К.7 Опорядження внутрішніх поверхонь атріуму слід виконувати з негорючих матеріалів.

У суміжних з атріумом приміщеннях слід застосовувати будівельні матеріали з показниками пожежної небезпеки не вище ніж Г1, В2, Д2, Т2 (для опорядження стін та стель); В2, РП2, Д3, Т2 (для поверхневих шарів конструкцій підлог, у тому числі килимових покриттів).

Матеріали, що застосовуються на шляхах евакуації атріуму, мають відповідати 5.24 ДБН В.1.1-7.


Забезпечення безпечної евакуації людей

К.8 Для атріуму треба передбачати щонайменше один евакуаційний вихід, що веде безпосередньо назовні. З усіх суміжних з атріумом приміщень, що мають вихід до атріуму, слід передбачати евакуаційний вихід, який повинен обминати атріум. Сходові клітки, по яких евакуюються люди із суміжних з атріумом приміщень, повинні мати вихід безпосередньо назовні.

К.9 Шляхи евакуації по горизонтальному проходу повинні виділятися у протипожежний відсік або секцію зі стінами, перегородками, що мають межу вогнестійкості REI 45 та ЕІ 45 відповідно та перекриттями REI 45. Двері, які відокремлюють атріум від евакуаційних коридорів, та двері сходових кліток, що виходять у бік атріуму, мають бути протипожежними 2-го типу.

К.10 Виходи до атріуму зі сходових кліток, ліфтових холів та інших шляхів евакуації повинні бути обладнані протипожежними тамбур-шлюзами 1-го типу з підпором повітря під час пожежі. Підпір повинен забезпечувати надлишковий тиск не менше 20 Па за умови одних відкритих дверей тамбур-шлюзу.

К.11 Усі двері до атріуму повинні мати ущільнення і пристрої для самозачинення. На шляхах евакуації не допускається влаштування автоматичних дверей, турнікетів, дверей, що обертаються, або дверей, які не можуть відчинятися без ключа.

К.12 Атріум і шляхи евакуації, що освітлюються з багатосвітлового простору покриття, повинні мати аварійне освітлення 1-ї категорії надійності електропостачання.


Основні інженерно-технічні засоби захисту від пожежі

К.13 Для атріуму треба влаштовувати систему димовидалення.

К.14 Якщо площа горизонтального перерізу атріуму більша за 1600 м2, під покриттям атріуму слід передбачати влаштування димових зон. Димові зони слід проектувати з урахуванням можливої локалізації осередку пожежі і відокремлювати їх вертикальними завісами з негорючих матеріалів. Висота завіс повинна бути щонайменше 5 % від висоти атріуму.

К.15 Для атріумів висотою до 10 м допускається влаштування системи природного димовидалення. В атріумах об’ємом до 2500 м3 природне димовидалення проектують згідно з діючими нормами.

К.16 Мінімальну загальну площу клапанів димовидалення слід обчислювати за формулою:

, (К.1)

де S – площа клапанів димовидалення, м2;

hа – висота атріуму, м.


К.17 До нижньої частини атріуму повинен бути забезпечений вільний приплив повітря ззовні будинку через клапани загальною площею не менше за розрахункову для клапанів димовидалення.

К.18 Відкривання клапанів димовидалення і клапанів припливу повітря повинно здійснюватися автоматично від сигналу станцій пожежної сигналізації, дистанційно від кнопок, а також в ручному режимі. Відкриванню клапанів не повинні перешкоджати атмосферні опади.

К.19 Максимальний час відкривання клапанів системи димовидалення слід обчислювати за формулою:

, (К.2)

де τ – час відкривання клапанів, хв;

Sa – площа горизонтального перерізу атріуму, тис. м2;

hа – висота атріуму, м;

hn – висота прорізів приміщень першого поверху, які виходять в атріум, м.


Розрахунок слід проводити із застосуванням висоти hn одного з прорізів, які мають максимальну площу. Якщо в суміжному з атріумом приміщенні виникнення і розвиток пожежі неможливий, прорізи до нього не враховують.

К.20 Якщо площа клапанів або розрахунковий час їх відкривання не можуть бути технічно реалізованими або влаштування природного димовидалення недоцільне, слід влаштовувати примусове димовидалення згідно з К.21.

К.21 Для атріумів висотою понад 10 м треба влаштовувати систему загального примусового димовидалення. Система повинна забезпечувати видаляння диму з зони під покриттям атріуму і вільний приплив повiтря ззовнi будинку до нижньої частини атріуму в об’ємі диму, що вилучається.

К.22 Мінімальну кратність обміну повітря в атріумі треба обчислювати залежно від загального об’єму атріуму, висоти і ширини прорізів приміщень першого поверху, які виходять в атріум:

, (К.3)

де χ – кратність обміну повітря, год-1;

Va – об’єм атріуму, тис.м3;

hn – висота прорізу, м;

bn – ширина прорізу, м.


Розрахунок слід проводити із застосуванням висоти hn і ширини bn одного з прорізів, які мають максимальну площу. Якщо в суміжному з атріумом приміщенні виникнення і розвиток пожежі неможливі, прорізи до нього не враховують.

К.23 Розрахунковий обмін повітря повинен бути забезпечений за температури диму до 300 оС. Розрахунковий аварійний час роботи системи димовидалення слід обирати 3 год. Вентилятори повинні бути резервованими.

К.24 Включення системи примусового димовидалення повинно здійснюватися автоматично вiд сигналу станцій пожежної сигналізації і дистанційно від кнопок.

К.25 Система димовидалення атріуму повинна живитися від електромережі 1-ї категорії надійності електропостачання.

К.26 У межах суміжного з атріумом протипожежного відсіку всі приміщення мають бути обладнані автоматичною пожежною сигналізацією з димовими пожежними сповіщувачами. Виняток складають умивальні і вбиральні, приміщення особистої гігієни, душові, басейни, насосні та інші приміщення з мокрим процесом, а також приміщення, в яких відсутні горючі матеріали.

К.27 Будинки з атріумом повинні мати систему оповіщення про пожежу 5-го типу (згідно з ДБН В.1.1-7)”.

Додаток Л. У переліку в) частини “І Підвальний поверх” слова: “легкозаймистих речовин” замінити словами: “легкозаймистих матеріалів”.





Содержание

1 ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ...................................................................................................... 3

2 ТРЕБОВАНИЯ К ЗАСТРОЙКЕ ЗЕМЕЛЬНОГО УЧАСТКА............................................ 4

3 ОБЪЕМНО-ПЛАНИРОВОЧНЫЕ РЕШЕНИЯ................................................................... 5

Входные узлы и коммуникации............................................................................................... 5

Высота помещений................................................................................................................. 9

Подземные, подвальные, цокольные и технические этажи..................................................... 9

4 ПОЖАРНАЯ БЕЗОПАСНОСТЬ....................................................................................... 10

Пути эвакуации..................................................................................................................... 10

Требования к элементам зданий........................................................................................... 13

Этажность и огнестойкость зданий....................................................................................... 15

Дополнительные требования к проектированию зданий высотой более 16 этажей………… 17 

5 КОНСТРУКТИВНЫЕ РЕШЕНИЯ.................................................................................... 18

6 БЕЗОПАСНОСТЬ ЭКСПЛУАТАЦИИ ЗДАНИЙ............................................................ 20

7 САНИТАРНО-ГИГИЕНИЧЕСКИЕ ТРЕБОВАНИЯ И ИНЖЕНЕРНОЕ ОБОРУДОВАНИЕ ЗДАНИЙ     21

Санитарно-гигиенические помещения................................................................................... 21

Воздушная среда, температурный режим............................................................................. 22

Освещенность и инсоляция зданий и помещений................................................................... 22

Защита от шума и вибрации.................................................................................................. 23

Требования радиационной безопасности............................................................................... 23

Мусороудаление.................................................................................................................... 24

Электротехнические устройства, связь и сигнализация.

Системы автоматизации и диспетчеризации инженерного оборудования........................... 25

Газоснабжение...................................................................................................................... 26

Отопление, вентиляция и кондиционирование...................................................................... 27

Внутренний водопровод и канализация.................................................................................. 27

8 ТРЕБОВАНИЯ К ЭНЕРГОСБЕРЕЖЕНИЮ..................................................................... 27

ПРИЛОЖЕНИЕ А

Перечень видов общественных зданий и сооружений .......................................................... 29

ПРИЛОЖЕНИЕ Б

Перечень нормативных документов, на которые приведены ссылки .................................. 32

ПРИЛОЖЕНИЕ В

Термины и определения ....................................................................................................... 34

ПРИЛОЖЕНИЕ Г

Параметры зон, пространств и элементов зданий и помещений

для инвалидов и маломобильных групп населения ............................................................... 36

ПРИЛОЖЕНИЕ Д

Правила подсчета общей, полезной и расчетной площадей,

строительного объема, площади застройки и этажности зданий ......................................... 39

ПРИЛОЖЕНИЕ E

Требования к проектированию двухэтажных (двухъярусных)

подземных автомобильных стоянок ..................................................................................... 41

ПРИЛОЖЕНИЕ Ж

Требования к лифтам, работающим в режимах "Пожар"

и "Транспортировка пожарных подразделений" .................................................................... 43

ПРИЛОЖЕНИЕ К

Требования к проектированию атриумов (пассажей) ........................................................... 44

ПРИЛОЖЕНИЕ Л

Перечень помещений общественных зданий, размещение которых

допускается в подвальном и цокольном этажах.................................................................... 45

ПРИЛОЖЕНИЕ M

Требования к проектированию встроенных бань сухого жара (саун)................................... 47

ПРИЛОЖЕНИЕ H

Таблица H.1 - Предельные значения допустимых параметров внутренней

среды помещений с постоянным пребыванием людей ......................................................... 48

ПРИЛОЖЕНИЕ П

Оптимальные значения некоторых санитарно-гигиенических параметров ........................ 49

ПРИЛОЖЕНИЕ P

Таблица P.1 - Минимальные размеры кабин уборных, душевых, проходов

и расстояний между оборудованием .................................................................................... 50

 

ПРИЛОЖЕНИЕ С

Таблица С. 1 - Перечень помещений общественных зданий, для которых должна

быть предусмотрена автоматическая пожарная сигнализация и установки

автоматического пожаротушения ………………………………………………………… 51

ИЗМЕНЕНИЕ №1

ИЗМЕНЕНИЕ №2

ИЗМЕНЕНИЕ №3