Схема планування території фермерського (селянського) господарства розробляється на матеріалах землеустрою з врахуванням схеми генераяьного плану території сільської Ради і повинна вирішувати питання з функціонального зонування у межах території фермерського (селянського) господарства, інженерного та транспортного обладнання, а також визначати обсяг необхідних інженерно-геологічний та топогеодезичних вишукувань для подальшої розробки робочих проектів або іншої проектної документації.

3. ПОРЯДОК РОЗРОБКИ, ПОГОДЖЕННЯ ТА ЗАТВЕРДЖЕННЯ МІСТОБУДІВНОЇ ДОКУМЕНТАЦІЇ

3.1. Той, хто розроблює містобудівну документацію, виконує функції генерального проектувальника. Для виконання необхідних проектно-вишукувальних та науково-дослідних робіт він може залучати інші організації.

3.2. Замовник разом з головним архітектором району та проектною організацією складає завдання на проектування і подає проектній організації вихідні дані для розробки містобудівної документації або за погодженням з проектною організацією доручає їй чи іншій організації підготувати вихідні матеріали за додаткову плату . Форми завдань на розробку містобудівної

документації в різних варіантах наведені в додатках 1-5.

3.3.  Адміністрація проектної організації - генерального проектувальника — призначає авторський колектив для виконання містобудівної документації, у тому числі головного архітектора (інженера) проекту, відповідального за обгрунтованість і ефективність архітектурно-планувальних та інженерних рішень, якість містобудівної документації, а також дотримання встановлених термінів її розробки та подання для погодження.

3.4. Розробка містобудівної документації здійснюється у такому порядку:

3.4.1. Підготовка вихідних даних для проектування, а також матеріалів раніше виконаних інженерно-геодезичних, інженерно-геологічних та археологічних вишукувань, придатних для використання при проектуванні, аналіз раніше розробленної містобудівної документації і ступеня її реалізації, а також робочих проектів окремих об'єктів та проектів територій, що заплановані або відведені для розміщення усіх видів будівництва.

3.4.2. Підготовка та затвердження завдань на:

  • розробку містобудівної документації;
  • інженерно-геологічні вишукування;
  • обзорну інженерну геологію,

3.4.3. Здійснення інженерно-геодезичних та інженерно-геологічних вишукувань.

3.4.4. Виконання містобудівної документації.

3.5.  Організації, які виконують інженерно-геодезичні, інженерно-геологічні, інженерно-гідрометеорологічні та інші вишукування в межах територій сільських Рад та населених пунктів, подають замовнику технічні заключення (звіти) про виконану роботу.

3.6. Головні управління архітектури та містобудування, управління культури при обласних державних адміністраціях, відповідні органи місцевого самоврядування, головні архітектори і начальники відділів земельних ресурсів районів подають проектним і вишукувальним організаціям матеріали раніше виконаних інженерно-геологічних та інженерно-геодезичних вишукувань і необхідні для проектування вихідні дані, а також сприяють при необхідності одержанню їх в інших організаціях

3.7.  Проектна організація несе відповідальність за якість документації в цілому, ув'язку її окремих етапів, дотримання інструктивних та нормативних вимог, а також за випуск і подання на погодження в установлені терміни.

3.8. Організаційні питання, пов'язані з розгляданням і погодженням місто будівної документації, покладаються на замовника та місцеві органи виконавчої державної влади.

3.9.  Термін розглядання; та погодження містобудівної документації в одній організації не більше 20 днів. Якщо у цей строк висновок не представлений, проект вважається погодженим,. Максимальний термін, що установлюється далі здійснення погодження та підготовки до затвердження, повинен бути не більше 3 місяців.

3.10. Закінчена містобудівна документація погоджується залежно від виду виконуваних проектних робіт та з урахуванням заданого обсягу.

3.10.1.  Схеми генеральних планів територій сільських Рад та генеральні плани населених пунктів погоджуються з виконкомами сільських Рад народних депутатів та розглядаються на містобудівній Раді районного органу державної виконавчої влади. Якщо одержується позитивний відгук усіх районних служб та містобудівної Ради, проекти передаються замовником на розглядання містобудівної Ради обласного державного органу виконавчої влади, де відбувається заключне розглядання перед затвердженням за участю замовника, головного архітектора району, представників виконкому сільської Ради народних депутатів, зацікавлених організацій та установ.

3.10.2. Проекти детального планування, проекте планування та забудови середніх та малих поселень, схем планування фермерських (селянських) господарств погоджуються з замовником, виконкомом сільської Ради народних депутатів, зацікавленими районними службами і організаціями та розглядаються на містобудівній Раді районного органу державної виконавчої влади перед затвердженням сільською Радою народних депутатів.

У випадку розбіжностей у висновках різних інстанцій,, а також якщо відсутній генеральний план населеного пункту під проект детального планування, що розглядається, заключне рішення приймається затверджуючим органом; проект подасться на розглядання в державний орган виконавчої влади вищої ланки для підготовки заключень у спірних питаннях.

3.11.  Містобудівна документація обов'язково підлягає експертизі за рахунок коштів замовника, одо передбачені кошторисом на проектування.

3.12.  Містобудівна документація вважається повністю завершеною після прийняття замовником та за умови позитивного висновку відповідної містобудівної Ради,

3.13.  Перед затвердженням проектів проектна організація зобов'язана внести зміни та доповнення в містобудівну документацію згідно з рішенням, прийнятим на містобудівній Раді.

3.14. Погоджена містобудівна документація згідно з Законом України "Про основи містобудування" затверджується залежно від виду проектних робіт.

  • проект територіальної організації адміністративного району — районною Радою народних депутатів;
  • схема генерального плану території сільської Раді, генеральний план поселення, проект детального планування населеного пункту або кого частини, проект забудови громадського центру (або іншого фрагменту) села, схема планування фермерського (селянського) господарства —сільською Радою народних депутатів.

3.15. Затверджені проекти передаються:

  • виконкому сільської Ради народних депутатів;
  • замовнику;
  • головному архітектору району;
  • Головному управлінню архітектури та містобудування держадміністрації області;
  • іншим організаціям, якщо це обумовлено завданням і договором.

Перші примірники документації зберігаються в архівах проектних організацій.

Примітка. Містобудівна документація, що передається головному архітектору району, повинна мати по одному додатковому примірнику креслень генерального та опорного планів території сільської Ради (сільськогосподарського підприємства), населених пунктів (або фрагментів) для ведення чергових планів.

3.16.  Подальше внесення змін в затверджену містобудівну документацію допускається тільки з дозволу органу, який затвердив  її, при відповідному обгрунтуванні та за погодженням з проектною организацією, що розробила містобудівну документацію, і головним архітектором району.

 

Додаток 1

(рекомендований)

ЗАТВЕРДЖУЮ:

Голова виконкому сільської (селищної) Ради народних депутатів

"_"199__ р.

ЗАВДАННЯ

проектній організації

на. розробку містобудівної документації

колгоспу, радгоспу (сільської Ряди)

___________районуобласті.

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1.       Завдання видано на підставі

1.2.       Розрахунковий строк проекту установлюється 20 років.Першу чергу будівництва прийняти_______________ років.

1.3.При розробці проекту проектну чисельність населення прийняти за даними проекту районного планування. * Урахувати такі особливі умови, що впливають на чисельність населення та перспективи розвитку сільськогосппіриємств і поселень (наявність на проектованій території галузевих підприємств, організацій та установ, зміни спеціалізації та ін.

1.4. Обсяги житлового та культурно-побутового будівництва, інженерного обладнання та благоустрою прийняти згідно з нормативними вимогами, з урахуванням найбільш раціонального використання існуючих фондів.

1.5.Проект виконати в такому обсязі:

  • схема генерального плану території сільської Ради;
  • генеральні плани населених пунктів ___________
  • проект детального планування ___________
  • проект забудови центру, житлової групи, кварталу

* На перехідний період проектну чисельність населення, що прогнозується, належить визначити за методом експертної оцінки з урахуванням тенденції розвитку і місця населеного пункту в системі розселення.

  • інші види містобудівної документації

(непотрібне закреслити)

Примітки.

1.При необхідності виконання містобудівної документації:

-     в повному обсязі — заповнюються завдання на кожний вид містобудівної документації згідно з додатками;

-     у скороченому обсязі — заповнюються завдання лише на ті види містобудівної документації, що розробляються

- окремих видів містобудівної документації у скороченому обсязі - їх склад і зміст визначаються відповідним завданням на проектування.

2.До кожного завдання на проектування необхідно прикладати креслення – завдання з нанесеними межами території, що рекомендована для розробки проектної документації.

3.Необхідність складання радіоекологічного паспорту території (за рахунок коштів замовника) обумовлюється .завданням на проектування.

Додаток 2 (рекомендований)

2. СХЕМА ГЕНЕРАЛЬНОГО ПЛАНУ ТЕРИТОРІЇ СІЛЬСЬКОЇ (СЕЛИЩНОЇ) РАДИ

ЗАТВЕРДЖУЮ:

Голова виконкому сільської (селищної)

Ради народних депутатів

“ “ 200 р.

ЗАВДАННЯ

проектній арганізаціїна розробку схеми генерального плану териториії

сільської Ради

району ___________області.

2.1. На підставі аналізу раніше розробленої містобудівної документації, у тому числі проекту районного планування, комплексної містобудівної оцінки території сільської Ради, а також тенденцій розвитку виробництва та розселення на території, що проектується, розробити концепцію системи розселення, соціально-культурного обслуговування та схему генерального плану території

сільської Ради, колгоспу, радгоспу, об"єднання та ін.

2.2. Виробниче будівництво. Виробничі об'єкти розмістити відповідно з діючими нормами на таких майданчиках:

 

Назва поселень

 

Назва

майданчиків

реконструкції

Назва об'єктів

будівництва

 

Потужність

У тому числі перша черга будівництва,

реконструкції

 

 

 

 

 

Примітка.

 2.3. Житлове будівництво.

Нове житлове будівництво розмістити:

 

Назва поселень

Тип забудовві (секційна, садибна)

кількість будинків,

квартир

У тому числі перша черга

 

  

  

 

 

  

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Примітка.

2.4.Культурно-побутове будівництво.

Згідно з нормами та розрахунковими показниками передбачити комплекс об"ектів культурно-побутового обслуговування на перспективу. Зберегти, реконструювати і використати за прямим призначенням такі будівлі культурно-побутового призначеняя:

На першу чергу передбачити будівництво таких об'єктів: __________________

і реконструкцію

2.5.Інженерне обладнання.

Згідно з вихідними даними для проектування визначити загальну потребу в енергопостачанні, а також джерела енергопостачання, місцеположенню водозаборів, очисних та інших інженерних споруд на території на першу чергу та на перспективу___________

Водопостачання:

 

Назва поселень

Тип системи

Джерело водопостачання

 

Примітка

для центру

для садибної

забудови

 

 

 

 

 

 

  

  

 

 

Каналізація:

 

Назва поселень

Тип системи

Очисні споруди, тип та місцеположення

для центру

для садибної забудови