• несправності, що виникли через недодержання інструкцій з експлуатації технічних засобівустановок і чинних нормативних документів;
  • дефекти, що виникли під час експлуатації установок, з провини заводів-виготовлювачів обладнання, арматури, приладів тощо.

Додаток А

(обов'язковий)

Терміни і визначення

Автономна установка порошкового пожежогасіння - установка порошкового пожежогасіння, яка автоматично здійснює функції виявлення і гасіння пожежі незалежно від зовнішніх джерел живлення і систем управління.

Водоживильник:

  • автоматичний - ємкісний пристрій, що забезпечує роботу установки водяного і пінногопожежогасіння з розрахунковими витратами і напором вогнегасної речовини до моменту виходу наробочий режим основного водоживильника;
  • основний - пристрій, що забезпечує розрахункові витрати і напір вогнегасної речовини вустановках водяного і пінного пожежогасіння протягом нормативного часу їх роботи.

Датчик технологічний - вимірювальний пристрій, що перетворює фактори, супровідні пожежі, і формує сигнал про пожежу в електричний сигнал, що використовується в установках пожежогасіння або сигналізації.

Інерційність установки - час від моменту досягнення контролюючим фактором пожежі межі спрацювання чутливого елемента до Початку подачі вогнегасної речовини у зону, яка захищається.

Примітка. Для установок пожежогасіння час, необхідний для затримки випуску вогнегасної речовини при евакуації людей із приміщення, яке захищається, та зупинки технологічного обладнання, не входить до їх інерційності.

Інтенсивність подачі вогнегасної речовини - кількість вогнегасної речовини, яка надходить на одиницю площі (об'єму) за одиницю часу.

Камера затримки - пристрій, який встановлюється на лінії сигналізатора тиску і призначений для зведення до мінімуму можливості подання хибних сигналів тривоги, що викликаються внаслідок різких коливань тиску при відкриванні сигнального клапана джерела водопостачання.

Кількість вогнегасної речовини - розрахункова кількість (маса, об'єм) вогнегасної речовини, яка знаходиться в установці пожежогасіння або на складі об'єкта, необхідна для гасіння пожежі за нормативний час з нормативними витратами:

-основна - розрахункова кількість, що зберігається в установках пожежогасіння і безпосередньовикористовується для гасіння пожежі;

- резервна - розрахункова кількість, що зберігається в установках пожежогасіння або на складі і знаходиться в повній готовності до використання після витрачання або відсутності основного об 'єму;

-запасна - кількість вогнегасної речовини, що зберігається на складі об'єкта і призначена длявідновлення за нормативний час витраченої основної і резервної кількості вогнегасної речовини.

Комбінований пожежний сповіщувач - автоматичний пожежний сповіщувач, який реагує на два і більше фактори пожежі (дим і (або) певне значення температури та (або) швидкість її наростання).

Лінійний пожежний сповіщувач (димовий, тепловий) - пожежний сповіщувач, що реагує на фактори, супутні пожежі у поздовжній лінійній зоні.

Мережа пожежної сигналізації - сукупність ліній для вводу-виводу інформації, комутації каналів і передачі сигналів від пристроїв пожежної сигналізації до приймально-контрольних приладів та пристроїв керування:

-сполучні лінії - лінії, що з'єднують розподільні (з'єднувальні) коробки з кросом (захисноюсмугою, боксом) або з приймально-контрольним приладом;

  • шлейф пожежної сигналізації - електричний ланцюг, що з'єднує вихідні ланцюги пожежнихсповіщувачів, включає в себе допоміжні (виносні) елементи (діоди, резистори тощо) та з'єднувальніпроводи і призначений для видачі на приймально-контрольний прилад сповіщень про пожежу і несправність, а в деяких випадках і для подачі електроживлення на сповіщувачі;
  • кільцева лінія - лінія шлейфа, початок і кінець якої з'єднуються з приймально-контрольнимприладом.

Норма подачі - розрахункова кількість (маса або об'єм) вогнегасної речовини, яка повинна бути подана на одиницю площі або об'єму об'єкта, який захищається, протягом нормативного часу.

Параметр негерметичності приміщення - величина, яка чисельно характеризує негерме-тичність приміщення, що захищається, і визначається як співвідношення загальної площі постійно відкритих прорізів до об'єму такого приміщення.

Приміщення чергового персоналу- пункт, розташований на об'єкті, що охороняється, з цілодобовим чергуванням персоналу, обладнаний засобами відображення інформації про стан роботи установки пожежогасіння і пожежної сигналізації, а також засобами зв'язку з пожежною охороною об'єкта (населеного пункту) і службами керування об'єктом.

Пристрій імпульсний - ємкісний пристрій, що забезпечує розрахунковий тиск вогнегасної речовини в трубопроводах установки, і необхідний для спрацювання вузлів керування в спринклерних і дренчерних установках пожежогасіння.

Простір внутрішньостелажний - внутрішній об'єм стелажа, обмежений його конструкціями.

Пуск:

  • автоматичний - автоматичне включення (комутація) установок пожежогасіння, що здійснюється за сигналами спонукальних пристроїв установок пожежогасіння або пожежної сигналізації;
  • дистанційний - те саме, але здійснюється вручну з допомогою кнопок, пускачів та пристроїв,розташованих зовні того місця, де встановлені виконавчі пристрої;

- місцевий - те саме, але здійснюється вручну за допомогою кнопок, пускачів або механічних пристроїв, що розташовані безпосередньо біля місць встановлення обладнання установки пожежогасіння. Місцевий пуск використовується для включення установок при пожежі у випадку відмови автоматичного або дистанційного пуску, а також для перевірки їх працездатності.

Резервуар установки (модуля) порошкового пожежогасіння - ємкісний пристрій, призначений для збереження, підготовки і подачі вогнегасного порошку в живильний трубопровід (до запірно-розпилювального пристрою).

Рівень:

- розрахунковий - рівень у резервуарі при зберіганні в ньому розрахункової кількості пожежного запасу вогнегасної речовини;

- контрольний - рівень вогнегасної речовини, який визначається проектним рішенням і фіксується контрольно-вимірювальними приладами.

Розпилювач - пристрій, що забезпечує випуск і розпилення вогнегасної речовини в приміщеннях, що захищені установкою газового або порошкового пожежогасіння.

Сповіщувач адресований - автоматичний пожежний сповіщувач, який реагує на фактори, супровідні пожежі, в місці його встановлення і постійно або періодично активно формує сигнал про стан пожежонебезпечності в приміщенні, яке захищається, та власну працездатність із зазначенням свого номера (адреси).

Сповіщувач неадресований - автоматичний пожежний сповіщувач, який реагує на фактори, супровідні пожежі, в місці його встановлення та формує сигнал про виникнення пожежі в приміщенні, яке захищається, без зазначення свого номера (адреси).

Спонукальна система - трубопровід, що заповнений водою, розчином піноутворювача, стис- неним повітрям, або трос з легкоплавкими замками, призначений для автоматичного і дистанційного включення дренчерних установок і установок газового пожежогасіння з пневмоелектричним пуском, а також установок порошкового пожежогасіння з термомеханічним пуском.

Ступінь негерметичності - співвідношення площі відкритих прорізів приміщення Sпр до загальної площі огороджувальних конструкцій, які утворюють об'єм приміщення Sогор , виражене у відсотках

.

Точковий пожежний сповіщувач (димовий, тепловий) - автоматичний пожежний сповіщувач, який формує сигнал про пожежу при появі відповідного фактора пожежі в місці розташування його точкового чутливого елемента.

Трубопровід:

  • підвідний - трубопровід, що з'єднує пожежні насоси з вузлами керування установок водяного іпінного пожежогасіння;
  • живильний - трубопровід, що з'єднує вузли керування установок водяного і пінного пожежогасіння, або розподільний пристрій установки газового пожежогасіння, або резервуар установкипорошкового пожежогасіння з розподільними трубопроводами;

- розподільний - трубопровід із встановленими на ньому зрошувачами або розпилювачами, прокладений в приміщенні, яке захищається;

-спонукальний - див. визначення терміну "спонукальна система".(Змінено текст додатка А. Зміна № 1)

Додаток Б

(рекомендований)

Методика розрахунку установок

водяного і пінного пожежогасіння

Б. 1 Вихідними даними для розрахунку установок водяного і пінного пожежогасіння є параметри, що наведені в таблицях Б.1, Б.2, Б.3.

Таблиця Б.1

Група приміщень

Інтенсивність зрошення,

л · с-1 · м-2, не менше

Площа, що захищається одним спринклерним зрошувачем або легкоплавким замком, м2

Площа для розрахунку витрати води, розчину піно-утворювача для спринклерних установок, м2

Тривалість роботи установки водяного пожежогасіння,

хв

Відстань між спринклерними зрошувачами або

легкоплавкими замками, м,

не більше

водою

розчином

піноутворю-вача

1

0,08

-

12

120

30

4

2

0,12

0,08

12

240

60

4

3

0,24

0,12

12

240

60

4

4

0,3

0,15

12

360

60

4

5

За табл. Б.2

9

180

60

3

6

Те саме

9

180

60

3

7

-"-

9

180

-

3

Примітка 1. Групи приміщень наведені в додатку В.

Примітка 2. Площу для розрахунку витрати вогнегасної речовини та кількість одночасно працюючих секцій дренчерних установок визначають в залежності від особливостей технологічного процесу, що захищається.

Примітка 3. Площа, що захищається одним спринклерним настінним зрошувачем, повинна бути 16 м2.

Примітка 4. Значення інтенсивності зрошення і площі для розрахунку витрати вогнегасної речовини наведені для спринклерних установок, які захищають приміщення заввишки до 10 м, а також ліхтарні приміщення при сумарній площі проекції ліхтарів не більше 10 % від площі проекції покриття (перекриття). Висоту ліхтарного приміщення при площі ліхтарів більшій 10 % від площі покриття (перекриття) належить приймати до покриття ліхтарів. Зазначені параметри спринклерних установок для приміщень заввишки від 10 до 20 м належить приймати за таблицею Б.3.

Примітка 5. Складські приміщення, які вбудовані в громадські будівлі, належить відносити до 2-ї групи приміщень. Час гасіння - 60 хв.

Б.2 При використанні води зі змочувачем значення інтенсивності зрошення водою, які вказані в таблицях Б.1, Б.2, Б.3 і Б.5, належить приймати із коефіцієнтом 0,8.

Таблиця Б.2

Висота

складування, м

Група приміщень

5

6

7

Інтенсивність зрошення, л · с-1 · м-2, не менше

водою

розчином піноутворювача

водою

розчином піноутворювача

водою

розчином піноутворювача

До 1

0,08

0,04

0,16

0,08

-

0,10

Понад 1 до 2,0

0,16

0,08

0,32

0,20

-

0,20

-"- 2 -"- 3,0

0,24

0,12

0,40

0,24

-

0,30

-"- 3 -"- 4,0

0,32

0,16

0,40

0,32

-

0,40

-"- 4 -"- 5,5

0,40

0,32

0,50

0,40

-

0,40

Примітка. Групи приміщень наведені в додатку В.

Таблиця Б.3

Висота

приміщення, м

Група приміщень

1

2

3

4

1

2

3

4

Інтенсивність зрошення, л · с-1 · м-2, не менше

Площа для розрахунку

витрати води, розчину

піноутворювача, м2

водою

водою

розчином піноутворювача

водою

розчином піноутворювача

водою

розчином піноутворювача

Від 10 до 12

0,09

0,13

0,09

0,26

0,13

0,33

0,17

132

264

264

396

Понад 12 -"- 14

0,10

0,14

0,10

0,29

0,14

0,36

0,18

144

288

288

432

-"- 14 -"- 16

0,11

0,16

0,11

0,31

0,16

0,39

0,20

156

312

312

460

-"- 16 -"- 18

0,12

0,17

0,12

0,34

0,17

0,42

0,21

166

336

336

504

-"- 18 -"- 20

0,13

0,18

0,13

0,36

0,18

0,45

0,23

180

360

360

540

Примітка. Групи приміщень наведені в додатку В.