При установленні тунельної опалубки повинні залишатися прорізи в місцях примикання притунельних споруд.

17.165 При визначенні розмірів елементів інвентарної опалубки слід ураховувати умови транспортування їх по виробкам.

17.166 У тунелях, які закріплені анкерами, набризк-бетоном або арочним кріпленням (що входить у конструкцію оправи), а також у тунелях які споруджуються у ґрунтах, що не проявляють гірського тиску, для бетонування оправи слід застосовувати механізовану пересувну секційну металеву опалубку. При улаштуванні внутрішньої металевої ізоляції оправи дозволяється її використання як опалубку.

17.167 Встановлені кружала та підкружальні кріплення повинні забезпечувати сприймання розрахункового навантаження.

Кружала та лекала опалубки повинні встановлюватися відносно до розбивних планових та висотних осей з точністю ± .

Величина будівельного підйому кружал повинна призначатися ПВР.

17.168 Бетонування конструктивних елементів оправ, які не потребують виконання робочих швів, слід робити без перерв укладання бетонної суміші, за винятком перерв, які улаштовують для осідання цієї суміші. У випадку вимушеної перерви у бетонуванні склепіння слід надавати площині шву радіальний напрямок, а при бетонуванні стін - горизонтальний.

Поверхні робочих швів перед наступним бетонуванням повинні очищатися від цементної плівки і промиватися. Поверхні вертикальних робочих швів між кільцями (ділянками) оправи перед бетонуванням наступної ділянки повинні бути очищені від ґрунту струменем води.

С.218 ДБН В.2.3-7-2003

17.169 Бетонування монолітної оправи тунелів, які cпopyджуються гірським способом по частинах, повинно виконуватися з додержанням таких вимог:

а) укладання бетону у склепіння повинне вестися одночасно з обох боків від п'ят до замка - при цьому замок повинен бетонуватися вздовж шелиги склепіння;

б) бетонування стін повинно вестися горизонтальними шарами;

в) при підведенні стін під готове склепіння перед закінченням бетонування стін у місці примикання їх до п'яти склепіння слід залишати простір на величину до , який повинен заповнюватися старанно ущільненою жорсткою бетонною сумішшю, в яку закладаються трубки для наступного нагнітання цементного розчину.

При спорудженні монолітних оправ на повний переріз бетонування повинне здійснюватися від підошви виробки до замка склепіння з перестановкою бетоноводу по висоті через кожні . Замок слід бетонувати уздовж шелиги склепіння одночасно на дві ділянки опалубки.

Поверхня монолітної оправи після розпалубки повинна відповідати проектним вимогам без додаткового її оброблення.

17.170 При спорудженні монолітно-пресованої оправи в нестійких нескельних ґрунтах слід використовувати щит для формування оправи під його оболонкою; при цьому хвостова частина оболонки повинна перекривати оправу на довжині не меншій . У стійких скельних ґрунтах з коефіцієнтом міцності 1,5 і вище формування може здійснюватися поза оболонкою щита.

17.171 Бетонну суміш при монолітно-пресованій оправі слід укладати рівномірно по обидва боки опалубки, а формування її належить здійснювати в дві стадії:

а) на першій стадії (під захистом оболонки щита)- рівномірним тиском під торцем пресового пристрою величиною до 0,3-0,5 МПа (3-5 кгс/см2) на протязі 3-6 хв;

б) на другій стадії (після пересування щита) - рівномірним тиском під торцем пресового пристрою максимальної проектної величини, тривалість якого назначається залежно від інженерно-геологічних умов.

ДБН В.2.3-7-2003 С.219

Поверхню монолітно-пресованої оправи слід зволожувати не пізніше ніж через 3 год після розпалубки і в подальшому протягом 3 діб через кожні 6 год.

17.172 Бетонну суміш для монолітної-пресованоі оправи слід готувати переважно на будівельному майданчику біля тунелю.

При підборі складу бетонної суміші для монолітно-пресованої оправи повинна забезпечуватися рухомість суміші у період ії укладання та формування у межах 5- осідання стандартного конуса.

17.173 При спорудженні монолітних бетонних та залізобетонних оправ в умовах штучно заморожених ґрунтів слід застосовувати підігріту бетонну суміш, температура якої назначається ПВР залежно від температури ґрунтів і повітря у виробці.

До встановлення арматури та опалубки полій з поверхні виробки повинен видалятися шляхом короткочасного обігрівання ґрунту.

За температурою у ґрунтовому масиві та бетоні слід здійснювати лабораторний контроль через спеціально обладнані свердловини.

17.174 Розпалубка бетонних і залізобетонних несучих конструкцій оправи повинна виконуватися при досягненні бетоном проектної міцності, а в міцних стійких ґрунтах - при досягненні бетоном 75 % проектної міцності. Розпалубка оправи у більш ранні строки дозволяється при наявності відповідного обґрунтування і згоди проектної організації.

Розпалубка бетону монолітно-пресованих оправ повинна визначатися ПВР.

17.175 Пустоти за зовнішнім контуром оправи глибиною до повинні заповнюватися нагнітанням за оправу цементно-піщаного розчину. Пустоти глибиною більше повинні заповнюватися бетонною сумішшю. Дозволяється виконувати забутування пустот глибиною більше з наступним нагнітанням цементно-піщаного розчину.

17.176 Перед нагнітанням розчину зазори між оправою та оболонкою щита або ґрунтом повинні бути заповнені ущільнювальним матеріалом або закриті спеціальним пристроєм, який не пропускає розчин.

Шви між елементами оправи повинні бути також старанно законопачені.

С.220 ДБН В.2.3-7-2003

Склад розчину, уведення добавок, що прискорюють затужавлення, та їх рецептура повинні контролюватися лабораторією у процесі виконання робіт не менше одного разу на добу.

17.177 Первинне нагнітання цементно-піщаного розчину за збірну оправу тунелю повинне виконуватися за кожне останнє укладене кільце.

При щитовій проходці нагнітання виконується у процесі пересування щита.

Дозволяється у стійких та щільних ґрунтах з коефіцієнтом міцності 1,5 і вище нагнітання виконувати до рівня горизонтального діаметра останнього кільця, що збирається, а на всю висоту кільця – з відставанням не більше трьох кілець.

Первинне нагнітання розчину за оправу, яка споруджується з обтисненням у ґрунт при проходці перегінних тунелів за допомогою. механізованих щитів, виконувати не треба.

17.178 Нагнітання розчину за монолітну оправу тунелів повинне виконуватися на ділянках довжиною до 20- при досягненні бетоном оправи проектної міцності.

17.179 Процес нагнітання розчину повинен здійснюватися безперервно до повного заповнення пустот. Нагнітання повинне виконуватися знизу вверх по кільцю.

Закінчення нагнітання за збірні оправи слід визначати при появі розчину у верхніх пробкових отворах, а за монолітні оправи - при відсутності поглинання розчину на протязі 10-15 хв. при тиску який не перевершує 0,4 МПа (4 атн).

17.180 Для нагнітання розчину повинні застосовуватися пересувні візки, які оснащені насосами і обладнанням для підйому контейнерів та вагонеток з розчином або сухою сумішшю.

17.181 Нагнітання розчину за оправу тунелів, які споруджуються у штучно-заморожених ґрунтах, повинне виконуватися услід за зведенням оправи і повністю закінчуватися до відтавання ґрунтів. Розчин при виході із ін'єктора повинен мати температуру не меншу плюс 20°С Склад розчину, кількість і види добавок встановлюються проектом.

17.182 Гідроізоляцію стиків, болтових з'єднань, отворів та пробок оправи тунелів слід виконувати відповідно до "Инструкции по устройству гидроизоляции сборных железобетонных и чугунных обделок тоннелей метрополитена закрытого способа работ".

ДБН В.2.3-7-2003 С.221

При використанні аерованих розчинів для гідроізоляції стиків заповнення їх повинне виконуватися за допомогою спеціальних пістолетів, тип яких визначається залежно від компонентів, які застосовані в розчині. У період твердіння розчину його необхідно зволожувати.

17.183 Контрольне (повторне) нагнітання слід виконувати згідно з 17.176. При збірній металевій оправі до чеканення швів слід виконувати контрольне нагнітання розчинонасосами при тиску не більше 1. МПа (10 кгс/см2). Величина тиску при контрольному нагнітанні розчину за збірну залізобетонну оправу встановлюється проектом.

17.184 Укріплювальна (ущільнювальна) цементація ґрунтів повинна виконуватися після закінчення робіт по нагнітанню розчину за оправу тунелю. Нагнітання розчину у ґрунт повинне виконуватися знизу вверх по перерізу тунелю.

Параметри укріплювальної (ущільнувальної) цементації - глибина свердловини, величина робочого тиску і склади розчинів – встановлюються проектом з урахуванням ВСН 132.

Укріплювальна (ущільнювальна) цементація повинна забезпечувати задані деформаційні, фізико-механічні та фільтраційні властивості грунтів.

При контролі якості укріплювальної (ущільнювальної) цементації слід перевіряти:

а) водопоглинання ґрунту шляхом нагнітання води у контрольні свердловини; при цьому укріплювальна цементація вважається задовільною, якщо кожна із контрольних свердловин поглинає при максимальному тиску не більше ;

б) формаційні властивості зацементованого ґрунту - акустичними та сейсмічними методами, а також шляхом вибурювання кернів і встановлення у свердловини пресиометрів до виконання робіт за цементації грунту та по їх закінченню для перевірки відповідності вказаних властивостей ґрунту вимогам проекту.

17.185 Роботи по улаштуванню внутрішньої обклеювальної гідроізоляції монолітної бетонної та залізобетонної оправ тунелів, які споруджуються закритим способом, повинні виконуватися у такій технологічній послідовності:

С.222 ДБН В.2.3-7-2003

  • очищення, зрубування виступів, вирівнювання нерівностей, ліквідація течей та сушіння поверхні, що ізолюється;
  • наклеювання ізолюючого шару;
  • покривання ізолюючого шару захисною цементною стяжкою;
  • встановлення арматури, кружал та опалубки, риштувань для бетонування залізобетонної захисної оболонки;
  • бетонування залізобетонної оболонки.

При виконанні робіт по улаштуванню внутрішньої обклеювальної гідроізоляції і металоізоляції оправи слід також дотримуватися правил виконання і прийняття робіт, що установлені СНіП 3.03.01.

17.186 Збірну оправу перегінних тунелів, які споруджуються відкритим способом, слід споруджувати переважно із суцільних тунельних секцій. Розроблення котлованів при цьому дозволяється здійснювати із використанням пересувного кріплення. Монтаж оправи слід виконувати за допомогою кранів та спеціальних монтажних пристроїв.

Після монтажу секцій у котловані з вертикальними стінками простір між конструкціями та ґрунтом, а також між суміжними стінками секцій, слід заповнювати піском (піщаним ґрунтом) з ущільненням відповідно до СНіП 3.02.01.

17.187 При спорудженні станцій відкритим способом монтаж внутрішніх будівельних конструкцій платформ, колійних стін та ін. повинен виконуватися паралельно з монтажем основних конструкцій.

17.188 При улаштуванні обклеювальної гідроізоляції у тунелях, які споруджуються відкритим способом, гідросклоізол слід наклеюваювати на поґрунтовану поверхню оправи шляхом обплавлювання його покривного шару за допомогою пропанових нагрівних пальників з одночасним прокатуванням валиками шарів гідроізоляції, що приклеюють. При улаштуванні гідроізоляції оправи із застосуванням водонепроникних мастик, їх слід наносити на поверхню, що ізолюється, механізованим способом шляхом набризкування; послідовність нанесення мастик пі винна установлюватися ПВР.

ДБН В.2.3-7-2003 С.223

Транспорт, водовідлив, електропостачання, освітлення і вентиляція

на період будівельних робіт

Транспорт

17.189 Транспортування ґрунту та матеріалів при спорудженні стволів, горизонтальних та похилих тунелів повинно виконуватися без перенавантажень. Роботи з навантаження та розвантаження клітей, відкочування вагонеток на поверхні і в приствольному дворі повинні бути механізовані.

17.190 Видача ґрунту на денну поверхню повинна виконуватися при проходці ствола на всю його глибину і приствольного двору на довжину до за допомогою цеберного підйому. При наступній проходці тунелів для видачі ґрунту повинен використовуватися постійний шахтний підйомник, який обладнаний, як правило, двома клітями.

Дозволяється обладнання стволів однією кліттю і одним великовантажним цебром (скіпом) при умові механізованого перевантаження грунту у цебер (скіп) із вагонеток. Можливе використання експлуатаційних стволів як робочих при погодженні з метрополітеном.

Видача грунту по похилих тунелях при їх проходці повинна виконуватися скіпами, а при наявності передової штольні спуск ґрунту слід здійснювати по лотку, обладнаному для транспортування ґрунту.

Вертикальне транспортування ґрунту та матеріалів при проходці тунелів у різних горизонтах слід здійснювати за допомогою допоміжних вантажних підйомників, для яких дозволяється застосування електричних редукторних лебідок з урахуванням правил безпечного ведення робіт.

17.191 При будівництві тунелів закритим способом слід використовувати рейковий і самохідний безрейковий транспорт.

При спорудженні горизонтальних і похилих транспортних тунелів закритим способом слід використовувати переважно рейковий транспорт (вузькоколійний).

Транспортування ґрунту у горизонтальних тунелях повинно виконуватися у вагонетках (вагонах) місткістю не менше . Суха цементна суміш для нагнітання за оправу повинна доставлятися у тунель в контейнерах. Елементи збірної оправи повинні перевозитися на спеціальних платформах. Довгомірні матеріали повинні доставлятися у спеціальних вагонах.

С.224 ДБН В.2.3-7-2003

Подача бетонної суміші з поверхні в тунель повинна здійснюватися через свердловини з доставкою до місця укладання пневмобетоноукладальниками на рейковому ходу. Використання вагонеток дозволяється у виняткових випадках.