на 3-5 груп — 40 кв.м,

на 6 і більше груп - 35 кв.м, але не менше ніж 0,2 га.

У дошкільних закладах із збільшенням місткості на літній період площу ділянок слід приймати виходячи з максимальної місткості.

Площу земельних ділянок допускається зменшувати (але не більше ніж на 25%) в умовах реконструкції, а при розміщенні їх на території з ухилом понад 20% — не більше ніж на 15%.

Площа ділянки при об'єднанні ясел-садка з початковою школою визначається, як сума площ ділянок для кожного закладу.

У цих випадках на ділянці повинні бути виділені зони: для дітей дошкільного віку, школярів, загального користування і господарський двір.

Загальноосвітні школи

5.12.  Розміщення загальноосвітніх шкіл у сільській місцевості грунтується на міжселищній організації шкільної мережі, сформованої в межах адміністративного району. Мережа вирішується з урахуванням формування єдиної взаємопов'язаної системи,   яка включає  мікрорайони обслуговування старшими,  основними та початковими школами.

5.13.   При формуванні  мікрорайонів обслуговування школами необхідно враховувати:

—    місцеві особливості структури розселення;

—    роль населених пунктів у міжселищній системі обслуговування;

—    структуру існуючої шкільної мережі та її перспективну зміну;

—    оптимізацію шкільної мережі на основі застосування нових типів і раціонального використання існуючого капітального фонду шкільних будівель;

—    можливість максимального наближення шкіл до місця проживання населення, яке вони обслуговують;

—    умови доступності і наявність транспортних зв'язків між населеними пунктами.

5.14.  Розрахунок мережі слід проводити на основі статистичних даних про кількість дітей шкільного віку у І—IV; V—IX; X—XI класах, а також дошкільного віку (до 5 років) з урахуванням тенденції зміни чисельності на розрахункову перспективу.

5.15.  Пішохідно-транспортна доступність будівлі школи не повинна перевищувати 20 хв.; для учнів, які проживають у віддалених селах, або якщо неможлива організація щоденного підвозу, передбачаються пришкільні інтернати.

5.16.   Кількість учнівських місць в загальноосвітніх школах приймається з розрахунку охоплення 100% дітей до 15 років* загальною освітою. Процент охоплення старшого шкільного віку (15—16 років*) допускається коригувати у відповідності з конкретними господарськими потребами регіону (але приймати не менше ніж 50%).

* При навчанні в школі з 6-річного віку.

 

5.17.  Основними типами сільських шкіл є школи з наповненням класів 30, 24, 18, 12 учнів і організаційно-педагогічною структурою відповідно 2:2:2, 1:1:1 (старші школи),  1:1:0 (основні школи) та 1:0:0 (початкові школи)**.

Перша цифра означає кількість комплектів у І-ІV, друга - у V-IXі третя - у Х-ХІ класах.

При виборі типу шкільних будівель слід приймати до уваги необхідність максимального наближення проектної місткості будівель з урахуванням загальної кількості учнів (у тому числі, при необхідності із тяжіючих сіл), кількості класів та їх наповнення.

5.18.  Доцільно укрупняти шкільні заклади шляхом блокування чи кооперу-ванняя їх з:

—    яслами-садками;

—    музичними школами;

—    художніми школами;

—    школами мистецтв;

—    дитячими спортивними комплексами;

—    дитячими центрами дозвілля;

—    сільськими професійно-технічними училищами та технікумами.

5.19.   Загальноосвітні школи-інтернати,  а також ліцеї,  гімназії,  оздоровчі, санаторно-лісові,   спеціалізовані   школи   та   школи-інтернати   для   поглибленої підготовки дітей у різних галузях знань та мистецтва, школи для дітей, які мають фізичні та розумові вади, проектуються за спеціальним завданням з урахуванням вимог, викладених у цьому розділі.

5.20.   При  розміщенні  будівель  на  ділянці  та  їх   орієнтуванні   необхідно дотримуватись санітарних норм по інсоляції,  освітленню та захисту від шуму приміщень  і  території.   Будівлі   шкіл  розміщуються  на   земельних  ділянках   з відступом від червоної лінії на відстані не менше 25 м. При розміщенні шкільної будівлі в громадському центрі села цю відстань допускається зменшувати до 10 м, виходячи з містобудівних потреб, за погодженням з місцевими установами санітарного нагляду та державтоінспекції. Відстань від межі земельної ділянки до житлової забудови приймається не менше   10 м,  від навчальних  будівель до житлових та громадських — за нормами інсоляції та освітленості.

5.21.  Площа земельної ділянки приймається в залежності від місткості школи з розрахунку на  1  учня (табл.  5.1).

5.22.   Фізкультурно-спортивна   зона   школи   може   бути   об'єднана   з фізкультурно-оздоровчим комплексом сільського населеного пункту.

Земельна ділянка школи, що входить до складу кооперованого закладу, повинна мати планувальну зону школи і зону загального користування з іншими закладами (господарський двір, господарські будівлі). Склад і площа зон обумовлюються завданням на проектування.

Професійні навчальні заклади

5.23. Основними типами закладів, призначених для трудового навчання та професійної орієнтації учнів VIII—XIкласів сільських середніх загальноосвітніх шкіл є сільські міжшкільні навчально-виробничі комбінати та міжшкільні навчально-виробничі майстерні. Професійне навчання здійснюється у професійно-технічни» училищах, технікумах та курсовій мереж на виробництві.

 

5.24. Місткість сільських міжшкільний навчально-виробничих комбінатів і майстерень встановлюється в залежності вуз демографічної   структури   населення   і приймається відповідно 2, 4, 6, 8 та 1, 2,  3,  4 групи учнів VІІІ-ХІ класів,  які обслуговуються   сільськими загальноосвітніми школами в день. Наповнення навчальної групи 20 учнів.

5.25.  Сільські міжшкільні навчально-виробничі   комбінати   на   2,   4,   6   і   8 учнівських груп слід розміщувати в кущових або районних центрах з населенням у зоні обслуговування відповідно до 6, 8, 13, 22 тис. чоловік. Сільські міжшкільні навчально-виробничі майстерні на 1, 2, 3,  4,  учнівські групи слід розміщувати при середніх загальноосвітніх школах у сільсьских населених пунктах з розвинутим виробничим потенціалом та кущових центрах з населенням відповідно до 2, 4, 6, та 8 тис. чол. в зоні обслуговування.    При   розміщенні   будівель сільських міжшкільних навчально-виробничих комбінатів необхідно враховувати можливість їх кооперування з сільськими училищами і технікумами відповідного профілю професійного навчання для спільного використання будівель і споруд.

Максимальна відстань до сільських міжшкільних навчально-виробничих комбінатів і майстерень не повинна перевищувати 30 хвилин транспортно-пішохідної доступності.

Таблиця 5.1 (рекомендована}

Тип школи

Кількість учнів

Розрахункова площа на 1 учня не менше, кв.м

більше

до

Початкова

 

72

35

Основна

 

72

162

86

162

270

59

Старша

 

 

 

 

130

200

90

200

400

65

400

640

50

640

800

37

800

1280

27

ПРИМІТКИ:

1.   Склад  і  площі  зон  земельних   ділянок загальноосвітніх шкіл наведені в ДБН 365-92*.

2.  В умовах реконструкції площу земельних ділянок  шкіл   допускається   зменшувати   не більше ніж на 20%.

3.  При неможливості проведення навчально-дослідної   роботи   поза   територією   шкіл допускається   збільшення   площі   земельних ділянок на 30%.

4.  При розміщенні інтернату (спального корпусу)   на   земельній   ділянці   школи   площу земельної ділянки слід збільшити не менше ніж на 0,2 га.

 

5.26. Площі земельних ділянок сільських міжшкільних навчально-виробничих комбінатів на 2, 4, 6 і 8 учнівських груп сод приймати відповідно не менше ніж 1,8, 2,0, 2,3 та 2,5 га.

На земельних ділянках необхідно передбачати такі зони: навчально-дослідну з ділянками польових та овочевих культур і теплицею, навчально-виробничу з навчальними гаражами і з навісами для сільськогосподарської техніки (при наявності відповідного профілю), пунктами технічного обслуговування, відпочинку та господарську зі складськими спорудами і гаражем. Ділянки середніх шкіл, при яких організуються міжшкільні навчально-виробничі майстерні, і середніх шкіл з трудовим сільськогосподарським навчанням учнів старших класів повинні бути збільшені за рахунок розширення навчапьно-дослідної зони (не менше ніж на 0,5 га), а також навчально-дослідної зони з навчальним гаражем, секційним навісом для сільськогосподарської техніки та пунктом технічного обслуговування (не менше ніж на 0,1 га).

При організації трттородрому або автодрому площі ділянок міжшкільного комбінату і майстерні слід збільшувати (не менше ніж на 1 га), при організації обох — на 2 га. Розміщувати їх слід на суміжній або окремій ділянці в межах нормативного розриву, що забезпечує шумозахист.

5.27. Мережа сільських професійно-технічних училищ і технікумів формується з розрахунком обслуговування групи адміністративних районів за галузевим принципом з урахуванням потреб і чисельності трудових ресурсів у сільській місцевості.

5.28.  Основними типами сільських професійно-технічних училищ і технікумів єучилища на 360, 540, 720 учнів, технікуми на 720, 960, 1440 учнів і навчально-виробничі об'єднання:

училища — сільгосппідприємства на 540, 720, 960 учнів технікуми - сільгосппідприємства на 960,  1440 учнів. Наповнення навчальної групи - 30 учнів.

5.29. Сільські професійно-технічні училища і технікуми слід розміщувати при навчальних господарствах у сільських населених пунктах з розвинутим виробничим потенціалом,  кущових і районних центрах,  а навчально-виробничі об'єднання (училища-сільгосппідприємства і технікуми-сільгосппідприємства) — в центральних селах сільськогосподарських підприємств за узгодженням з органами народної освіти і місцевою адміністрацією.

5.30.    Будівлі   сільських   міжшкільних   навчально-виробничих   комбінатів, професійно-технічних училищ, технікумів і навчальні корпуси навчально-виробничих об'єднань розміщуються на відокремлених ділянках з відступом від червоної пінії не менше ніж на 15 м, а від краю проїжджої частини селищних доріг і головних вулиць поселень — не менше 50 м. При розміщенні будівель на ділянці та їх орієнтуванні необхідно дотримуватись санітарних норм по інсоляції, освітленню та захисту від шуму приміщень і території.

5.31.   В  сільських  училищах  і  технікумах,   що  розміщуються  в  одному населеному   пункті   на   суміжних   ділянках,   слід   створювати   єдині   спортивні, спеціалізовані навчально-виробничі,  житлові та господарські зони.

5.32. Площу земельних ділянок сільськогосподарських професійно-технічних училищ і технікумів на 360, 540, 720, 960,  1440 учнів слід приймати відповідно з розрахунку не менше 75, 60, 50, 40,  32 кв.м на 1  учня.

Площу земельних ділянок в залежності від місцевих умов допускається збільшувати, але не більше ніж на 50%. Площі земельних ділянок господарств, полігонів, автотрактородромів, навчально-виробничих ветеринарних клінік не входять у загальну норму земельних ділянок навчальних закладів і визначаються спеціальним завданням. Полігони, автотрактородроми та ветеринарні клініки слід розміщувати поза сельбищною територією в межах нормативного розриву, що забезпечує шумозахист та відповідає санітарним вимогам.

5.33.  В навчально-виробничих об'єднаннях слід створювати єдину систему культурно-побутового обслуговування учнів і населення в межах землекористування  сільськогосподарського  підприємства.   Споруди  купьтурно-побутового обслуговування учнів допускається розміщувати у складі громадського центру центрального села сільськогосподарського підприємства за принципом блокування та кооперування з купьтурно-просвітницькими закладами та спорткомплексами.

 

Позашкільні заклади

5.34.   Основними типами  позашкільних  закладів  в  сільських  поселеннях, призначених для розвитку і виховання дітей у вільний від занять в загальноосвітній школі   час,   є:   музичні,   художні   школи,   школи   мистецтв,   дитячі   спортивні комплекси, дитячі центри дозвілля.

5.35.  Мережа позашкільних закладів формується на міжселенній основі в межах адміністративного району з урахуванням розвитку транспортних зв'язків між населеними пунктами і мережею загальноосвітніх шкіл.

Радіус обслуговування позашкільними закладами має бути не більше 30-хвилинної транспортно-пішохідної доступності.

5.36.  Кількість учнів у сільських позашкільних закладах залежить від кількості учнів в загальноосвітніх школах, яку вони обслуговують:

—    музичні школи - 15—20% кількості учнів

—  художні школи - 5—10%

—    школи мистецтв - 20—30%

—    дитячі спортивні комплекси - 25—30%

—    дитячі центри дозвілля - 35—40%

5.37.  Позашкільні заклади слід передбачати при такій кількості учнів:

—    дитячі музичні та художні школи — не менше 90

—    дитячі школи мистецтв — не менше 120

—    дитячі центри дозвілля — не менше 150

Дитячі центри дозвілля слід розміщувати в районних або кущових центрах, в значних селах.

5.38.  При розміщенні будівель позашкільних закладів слід приймати до уваги можливість, де це доцільно, їх блокування чи кооперування з загальноосвітніми школами або клубами (будинками культури).