3.2.4. При механізованому подаванні матеріалів (піску, гравію, щебеню, каменю) проводити роботи з профілювання укосу одночасно з подаванням матеріалів заборонено. Роботу механізмів з подавання матеріалів необхідно призупинити і тільки після цього виконувати роботи з профілювання укосу на цій ділянці.

Забороняється одночасно працювати в двох або декількох ярусах по одній лінії укосу (вертикалі).

3.2.5. Під час проведення робіт, пов'язаних з ремонтом берегоукріплювальних споруд на укосах з ухилом більше 1:1 (або 1:2 при вологій поверхні) і висотою понад 3 м, працівники повинні бути забезпечені запобіжними поясами із страхувальними мотузками, які кріпляться до надійних опор, а на укосах прокладаються сходні шириною 0,75 м із поручнями висотою 1 м.

3.2.6. Під час виконання робіт з планування, вирівнювання укосів, які виконуються екскаватором-планувальником, працівникам забороняється перебувати в зоні дії машини, нижче по укосу і біля підошви по фронту робіт в межах 15 м по обидва боки.

3.2.7. Для безпечного виконання робіт з розчищення від деревної рослинності каналів меліоративних систем, гребель, дамб, а також площадок біля споруд необхідно дотримуватися вимог Правил охорони праці для працівників лісового господарства та лісової промисловості, затверджених наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 13 липня 2005 року № 119, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 22 вересня 2005 року за № 1084/11364.

3.2.8. Перед початком роботи з кущорізом, мотокосаркою (травокосаркою) працівник повинен обстежити ділянку роботи і прибрати з поверхні землі сторонні предмети (каміння, метал, дріт, бетонні залишки тощо).

Слід уникати роботи з кущорізом, мотокосаркою (травокосаркою) у таких випадках:

на схилах з ухилом понад 8 град. (у такому випадку на укосі влаштовуються східці, уступи);

за наявності у зоні роботи дерев діаметром понад 4 см;

при видимості менше 50 м, під час або після зливи, під час грози.

За наявності у зоні роботи пнів, деревної рослинності, каміння, металу, бетону, дроту та інших перешкод, які виступають над рівнем землі, необхідно відступати від них на відстань дії робочого органу механізму.

Заборонено виконувати роботу кущорізом, мотокосаркою (травокосаркою), якщо в робочій зоні перебувають люди.

3.2.9. Перед початком роботи кущоріза, мотокосарки (травокосарки) необхідно впевнитися в справності та надійності кріплення ріжучих робочих органів і деталей машини. Виконувати роботу несправним кущорізом, мотокосаркою (травокосаркою) не дозволяється.

При монтажі (демонтажі) фрезерних ножів, їх загострюванні необхідно заклинити вал дерев'яним клинком. При роботі з кущорізом, мотокосаркою (травокосаркою) необхідно використовувати захисні окуляри, рукавиці та інші необхідні засоби індивідуального захисту.

3.2.10. Очищати робочі органи кущоріза, мотокосарки (травокосарки) дозволяється тільки при вимкненому і повністю зупиненому двигуні. Фрезу потрібно очищати за допомогою спеціальних пристосувань, перебуваючи при цьому збоку агрегату.

3.2.11. Не дозволяється працювати мотокущорізом, кущорізом, мотокосаркою (травокосаркою) після зливи до повного просихання ґрунту, а також на заболочених ділянках. На слабких ґрунтах (осушених болотах, перезволожених ґрунтах) робота зазначених механізмів дозволяється після літнього просихання або зимового замерзання ґрунту.

3.2.12. Відстань між двома мотокущорізами, кущорізами, мотокосарками (травокосарками), які працюють на одній ділянці, повинна бути не менше 15 м. Працівники, які прибирають зрізані дерева і чагарник, повинні перебувати на відстані не ближче ніж 30 м від працюючої машини.

3.2.13. Пересування мотокущоріза, кущоріза, мотокосарки (травокосарки) з працюючим двигуном повинно здійснюватися за умови причеплення агрегату до плечового паска працівника.

3.2.14. Під час скошування рослинності на укосах відкритих каналів каналоочищувальними машинами працівники, що беруть участь у роботі, повинні дотримуватися вимог експлуатаційної документації, а також виконувати усі вказівки машиніста агрегату.

3.2.15. Розчищення ділянки від чагарників, які похилені і викривлені, необхідно розпочинати з боку, протилежного їх нахилу.

3.2.16. При ухилі укосів 1:2 і крутіше скошування і вирубку чагарнику повинні виконувати одночасно два працівники з використанням страхувальних мотузок і влаштуванням на укосі східців або уступів.

3.2.17. Вирубування хмизу з куща здійснюють біля комлі косим зрізом, при цьому рубщик повинен перебувати на відстані 40-50 см від куща.

3.2.18. Рубати хмиз слід півколом перед собою, складаючи зрубані лозини рівною купою, комлями в одну сторону.

Для рубання хмизу призначають не менше двох працівників. При одночасній роботі декількох рубщиків вони повинні просуватися уступами.

При цьому кожний наступний рубщик повинен перебувати на відстані не менше ніж 2 м від працюючого попереду.

3.3. Вимоги безпеки під час виконання робіт з ремонту залізобетонних і бетонних конструкцій гідротехнічних споруд

3.3.1. Під час демонтажу і монтажу залізобетонних конструкцій, укладання монолітного бетону при ремонті гідротехнічних споруд, кріплень каналів, гребель, дамб, басейнів тощо слід дотримуватися вимог ДБН А.3.2-2-2009.

3.3.2. Під час виконання ремонтних робіт на діючих окремих об'єктах водогосподарських систем усі робочі місця для підготовки бетонних сумішей, розчинів тощо повинні бути розташовані не ближче ніж 3 м від брівки каналу, греблі, дамби, басейну тощо.

3.3.3. Для переходу працівників, подачі бетону та укладання бетонної суміші в опалубку необхідно встановити спеціальні містки або настили.

3.3.4. Перед початком укладання бетону в опалубку необхідно перевірити стан тари, опалубки та засобів підмощування.

3.3.5. Бункери, бадді для бетонної суміші повинні відповідати вимогам їх будови та безпечної експлуатації.

3.3.6. Переміщати завантажений або порожній бункер дозволяється тільки із закритим затвором.

3.3.7. Розбирати опалубку слід з дозволу працівника, на якого покладено обов'язки керівника робіт, після того, як бетон набере задану міцність.

Під час розбирання опалубки залізобетонних конструкцій необхідно вживати заходів проти випадкового падіння елементів опалубки.

3.3.8. Заготовляти і обробляти арматуру необхідно в спеціально призначених для цього місцях.

3.3.9. Елементи каркасу і арматури необхідно пакувати з урахуванням умов їх підіймання, складування та транспортування до місця монтажу.

3.3.10. Під час ущільнення бетонної суміші електровібраторами переміщати їх за електрокабелі не дозволяється.

Під час перерв у роботі та переходу з одного місця в інше електровібратори необхідно вимикати.

3.3.11. Працівники, які укладають бетонну суміш на поверхню, що має ухил більше ніж 20 град., забезпечуються запобіжними поясами.

3.3.12. Бетонну суміш у бетоновані конструкції, розташовані нижче ніж 1,5 м від рівня робочого настилу, необхідно спускати лотками або через ланкові хоботи.

3.3.13. Лотки та хоботи повинні бути надійно закріплені до риштувань.

3.3.14. Мостити укоси плитами, які не анкеруються, чи укладати камінь у плотові клітки дозволяється знизу нагору, тобто від підошви укосу після влаштування упору (берми). Розриви при мостінні або відставання захисних дільниць брукування при цьому не допускаються.

3.3.15. Не допускається виконання монтажних робіт на відкритій місцевості при швидкості вітру 15 м/с і більше, при ожеледі, під час грози або туману, який обмежує видимість у межах фронту роботи.

Роботи з переміщення й установлення вертикальних панелей, блоків і подібних їм конструкцій з великою парусністю слід припиняти при швидкості вітру 10 м/с і більше.

3.3.16. Не допускається перебування людей під елементами конструкції і устаткування, що монтуються, до установлення їх у проектне положення та укріплення.

3.3.17. Елементи конструкції або устаткування під час їх переміщення необхідно стримувати від розгойдування і обертання гнучкими відтяжками.

3.3.18. Підіймання і подачу елементів залізобетонних конструкцій і устаткування до місця їх установлення необхідно здійснювати у положенні, близькому до проектного.

3.3.19. Заборонено підіймання збірних залізобетонних конструкцій, які не мають монтажних петель або міток, без застосування спеціальних такелажних пристроїв, що забезпечують їх правильне стропування під час монтажу або демонтажу.

3.3.20. При влаштуванні гнучких протифільтраційних покриттів на відкритих каналах і гідротехнічних спорудах розмотування стрічки цих покриттів з барабана у місці їх укладання слід виконувати з використанням підіймальних механізмів.

Під час навантажування, розвантажування і транспортування стрічки до місця роботи кінець її повинен бути закріплений на барабані, до якого має бути прилаштована міцна металева вісь, розрахована на підіймання барабана разом зі стрічкою за обидва кінці осі.

3.3.21. Верхній кінець стрічки залізобетонного і бетонного покриття під час укладання її розгортанням по укосу повинен бути закріплений на березі або укосі каналу.

3.3.22. Лебідку, за допомогою якої розгортається стрічка з берега, необхідно міцно закріпити на березі.

Працівникам забороняється перебувати на укосі нижче стрічки, що розгортається, в зоні її укладання, а також на стрічці до повного її укладання і закріплення.

3.4. Вимоги безпеки під час виконання земляних і ремонтних робіт

3.4.1. Виконання механізованих земляних робіт під час ремонту об'єктів водогосподарських систем здійснюється відповідно до затвердженого ПВР.

3.4.2. Земляні роботи на об'єктах водогосподарських систем у місцях розміщення підземних і наземних комунікацій повинні виконуватися відповідно до розроблених заходів щодо безпечних умов праці, погоджених з організаціями, які експлуатують ці комунікації.

3.4.3. Під час виконання ремонтно-будівельних робіт на водогосподарських системах з улаштуванням котлованів і траншей в межах населеного пункту, а також в місцях, де відбувається рух людей або транспорту, повинно бути встановлене захисне огородження з урахуванням вимог ДСТУ Б В.2.8-43:2011, на якому мають бути встановлені попереджувальні написи і знаки, а в нічний час - сигнальне освітлення. Місця проходу людей через траншеї повинні бути обладнані перехідними містками, що освітлюються в нічний час.

3.4.4. Ґрунт, витягнутий з котловану або траншеї, слід розміщувати на відстані не менше ніж 0,5 м від країв виїмки.

3.4.5. Розробляти ґрунт у котлованах і траншеях „підкопом” не допускається.

3.4.6. Під час виконання робіт у виїмках з укосами без кріплення слід дотримуватися вимог підпункту 10.2.16 пункту 10.2 глави 10 ДБН А.3.2-2-2009.

3.4.7. Під час ремонту гідротехнічних споруд, трубопроводів з улаштуванням котлованів або траншей перед допуском працівників у котловани або траншеї глибиною понад 1,3 м повинна бути перевірена стійкість укосів або кріплень стінок.

3.4.8. Навантаження ґрунту на автосамоскиди необхідно здійснювати з боку заднього або бічного борту.

3.4.9. При розробці, транспортуванні, розвантаженні, плануванні й ущільненні ґрунту двома або більше самохідними або причіпними машинами (скреперами, грейдерами, котками, бульдозерами тощо), що йдуть одна за одною, відстань між ними повинна бути не менше ніж 10 м.

3.4.10. Однобічне засипання пазух за щойно встановленими підпірними стінками і фундаментами допускається після здійснення заходів, що забезпечують стійкість конструкції, при прийнятих умовах, способах і порядку засипання.

3.4.11. Під час механізованого ударного розпушування ґрунту не допускається перебування людей на відстані ближче ніж 5 м від місць розпушування.

3.4.12. Після закінчення роботи і під час перерв екскаватор слід установлювати на безпечну відстань від брівки каналу із наступним опусканням ковша на ґрунт у протилежний від каналу (котловану) бік.

3.4.13. Мінімальна відстань між двома екскаваторами, один з яких руйнує мерзлий ґрунт, повинна становити 50 м.

3.4.14. При роботі землерийних машин у нічний час робочий майданчик повинен освітлюватися відповідно до вимог ДСТУ Б А.3.2-15:2011 „Система стандартів безпеки праці. Норми освітлення будівельних майданчиків” (далі - ДСТУ Б А.3.2-15:2011).

3.4.15. Установлювати крани й екскаватори для роботи на свіжонасипаному неутрамбованому ґрунті, а також на площадці з ухилом більшим, ніж зазначено в паспорті машини, забороняється.

3.4.16. Екскаватори під час роботи повинні рухатися спланованим майданчиком, щоб уникнути некерованого переміщення і сповзання у бік котловану або каналу.

3.4.17. Під час роботи екскаватора не дозволяється виконувати роботи і перебувати на відстані менше радіуса дії екскаватора, збільшеного на 5 м.

3.4.18. При засипанні траншеї, котловану бульдозерист під час скидання в них ґрунту не повинен висувати відвал бульдозера за брівку траншеї, котловану. На початку робіт із засипання бульдозеристу не дозволяється під’їжджати до траншеї, котловану на відстань меншу ніж 1 м. При роботі бульдозера з косим відвалом і при його русі уздовж траси траншеї забороняється наближатися до її брівки на відстань менше ніж 0,5 м.

3.5. Вимоги безпеки під час виконання робіт з укріплення укосів

3.5.1. Підтримувати і вирівнювати кілок під час удару по ньому молотком або довбнею необхідно металевими кліщами-вилками чи прутками або прутяним канатом з петлею діаметром не менше 50 см.

3.5.2. Дерев'яний молоток (киянка) для забивання кілків і довбня повинні бути виготовлені з дерева твердої породи і стягнуті по торцях залізними обручами.

Довбня повинна мати достатню кількість ручок, що відповідає подвоєній чисельності працівників, призначених для роботи з нею (з розрахунку, щоб на одну людину припадало не менше 4 кг і не більше 25 кг).

Ручки повинні бути гладенькими, розміщуватися по периметру рівномірно і знаходитися від поверхні довбні на відстані не менше 60 мм.

3.5.3. Кілки забивають з риштувань на легких переносних козлах або з плотів.