При цьому вартість перевезення не враховується у вартості матеріальних ресурсів.

Для підприємств дорожнього господарства, до складу яких входять, як структурні підрозділи, підсобні господарства (АБЗ, ЦБЗ, полігони, піскобази тощо), вартість матеріалів та конструкцій, що виготовляються на них, визначається як окремі види робіт, за діючими ресурсними елементними нормами.

2.9. Кошторисна вартість експлуатації машин і механізмів, зайнятих на дорожніх роботах, в прямих витратах визначається виходячи з нормативного часу їх роботи, необхідного для виконання встановленого обсягу робіт, та вартості експлуатації машин і механізмів на одиницю часу їх застосування в поточних цінах.

У вартості експлуатації будівельних машин і механізмів у тому числі позначається заробітна плата робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів.

Вартість машино-години в поточних цінах розраховується на підставі трудових і матеріальних ресурсів, наведених РКНЕМ, та поточних цін на них з доданням амортизаційних відрахувань на повне відновлення машин і механізмів», вартості матеріальних ресурсів на заміну частин, що швидко спрацьовуються, ремонт і технічне обслуговування, перебазування, а також податку з власників транспортних засобів та інших машин і механізмів.

По об'єктах, роботи на яких здійснюються із залученням бюджетних коштів, вартість машино-години приймається в межах, рекомендованих Укравтодором.

Нормативний час роботи будівельних машин і механізмів визначається на підставі ресурсних елементних кошторисних норм та обсягів робіт.

Вартість машино-години власної будівельної техніки визначається на підставі ресурсних показників, які наведено РКНЕМ, ВРКНЕМ, та відповідних поточних цін на них.

До визначеної таким чином вартості машино-години додаються за бухгалтерськими даними за попередній рік з врахуванням середньорічного наробітку: амортизаційні відрахування на повне відновлення будівельних машин і механізмів, які визначаються виходячи з їх балансової вартості підрядної організації на початок звітного періоду, норм амортизаційних відрахувань, встановлених чинним законодавством;

  • витрати на заміну частин, що швидко спрацьовуються, вартість матеріальних ресурсів на ремонт і технічне обслуговування та перебазування машин;
  • інші витрати, пов'язані з експлуатацією та утриманням будівельних машин і механізмів, що враховуються в складі прямих витрат (амортизація будівель і споруд дільниць механізації та витрати на їх утримання); податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, який обчислюється виходячи з суми податку на даний транспортний засіб;
  • земельний податок за ділянки, на яких розташовані склади, гаражі, майстерні, розміщуються машини та механізми;
  • плата за проведення періодичних оглядів вантажопідйомних механізмів в органах Держтехнагляду.

Збір за забруднення навколишнього природного середовища обчислюється за "Методикою визначення вартості збору за забруднення навколишнього природного середовища на будівництві і ремонті автомобільних доріг загального користування" згідно п.2.8 ВБН Д.1.1-218-1-2001 (із змінами та доповненнями № 1).

2.10.Вартість машино-години власної будівельної техніки визначається на підставі ресурсних показників, які приймаються згідно з п.2.8 ВБН Д.1.1-218-1- 2001 (із змінами та доповненнями № 1) та відповідних поточних цін на них.

Загальновиробничі та адміністративні витрати, а також прибуток враховуються в ціні пропозиції в цілому по будові і обчислюються з урахуванням трудовитрат робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні машин і механізмів.

2.11.При здійсненні робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування, які знаходяться в державній власності і фінансуються за рахунок коштів державного або місцевого бюджету, кошторисна вартість експлуатації будівельних машин і механізмів приймається в межах, рекомендованих Укравтодором, а при складанні договірної ціни та взаєморозрахунках ці показники уточнюються. При перевищенні рекомендованої вартості вони компенсуються за рахунок коштів на ризик і інфляції

2.12. Поточні ціни на матеріали для робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування визначаються франко-приоб'єктний склад і на встановлену одиницю виміру враховують такі елементи вартості:

  • відпускну ціну;
  • вартість тари, упаковки і реквізиту;
  • вартість транспортування залізничним і річковим транспортом до приоб'єкного складу та вантажних робіт;
  • заготівельно-складські витрати.

Як приоб'єктний склад при визначенні кошторисної вартості робіт приймається:

  • для матеріалів, які зберігаються просто неба, – майданчик, що використовується для їх розміщення;
  • для матеріалів, які є компонентами при приготуванні сумішей (асфальтобетону, цементобетону, піскосоляних сумішей, бітумних емульсій тощо), конструкцій та інших матеріалів на підсобних господарствах дорожніх організацій – територія підсобних господарств або окремий майданчик (полігон);
  • для інших матеріалів – склад (місце складування) для даного об'єкта.

Вивантаження та внутрішній транспорт на місці складування враховується в ресурсних елементних кошторисних нормах.

2.13. У складі кошторисної вартості матеріальних ресурсів враховуються заготівельно-складські витрати та витрати, пов'язані з втратами, які важко усуваються, та псування матеріалів при транспортуванні і зберіганні.

Ці витрати розраховуються за відсотком, рекомендованим Укравтодором, до кошторисної вартості матеріалів франко-приоб'єктний склад і є лімітом коштів на відшкодування цих витрат підрядника:

  • для будівельних матеріалів, виробів та конструкцій – 2 відсотки;
  • для металевих конструкцій – 0,75 відсотка.

2.14. У кошторисній вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг враховуються кошти на зведення та розбирання тимчасових будівель і споруд, необхідних для проведення робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг, а також для обслуговування працівників зайнятих на роботах з експлуатаційного утримання автомобільних доріг, з урахуванням можливості пристосування й використання для потреб існуючих та новозбудованих будівель і споруд сталого типу.

До тимчасових будівель і споруд належать виробничі, складські, допоміжні, житлові і громадські будівлі і споруди, необхідні для виконання робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг і обслуговуванні працівників.

Тимчасові будівлі і споруди поділяються на титульні та нетитульні.

Перелік титульних тимчасових будівель і споруд та нетитульних приймається згідно з додатками №5 і №6 до цих Правил.

Витрати зі спорудження, складання, розбирання, амортизації, поточного ремонту і переміщення нетитульних тимчасових будівель і споруд враховується в загальновиробничих витратах.

Кошти на титульні тимчасові будівлі і споруди включаються до глави "Тимчасові будівлі і споруди" зведеного кошторисного розрахунку вартості робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг. Розмір згаданих коштів при виконанні робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг визначається за усередненим відсотковим показником від підсумку глав 1-7 зведеного кошторисного розрахунку і визначається згідно з ВБН Д.1.1-218-1-2001( із змінами та доповненнями № 1):

  • при використанні асфальтобетону, цементобетону та інших матеріалів які готуються на власних підсобних господарствах, а також при виконанні інших видів робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг – 4,9 %;
  • при використанні готових сумішей і чорних в'яжучих придбаних від заводів інших відомств – 3,9 %;

Якщо розмір коштів на зведення та розбирання титульних тимчасових будівель і споруд в інвесторській кошторисній документації визначено за усередненими показниками, то це є лімітом на відшкодування цих витрат підряднику.

2.15 При формуванні ціни пропозиції кошти на покриття витрат підрядника на зведення та розбирання титульних тимчасових будівель і споруд з урахуванням можливості пристосування й використання для цих цілей існуючих та новозбудованих будівель і споруд сталого типу повинні визначатися за усередненими відсотковими показниками, із застосуванням до них знижувального коефіцієнту 0,85.

При цьому використання цього способу визначення коштів на покриття витрат підрядника на зведення та розбирання титульних тимчасових будівель і споруд за усередненими відсотковими показниками можливе тільки, якщо такий прийнято в кошторисній документації.

2.16 При взаєморозрахунках за обсяги виконаних робіт кошти на покриття витрат підрядника на зведення або пристосування тимчасових будівель і споруд визначаються або на підставі виконавчого кошторису, погодженого із замовником, та фактично збудованих (пристосованих) будівель і споруд, або за відсотковими показниками, що обумовлюються контрактом.

У разі, якщо в договірній ціні кошти на покриття цих витрат визначені за відсотковим показником, який за ВБН не перевищує 5 відсотків, при оформленні актів виконаних підрядних робіт витрати зі зведення тимчасових будівель і споруд або пристосування для цих цілей існуючих підрядником не розшифровуються і зворотні суми не зазначаються.

2.17. При складанні інвесторської кошторисної документації на виконання робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг в зимовий період просто неба і в приміщеннях, що не обігріваються, ліміт коштів на компенсацію додаткових витрат робочого часу робітників будівельників і монтажників та робітників, зайнятих на керуванні і обслуговуванні будівельних машин і механізмів, зв'язаних зі зниженням продуктивності праці, розраховуються на підставі усереднених коефіцієнтів.

Коефіцієнти до норм трудовитрат робітників-будівельників і монтажників, робітників, зайнятих на керуванні і обслуговуванні будівельних машин і механізмів, та нормативного часу роботи будівельних машин і механізмів складають:

Перша температурна зона – 1,10

Друга температурна зона – 1,15

Поділ території України за температурними зонами із зазначенням зимових періодів приймається згідно з п.2.15 ВБН Д.1.1-218-1-2001 (із змінами та доповненнями № 1).

Визначена вартість зимових подорожчань за усередненими коефіцієнтами при виконанні робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування враховується за підсумком глав 1-8 зведеного кошторисного розрахунку вартості.

Ці коефіцієнти є середньорічними і враховують усі додаткові витрати, зв'язані з ускладненням виконання робіт у зимовий період.

2.18.Додаткові витрати при виконанні робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування у літній період просто неба з додатковим тепловим випромінюванням від покриттів з органічними в'яжучими, при взаєморозрахунках за виконані роботи з експлуатаційного утримання автомобільних доріг у літній період визначаються за усередненим відсотковим показником, який становить 0,35 % від вартості робіт з експлуатаційного утримання за підсумком глав 1-8 зведеного кошторисного розрахунку вартості робіт за робочі дні з температурою повітря вище + 27°С.

Зазначені кошти визначаються тільки на обсяг робіт, виконання яких планується в зимовий чи літній період за умов, що наведені вище, і ці кошти є лімітом замовника для доплат підряднику при виконанні робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг.

Оцінка фактичних умов мікроклімату виробничого середовища здійснюється на підставі довідок обласних центрів з гідрометеорології щодо температури зовнішнього повітря.

2.19. Загальноприйняті профілактичні роботи по підготовці споруд до пропуску паводку обчислюються у загальному порядку.

2.20.Кошти для відшкодування інших витрат, що належать головним чином до діяльності підрядних організацій, включаються до глави 9 зведеного кошторисного розрахунку «Інші роботи і витрати». Приблизний перелік приймається згідно з додатком №4 до цих Правил.

Зазначені витрати визначаються на підставі положень чинного законодавства, вихідних даних замовника щодо здійснення робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування, умов їх виконання тощо.

2.21.У складі кошторисної документації визначається загальна кошторисна трудомісткість робіт з експлуатаційного утримання як сума нормативної та розрахункової трудомісткості цих робіт, що передбачаються:

-у прямих витратах:

нормативна кошторисна трудомісткість, визначена на підставі ресурсних елементних кошторисних норм, що враховує трудовитрати робітників на виконанні робіт з експлуатаційного утримання автомобільних доріг загального користування і робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів;

розрахункова кошторисна трудомісткість при перевезенні ґрунту, будівельного сміття і дорожніх матеріалів (кам'яних матеріалів, піску, сумішей та інших), що враховує трудовитрати робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні автотранспорту;

-у загальновиробничих витратах – розрахункова кошторисна трудомісткість визначена на підставі усереднених розрахункових показників, що наведені нижче:

у коштах на тимчасові будівлі і споруди розрахункова кошторисна трудомісткість у випадку, якщо кошти на зазначені цілі визначені за усередненим відсотковим показником, розраховується на підставі усереднених показників які приймаються згідно з п. 2.13 ВБН Д.1.1-218-1-2001 ( із змінами та доповненнями № 1);

у додаткових витратах при виконанні робіт з експлуатаційного утримання у зимовий період – розрахункова кошторисна трудомісткість визначена на підставі усереднених розрахункових показників які приймається згідно з п. 2.15 ВБН Д.1.1-218-1-2001 (із змінами та доповненнями № 1);

- у додаткових витратах при виконанні робіт з експлуатаційного утримання у літній період - розрахункова кошторисна трудомісткість визначена на підставі усереднених розрахункових показників які приймається згідно з п.2.15 ВБН Д.1.1-218-1-2001 (із змінами та доповненнями № 1);