За тих самих умов дозволяється застосування електроустатковання в загальнопромисловому виконанні в копрових приміщеннях стволів з вихідним струменем повітря шахт, небезпечних за газом або пилом.

8.1.2. Контроль справності елементів шківа, стану футеровки та змащення підшипників повинен проводитися щоденним оглядом.

8.1.3. Змащення вагонеток повинне виконуватися в спеціально виділеному місці, віддаленому від устя ствола.

Дерев'яна підлога на місці змащення вагонеток для захисту від можливого просочування розлитим маслом повинна бути застелена металом та мати стік до маслозбірної посудини, розташованої нижче рівня підлоги. 

Приміщення, де проводять змащення, обладнують первинними засобами пожежогасіння. Мастильні матеріали в кількості, яка не перевищує добової витрати, повинні зберігатися в металевій тарі з кришками. Обтиральний матеріал необхідно збирати в металевий ящик та щодня забирати для утилізації.

8.1.4. Вугільний пил, який накопичується, необхідно не рідше двох разів на місяць прибирати шляхом змітання або змивання водою.

8.1.5. Прибудовувати до надшахтних будівель різного роду дерев'яні приміщення не допускається. За необхідності прибудови слід виконувати з негорючого матеріалу з дотриманням протипожежних норм, правил та за узгодженням з органами Держпожежнагляду.

8.1.6. Найбільш пожежонебезпечні приміщення баштових копрів, маслостанцій, трансформаторної підстанції, розподільних пристроїв при наявності устатковання з масляним заповненням тощо повинні бути обладнані автоматичними установками порошкового пожежогасіння.

8.1.7. На баштових копрах, що новобудуються або реконструються, необхідно облаштовувати зовнішні пожежні сходи із забезпеченням виходу на площадки з визначених відміток.

8.1.8. У баштових копрах повітроподавальних стволів шахт, небезпечних за газом, повинні бути протиметанові камери, включення припливних вентиляційних установок повинно здійснюватися автоматично при реверсі вентиляційного струменя.

8.1.9. Для безперебійного забезпечення електроенергією насосів-підвищувачів, двигуна протиметанової камери та допоміжного устатковання, використовуваного під час пожежі, повинні бути два незалежних джерела електроживлення.

8.2. Галереї, естакади, сортувальні та бункери

8.2.1. Скупчення в сортувальнях, галереях, естакадах та під ними вугілля, породи і кріпильного лісу не допускаються.

8.2.2. Прибирання сортувалень, галерей та естакад необхідно робити не рідше двох разів на місяць.

8.2.3. Бункери повинні утримуватися в повній справності. Цілісність металевої внутрішньої обшивки та справність затворів повинні перевірятися не рідше двох разів на місяць.

8.2.4. Бункери необхідно повністю звільняти від вугілля не рідше двох разів на місяць. При цьому необхідно робити очищення від скупчення дрібного вугілля та вугільного пилу.

8.2.5. Про зроблену очистку бункерів від вугільного пилу та дрібного вугілля, а також про результати перевірки їх справності робиться запис у журналі контрольних оглядів.

8.2.6. Електроустатковання, встановлене у підбункерному та надбункерному приміщеннях бункерів, небезпечних за газом та пилом, повинне бути у вибухозахисному виконанні.

8.2.7. Обшивка нижньої частини бункерів деревом (побудова противітрових дерев'яних щитів) не припустима.

8.2.8. Усі тертьові частини конвеєрів, вуглепідйомників та інших механізмів необхідно постійно змащувати. Для збору масел, які проливаються, повинні бути обладнані маслозбірники.

8.2.9. Для запобігання пожежам від тертя конвеєрних стрічок не допускається заштибування привідних барабанів та роликів конвеєрів, для чого вчасно необхідно робити їх очищення від дрібного вугілля та пилу.

Конвеєри повинні мати автоматичні пристрої для їх відключення у разі перевантаження та пробуксування, яке викликане заштибуванням чи іншими причинами.

8.2.10. У місцях прилягання галерей зі стрічковими конвеєрами до приміщень з більш високим класом пожежонебезпеки необхідно встановлювати перегородки з дверима, які самі зачиняються, та подвійними фартухами над конвеєрами, а також установки автоматичного водяного пожежогасіння.

У горизонтальних та похилих галереях, які мають електроприймачі та які йдуть угору від вибухонебезпечних за газом приміщень, необхідно передбачати пристрій газового контролю, який відключає ці електроприймачі (за винятком метанреле та електроосвітлення) при частці метану в галереї 2 % та більше.

8.3. Приміщення вентиляційних та калориферних установок

8.3.1. Контроль частки метану в приміщеннях необхідно проводити щозміни за допомогою газовизначників. При наявності в повітрі метану понад 2 % усі роботи повинні бути припинені та вжиті необхідні заходи щодо негайного провітрювання.

8.3.2. Заборонено відсмоктувати в загальну вентиляційну систему речовини, які при з'єднанні одна з одною дають легкозаймисті, вибухонебезпечні суміші чи хімічні сполуки. У цьому разі вентиляційні установки необхідно робити роздільними. 

8.3.3. Приміщення для вентиляторів повинні мати постійне та незалежне резервне освітлення, їх необхідно утримувати в чистоті та порядку. Заборонено використовувати його для інших цілей. У будівлі повинен бути телефон, безпосередньо зв'язаний з центральним комутатором шахти. 

8.3.4. Електроустатковання в приміщеннях лебідок та ляд шахт, небезпечних за газом та пилом, повинне бути у вибухобезпечному виконанні. В інших приміщеннях застосування електроустатковання в загальнопромисловому виконанні допускається за умови забезпечення герметичності дифузора та каналу, який прилягає до нього.

8.3.5. Щоб уникнути розрядів статичної електрики, усе вентиляційне устатковання (вентилятори, повітропроводи) повинне бути надійно заземлене.

8.3.6. У вибухонебезпечних приміщеннях усі елементи вентиляційних систем необхідно виготовляти з негорючих матеріалів, які унеможливлюють утворення статичної електрики та іскроутворення.

8.4. Будівлі піднімальних машин та лебідок

8.4.1. Електроустатковання в приміщеннях лебідок ляд шахт, небезпечних за газом і пилом, повинне бути у вибухобезпечному виконанні.

8.4.2. Електроустатковання та апаратуру з мінеральним маслом необхідно утримувати в чистоті, не допускати запилювання та нагар контактної системи.

8.4.3. Будівля піднімальної машини повинна бути обладнана аварійним освітленням, незалежним від загальношахтної освітлювальної мережі.

8.4.4. Системи змащення піднімальних машин не повинні мати витікання мастил в місцях з'єднань маслопроводів та ущільнювальних пристроїв. Робочий тиск у системі змащення має бути в межах 0,15 - 0,2 МПа (1,5 - 2,0 кгс/см2), а температура мастила 20 - 30° C. Температура нагрівання підшипників не повинна перевищувати 60° C.

Пролите під барабаном піднімальних машин і лебідок мінеральне мастило повинно бути вчасно видалене.

Мастильні матеріали, необхідні для поточного обслуговування піднімальних установок, необхідно зберігати в металевих резервуарах у кількості добової потреби.

8.5. Вакуум-насосні станції

8.5.1. Вакуум-насосні станції слід використовувати тільки для дегазації вугільних пластів та бічних порід газових шахт, на яких засоби вентиляції не забезпечують концентрацію метану в межах установлених норм.

8.5.2. У стаціонарній вакуум-насосній станції встановлювати не менше двох вакуум-насосів: робочий та резервний.

У разі двох магістральних газопроводів необхідно встановлювати не менше 3 вакуум-насосів: двох робочих та одного резервного.

8.5.3. Вакуум-насосні станції повинні мати блискавкозахисну систему згідно з РД 34.21.122-87, а також захист від вторинних дій та проявів статичної електрики відповідно до ГОСТ 12.1.018-93.

8.5.4. Для контролю режиму роботи вакуум-насоси повинні бути забезпечені такими приладами:

самописним або пружинним вакуумметром для контролю розрідження;

манометром для контролю тиску;

термометром.

8.5.5. Установлені в приміщенні КВПіА та в машинному залі індикатори метану повинні бути заблоковані зі звуковою сигналізацією, з пускачами електродвигунів вентиляторів примусового провітрювання та з пускачем електродвигунів вакуум-насосів таким чином, щоб у разі виникнення витоків та появи метану в приміщенні машинного залу або КВПіА:

у разі частки метану 0,7 % автоматично включалися попереджувальна сигналізація та вентилятори примусового провітрювання, при цьому обслуговуючий персонал повинен ужити заходів щодо виявлення та ліквідації витоків метану;

у разі частки метану 1 % автоматично виключалися електродвигуни вакуум-насосів, а вентилятори примусового провітрювання продовжували працювати.

При вимиканні електродвигунів вакуум-насосів обслуговуючий персонал повинен відвести газ, що надходить газопроводом, у атмосферу, а в підземних установках переключити подавання газу з усмоктувального газопроводу в нагнітальний.

8.5.6. Для систематичного контролю концентрації видобутого та використовуваного метану у вакуум-насосній станції повинні бути встановлені два стаціонарних автоматичних газоаналізатори з діапазоном вимірювання від 0 до 100 % метану, які заблоковані із запірною апаратурою, при цьому повинна включатися аварійна сигналізація.

При відсутності безперервного контролю концентрації метану, який направляється споживачам, використання його як палива заборонено.

8.5.7. Точність показників газоаналізаторів метану один раз на тиждень повинна перевірятися лабораторним аналізом і не повинна перевищувати 5 % від фактичної концентрації метану.

8.5.8. Іскробезпечна контрольно-вимірювальна апаратура повинна встановлюватися в приміщенні КВПіА або машинному залі.

З іскронебезпечної контрольно-вимірювальної апаратури в приміщенні КВПіА тимчасово допускається розміщення приймача газу - газоаналізатора на метан та дублюючого показуючого приладу.

Електричну іскробезпечну контрольно-вимірювальну апаратуру (потенціометри та стабілізатори газоаналізаторів метану, витратоміри тощо) необхідно встановлювати в приміщенні для пускової апаратури.

Уся пускова апаратура повинна бути розміщена в спеціально відведеному для неї приміщенні. У машинному залі необхідно встановлювати тільки кнопкові пости і сигналізатори (сигнальні лампи) у вибухобезпечному виконанні.

8.5.9. Діючу дегазаційну установку обслуговує черговий машиніст.

8.5.10. У машинному залі вакуум-насосної станції повинна бути вивішена інструкція з пуску та зупинки вакуум-насосів та з безпечного обслуговування установки, яка розроблена начальником дільниці дегазації з урахуванням усіх вищевикладених вимог та затверджена головним інженером шахти.

8.5.11. У разі аварійної зупинки вакуум-насосів черговий машиніст зобов'язаний негайно відвести газ, який надходить газопроводом, в атмосферу, а потім повідомити диспетчера (чергового шахти), начальника дільниці дегазації та начальника пиловентиляційної служби про зупинку насосів.

Подавання газу споживачам після зупинки насоса може бути здійснено тільки після попереднього їх попередження.

8.5.12. Усе електроустатковання, встановлене безпосередньо в машинному залі або в приміщенні КВПіА, повинне бути у вибухозахищеному виконанні.

8.5.13. У приміщенні, де встановлені електродвигуни в нормальному виконанні, повинен бути забезпечений надлишковий тиск за допомогою постійно діючого вентилятора. У разі пуску електродвигунів вакуум-насосів вентилятор необхідно включати раніше електродвигунів насосів на час, необхідний для провітрювання приміщення (не менше двократного обміну повітря).

8.5.14. Провітрювання машинного відділення та приміщення машиніста вакуум-насосної станції необхідно здійснювати за рахунок природної вентиляції за допомогою дефлекторів, які забезпечують триразовий обмін об'єму повітря приміщення за годину. Машинний зал та приміщення КВПіА повинні мати аварійну систему примусової нагнітальної вентиляції.

8.5.15. У разі розбирання та ремонтування одного з вакуум-насосів він повинен бути відокремлений від мережі газопроводів, патрубки на газопроводах повинні бути перекриті засувками і на них додатково встановлені заглушки.

8.5.16. У разі ремонтування вакуум-насосів, газопроводів, приладів необхідно застосовувати інструмент, який унеможливлює утворення іскор (мідний, бронзовий тощо). 

8.5.17. Виконання вогневих робіт у приміщенні вакуум-насосної станції допускається тільки з дозволу головного інженера ДП при наявності спеціально розроблених та затверджених заходів, у яких обов'язково повинні бути передбачені такі основні заходи безпеки:

вакуум-насоси повинні бути зупинені, проробивши попередньо не менше 5 хв. з відсмоктування повітря;

включена система примусового провітрювання приміщення;

засувки на газопроводах щільно перекриті;

метан, який надходить із шахти газопроводом, відведений в атмосферу;

у повітрі приміщення вакуум-насосної станції визначена концентрація метану.

8.5.18. Ремонтування устатковання та контрольно-вимірювальної апаратури вакуум-насосної станції необхідно проводити під безпосереднім керівництвом начальника або механіка дільниці дегазації.

8.5.19. Вакуум-насосна станція повинна бути забезпечена телефонним зв'язком з комутатором шахти. При використанні видобутого газу як палива між вакуум-насосною станцією та котельнею підприємства повинен бути прямий телефонний зв'язок.

8.5.20. Опалення вакуум-насосної станції повинне бути паровим або водяним.

8.5.21. У приміщенні вакуум-насосної станції на видимому місці повинна бути вивішена виписка з ПЛА.

8.5.22. Забороняється використання газу як палива з часткою метану меншою 25 % як палива для промислових установок (котелень), а з часткою метану меншою 50 % - для побутових потреб.

8.5.23. Забороняється куріння та застосування відкритого вогню в приміщенні вакуум-насосної станції і на відстані менше 30 м від неї. Стороннім особам вхід на територію вакуум-насосної станції заборонений. Зовні приміщення вакуум-насосної станції та на огородженні повинні бути вивішені попереджуючі таблички з такими написами: "Небезпечно - метан", "Вхід стороннім заборонений", "Курити суворо забороняється", а усередині приміщення - табличка "Курити суворо забороняється".