Під час різання та зварювання рейок дерев'яні шпали, найближчі до зварювального стику, повинні бути покриті стальними листами розміром не менше 250 - 500 мм. Сталевий лист покривається шаром піску завтовшки не менше 50 мм. 

9.4.10. Перед проведенням вогневих робіт резервуари та трубопроводи, у яких розміщені або розміщувалися горючі речовини, повинні бути промиті каустичною содою та провітрені з наступним аналізом повітряного середовища на концентрацію горючих газів. Резервуари та трубопроводи, що зварюються, повинні бути ізольовані заглушками від усіх комунікацій. Вогневі роботи повинні проводитися обов'язково при відкритих лядах, люках, пробках, вентилях тощо.

9.4.11. Біля місця проведення вогневих робіт повинно бути не менше двох вогнегасників, пожежний рукав із стволом, приєднаний до найближчого пожежного крана, або вагонетка (бочка) із запасом води не менше 1 м3 і не менше двох відер з піском чи інертним пилом.

9.4.12. Перед початком вогневих робіт гірнича виробка (підошва, боки і покрівля) повинні бути зволожені водою на відстань 10 м в обидва боки від місця проведення цих робіт, а також від місць, куди можливе попадання розплавленого або розжареного металу та електродів; після закінчення робіт ці дільниці виробок знову зволожуються.

9.4.13. Проведення вогневих робіт забороняється:

якщо у виробках, у які можуть потрапити продукти горіння від вогневих робіт, перебувають люди;

у вертикальних та похилих виробках з дерев'яним кріпленням, які мають вихід на поверхню. У виняткових випадках (аварійні роботи тощо), з особливого дозволу технічного керівника підприємства (виробничого об'єднання, самостійної шахти) та за умови виконання додаткових заходів безпеки допускаються відступи від цих вимог;

у гаражах з акумуляторними електровозами під час зарядження батарей та впродовж 30 хв. після зарядження;

від контактного проводу електровозної відкатки.

9.4.14. У вертикальних та похилих виробках, які мають вихід на поверхню, негорюче кріплення, але таких, які мають дерев'яну відшивку сходового відділення або армування з дерева (провідники або розпірки), під час проведення вогневих робіт повинні влаштовуватися запобіжні металеві помісти, що засипаються шаром піску завтовшки не менше 50 мм, або інші пристрої, які унеможливлюють потрапляння іскор (крапель металу) на дерев'яні елементи.

9.4.15. Місце проведення вогневих робіт після їх закінчення повинне контролюватися представником ВГРЗ не менше 2 год.

Після закінчення вогневих робіт відповідальний за їх ведення повинен перевірити виконання профілактичних заходів, зробити відмітку в наряді і доповісти керівникові вогневих робіт. 

Головний механік шахти або старший механік, який керував вогневими роботами, одержавши повідомлення особи, відповідальної за ведення вогневих робіт, та представника ВГРЗ після закінчення чергування, зобов'язаний повідомити директорові (головному інженеру) шахти, а за його відсутності - гірничому диспетчеру про виконання робіт та записати на копії наряду час їх початку та закінчення, а також результати огляду місця проведення цих робіт.

9.4.16. На кожній шахті згідно з наказом керівника підприємства повинні бути обладнані спеціальні приміщення для централізованого зберігання електрозварювальних апаратів та апаратів вогневого різання (за винятком апаратів, установлених на поверхні в спеціально пристосованих для вогневих робіт приміщеннях), а також призначені особи, які відповідальні за ремонт, випробування, зберігання та видавання зварювальних апаратів, гасорізів та транспортних балонів з киснем.

9.4.17. Видавання апаратів слід проводити тільки для осіб, які отримали письмовий наряд на проведення вогневих робіт, під підпис у книзі обліку видачі, приймання і зберігання зварювальних апаратів (гасорізів). Після закінчення робіт апарати повинні бути повернуті на місця їх зберігання.

Відповідальність за організацію зберігання та видавання електрозварювальних апаратів, гасорізів та транспортних балонів з киснем покладається на головного механіка шахти.

Інвентаризація електрозварювальних апаратів та гасорізів проводиться не рідше одного разу на рік та оформляється актом.

9.5. Додаткові вимоги при проведенні вогневих робіт у шахтах, небезпечних за газом та пилом

9.5.1. Вогневі роботи в шахтах, небезпечних за газом або пилом, дозволяється проводити в стволах, закріплених негорючим кріпленням, приствольних дворах, приствольних камерах, головних квершлагах, а також у відкаточних виробках, де вимогами ДНАОП 1.1.30-1.01-00 дозволене застосування контактних електровозів, якщо цими виробками проходить свіжий струмінь повітря.

До початку вогневих робіт у зазначених вище виробках повинні бути вжиті заходи щодо видалення вугільного пилу з попереднім його зволоженням на відстань не менше 10 м в обидва боки від місця робіт.

За наявності у виробці трубопроводів дегазаційних систем необхідно переконатися в їх справності. 

У місці ведення вогневих робіт слід проводити безперервний контроль частки метану переносним автоматичним приладом. У разі перевищення частки метану 0,5 % вогневі роботи повинні бути припинені.

9.5.2. В окремих випадках за письмовим дозволом директора (головного інженера) шахти дозволяється ведення вогневих робіт у вертикальних стволах шахт, якими проходить вихідний струмінь повітря. При цьому:

на кожен випадок виконання вогневих робіт повинен видаватися наряд;

керівництво вогневими роботами на місці має здійснювати головний механік шахти або особа, яка його заміщує;

увесь вугільний пил у стволі та в прилеглих виробках приствольного двору (на відстані 50 м від ствола) слід змити або провести осланцювання;

частка метану в повітрі, яке проходить стволом (вимірювана приладом безперервної дії на стику ствола з приствольними дворами та біля місця виконання вогневих робіт), не повинна перевищувати 0,5 %. 

9.6. Додаткові вимоги пожежної безпеки при проведенні вогневих робіт у шахтах, небезпечних за раптовими викидами вугілля та газу 

9.6.1. Проведення вогневих робіт у шахтах, небезпечних за раптовими викидами вугілля та газу, дозволяється лише в провітрюваних свіжим струменем повітря стволах, закріплених негорючим кріпленням, та в приствольних дворах.

9.6.2. На час ведення вогневих робіт у шахтах забороняються будь-які роботи з вугіллям (у тому числі буріння свердловин та проведення інших заходів щодо запобігання викидам на пластах, небезпечних за раптовими викидами вугілля та газу), вибухові роботи з підриванням породи під час проведення виробок на цих пластах, а також роботи з розкриття пластів. 

Дозвіл на поновлення цих робіт після закінчення вогневих робіт може бути наданий тільки головним інженером шахти. Вогневі роботи можуть проводитися не раніше ніж через 4 год. після струсних підривань. 

9.6.3. У шахтах, де пласт, небезпечний за викидами вугілля та газу, розкривається вперше, до моменту підходу розкривальної виробки на відстані 10 м (за нормаллю) до такого пласта вогневі роботи можуть проводитися за дотриманням загальних вищевикладених заходів безпеки. 

При подальшому просуванні розкриваючої виробки і при розкритті пласта, небезпечного за раптовими викидами вугілля і газу, крім того, необхідно дотримуватися додаткових заходів безпеки для шахт, небезпечних за викидами вугілля та газу.

9.6.4. Вогневі роботи у вертикальних стволах з вихідним струменем повітря повинні проводитися за порядком, викладеним у підпункті 9.5.2 цих Правил.

Керівництво проведенням вогневих робіт має здійснювати головний інженер шахти.

9.7. Проведення вогневих робіт у надшахтних будівлях

9.7.1. Під час ведення вогневих робіт у надшахтних будівлях необхідно дотримуватися вимог, загальних для всіх шахт, які викладені в цих Правилах. При цьому дозволяється застосовувати електрозварювання, гасорізи та автогенне зварювання (різання) з використанням ацетилену в балонах. Застосування агрегатів для отримання ацетилену забороняється. Місце ведення вогневих робіт має бути облаштоване негорючим матеріалом та зволожене водою до і після виконання робіт.

9.7.2. Вогневі роботи на копрах, підшківних майданчиках, а також біля устя ствола (у радіусі 10 м) дозволяється проводити після виконання наступних додаткових заходів:

перевірка справності пристроїв для створення водяних завіс в усті ствола та системи пожежогасіння на копрі шляхом їх випробування;

закриття пожежних ляд ствола та покриття їх шаром піску чи інертного пилу завтовшки не менше 50 мм;

ретельне очищення та видалення мастила з вузлів, які зварюються, та прилеглих до них конструкцій, а також облаштування їх негорючим матеріалом;

розміщення біля місця ведення робіт не менше чотирьох вогнегасників, двох відер з піском, пожежного рукава зі стволом, підключеного до трубопроводу з водою під тиском (біля місця робіт) не менше 0,4 МПа (4 кгс/см2) при витраті води через ствол не менше 30 м3/год.

9.8. Паяльні роботи

9.8.1. Робоче місце у разі проведення робіт з використанням паяльних ламп повинне бути очищене від горючих матеріалів, а конструкції з горючих матеріалів, що знаходяться на відстані менше 5 м, повинні бути захищені екранами з негорючих матеріалів або политі водою (водним розчином піноутворювача тощо).

9.8.2. Паяльні лампи необхідно утримувати в повній справності та один раз на місяць перевіряти їх на міцність та герметичність із занесенням результатів і дати перевірки до спеціального журналу. Крім того, не рідше одного разу на рік слід проводити контрольні гідравлічні випробування паяльних ламп тиском.

9.8.3. Кожна паяльна лампа повинна мати паспорт із зазначенням результатів заводського гідравлічного випробування та допустимого робочого тиску. Запобіжні клапани мають бути відрегульовані на заданий тиск.

9.8.4. Заправляти паяльні лампи пальним і розпалювати їх слід у спеціально відведених з цією метою місцях.

9.8.5. Для запобігання викиданню полум'я з паяльної лампи пальне, яким заправляють лампи, повинне бути очищене від сторонніх домішок та води.

9.8.6. Заборонено:

застосовувати як пальне для ламп, які працюють на гасі, бензин або суміш бензину з гасом;

підвищувати тиск у резервуарі лампи під час накачування повітря понад допустимий робочий тиск, який зазначений у паспорті;

заповнювати лампу пальним більш ніж на 3/4 об'єму її резервуара;

відгвинчувати повітряний гвинт та наливну пробку, коли лампа горить або ще не охолола;

ремонтувати лампу, а також виливати з неї або заправляти її пальним поблизу відкритого вогню.

9.9. Вогневі роботи на шахтах, які будуються, ліквідуються, та на відокремлених об'єктах шахт, що реконструюються

9.9.1. Вогневі роботи проводяться відповідно до затвердженого плану, в якому повинні бути зазначені місця, види і час вогневих робіт. Виконувані субпідрядними монтажними організаціями вогневі роботи повинні включатися до місячних планів ШБУ. Ведення вогневих робіт, не зазначених у планах, заборонено. У разі проведення аварійних робіт директор шахти видає разовий дозвіл головному інженерові ШБУ, який повідомляє про це підрозділу ВГРЗ та державному інспектору Держнаглядохоронпраці, закріпленому за шахтою.

При цьому повинні бути внесені необхідні корективи в проведення планових вогневих робіт.

9.9.2. Проведення вогневих робіт відповідно до плану здійснюється за спеціальним планом заходів, який складається для кожного об'єкта або окремої дільниці, затвердженим головним інженером ШБУ та погодженим з командиром (помічником) ВГРЗ та державним інспектором Держнаглядохоронпраці, закріпленими за шахтою.

На шахтах, які реконструюються, з єдиною системою провітрювання перелік заходів щодо забезпечення безпечного ведення вогневих робіт ШБУ або іншими підрядними організаціями надає головний інженер ШБУ та затверджує директор шахти.

Головний механік ШБУ, головний інженер ШБМУ або їх заступники після затвердження переліку заходів видають узгоджений з начальником дільниці ВТБ та державним інспектором Держнаглядохоронпраці, закріпленим за шахтою, письмовий наряд на виконання вогневих робіт (додаток 15), у якому повинні бути зазначені місце, час, характер та обсяг різання або зварювання металу, прізвища та посади виконавців вогневих робіт.

Наряд видається щозміни у двох примірниках в книзі бланків і є підставою для одержання апарата для проведення вогневих робіт або ключа від камери, приміщення або металевого ящика, у якому зберігається електрозварювальний апарат на місці роботи.

Відповідальність за організацію зберігання та видавання електрозварювальних апаратів, гасорізів і транспортних балонів з киснем покладається на головного механіка ШБУ. Порядок їх видавання визначається підпунктом 9.4.17 цих Правил.

9.9.3. Вогневі роботи проводяться під безпосереднім керівництвом головного механіка ШБУ (ШБМУ) або особи, яка його заміщує, у присутності представника ВГРЗ та гірничого майстра дільниці ВТБ, який має прилади для контролю концентрації в повітрі метану та оксиду вуглецю.

Зазначені особи повинні безпосередньо на місці перевірити виконання заходів щодо забезпечення безпеки ведення вогневих робіт, зробити про це відмітки в наряді і лише після цього дати дозвіл на проведення вогневих робіт.

9.9.4. Під час проведення вогневих робіт у вертикальних стволах та шурфах безпосередньо в місці їх виконання присутній керівник робіт, який після перевірки дотримання заходів безпеки дозволяє проведення робіт. Представник дільниці ВТБ повинен бути в приствольному дворі найближчого горизонту (за ходом вентиляційного струменя) і вести спостереження за концентрацією в повітрі метану та оксиду вуглецю. Представники ВГРЗ повинні знаходитися біля місця робіт та біля місця, куди можливе потрапляння (падіння) розплавленого або розжареного металу та електродів (предметів). 

9.9.5. Під час проведення вогневих робіт субпідрядною монтажною організацією дозвіл на ведення цих робіт видає головний інженер ШБУ на підставі переліку заходів, поданого головним інженером субпідрядної організації. Під час виконання вогневих робіт монтажною організацією допускається покладати безпосереднє керівництво роботою на посадову особу, якій спеціальним наказом цієї організації дозволене ведення вогневих робіт. Загальне керівництво та контроль за безпечним веденням робіт у цьому разі покладається на головного інженера ШБУ або на особу, яка його заміщує.