6.4.24. Розміри відстаней між внутрішньою поверхнею огорожі шахти з боку входу в кабіну і стулками, або обрамленням вхідного прорізу кабіни, або її порогом, які зазначені в таблиці 3, можуть бути збільшені у випадках:

- якщо неможливе відчинення зсередини дверей кабіни поза зоною поверхової площадки;

- у разі встановлення паралельно до вказаної поверхні огорожі шахти додаткової огорожі, ширина якої дорівнює ширині прорізу дверей кабіни плюс на кожну сторону, зробленої з матеріалу, який дозволяється для огородження шахти.

Також можуть бути збільшені розміри відстаней від зовнішньої поверхні стінок кабіни до внутрішньої поверхні огорожі шахти за умови наявності зверху кабіни перил.

6.4.25. Під верхнім перекриттям шахти дозволяється встановлення канатотягового шківа, напрямних блоків, обмежувача швидкості, елементів підвіски канатів тощо за умови забезпечення можливості їх обслуговування.

6.4.26. Шахта ліфта повинна бути забезпечена постійним електричним освітленням, що дає інтенсивність світла не менше ніж 50 люкс на висоту над дахом кабіни і на підлогу приямка, навіть якщо двері шахти закриті. Стаціонарну електричну мережу не встановлюють, якщо шахта частково огороджена і має достатнє освітлення.

Дозволяється в глухих шахтах, у разі розміщення в них ліфтів з автоматичним приводом дверей кабіни і шахти, вмикати їх освітлення тільки під час проведення оглядів і ремонтів.

Електричні лампи освітлення шахти повинні бути захищені від механічних пошкоджень.

6.4.27. У шахті ліфта не дозволяється встановлювати устатковання і прокладати комунікації, які не стосуються ліфта, крім систем, призначених для опалення і вентиляції шахти. Пускорегулювальні пристрої цих систем не повинні розміщуватись усередині шахти.

Прокладання в шахтах трубопроводів каналізації та водоводів, паропроводів і газопроводів забороняється.

6.4.28. Канатотяговий шків може бути встановлений у шахті, якщо

- перевіряння, випробовування і обслуговування можна проводити з машинного приміщення або шахти;

- отвори між машинним приміщенням і шахтою повинні мати найменший розмір.

6.5. Машинне і блочне приміщення

6.5.1. Лебідка, низьковольтний комплектний пристрій (станція управління) (далі - НКП), трансформатори, перетворювачі, ввідний пристрій тощо повинні бути установлені в спеціальному приміщенні (машинному).

У ліфтах, які не мають машинного приміщення, указане устатковання може бути установлене в шахті ліфта, приямку або на поверхових площадках за умови можливості його обслуговування і неможливості доступу до нього випадкових осіб.

У разі розміщення в машинному приміщенні устатковання двох і більше ліфтів на лебідках, НКП, ввідних пристроях тощо повинні бути нанесені позначення про належність їх до певного ліфта.

Ввідний пристрій, якщо є, повинен бути розміщений безпосередньо біля входу в машинне приміщення і установлений окремо від НКП. Приводна рукоятка ввідного пристрою повинна бути розміщена на висоті 1200 - від рівня підлоги. Взаємне розміщення НКП і ввідного пристрою повинно унеможливлювати перекриття відчиненими дверима НКП зони обслуговування ввідного пристрою.

6.5.2. Машинне приміщення може складатися з двох і більше приміщень, між якими необхідно забезпечувати переговорний зв'язок.

6.5.3. Машинне і блочне приміщення повинні мати суцільну огорожу з усіх боків і на всю висоту, а також верхнє перекриття і підлогу.

6.5.4. Двері машинного і блочного приміщень повинні бути суцільними, металевими або покриті металевим листом, відчинятись назовні і замикатись замками.

Розміри полотна дверей повинні бути не менше ніж:

- 600 х (ширина х висоту) - у машинному приміщенні;

- 600 х (ширина х висоту) - у блочному приміщенні.

6.5.5. Вхід до машинного приміщення через люк не дозволяється.

6.5.6. У разі доступу в блочне приміщення через люк його розміри повинні бути не менше ніж 800 х .

Кришка люка повинна бути суцільною, металевою або покрита металевим листом, відчинятися вгору або зсуватись убік і замикатись замком.

Для доступу до блочного приміщення, яке розташоване під машинним приміщенням, установлення замка на кришці не вимагається.

У зачиненому положенні кришка люка повинна витримувати вагу двох осіб із розрахунку на кожного по 1000 Н на площі 200 х в будь-якій точці без залишкової деформації.

6.5.7. У підлозі машинного приміщення, розміщеного над шахтою, повинен бути обладнаний люк для проведення ремонтних робіт. Розміри люка повинні дозволяти вільно переміщувати через нього устатковання ліфта (електродвигун, лебідку, канатотяговий шків, НКП тощо).

Люк повинен бути розташований над верхньою поверховою площадкою ліфта.

Кришка люка повинна бути суцільною, відчинятись тільки вгору, замикатись і відчинятись тільки з машинного приміщення. Міцність кришки люка повинна відповідати вимогам пункту 6.5.6 цих Правил.

6.5.8. Підлога машинного приміщення повинна мати покриття, яке не створює пилу.

Стіни і стеля машинного приміщення повинні бути пофарбовані світлою фарбою.

Машинне приміщення повинно бути захищеним від потрапляння в нього атмосферних опадів, мати освітлення, природну або примусову вентиляцію.

Освітлення, мікроклімат повинні відповідати вимогам ДСТУ EN 81-1:2003; ДСТУ EN 81-2:2003; ДСТУ prEN 81-3: 2004; ДСТУ prEN 81-5:2004; ДСТУ prEN 81-6:2004; ДСТУ prEN 81-7:2002; ДСТУ EN 12015:2003; ДСТУ EN 12016:2003 та ДСН 3.3.6.096-2002.

Вимикачі ланцюгів освітлення машинного і блочного приміщень повинні бути установлені в машинному приміщенні безпосередньо біля входу.

6.5.9. Машинні приміщення повинні мати достатні розміри і безпечні умови для роботи з устаткованням. Висота робочого місця повинна бути не менше ніж і:

- вільна горизонтальна ділянка перед панелями керування і корпусами. Цю ділянку визначають у такий спосіб:

1) глибина, виміряна від стіни приміщення, не менше ніж ;

2) ширина більша від таких розмірів: або повної ширини панелі чи корпуса;

- вільна горизонтальна ділянка розміром не менше ніж 500 х для технічного обслуговування і огляду рухомих частин у точках, де це необхідно, і, якщо потрібно, для ручної аварійної роботи (пересування кабіни вручну за допомогою штурвала).

6.5.10. Вільна висота для руху повинна бути не менше ніж .

Цю висоту визначають до нижчої частини балок даху і вимірюють від:

- підлоги ділянки доступу;

- підлоги робочої ділянки.

Доступ до вільних просторів, зазначених у пункті 6.5.9 цих Правил, повинен мати ширину не менше ніж . За відсутності рухомих частин цей розмір може бути зменшений до .

6.5.11. Над обертовими частинами машини повинна бути вільна відстань по вертикалі не менше ніж .

6.5.12. Якщо підлога машинного приміщення має декілька рівнів із різницею у висоті більше ніж , підхід до підвищеної частини повинен бути забезпечений східцями або сходинками з поручнями.

6.5.13. Відстань від рівня чистої підлоги машинного приміщення до низу балок, які використовуються для підвішування вантажопідйомних засобів, призначених для проведення ремонтних робіт, повинна бути не менше ніж .

6.5.14. Зазор між кромкою отвору в підлозі машинного приміщення для проходження канатів і канатом повинен бути не менше ніж і не більше ніж . Навколо отворів повинні бути влаштовані бортики висотою не менше ніж .

6.5.15. У машинному приміщенні біля входу повинен бути вільний простір з розмірами в горизонтальній площині не менше ніж 1000 х . У межах цієї площини не дозволяється влаштовувати люк для виконання ремонтних робіт. У вказаному просторі дозволяється розміщувати вимикачі ланцюгів освітлення і ввідний пристрій.

6.5.16. У машинному приміщенні ліфта повинен бути встановлений пристрій для підвішування вантажопідйомного засобу, який призначений для проведення ремонтних робіт. Пристрій повинен бути розміщений над центром монтажного люка і повздовжньою віссю лебідки.

На цьому пристрої або поруч з ним повинна бути зазначена його вантажопідйомність або допустиме навантаження.

6.5.17. Підходи до машинного і блочного приміщень повинні бути обладнані електричним освітленням, бути вільними і доступними для персоналу, який обслуговує ліфт, а підлога повинна мати тверде покриття.

Вхід в машинне і блочне приміщення, у разі потреби, повинен бути обладнаний східцями. Якщо немає можливості встановити східці, дозволяється застосовувати приставні драбини, що задовольняють таким умовам:

- доступ у машинне і блочне приміщення не повинен бути розташований вище від рівня доступності східців або дверей приміщення;

- приставні драбини для доступу повинні бути прикріплені так, щоб вони не могли пересуватися;

- драбини, що перевищують висоту , в приставленому положенні для доступу повинні утворювати кут нахилу до горизонталі від 65° до 75°, не повинні бути слизькими і не повинні перекидатися;

- внутрішня ширина драбини у світлі повинна бути не менше ніж , глибина сходинок повинна бути не менша ніж , а у випадку вертикальних драбин відстань між сходинками і стіною за драбиною повинна бути не менше ніж ;

- сходинки повинні бути розраховані на навантаження 1500 Н;

- поруч з верхнім кінцем драбини повинна бути щонайменше одна опора для руки на легкодоступній відстані.

Ширина підходу повинна бути не менше ніж , висота - не менше ніж . Дозволяється місцеве зменшення висоти (пороги, труби, балки, які встановлені поперек проходу) до . За необхідності влаштування сходів до них повинні примикати площадки розмірами не менше ніж 1000 х .

Улаштування підходів до машинного і блочного приміщень на похилих дахах та пожежних сходах не дозволяється.

6.5.18. Між дверима машинного (блочного) приміщення і сходами на рівні підлоги машинного (блочного) приміщення повинна бути влаштована горизонтальна площадка. Розміри її повинні дозволяти обертально-розкривним дверям повністю відчинятися, а між лінією відчинення дверей і прилеглими до площадки східцями (сходами) або огорожею площадки повинна залишатися відстань не менше .

Якщо різниця в рівнях більше ніж , то східці (сходи) і площадка повинні бути обладнані поручнями висотою не менше ніж .

6.5.19. Підходи до машинного та блочного приміщень та поверхові площадки повинні мати освітлення інтенсивністю не менше ніж 30 люкс згідно з ДБН В.2.5-28:2006.

6.5.20. У машинному і блочному приміщеннях повинні бути встановлені розетки (не менше ніж по одній) з напругою не більше 250 В.

6.5.21. У машинному і блочному приміщеннях прокладання паропроводів, газопроводів, водопроводів не дозволяється.

6.5.22. Не дозволяється використання машинного або блочного приміщення для проходу крізь них на покрівлю або в інші приміщення, які не належать до ліфта.

6.5.23. У вікнах машинного і блочного приміщень і в прорізях для природної вентиляції машинного приміщення повинні бути влаштовані ґрати.

6.5.24. У машинному приміщенні не дозволяється зберігати устатковання та матеріали, що не використовуються для технічного обслуговування та ремонту ліфтів. А також не дозволяється встановлювати устатковання і прокладати комунікації, які не належать до ліфта, за винятком систем, які призначені для опалення і вентиляції вказаних приміщень. Пускорегулювальні пристрої вказаних систем і комунікацій повинні бути розміщені поза цими приміщеннями.

6.5.25. Машинне і блочне приміщення, приміщення для розміщення лебідки і блоків вантажного малого ліфта, а також шафи для розміщення устатковання за відсутності машинного приміщення повинні бути замкнені, а підходи до дверей цих приміщень і шаф - вільні.

На дверях машинного (блочного) приміщення повинен бути зроблений напис: "Машинне (блочне) приміщення. Стороннім вхід заборонено".

6.6. Устатковання ліфтів

6.6.1. Устатковання електричних ліфтів з тяговим і жорстким приводом та гідравлічних ліфтів повинно відповідати вимогам ДСТУ EN 81-1:2003 і ДСТУ EN 81-2:2003.

6.6.2. Двері шахти повинні відповідати вимогам глави 7 ДСТУ EN 81-1:2003 та ДСТУ 81-2:2003.

6.6.3. Кабіна, противага і балансувальний вантаж повинні відповідати вимогам глави 8 ДСТУ EN 81-1:2003 та ДСТУ EN 81-2:2003.

6.6.4. Підвісна система, компенсація та обмеження швидкості електричних ліфтів повинні відповідати вимогам глави 9 ДСТУ EN 81-1:2003.

6.6.5. Підвісна система і засоби проти вільного падіння, спуску з перевищеною швидкістю і сповзання кабін повинні відповідати вимогам глави 9 ДСТУ EN 81-2:2003.

6.6.6. Напрямні, буфери і кінцеві вимикачі повинні відповідати вимогам глави 10 ДСТУ EN 81-1:2003 та ДСТУ EN 81-2:2003.

6.6.7. Привод повинен відповідати вимогам глави 12 ДСТУ EN 81-1:2003 та ДСТУ EN 81-2:2003.

6.6.8. Електричне устатковання, пристрої і електропроводка повинні відповідати вимогам глави 13 EN 81-1:2003 та ДСТУ EN 81-2:2003 та мати пристрої безпеки, перелік яких наведений у додатку А ДСТУ EN 81-1:2003 та ДСТУ EN 81-2:2003.

6.6.9. Дозволяється в режимі "Ревізія" здійснювати рух кабіни під час шунтування вимикачів контролювання зачинення і замикання дверей шахти контактом(ами) при виконанні умов, зазначених у пункті 14.2.1.3 ДСТУ EN 81-1:2003 та ДСТУ EN 81-2:2003.

6.6.10 Дозволяється під час модернізації не обладнувати ліфти пристроєм завантаження у разі відповідності розмірів та вантажопідйомності кабіни ліфта, які наведені в таблицях 1.1 і 1.2 ДСТУ EN 81-1:2003 і ДСТУ EN 81-2:2003.

VII. ВИМОГИ ДО ВИГОТОВЛЕННЯ, РЕКОНСТРУКЦІЇ, МОДЕРНІЗАЦІЇЇ, РЕМОНТУ, МОНТАЖУ І НАЛАГОДЖЕННЯ ЛІФТІВ

7.1. Виготовлення

7.1.1. Виготовлення і поставлення на виробництво ліфтів або їх складових частин здійснюється відповідно до вимог чинних нормативних документів.

Умови праці та організація робочих місць при виготовленні ліфтів повинні відповідати ГОСТ 12.1.005:88 та ДСН 3.3.6.037-99, ДСН 3.3.6.039-99, ДСН 3.3.6.096-2002.

7.1.2. Для перевірки якості виготовлених ліфтів, підйомників та їх складових частин щодо відповідності вимогам цих Правил виробник повинен проводити їх випробовування (приймальні, типові, періодичні, сертифікаційні тощо) згідно з ГОСТ 15.001-88.

7.1.3. Виготовлені ліфти повинні бути забезпечені такою технічною документацією від виробника: