3.8 При експлуатації електрифікованого транспортного засобу в умовах обмеженого маневрування і на малих ділянках шляху (1-2 м) необхідно проводити короткочасне вмикання контролера з наступним швидким його виключенням.

3.9 Відстань між транспортним засобом, що рухається, і устаткуванням, комунікаціями, станками і т.п. повинна бути не менше 0,5 м., а при наявності в цій зоні людей - не менше 1 м.

3.10 Якщо на шляху руху зустрічаються переносні драбини, підмостки і інші пристосування з працюючими на них людьми, водій повинен зупинити транспортний засіб і поставити вимогу щодо звільнення шляху.

3.11 Не допускається зупинка транспортного засобу на спусках, підйомах, перехрестях доріг, в місцях інтенсивного руху людей.

У випадку вимушеної зупинки на спуску водій повинен зупинити двигун, загальмувати транспортний засіб стоянковим гальмом і поставити упорні колодки під колеса, увімкнути аварійну світлову сигналізацію. Якщо транспортний засіб не обладнаний аварійною світловою сигналізацією або вона несправна, необхідно установите знак аварійної зупинки або миготливий червоний ліхтар (згідно з вимогами Правил дорожнього руху).

  1. При зупинці (стоянці) водій, залишаючи транспортний засіб, повинен унеможливити управління ним сторонніми особами та вжити всіх заходів проти самовільного його руху .Зупинити двигун, встановити важіль перемикання передач (контролера) в нейтральне положення, загальмувати транспортний засіб стоянковим гальмом. Якщо транспортний засіб стоїть навіть на незначному уклоні, необхідно додатково підставити під колеса упорні колодки.
  2. Водію не дозволяється передавати управління транспортним засобом особам, які не указані в подорожньому листі і не мають посвідчення на право керуванням цим транспортним засобом.
  3. При експлуатації електрифікованого транспортного засобу не дозволяється переводити контролер на задній хід для зупинки транспортного засобу. Зупинка повинна проводитися вимиканням контролера і вмиканням гальма.
  4. Перед подачею транспортного засобу назад водій повинен переконатися, що його ніхто не об'їжджає і поблизу немає людей або якихось перешкод та подати звуковий сигнал.
  5. При необхідності руху заднім ходом в умовах недостатнього огляду повинна бути виділена особа для подавання сигналів водію щодо можливості переміщення транспортного засобу.
  6. Під час руху на повороті водій автомобіля-цистерни, ємкість якої залита менше як на 3/4, зобов'язаний знизити швидкість до такої, яка б забезпечувала безпеку дорожнього руху.
  7. Перед зчепленням напівпричепа водій повинен оглянути його та переконатися у справності. Не допускається проводити зчеплення при несправності дишля причепа (відсутність пружини дишля, упори, їх несправності тощо).
  8. При зчепленні та розчепленні поздовжні осі автомобіля-тягача та напівпричепа або причепа повинні розташовуватися на одній прямій.

3.20 Під час руху транспортних засобів з причепом на повороті слід рухатися по дузі більшого радіусу, а перед початком руху заднім ходом необхідно зафіксувати передню вісь причепа стопорним пристроєм.

3.21 Не допускається pyx транспортних засобів при перебуванні людей на його підніжках і бортах, крилах, буферах.

3.22 При експлуатації електро - і автонавантажувачів не допускається перевезення, підіймання і опускання людей на вантажозахоплювальних і навісних пристроях і піддонах. Кількість людей, що перевозяться в кабіні транспортного засобу регламентується інструкцією завода-виготовлювача.

3.23 Для попередження випадків обморожування при усуненні несправностей зимою слід працювати тільки у рукавицях. Недопустимо торкатися голою рукою до металевих предметів, деталей та інструменту без рукавиць.

3.24 Для запобігання виникнення пожежі на транспортних засобах не допускається:

  • подавати, при несправній паливній системі, бензин в карбюратор із ємкості самопливом за допомогою шланга або іншим способом;
  • проводити ремонт паливної системи при працюючому або гарячому двигуні, ввімкненій системі запалювання;
  • залишати в кабіні і на двигуні забруднені мастилом або паливом обтиральні матеріали;
  • підігрівати двигун та інші агрегати відкритим вогнем, а також користуватися ним у безпосередній близькості від приладів системи живлення двигуна (у т.ч. від паливних баків);
  • палити і користуватися відкритим вогнем при визначенні наявності палива у баці, а також при заправленні транспортних засобів із додаткових ємкостей.
  1. Для перевірки наявності палива в паливних баках слід застосовувати спеціальні лінійки (які виключають іскроутворення в результаті ударів), переносні світильники у вибухобезпечному виконанні.
  2. Перевезення небезпечних вантажів по території підприємства повинно здійснюватися у відповідності з вимогами Правил дорожнього перевезення небезпечних вантажів га Правил дорожнього руху.
  3. При виявленні несправностей транспортного засобу, які необхідно негайно усунути безпосередньо па лінії (продування системи живлення, монтаж і демонтаж шин, заміна коліс, усунення несправностей у системі освітлення і т.п.), водій повинен зупинити транспортний засіб, обов'язково застосовуючи стоянкове гальмо, а при необхідності проведення ремонту на схилі шляху - підкласти під колеса упорні колодки. При вимушеній зупинці транспортного засобу в місцях, де зупинка не дозволяється, водій повинен позначити транспортний засіб у відповідності з вимогами Правил дорожнього руху.
  4. Під час ремонту транспортного засобу на лінії водій зобов'язаний виконувати вимоги безпеки праці, які встановлені для профілактичного обслуговування та ремонту транспортних засобів на підприємстві. Не дозволяється допускати до ремонту транспортного засобу на лінії сторонніх осіб (вантажників, експедиторів тощо).
  5. У випадку відсутності у водія необхідних для ремонту інструменту і пристосувань або неможливості усунення несправностей водій зобов'язаний викликати технічну допомогу для доставки несправного транспортного засобу в ремонтні майстерні підприємства.
  6. Буксирування несправних транспортних засобів повинно здійснюватися у відповідності до Правил дорожнього руху.

3.31 Про виявлені під час роботи несправності, або інші порушення, що можуть поставите під загрозу безпечне виконання роботи, та про нещасні випадки негайно повідомити безпосереднього керівника.


4 Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1 Після закінчення роботи на лінії водій зобов'язаний:

- очистити від бруду і пилу транспортний засіб і поставити його у відведене для цього місце або на заряджувальну станцію (якщо це електрифікований транспортний засіб), при цьому необхідно вийняти і забрати ключ від замка запалення і знеструмити електрообладнання за допомогою установленого на транспортному засобі вимикача. Під час зарядження транспортного засобу ключ повинен знаходитися у акумуляторника;

- доповісти механіку (енергетику) цеха (або іншій посадовій особі, відповідальній за випуск І ремонт транспортних засобів) про всі неполадки і несправності, які мали місце під час роботи, зробити відповідний запис у журналі приймання і здавання транспортного засобу.

4.2 Прибрати спецодяг і інші засоби індивідуального захисту, які використовувалися в процесі роботи, у відведене для цього місце.

4.3 Помити лице, руки (прийняти душ).


5 Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1 До аварійних ситуацій відносяться:

- наїзди проїжджаючих транспортних засобів, а також наїзди при
самовільному русі транспортних засобів;

  • перекидання транспортних засобів з відкосів;
  • падіння піднятого кузова автомобіля - самоскида, перекидної кабіни вантажного автомобіля, вивішених на домкраті частин транспортних засобів;
  • пошкодження (розгерметизація) під час транспортування тари з небезпечними вантажами та проникнення значної кількості шкідливих речовин в навколишнє середовище і ін.

5.2 При виникненні аварійної ситуації, аварії робочий (вод й) повинен діяти у відповідності з вимогами інструкції з охорони праці за його професією, негайно повідомити про те, що сталося, безпосереднього керівника.

5.3 При виникненні пожежі необхідно зупинити транспортний засіб і розпочати гасіння наявними засобами пожежогасіння, діяти у відповідності з вимогами інструкції з пожежної безпеки підприємства.

5.4 При нещасних випадках необхідно негайно зупинити транспортний засіб і вжити заходів щодо надання першої долікарської допомоги потерпілому (до прибуття швидкої медичної допомоги).

Конкретні дії щодо надання першої допомоги потерпілому, в залежності від характеру нещасного випадку, викладені в інструкції з надання першої (долікарської) допомоги, що діє на підприємстві та вивчається при проходженні навчання та інструктажів з питань охорони праці.

До прибуття комісії з розслідування на місці події необхідно зберігати обстановку у такому стані, в якому вона була на момент події, якщо це не загрожує життю та здоров'ю інших працівників і не призведе до більш тяжких наслідків.


Примірна інструкція опрацьована Державним науково-дослідним інститутом техніки безпеки хімічних виробництв (ДержНДІТБХВ, м. Сєверодонецьк)


Директор інституту


Завідуючий лабораторією