоди виконується без резервного створу.
  2. Технологія прокладання оптичного кабелю у пластмасових трубах(задування чи протягування за допомогою заготовки – шнура або дроту), яка передбачається проектом, має забезпечувати на оптичному кабелі розтягуючі зусилля, менші за допустимі.

Переходи через автомобільні дороги та колії залізниць

  1. Кабельні переходи через автомобільні дороги та залізничні колії іззастосуванням УГНБ виконуються на підставі узгоджень з експлуатаційними підприємствами і проведених інженерних вишукувань у разі неможливості використання інших технічних засобів (БГ-3, проколювальних машин і пневмопробійників).
  2. Не допускається влаштування кабельних переходів у земляному полотніавтодоріг і залізниць.
  3. Глибина закладення труб від дорожнього покриття автодороги або підошви рейок залізниці має бути не менше ніж 3 м або на 1,5 м нижче від дна водовідних споруд чи підошви насипу дороги.

Переходи на перетинаннях із газопроводами та нафтопродуктопроводами

  1. Прокладання кабелів зв'язку на перетинаннях як поодиноких, так імагістральних трубопроводів (разом із кабелями технологічного зв'язку) із застосуванням УГНБ виконується під трубопроводом на відстані по вертикалі від нижньої твірної трубопроводу до свердловини кабельного переходу не менше ніж 2 м.
  2. Місця початку буріння і виходу бурової головки УГНБ мають бути неближче ніж за 20 м від стінки крайнього трубопроводу або підземного кабелю технологічного зв'язку.

ВБН В.2.2-45-1-2004 С. 25

Переходи через болота (торфовища)

6.17Через болота (торфовища) глибиною від 2 м і більше за довжини кабельного переходу до 800 м, роботи необхідно виконувати із застосуванням УГНБ, якщо буде забезпечено прокладання кабелю у трубах, на глибину не менше ніж 2 м у твердих ґрунтах.

Переходи у скрутних умовах

  1. УГНБ можуть застосовуватися для безтраншейного прокладаннякабелю у скрутних умовах на позаміських ділянках траси і в населених пунктах, де євелика кількість підземних комунікацій неглибокого залягання, якщо за умовамиузгоджень з їхніми власниками та виконання робіт із прокладання кабелю неможливе риття траншей і застосовування засобів механізації.
  2. Буріння свердловини із застосуванням УГНБ для прокладання труб абометалевого кожуха (для затягування в нього труб) має виконуватися нижче віднаявних підземних комунікацій на відстані по вертикалі не менше ніж 2 м.

7 ЗБЛИЖЕННЯ І ПЕРЕТИНАННЯ КАБЕЛЬНИХ ЛІНІЙ ЗВ'ЯЗКУ ТА ПРОВОДОВОГО МОВЛЕННЯ З ІНЖЕНЕРНИМИ МЕРЕЖАМИ І СПОРУДАМИ

Відстані від підземних кабелів ліній зв'язку (ЛЗ), проводового мовлення або трубопроводу кабельної каналізації до інших підземних інженерних мереж і наземних споруд у разі зближення або перетинання з останніми визначаються проектом і мають вибиратися з урахуванням вимог збереження зазначених комунікацій, але не повинні бути меншими від значень, наведених у таблицях 7.1, 7.2 і 7.3.

При цьому таблиця 3.1 ВСН 600 (відстані від кабелю лінії зв'язку та радіотрансляційної мережі або трубопроводу кабельної каналізації до інших підземних та наземних споруд) втрачає чинність.

Мінімальні відстані мають відповідати вимогам ДБН 360, ДБН В.2.5-20, ГОСТ 67, СНіП ІІ-89, СНіП 2.05.09, СНіП 2.05.13, ВСН 600, КНД 45-136, ПУЭ та вимогам цього розділу.

На перетині з підземними інженерними мережами кабелі ЛЗ та ПМ, кабельна каналізація мають прокладатися:

  • вище від каналізаційних та водопровідних мереж; у разі прокладання броньованих підземних кабелів – вище або нижче від діючих водопровідних мережзалежно від глибини їх закладання та умов погодження із власниками комунікацій;
  • вище або нижче від діючих кабелів зв'язку, силових кабелів, газопроводів,нафтопроводів і тепломереж залежно від глибини їх закладання та умов погодженняіз власниками комунікацій.

С. 26 ВБН В.2.2-45-1-2004

Таблиця 7.1 – Мінімальні відстані від кабелів ЛЗ і ПМ, трубопроводів кабельної каналізації до підземних інженерних мереж і наземних споруд при їх зближенні та перетинанні

Інженерні мережі і споруди

Мінімальні відстані (у світлі), м

по горизонталі (при зближенні)

по вертикалі (на перетинанні)

Мости автомобільних доріг і залізниць:

- через внутрішні судноплавні водні шляхи (ріки, канали і водосховища)

300

За проектом

- через несудноплавні ділянки внутрішніх водних шляхів та інші водні перешкоди

50

За проектом

Автомобільні дороги

1,0

від зовнішньої брівки кювету або підошви насипу дороги

Від верху покриття автодороги до верху труби і не менше ніж 0,51) від дна кювету, лотка:

Залежно від способу виконання робіт на перетинанні: 

- відкритим способом

-

1,0

- методом продавлювання, горизонтального буріння або щитової проходки

-

1,5

- методом проколу

-

2,5

Залізничні колії 1520 мм

3,2

від осі крайньої колії і не менше ніж 1 від підошви насипу або від зовнішньої брівки виїмки кювету

Від підошви рейки до верху труби і не менше ніж 0,51) від дна кювету, лотка

Залежно від способу виконання робіт на перетинанні:

- методом продавлювання

-

2,0

- методом проколу

-

2,5

Трамвайні та залізничні колії 750 мм, розташовані:

-

- в одному рівні з проїжджою частиною

2,8 до осі крайньої колії

Від головки рейки до верху труби

- на самостійному земляному полотні, на насипу або у виїмці

2 до зовнішньої брівки укосу виїмки або підошви насипу

ВБН В.2.2-45-1-2004 С. 27

Продовження таблиці 7.1

Інженерні мережі і споруди

Мінімальні відстані (у світлі), м

по горизонталі (при зближенні)

по вертикалі (на перетинанні)

Залежно від способу виконання робіт на перетинанні: 

– відкритим способом, продавлюванням або 

– горизонтальним бурінням

-

1,2

- щитовою проходкою

-

3

Зрошувальні канали

1,5 до брівки каналу

За проектом, але не менше 1

Водопровід діаметром до 300 мм

при зближенні та перетинанні з кабелем ЛЗ і ПМ або кабельною каналізацією

0,5

0,25/0,152)

Водопровід діаметром понад 300 мм при зближенні та перетині з кабелем ЛЗ і ПМ або кабельною каналізацією

1

0,25/0,152)

Трубопровід

Поза населеними пунктами Магістральні газопроводи при робочому тиску: – від 2,5 МПа(25кгс/см2) до 10 МПа (100 кгс/см2) – від 1,2 МПа (12 кгс/см2) до 2,5 МПа (25 кгс/см2) і магістральні нафтопроводи всіх класів

10

0,5/,015

Населені пункти, міжселищні мережі Газопроводи систем газопостачання: – високого тиску – від 0,6 МПа (6 кгс/см2) до 1,2 МПа (12 кгс/см2) при зближенні та перетинанні з кабельною каналізацією

3

0,15

- Те саме, тиском від 0,3 МПа (3 кгс/см2) до 0,6 МПа (6 кгс/см2)

2

0,15

- Те саме, середнього тиску від 5 КПа (0,05 кгс/см2) до 0,3 МПа (3 кгс/см2)

1,5

0,15

- Те саме, низького тиску до 5 КПа (0,05 кгс/ см2)

1

0,15