2.6Кошторисна заробітна плата (основна та додаткова), що наводиться в прямих витратах у локальних кошторисах, визначається окремо для робітників-будівельників, монтажників, і робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні будівельних машин, та робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні власних автотранспортних засобів при перевезенні ґрунту, будівельного сміття і дорожніх матеріалів (кам'яних матеріалів, піску, сумішей та інших). Розрахунок кошторисної заробітної плати виконується на підставі нормативно-розрахункових трудовитрат і вартості людино-години, яка відповідає середньому нормативному розряду робіт для ланки робітників-будівельників, монтажників та середньому нормативному розряду ланки робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів, та робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні власних автотранспортних засобів і тракторів.

Вартість людино-години згаданих робітників по будовах (об'єктах), будівництво, реконструкція і ремонт яких здійснюються із залученням Державних і місцевих бюджетних коштів, приймається в межах, установлених Укравтодором з урахуванням рівня заробітної плати, наданого Держбудом України і погодженого з Мінекономіки України.

2.7 Кошторисна вартість будівельних матеріалів, виробів та конструкцій у прямих витратах визначається на підставі нормативної потреби в них, розрахованої виходячи з обсягів робіт, передбачених робочими кресленнями, зазначених у кошторисах, дефектних актах та відповідних поточних цін.

Поточні ціни на матеріальні ресурси по об'єктах, робота на яких здійснюється із залученням бюджетних коштів або коштів підприємств державної власності приймаються за рівнем, що склався в регіоні за цінами виробників.

Кошторисна вартість перевезення автотранспортом і тракторами ґрунту, будівельного сміття і дорожніх матеріалів (кам'яних матеріалів, піску, сумішей та інше) розраховується як окремий вид робіт у локальному кошторисі, в розрахунку на перевезення 1 т вантажу і вартості машино-години транспортного засобу (методика розрахунку розроблена та затверджена Укравтодором і наведена у додатку 1). При цьому вартість перевезення не враховується у вартості матеріальних ресурсів.

Для підприємств дорожнього господарства, до складу яких входять, як структурні підрозділи, підсобні господарства (АБЗ, ЦБЗ, полігони, піскобази та інші), вартість матеріалів та конструкцій, що виготовляються на них, визначається за ресурсними елементними нормами на їх приготування (ДБН, ВБН), як окремі види робіт і трудовитрати на їх виготовлення враховуються при визначенні загальновиробничих, адміністративних витрат і прибутку.

2.8 Кошторисна вартість експлуатації машин і механізмів, зайнятих на дорожніх роботах, в прямих витратах визначається виходячи з нормативного часу їх роботи, необхідного для виконання встановленого обсягу робіт, та вартості експлуатації машин і механізмів на одиницю часу їх застосування в поточних цінах.

У вартості експлуатації будівельних машин і механізмів у тому числі позначається заробітна плата робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів.

Вартість машино-години в поточних цінах розраховується на підставі трудових і матеріальних ресурсів, наведених РКНЕМ, та поточних цін на них з доданням амортизаційних відрахувань на повне відновлення машин і механізмів, вартості матеріальних ресурсів на заміну частин, що швидко спрацьовуються, ремонт і технічне обслуговування, перебазування, а також податку з власників транспортних засобів та інших машин і механізмів.

По об'єктах, роботи на яких здійснюються із залученням бюджетних коштів, вартість машино-години приймається в межах, рекомендованих Укравтодором.

Нормативний час роботи будівельних машин і механізмів визначається на підставі ресурсних елементних кошторисних норм та обсягів робіт.

Час використання робітниками-будівельниками та монтажниками механізованого виробничого знаряддя включено до норм трудовитрат робітників-будівельників та монтажників і відокремлено в нормах лише для розрахунку вартості енергоносіїв та паливно-мастильних матеріалів, яка враховується в складі прямих витрат на матеріальні ресурси.

Амортизаційні відрахування, витрати на ремонт та переміщення механізованого виробничого знаряддя враховуються загальновиробничими витратами.

Вартість машино-години власної будівельної техніки визначається на підставі ресурсних показників, які наведено РКНЕМ, ВРКНЕМ, та відповідних поточних цін на них.

Вартість збіру за забруднення навколишнього природного середовища обчислюється за "Методикою визначення вартості збору за забруднення навколишнього природного середовища на будівництві і ремонті автомобільних доріг загального користування", яка розроблена і затверджена Укравтодором (Додаток 2).

Вартість амортизаційних відрахувань на повне відновлення будівельних машин і механізмів, які визначаються прямолінійним методом згідно з листами Держбуду України від 09.04.2004 № 7/5-417 та Укравтодору від 17.12.2004 р. № 2/10.2-4-2622 та від 14.12.2005 р. № 2/7.1-4-2360.

До визначеної таким чином вартості машино-години додаються за бухгалтерськими даними за попередній рік з врахуванням середньорічного наробітку:

  • витрати на заміну частин, що швидко спрацьовуються, вартість матеріальних ресурсів на ремонт і технічне обслуговування та перебазування машин;

- інші витрати, пов'язані з експлуатацією та утриманням будівельних машин і механізмів, що враховуються в складі прямих витрат (амортизація будівель і споруд дільниць механізації та витрати на їх утримання);

-податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, який обчислюється виходячи з суми податку на даний транспортний засіб;

  • земельний податок за ділянки, на яких розташовані склади, гаражі, майстерні та розміщуються машини та механізми;
  • плата за проведення періодичних оглядів вантажопідйомних механізмів в органах Держтехнагляду.

2.9При визначенні договірної ціни загальновиробничі та адміністративні витрати, а також прибуток враховуються в ціні пропозиції в цілому по будові і обчислюються з урахуванням трудовитрат робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні машин і механізмів.

При здійсненні дорожніх робіт за рахунок бюджетних коштів або коштів підприємств, установ і організацій державної власності вартість експлуатації будівельних машин і механізмів у складі кошторисної документації визначається у межах рекомендованих Укравтодором усереднених цін на машино-години, а при складанні договірної ціни та взаєморозрахунках ці показники уточнюються. При перевищенні рекомендованої вартості вони компенсуються за рахунок коштів на ризик і інфляції.

2.10Поточні ціни на матеріали для дорожніх робіт визначаються франко-приоб'єктний склад і на встановлену одиницю виміру враховують такі елементи вартості:

-відпускну ціну;

  • вартість тари, упаковки і реквізиту;
  • вартість транспортування залізничним і річковим транспортом до приоб'єктного складу та вантажних робіт;
  • заготівельно-складські витрати.

Як приоб'єктний склад при визначенні кошторисної вартості робіт приймається:

  • для матеріалів, які зберігаються просто неба, – майданчик, що використовується для їх розміщення на території об'єкта;
  • для матеріалів, які є компонентами при приготуванні сумішей, (асфальтобетону, цементобетону, піскосоляних сумішей, бітумних емульсій тощо), конструкцій та інших матеріалів на підсобних господарствах дорожніх організацій – територія підсобних господарств або окремий майданчик (полігон);
  • для інших матеріалів – склад (місце складування) для даного об'єкта.

Вивантаження та внутрішній транспорт на місці складування враховується в ресурсних елементних кошторисних нормах.

2.11 У складі кошторисної вартості матеріальних ресурсів враховуються заготівельно-складські витрати та витрати, пов'язані з втратами, які важко усуваються, та псування матеріалів при транспортуванні і зберіганні.

Ці витрати розраховуються за відсотком, рекомендованим Держбудом України, до кошторисної вартості матеріалів франко-приоб'єктний склад і є лімітом коштів на відшкодування цих витрат підрядника:

  • для будівельних матеріалів, виробів та конструкцій – 2 відсотки;
  • для металевих конструкцій – 0,75 відсотка.

  1. Розмір коштів на покриття витрат на тимчасові будівлі і споруди визначається або калькуляційним методом за даними проекту організації робіт, або за усередненими відсотковими показниками.
  2. Усереднені показники для визначення ліміту коштів на тимчасові будівлі і споруди, обчислені по дорожніх роботах і виражені у відсотках від вартості будівельно-монтажних робіт за підсумком глав 1-7 зведеного кошторисного розрахунку вартості дорожніх робіт, приймаються:

а)при використанні асфальтобетону, цементобетону та інших матеріалів які готуються на власних підсобних господарствах і при виконанні інших видів дорожніх робіт – 4,9;

б)при використанні готових сумішей та чорних в'яжучих матеріалів, придбаних від заводів інших відомств – 3,9.

Зазначені показники враховують повний комплекс тимчасових будівель і споруд, необхідних для проведення дорожніх робіт, а також для обслуговування працівників будівництва в межах будівельного майданчика, з урахуванням можливості пристосування й використання для потреб будівництва існуючих та новозбудованих будівель і споруд сталого типу.

2.14 При формуванні договірної ціни у разі визначення витрат на тимчасові будівлі і споруди за усередненим відсотковим показником до нього застосовується знижувальний коефіцієнт 0,85. При цьому при взаєморозрахунках ці витрати підрядником не розшифровуються і зворотні суми не зазначаються.

2.15 В інвесторській документації зимове подорожчання вартості робіт визначається за усередненими показниками. Усереднені показники зимових подорожчань вартості БМР при виконанні дорожніх робіт розраховані і виражені у відсотках від вартості БМР за підсумком глав 1-8 зведеного кошторисного розрахунку вартості. Ці показники є середньорічними і враховують усі додаткові витрати, зв'язані з ускладненням виконання робіт у зимовий період:

Вид будівництва

Усереднені кошторисні показники, %

Температурні зони

І

II

1

3

4

Будівництво і ремонт автомобільних доріг:

а) освоєння траси і підготовка території будівництва

0,4

1,2

б) земляне полотно з ґрунтів звичайних

1,8

3,3

в) те саме, з ґрунтів дренувальних

0,4

1,0

г) те саме, з ґрунтів скельних

0,2

0,6

д) зведення земляного полотна доріг гідромеханізованим способом

1,4

2,8

е) укріплення земляного полотна і регуляційних споруд

0,2

0,6

ж) інші штучні споруди

0,7

1,6

Дорожнє покриття:

и) із збірних залізобетонних плит

0,25

0,4

к) цементно-бетонне

1,0

1,4

л) асфальтобетонне

0,85

1,2

м) чорне щебеневе

0,8

1,0

н) гравійне або щебеневе

0,3

0,6

Озеленення

0,32

0,81

Будинки та споруди

0,41

0,84

При формуванні договірної ціни компенсація додаткових витрат робочого часу робітників-будівельників і монтажників та робітників, зайнятих на керуванні і обслуговуванні будівельних машин і механізмів, та часу роботи будівельних машин і механізмів, зв'язаних зі зниженням продуктивності праці при виконанні робіт у зимовий період просто неба і в приміщеннях, що не обігріваються, розраховується на підставі усереднених коефіцієнтів.

Коефіцієнти до норм трудовитрат робітників-будівельників і монтажників, робітників, зайнятих на керуванні та обслуговуванні будівельних машин і механізмів, та нормативного часу роботи будівельних машин і механізмів складають:

Iтемпературна зона-1,10

IIтемпературна зона-1,15

При формуванні договірної ціни і взаєморозрахунках необхідно керуватись пп. 3.2.10.4 і 3.3.10.4 ДБН Д.1.1.1-2000 (з урахуванням доповнень та змін).

2.16 Додаткові витрати при виконанні дорожніх робіт у літній період просто неба при температурі зовнішнього повітря більш ніж + 27°С визначаються за усередненим відсотковим показником, який становить 0,35 % від вартості будівельно-монтажних робіт за підсумком глав 1-8 зведеного кошторисного розрахунку вартості дорожніх робіт. Ці кошти є лімітом замовника для доплат підряднику тільки при виконанні робіт за умов, що наведені в "Методичних рекомендаціях з визначення додаткових витрат при розрахунках за виконані будівельно-монтажні роботи у літній період просто неба при температурі зовнішнього повітря більш ніж + 27°С", схвалених рішенням Науково-технічної ради Держбуду України від 12.04.2002 № 20. Варіанти розрахунків наведені в збірнику “Ціноутворення у будівництві” № 6 2003 р.

  1. Додаткові витрати, пов'язані з виконанням протипаводкових заходів, визначаються на підставі даних проекту за локальними кошторисами.
  2. Кошти для відшкодування інших витрат, що належать головним чином до діяльності підрядних організацій, включаються до глави 9 зведеного кошторисного розрахунку “Інші роботи і витрати”. Приблизний перелік наведено в додатку Б ДБН Д.1.1.1-2000 (з урахуванням доповнень та змін). Зазначені витрати визначаються на підставі положень чинного законодавства, даних проекту, вихідних даних замовника щодо здійснення дорожніх робіт, умов їх виконання тощо.