• спосіб готування або рекомендації щодо вживання;
  • строк придатності.

У разі застосування вакуумного паковання наносять напис: «Упаковано під вакуумом».

Енергетичну цінність (калорійність) (кДж і/або ккал) та поживну (харчову) цінність для чаю не зазначають.

  1. Транспортне марковання — згідно з ГОСТ 14192 з нанесенням маніпуляційних знаків: «Берегти від вологи».

Марковання наносять типографським способом або виразним відбиванням через трафарет штемпельною фарбою, що не змивається і не має запаху, або вкладуванням ярлика усередину в художньо оформлені чайниці.

Дозволено на маркованні наносити рекламні знаки та маркувати продукцію іншими мовами поряд з державною.

  1. ПАКУВАННЯ
    1. Чай чорний байховий фасують у м’яку або в напівжорстку упаковку масою нетто від 20 г до 1000 г, у пакетики одноразової заварки масою нетто від 1,0 г до 5 г включно, а також у художньо оформлені (сувенірні) металеві, скляні, дерев’яні та інші чайниці і коробки масою нетто упакованої одиниці від 5 г до 1500 г відповідно до вимог чинних нормативних документів.

За домовленістю з замовником допустимо випускати чай у пакетах з поліетиленової плівки згідно з ГОСТ 10354.

  1. М’яке паковання має складатися з герметичного пакета з комбінованого матеріалу, складеного з шарів поліестеру чи поліетилену та алюмінієвої фольги вітчизняного або іноземного виробництва, або пакета з іншого комбінованого матеріалу чи поліпропіленової плівки, що дозволені до використання центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров’я України.
    1. Напівжорстке паковання має складатися з:
  • внутрішнього герметичного пакета з багатошарового комбінованого матеріалу, складеного з шарів поліпропілену чи поліетилену, алюмінієвої фольги вітчизняного або іноземного виробництва, або пакета з іншого матеріалу, що дозволені до використання центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров’я України;
  • зовнішньої коробки, виготовленої з картону згідно з ГОСТ 9142 або іншим нормативним документом.
    1. Паковання чаю чорного байхового фасованого для разової заварки складається з внутрішнього пакетика з пористого паперу, що не розмочується, згідно з ГОСТ 12026 або з будь-якого іншого матеріалу, дозволеного до використання центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров’я України.

До пакетика може бути прикріплена віскозна або бавовняна нитка згідно з ГОСТ 8871 або з іншого матеріалу, дозволеного до використання центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров’я України, яка другим кінцем закріплена до етикетки з паперу згідно з ГОСТ 19344. Закріплюють нитку до пакетика та етикетки дротом згідно з ГОСТ 14838 або іншим способом, що забезпечує міцність кріплення.

Дозволено вкладати внутрішній пакетик у зовнішній захисний пакетик із паперу для етикеток згідно з ГОСТ 7625 або герметичний пакетик із багатошарового комбінованого матеріалу вітчизняного чи іноземного виробництва, дозволеного до використання центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров’я України.

Пакетики чаю разової заварки мають бути укомплектовані та упаковані в картонні коробки згідно з ГОСТ 7933.

Дозволено картонні коробки упаковувати в поліпропіленову або іншу плівку, дозволену до використання центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров’я України.

  1. Спожиткове паковання чаю чорного байхового (пакети, коробки, чайниці) має бути герметично заклеєне або запаяне та забезпечувати збереження якості та кількості чаю згідно з ГОСТ 12301 та ГОСТ 12303.

За потреби укладають у спожиткову тару (коробки, чайниці) рекламну та сувенірну продукцію у випадках відсутності прямого контакту її з чаєм.

  1. Допустимі відхили маси нетто чаю від номінальної кількості, у відсотках маси 20 шт. виробів, не більше ніж:

мінус 5 від середньої маси 20 шт. виробів до 5 г включно;

мінус 3 від маси кожного виробу від 5 г до 20 г включно;

мінус 1 від маси кожного виробу від 20 г до 1500 г.

Відхил маси нетто за верхньою границею не обмежено.

  1. Пакування у транспортну тару

Чай чорний байховий, який розфасований у пачки, коробки та чайниці, вкладають у ящики з гофрованого картону згідно з ГОСТ 9142 масою нетто не більше ніж 12,0 кг.

За потреби пакують коробки, чайниці, пачки в інші ящики з гофрованого картону масою нетто не більше ніж 18,0 кг, перев’язуючи поліпропіленовою стрічкою у двох місцях, або палетують.

Як додаткове паковання використовують мішки-вкладки.

Дозволено використовувати інші види транспортної тари вітчизняного та іноземного виробництва, що забезпечують якість та збереженість чаю чорного байхового під час транспортування та зберігання і дозволені до використання центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров’я України.

  1. ВИМОГИ ЩОДО БЕЗПЕКИ
    1. Під час виготовляння чаю чорного байхового фасованого дотримуються вимог НПАОП 15.8-1.14 [2] та СанПиН 977 [1].
    2. Технологічне устаковання має відповідати вимогам ГОСТ 12.2.003.
    3. Повітря робочої зони має відповідати вимогам ГОСТ 12.1.005.
    4. Рівень шуму на робочих місцях має відповідати вимогам ДСН 3.3.6.037 [3].
    5. Технологічний процес має відповідати вимогам ГОСТ 12.3.002.
  2. ВИМОГИ ЩОДО ОХОРОНИ ДОВКІЛЛЯ
    1. Стічні води під час виробництва чаю чорного байхового фасованого очищають відповідно до вимог СанПиН 4630 [4].
    2. Викиди шкідливих речовин в атмосферу контролюють згідно з ГОСТ 17.2.3.02 та ДСП 201 [5].
    3. Ґрунт від забруднення побутовими і промисловими відходами охороняють відповідно до вимог СанПиН 42-128-4690 [6].
  3. ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ
    1. Правила приймання — згідно з ГОСТ 1936 та ДСТУ ISO 1839.
    2. Для перевіряння відповідності якості чаю чорного байхового фасованого вимогам чинних нормативних документів підприємство-виробник проводить приймально-здавальний та періодичний контроль кожної партії чаю.
    3. Масову частку вологи підприємство-виробник визначає у кожній партії.
    4. Масову частку водорозчинних екстративних речовин визначають у кожній партії.
    5. Масову частку загальної та розчинної золи, сирої клітковини визначають на вимогу споживача.
    6. Масову частку дріб’язку (висівки та потерть) та металомагнітних домішок у листових чаях визначають у кожній партії.
  4. МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ
    1. Відбирання і готування проб — згідно з ГОСТ 1936.
    2. Визначання маси нетто, органолептичних показників, масової частки вологи, масової частки металомагнітних домішок, масової частки дріб’язку — згідно з ГОСТ 1936 та ДСТУ ISO 1572; масової частки водорозчинної золи — згідно з ГОСТ 28552, ДСТУ ISO 1575 та ДСТУ ISO 1576; масової частки сирої клітковини — згідно з ГОСТ 28553; масової частки водорозчинних екстрактивних речовин — згідно з ГОСТ 28551.
  5. ТРАНСПОРТУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ

Чай чорний байховий фасований транспортують усіма видами транспорту в критих транспортних засобах відповідно до правил перевезення вантажів, чинних на цьому виді транспорту.

Заборонено використовувати транспортні засоби, в яких перевозили отруйні речовини та вантажі з різким запахом, а також транспортувати чай разом із продуктами, що мають специфічний запах.

Пакетування вантажів — згідно з ГОСТ 23285.

Під час транспортування в пакетах висота стосу не повинна перевищувати 2 м.

Чай зберігають у сухих, чистих, добре вентильованих приміщеннях, які не мають стороннього запаху, за відносної вологості повітря не більше ніж 70 %.

Ящики з чаєм під час зберігання на складах повинні бути встановлені на стелажах, виготовлених з матеріалу, дозволеного до використання центральним органом виконавчої влади з питань охорони здоров’я України, стосами висотою не більше ніж 2 м.

Між стосами і стіною залишають проходи, що становлять не менше ніж 0,5 м.

Відстань від джерела тепла, водопровідних і каналізаційних труб до продукції повинна бути не менше ніж 1 м.

  1. ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА
    1. Виробник гарантує відповідність чаю чорного байхового фасованого вимогам цього стандарту в разі дотримування умов транспортування та зберігання.
    2. Строк придатності до споживання чаю чорного байхового фасованого з дати пакування — 2 роки.

ДОДАТОК А (обов’язковий)

КОДИ ДКПП ЗГІДНО З ДК 016

15.86.13.001

15.86.13.006

Чай чорний байховий

Чай чорний байховий ароматизований

ДОДАТОК Б (довідковий)

БІБЛІОГРАФІЯ

  1. СанПиН 977-72 Санитарные правила для предприятий чайной промышленности (Санітарні правила для підприємств чайної промисловості), затверджені Мінхарчопромом СРСР 31.05.72 № 977
  2. НПАОП 15.8-1.14-97 Правила безпеки для кондитерського виробництва, затверджені Державним комітетом України з нагляду за охороною праці 22.04.97 № 101
  3. ДСН 3.3.6.037-99 Санітарні норми виробничого шуму, ультразвуку та інфразвуку на робочих місцях, затверджені Міністерством охорони здоров’я України 01.12.99 № 37
  4. СанПиН 4630-88 Санитарные правила и нормы по охране поверхностных вод от загрязнения (Санітарні правила і норми з охорони поверхневих вод від забруднення), затверджені Міністерством охорони здоров’я СРСР 04.07.88 № 4630
  5. ДСП 201-97 Державні санітарні правила охорони атмосферного повітря населених місць від забруднення хімічними і біологічними речовинами, затверджені Міністерством охорони здоров’я України 09.07.97 № 201
  6. СанПиН 42-128-4690-88 Санитарные правила содержания территорий населенных мест (Санітарні правила утримування територій населених місць), затверджені Міністерством охорони здоров’я СРСР 05.08.88 № 4690.

Код УКНД 67.140.10

Ключові слова: ароматизований, байховий, маркування, органолептичні показники, пакування, приймання.

Редактор М. Клименко Технічний редактор О. Касіч Коректор О. Рождественська Верстальник Л. Мялківська

Підписано до друку 12.01.2011. Формат 60 х 84 1/8.

Ум. друк. арк. 1,39. Обл.-вид. арк. 0,69. Зам.Цінадоговірна.

Виконавець

Державне підприємство «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП «УкрНДНЦ») вул. Святошинська, 2, м. Київ, 03115 Свідоцтво про внесення видавця видавничої продукції до Державного реєстру видавців, виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції від 14.01.2006 серія ДК № 1647