2.5.10. Вантажопідіймальні лебідки повинні експлуатуватися відповідно до вимог НПАОП 0.00-1.01-07.

2.5.11. Майданчик, де виконуються навантажувально-розвантажувальні роботи, повинен бути огороджений відповідно до вимог ГОСТ 12.4.059-89.

2.5.12. Не дозволяється піднімати або переміщати краном працівників і перевозити їх на автокранах і автонавантажувачах.

2.5.13. Працівники, які виконують роботи на висоті з робочої платформи підйомника, повинні працювати в захисних касках та із запобіжним поясом, пристебнутим до скоб або елементів конструкції робочої платформи.

2.6. Вимоги безпеки при виконанні робіт над водою і на воді та з льоду

2.6.1. Під час виконання робіт на воді або над водою повинна бути організована рятувальна станція (рятувальний пост).

Усі ділянки проведення робіт на воді або над водою повинні бути укомплектовані рятувальними засобами.

2.6.2. Роботи над водою повинні виконуватися за нарядом-допуском не менше ніж двома працівниками і тільки під керівництвом працівників, що відповідають за проведення робіт.

Працівники, що виконують експлуатаційне обслуговування і ремонтно-будівельні роботи на захисних спорудах, промірні та гідрометричні роботи на річках і водоймах, повинні бути забезпечені індивідуальними засобами захисту: рятувальними поясами, страхувальними канатами, касками.

На місці робіт повинні знаходитися в достатній кількості всі необхідні рятувальні засоби: черговий рятувальний човен, не менше двох рятувальних кругів, багри, рятувальні мотузки.

2.6.3. Робочі місця і поверхня води в районі робіт у темний час доби повинні бути добре освітлені на відстані від місця робіт 30 м вище і нижче за течією ріки (каналу) відповідно до ДБН В.2.5-28-2006.

2.6.4. Під час виконання ремонтно-будівельних робіт на річках та інших водних об'єктах повинна бути забезпечена безпека пропуску плавучих засобів.

2.6.5. Під час переміщення вантажів і людей на воді забороняється користуватися плавучими засобами з малою стійкістю (човнами-довбанками, байдарками тощо), а також несправними плавучими засобами.

Висота надводного борту навантаженого човна повинна бути не менше ніж 0,30 м.

2.6.6. Шлюпка (човен), призначена для перевезення працівників, повинна мати на борту носової частини написи, що вказують її вантажопідйомність і дозволену для перевезення кількість пасажирів.

2.6.7. Працівники, що доставляються до місця роботи в шлюпці або човні, повинні бути проінструктовані відносно правил поведінки на воді.

2.6.8. Перевезення на шлюпках разом з людьми громіздких і важких предметів, що заважають роботі веслярів, мотористів, а також вогненебезпечних і вибухових речовин забороняється.

2.6.9. Під час протягування через річку або канал троса діаметром до 6 мм при виконанні гідрометричних вимірювань він повинний розмотуватися з барабана, що легко обертається, який закріплюється в човні з урахуванням можливості його скидання за борт, коли в цьому виникне потреба. За човном з барабаном повинний пливти рятувальний човен.

2.6.10. Перекидання і перетягання важкого троса діаметром 6 мм і більше слід виконувати за допомогою тонкого троса з використанням лебідки і блока.

2.6.11. Пересуватися по тросу, стоячи в човні, і триматися за трос руками забороняється. При роботі з тросом пересуватися по ньому дозволяється за допомогою петлі або гака. Якщо човен закріплений за трос у носовій частині, переміщення по тросу дозволяється у разі наявності на кормі рульового. Наближення човна до троса при швидкості течії понад 3 м/с дозволяється тільки проти течії.

2.6.12. Промірювальні і гідрометричні роботи на водних об'єктах слід виконувати з дотриманням вимог Правил безпеки праці під час виконання вишукувальних руслових робіт, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 12 січня 2007 року № 5, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 27 січня 2007 року за № 66/13333 (НПАОП 0.00-1.10-07).

2.6.13. Працівники, які виконують гідрометричні роботи, повинні пройти навчання поводженню з плавучими та рятувальними засобами.

2.6.14. Під час промірювальних робіт повинні застосовуватися справні плавучі засоби (човни, катери, судна), що знаходяться у підпорядкуванні однієї відповідальної особи.

Керування самохідним судном дозволяється тільки працівникам, що мають відповідне посвідчення.

Кожне самохідне судно має бути обладнане засобами сигналізації: стаціонарними сигнальними ліхтарями; акустичними сигналами; прапорцем білого кольору для відмашки; двома ліхтарями з білим і червоним вогнями.

2.6.15. Плавучі засоби повинні також бути оснащені рятувальним кругом, мотузкою, ковшем або відром, а також сумкою з медикаментами та перев'язувальними засобами.

Працівники, які перебувають у плавучому засобі, при хвилюванні води більше ніж 3 бали, повинні бути в рятувальних жилетах.

2.6.16. На річках або каналах із швидкістю течії більше ніж 2,5 м/с промірювання глибини дозволяється виконувати тільки із суден і катерів; при швидкостях течії 1,5-2,5 м/с - з понтонів і човнів, які переміщуються тросом; на річках або каналах із швидкістю течії до 1,5 м/с промірювання глибин можна виконувати з гребних човнів.

Під час робіт на річках або каналах із швидкістю течії більше ніж 2,5 м/с носова частина човнів має бути закрита.

Великі катери та понтони мають бути обладнані поручнями.

Не дозволяється плавання та проведення робіт на човнах і понтонах у разі швидкості вітру понад 5 м/с або хвилювання води більше ніж 3 бали, на річкових катерах - у разі швидкості вітру понад 7,5 м/с або хвилювання води більше ніж 4 бали, а також у разі туману, льодоходу та шуги.

2.6.17. Промірювальні роботи з льоду дозволяється проводити при його товщині не менше ніж 10 см, без ополонок.

Не дозволяються пересування по льоду та робота на ньому без попереднього обстеження льоду та визначення його несущої спроможності.

Промірні та гідрометричні роботи з льоду дозволяється виконувати тільки у разі його міцного та нерухомого стану.

Не дозволяється рухатися по льоду в умовах обмеженої видимості.

Не дозволяється під час виконання робіт на льоду розпалювати вогнище поблизу механізмів та трубопроводів.

Робоче місце біля лунок і ополонок очищається від снігу та колотого льоду на відстань, достатню для безпечного ведення робіт.

Група працівників, що виконує роботи на льоду, забезпечується мотузкою та міцними жердинами. Усі лунки й ополонки діаметром більше ніж 20 см позначаються вішками.

2.6.18. Гідрометричні містки, які влаштовуються для виконання гідрометричних робіт, повинні відповідати вимогам СНиП 2.05.03-84 „Мосты и трубы”.

На гідрометричному містку повинні бути обладнані поручні з обох боків, а підвісний місток слід укріпити металевими тросами.

2.6.19. Під час вимірювання витрат води на гідрометричному містку може перебувати одночасно не більше трьох осіб.

2.6.20. Якщо глибина води в створі гідрометричного містка або нижче від нього перевищує 1,5 м, а на гірських річках - 0,5 м, на містку повинні знаходитися рятувальні засоби (круги, мотузки тощо) за кількістю працівників, але не менше одного круга на кожні 10 м довжини містка.

2.6.21. У зимовий період містки повинні бути завжди очищеними від снігу, а настил при зледенінні слід посипати піском, попелом тощо.

2.6.22. Користуватися гідрометричним містком стороннім особам для пересування через річку або канал забороняється.

2.6.23. Рух по льоду або робота на ньому дозволяються тільки після обстеження стану льодового покриву, огородження небезпечних місць з установленням необхідних вказівних знаків (віхи, дорожні знаки, сигнальні вогні) та оформлення наряду-допуску на виконання робіт.

2.6.24. Мінімально допустима товщина льоду залежно від навантаження (маси вантажу брутто) визначається за таблицею 2.

Таблиця 2. Мінімально допустима товщина льоду

Навантаження

Маса, т

Товщина льоду при температурі від -1°С до -20°С, см

Гранична відстань від крайки льоду, м

1

2

3

4

Людина в похідному спорядженні

0,1

10

5

Гужовий транспорт із вантажем

1,2

20

11

Автомобіль з вантажем

3,5

25

19

Те саме

6,5

35

25

Автосамоскид або бульдозер

8,5

40

26

Примітки: 1. Під час вимірювання товщини льодового покриву враховується тільки суцільний лід; шари сніжного і пористого, насиченого водою льоду із загальної товщини виключаються. 2. З появою на льоду води навантаження на лід повинно бути знижене на 50-80%; якщо поява води спричинена просіданням льоду, то роботи слід припинити. 3. Під час розрахунку навантаження на лід необхідно враховувати, що міцність льоду весною зменшується вдвічі.

2.6.25. Лід повинен бути прозорим. Якщо лід наморожений або мутний, допустима товщина льоду, зазначена в таблиці 2 цих Правил, збільшується вдвічі. При порушенні кристалічної структури льоду їздити по ньому забороняється.

2.6.26. Надійність льодової дороги на річках і каналах зі швидкістю течії 1,5 м/с перевіряють кожні 5 діб, на річках і каналах з меншою швидкістю течії - через 10 діб, а з настанням відлиги - 2-3 рази на добу. Результати промірів товщини льоду в усіх випадках оформляються актом.

2.6.27. Рух на льодових дорогах дозволяється тільки в одному напрямку.

2.6.28. Під час обстеження льодового покриву виходити на лід повинні одночасно не менше двох осіб, які пересуваються ланцюжком на відстані не менше 5 м одна від одної. Передній працівник перевіряє (простукує) лід плішнею. Для запобігання ковзанню ніг працівники повинні мати взуття з протиковзними засобами. Передній і задній працівники обв'язуються мотузкою, за яку тримаються ті, що йдуть між ними. Кожна група працівників повинна мати плішні, мотузки, дошки, жердини і багри.

2.6.29. У результаті обстеження всі місця, що являють собою небезпеку для пересування по льоду, повинні бути помічені віхами або ялинником.

2.6.30. Біля переправи повинні бути встановлені знаки обмеження маси, а в період ослаблення міцності льоду і під час відлиги - організовані чергування.

2.6.31. З'їжджати з берега на лід транспорту і механізмам без трапів можна тільки в тому випадку, якщо лід біля берега не має тріщин і розмивів, не зависає над водою і міцно з'єднаний з берегом. Зависання льоду перевіряють крізь пробиті в ньому лунки. Вода, що з'явилася в них, повинна закривати нижню частину пробитих лунок на висоту, яка становить 0,8-0,9 товщини льоду.

Якщо вода в лунках не з'являється або рівень її нижче зазначеного, то переправа в цьому місці забороняється.

2.6.32. Пішоходам переходити з берега на лід у разі наявності тріщин і розломів льоду можна тільки по пішохідних містках.

2.6.33. У разі видимих ознак руйнування льоду (прогини, випинання, тріщини), а також у випадку, якщо колії дороги заповнені водою, переправа в цьому місці забороняється.

2.6.34. У разі недостатньої міцності льоду і необхідності проведення термінових робіт повинні бути влаштовані з дошок легкі переносні настили, а працівники повинні мати запобіжні пояси і страхувальні мотузки.

2.6.35. Під час робіт з догляду за майнами біля затворів водопропускних споруд, які виконуються вручну, працівники повинні мати запобіжні пояси і рятувальні мотузки.

2.6.36. Під час різання льоду льодорізною машиною забороняється перебування технічного персоналу ближче, ніж на 1 м від прорізу.

Забороняється ставати на лід між прорізами, а також поправляти руками ланцюги різальних інструментів.

2.6.37. Вручну вирубати майни можна тільки справним інструментом, прив'язаним до запобіжної мотузки.

Користуватися для обколювання льоду біля споруд потрібно плішнею, а не ломом.

2.6.38. Під час улаштування або ремонту хворостяних споруд з льоду для проходу працівників як по льоду, так і по хворостяних матрацах повинні бути укладені спеціальні ходові дошки і трапи.

2.6.39. Під час роботи з льоду каміння для навантаження хворостяного матраца необхідно вивантажувати на відстані не менше ніж 8-10 м від краю майни і укладати шаром завтовшки не більше ніж 0,5 м з урахуванням маси матеріалів і товщини льоду відповідно до таблиці 2 цих Правил.

2.6.40. Для безпеки працівників у місцях спусків до води для посадки в човен, вимірювання рівнів води, виконання ремонтних робіт необхідно обладнати справні сходи або трапи, які потрібно систематично очищати від бруду, снігу та у разі необхідності посипати піском.

2.6.41. Роботи над водою, у тому числі обколювання льоду на устоях і затворах на великих шлюзах, водозабірних спорудах, камерах, необхідно виконувати в рятувальному жилеті, з дотриманням правил безпеки праці, що діють під час роботи на висоті, відповідно до вимог Правил охорони праці під час виконання робіт на висоті, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 27 березня 2007 року № 62, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 04 червня 2007 року за № 573/13840.

2.7. Вимоги безпеки при виконанні робіт під час пропуску паводкових вод і льодоходу

2.7.1. Роботи на водних об'єктах і гідротехнічних спорудах під час пропуску паводків, повеней і льодоходу необхідно проводити з дотриманням вимог пункту 2.6 цього розділу.

2.7.2. Інформація щодо термінів руху льоду, скресання рік, водойм і каналів (якщо вони не спорожнюються на зимовий період), про рівні води під час повеней і паводків повинна бути завчасно доведена до відома власників водних об'єктів, гідротехнічних споруд, каналів і керівників підприємств і організацій, які здійснюють експлуатацію таких об'єктів.