Під час роботи дробарок працівники, які обслуговують таке обладнання, повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту органів дихання, слуху і зору та використовувати їх.

7.5. Розмелювання вибухо- та пожежонебезпечних матеріалів необхідно виконувати в кульових млинах періодичної дії з додаванням інертних матеріалів у кількості не менше ніж 5 % від маси матеріалів, що завантажуються, або в кульових млинах безперервної дії з періодичним просіюванням матеріалу в середовищі інертного газу. Можна розмелювати вологим способом у 1,5 % розчині хромпіку в стрижневих млинах безперервної дії. Контроль концентрації пасивувальної добавки повинен здійснюватися на виході з системи (з останнього бака відстійника) не менше двох разів на зміну. Очищення відстійника повинно проводитися не менше одного разу на місяць.

7.6. У млинах безперервної дії з сепаратором, що працюють під розрідженням, обладнувати місцевими відсмоктувачами необхідно тільки ділянки та вузли системи, що перебувають під надлишковим тиском.

7.7. Сухе розмелювання вибухонебезпечних металів і сплавів за відсутності газозахисного середовища повинно проводитися із застосуванням домішок, що завантажують у кульовий млин одночасно з матеріалами, що підлягають розмелюванню. Використовувати домішки з роздроблених інертних матеріалів, що входять до складу покриттів із шихти, плавикового шпату, мармуру, граніту тощо, необхідно у кількості не менше ніж 5 % від маси вибухонебезпечних феросплавів.

Феросиліцій необхідно розмелювати сухим для запобігання утворенню шкідливих та вибухонебезпечних газів.

7.8. Транспортування розмелених вибухонебезпечних компонентів пневмо- та іншими видами трубопровідного транспорту повинно проводитись у середовищі інертного газу. Перед кожним перекачуванням розмелених феросплавів необхідно контролювати склад і тиск газу на вході та виході з системи.

Заміну рукавних фільтрів, які використовуються для очищення повітря від пилу, необхідно проводити не рідше одного разу на місяць. При цьому попереднє їх очищення повинно здійснюватися в середовищі інертного газу.

7.9. У приміщеннях розмелювання і пасивування феросплавів повинна бути забезпечена надійна робота припливно-витяжної вентиляції.

7.10. Під час транспортування розмелених вибухонебезпечних компонентів пневматичними та іншими видами трубопровідного транспорту в газозахисному середовищі необхідно використовувати аварійну систему подачі інертного газу у разі виходу з ладу основної системи.

7.11. Складування сухої шихти повинно здійснюватися автоматичними ваговими дозаторами. Допустиме використання інших вагових пристроїв, обладнаних місцевими відсмоктувачами.

7.12. До дільниць, на яких проводиться робота з розчином силікату натрію, повинна бути підведена вода для миття устаткування й тари.

Дверці кожухів у бігункових змішувачах повинні бути зблоковані з пусковими пристроями таким чином, щоб не можна було їх відчиняти під час роботи змішувача.

Під час використання розчину силікату натрію для приготування суміші працівники повинні використовувати засоби індивідуального захисту очей, органів дихання та слуху.

7.13. Для приготування розчину силікату натрію рекомендується застосовувати автоклави, що обертаються, з подачею пари в їх робочу камеру.

7.14. Автоклави повинні бути обладнані запірною арматурою для термінового відключення пари, запобіжним клапаном на паропроводі та манометром для вимірювання тиску пари, на якому повинні бути зазначені дати попереднього і наступного випробовувань.

7.15. Котушки у розмотувальному пристрої правильно-відрізних верстатів для підготування електродів повинні легко обертатися і мати пристрої, що запобігають ослабленню дроту.

Для швидкої зупинки котушок під час обривання дроту та зупинки правильно-відрізного верстата повинен бути передбачений гальмівний пристрій.

7.16. Сухарі правильних барабанів повинні бути надійно закріплені, а правильні барабани повинні працювати з опущеним загороджувальним щитком, зблокованим з пусковим пристроєм.

7.17. Прес повинен бути обладнаний металевим щитом розміром 0,8 х 0,8 м для затримування обмазки, що викидається з головки преса.

7.18. У цехах, що споруджуються або реконструюються, зважування й упаковування електродів повинно бути механізованим.

7.19. Контейнерні (тунельні) печі для підготування електродів повинні мати теплоізоляцію. Механізми завантаження електродів на транспортувальні пристрої печей повинні забезпечувати правильне їх укладання. Для спостереження за розташуванням електродів піч повинна бути обладнана майданчиками та сходами.

7.20. Контейнерна піч повинна бути забезпечена звуковою та світловою сигналізацією пуску та зупинення механізмів печі.

7.21. Печі повинні бути обладнані пристроями автоматичного вимкнення конвеєра завантаження електродів, а також пристроями для автоматичного вимкнення подачі напруги на нагрівальні елементи під час відчинення дверей хоча б однієї секції.

7.22. Перед сортуванням і упаковуванням електроди повинні бути охолоджені до температури не менше ніж плюс 43° C.

Електроди повинні сортуватися верстатами-автоматами чи вручну на столах або на конвеєрах, які повинні бути обладнані по всій площі відсмоктувачами забрудненого повітря.

7.23. Знімання обмазки зі стрижня електродів під час переробки забракованих електродів повинно виконуватись на верстатах з герметичним укриттям або вологим способом.

7.24. Для складування упакованих у папір пачок електродів повинні бути передбачені майданчики для розміщення піддонів і стелажів.

7.25. Випробовування зварювально-технологічних властивостей готових електродів і порошкового дроту повинно проводитися у спеціально обладнаних приміщеннях з дотриманням вимог чинних нормативно-правових актів. Пост для випробовувань електродів повинен бути обладнаний скошеним зонтом з екраном із тканини на рівні 0,8 м над робочою поверхнею.

7.26. Під час виготовлення порошкового дроту необхідно дотримуватися вимог Державних санітарних правил для підприємств порошкової металургії, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 18.12.95 N 235, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 15.07.96 за N 354/1379.

7.27. Дільниця знежирення та очищення стрічки під час виготовлення порошкового дроту повинна бути обладнана стелажами для її складування. Розвантажування рулонів стрічки, їхнє закріплення на розмотувальному пристрої, а також знімання касет з очищеною стрічкою повинні бути механізовані.

7.28. Пристрій для очищення стрічки повинен мати герметичні ущільнення, а для видалення пилового адсорбенту під час завантажування і розвантажування повинна бути передбачена відсмоктувальна вентиляція з очисним пристроєм. Лінії очищення стрічки повинні бути обладнані кнопками вимкнення приводу на всіх дільницях, де виконуються окремі операції.

Двері очисних камер повинні бути зблоковані з пусковими пристроями лінії.

7.29. Касети зі стрічкою біля лінії виготовлення порошкового дроту необхідно зберігати на стелажах.

У розмотувального і профілезгинального пристрою повинен бути передбачений підйомник для установки касети чи котушки зі стрічкою і контейнера з шихтою.

7.30. Розмотувальний пристрій повинен мати механізм, що гальмує його обертання.

Для аварійної зупинки під час обриву стрічки чи дроту розмотувальний пристрій повинен бути обладнаний гальмом, зблокованим з приводом волочильного стана.

7.31. Для безпечної роботи під час заправлення стрічки та її формування застосовується профілезгинальний пристрій з консольними роликами.

7.32. Профілезгинальний пристрій для з'єднання змінного завантажувального контейнера з бункером живильника повинен бути обладнаний щільним затвором, який запобігає потраплянню пилу в приміщення.

7.33. Профілезгинальні пристрої та волочильні стани повинні бути обладнані захисними кожухами (з прозорими відкидними передніми стінками), приєднаними до всмоктувальної вентиляції.

7.34. Упаковувати мотки порошкового дроту необхідно на пакувальних столах. Закочування банок необхідно виконувати за допомогою машини для закочування чи пакувального верстата-автомата.

7.35. Транспортери чи рольганги, по яких пересуваються мотки та банки, повинні мати суцільні борти в нижній його частині для запобігання падінню мотків чи банок.

8. Вимоги під час виготовлення дробу

8.1. Під час технологічних операцій з виготовлення дробу працівники повинні дотримуватися вимог цих Правил і технологічних інструкцій з виробництва дробу.

8.2. Під час підготовки шихти працівники повинні виконувати вимоги чинних нормативно-правових актів.

8.3. Під час сортування брухту його необхідно ретельно оглядати, особливо брухт невідомого походження та такого, що має порожнини, в які можливе потрапляння вибухонебезпечних матеріалів, рідини, снігу або льоду.

8.4. Розвантажування та навантажування шихтових матеріалів повинні бути механізованими.

8.5. Шихтові матеріали необхідно складувати в ємності заввишки не більше ніж 1,5 м за ширини проходу між ємностями не менше ніж 1 м.

8.6. Якщо під час сортування металевого брухту виявлено брухт, довжина якого перевищує 0,3 діаметра вагранки, його необхідно направити на додаткову переробку.

8.7. За необхідності розміщення металу, флюсів та коксу в бункерах останні повинні бути обладнані затворами, а також мати у верхній частині площадки завширшки не менше ніж 1 м і огороджені поручнями заввишки 1 м.

8.8. Під час завантажування ємностей для транспортування та підняття шихтових матеріалів на колошниковий майданчик вагранки повинен контролюватися рівень заповнення ємностей матеріалом для запобігання його випаданню та величини навантаження вантажно-підіймальних засобів.

8.9. Під час використання грейферних кранів для навантажування коксу та електротельферів для підняття коробок і баддей працівники повинні перебувати у спеціально відведених зонах.

8.10. Підготовку шихтових матеріалів необхідно виконувати з дотриманням вимог "ОСТ 2. Н 89-15-83. Литейное производство. Подготовка шихтовых материалов. Требования безопасности" (НПАОП 27.5-7.25-83).

8.11. Технологічний процес плавлення металу у вагранках повинен відповідати вимогам чинних нормативно-правових актів.

8.12. Транспортування шихти на колошниковий майданчик, завантажування шихти у бадді та у вагранку повинні бути механізованими.

8.13. Під час завантажування вагранок працівник повинен контролювати розміри кусків шихти, які не повинні перевищувати третини діаметра вагранки, а також не допускати потрапляння у вагранки шихти зі снігом, льодом чи водою.

8.14. Під час експлуатації шахтних печей для виплавляння чавуну необхідно дотримуватися вимог підпунктів 2.2.7 - 2.2.12 глави 2 розділу III цих Правил.

8.15. Приміщення для виготовлення дробу повинні бути обладнані припливно-витяжною вентиляцією та мати аераційні ліхтарі.

8.16. Для забезпечення вимог до повітря робочої зони згідно з ГОСТ 12.1.005-88 та захисту навколишнього середовища вагранки повинні бути обладнані циклонами для очищення повітря від пилу, системою допалення оксиду вуглецю з використанням повітря, що надходить від відбійної пластини.

8.17. Над вібраційними грохотами для сортування дробу повинні бути розташовані зонти для відсмоктування та наступного очищення повітря від пилу.

8.18. Залишки дробу після сортування та відсіву повинні бути завантажені у ємності та направлені для повторного використання.

8.19. Працівники, які зайняті на ливарному процесі, повинні бути забезпечені засобами індивідуального захисту та спеціальним одягом згідно з вимогами НПАОП 27.0-3.01-08.

8.20. У ливарному відділенні цеху з виробництва дробу, у спеціально відведеному місці, повинні бути укомплектовані аптечка та засоби захисту органів дихання. У разі погіршення самопочуття у працівників ливарного виробництва їх необхідно негайно вивести на свіже повітря та терміново викликати працівників заводської поліклініки або швидку допомогу.

III. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ ДОПОМІЖНИХ ОПЕРАЦІЙ

1. Вимоги під час травлення металу

1.1. Під час будівництва нових та реконструкції цехів травлення металу відділення для травлення металу необхідно розміщувати в окремому ізолювальному приміщенні цеху. Приміщення повинно бути обладнано припливно-витяжною вентиляцією для забезпечення збалансованого повітрообміну, а повітропроводи систем вентиляції повинні бути виконані з кислотостійких полімерних матеріалів.

1.2. Під час підготовки дроту та каліброваного металу обсяги травлення металу повинні бути мінімальними за рахунок застосування механічного видалення окалини, випалювання металу в захисному середовищі, а також обмеження застосовування сильнодіючих кислот (азотної, плавикової, інших сумішей).

1.3. Для зменшення токсичності пари необхідно використовувати присадки, в тому числі інгібітори кислотної корозії.

1.4. Транспортування та травлення металу повинні бути механізованими, а керування технологічним обладнанням необхідно здійснювати з пультів керування. Пульти керування повинні бути герметичними, забезпечені чистим повітрям та відповідати вимогам чинних нормативно-правових актів.

1.5. Для забезпечення ефективної вентиляції простору над травильними ваннами необхідно використовувати герметичні повітроводи, що розташовані над бортом ванни в зоні найбільш інтенсивного випаровування, а видаляти пару - через всмоктувальні пристрої, розташовані під кутом 90° до поверхні рідини. Викиди шкідливих речовин в атмосферу від травильних ванн необхідно здійснювати через спеціальні фільтри.

1.6. Очищення поверхні металу травленням, регенерація відпрацьованих травильних розчинів і нейтралізація промивних вод повинні бути механізовані.

1.7. Травильні відділення повинні бути забезпечені засобами для надання першої долікарської допомоги у разі опіку кислотою або лугом.