2.10. Після одержання в коморі пневматичного інструмента при необхідності залити його мастилом і перевірити працездатність, справність і кріплення абразивного інструмента, щіток, свердел і іншого.

2.11. При виконанні роботи в замкнутих і важкодоступних приміщеннях одержати від керівника робіт наряд-допуск і підготувати все необхідне для безпечного виконання дорученої роботи.

2.12. Не входити і не працювати в приміщеннях, де виконувалися фарбувальні, ізоляційні або електрозварювальні роботи, в яких попередньо не був зроблений аналіз повітряного середовища і установлена витяжна вентиляція, щоб уникнути отруєння, пожежі, вибуху.

2.13. При роботі на висоті відгородити небезпечну зону, щоб не допустити проходу туди людей, закріпити драбини для проходу на висоту.

2.14. Перевірити наявність і справність огороджень прорізів, вирізів і інших небезпечних місць або надійно закрити їх щитами.

2.15. Невластиві роботи виконувати тільки після відповідного навчання за фахом і безпекою праці й оформлення допуску до самостійної роботи.

2.16. Для узгодження дій перед початком роботи на групу робітників один призначається старшим, команди якого повинні виконувати всі.

2.17. Уважно ознайомитися з виданим завданням і операціями технологічного процесу на доручену роботу, добре вивчити вимоги безпеки.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ

3.1. При виконанні слюсарних робіт необхідно дотримуватись вимог технологічних процесів і інструкції з охорони праці.

3.2. Робочий інструмент і дрібні деталі необхідно переносити до місця роботи тільки в ручних переносних шухлядах або сумках.

3.3. При роботі на наждаковому верстаті треба мати захисний екран, а при відсутності його слід працювати в захисних окулярах.

Зазор між підручником і наждачним кругом повинен бути менш половини товщини оброблюваного предмета, але не більш 3 мм, підручники повинні бути міцно закріплені.

3.4. Не дозволяється заточувати інструмент або обробляти деталі на бічних гранях круга. Не можна застосовувати важелі для притиснення виробу до круга - круг може розірватися і травмувати працюючого.

3.5. На свердлильних верстатах треба працювати без рукавиць. Перед початком свердління надійно закріпити свердло у патроні.

При свердленні отворів у дрібних заготовках і деталях слід використовувати для їх закріплення лещата.

При заїданні свердла або обертанні деталі треба негайно зупинити верстат.

Не слід затримувати деталь рукою, застерігатися поломки свердла і вильоту оброблюваного предмета.

Незакріплені деталі свердлити не допускається.

3.6. При роботі гайковими ключами слід застерігатися зриву ключа. Необхідно правильно накладати ключ на грані гайок і болтів. Не можна нарощувати ключ іншим ключем, трубою й іншими предметами, користуватися однобічними ключами, що мають подовжену рукоятку. Закріплюючи болтове з'єднання, користуватися одночасно двома гайковими ключами.

3.7. При завертанні гайок пневматичним гайковертом слід надягти гайковерт на гайку, навернену на одну-дві нитки різьблення, і, натиснувши на спускову кнопку, включити гайковерт і тримати його включеним до повного затягування гайки.

Під час роботи необхідно стежити, щоб вісь гайковерта збігалася з віссю болта. Не можна натискати сильно гайковертом на гайку, що нагвинчується. Гайковерт повинен вільно слідувати за нею в процесі нагвинчування.

3.8. При використанні пневматичного ручного інструмента необхідно виконувати наступне:

3.8.1. Перевірити справність повітряних шлангів і надійність з'єднання їх між собою за допомогою заєршених штуцерів.

3.8.2. Приєднуючи шланг до повітряної магістралі, попередньо продути її відкриттям вентиля на магістралі для видалення з неї конденсату, а після приєднання продути шланг для видалення можливих забруднень, при цьому тримати його так, щоб він був спрямований у бік, протилежний від людей.

3.8.3. Приєднання і від'єднання інструмента виконувати при закритому вентилі на магістралі.

3.8.4. Приєднавши інструмент до магістралі, переконатися, щоб пусковий пристрій (кран) легко відкривався, закривався і не пропускав повітря в закритому положенні.

3.9. Приступаючи до роботи пневматичною свердлильною машиною, необхідно перевірити:

3.9.1. Роботу машини на холостому ходу, потім на малих оборотах і тільки після цього на повних оборотах.

3.9.2. Відсутність биття при обертанні робочого інструмента.

3.9.3. Надійність закріплення виробу, в якому необхідно зробити свердління. Працюючи свердлильною машиною, тримати її за рукоятку і корпус, а не за робочий інструмент.

3.10. Приступаючи до роботи на шліфувальних машинах з наждачним кругом, слід перевірити:

3.10.1. Кріплення наждачного круга і наявність прокладки між затискними дисками.

3.10.2. Надійність кріплення захисного кожуха і його справність.

3.10.3. Відсутність у наждачного круга сколів або тріщин - при легкому постукуванні дерев'яним молотком коло повинне видавати чистий звук.

3.10.4. Чи не піддається небезпеці хто-небудь з навколишніх.

3.11. При роботі на шліфувальній машині не допускається:

- робити сильний натиск на наждачний круг;

- працювати бічними поверхнями наждачного круга;

- правити самим наждачним кругом, торкатися рукою наждачного круга під час його обертання.

3.12. Працюючи пневматичними машинами, необхідно:

3.12.1. Виконувати роботу в захисних окулярах.

3.12.2. Не натискати на спусковий курок рукоятки, якщо ударний інструмент не вставлений у кінцеву буксу, тому що при цьому ударник розбиває упорне кільце і може вилетіти зі стовбура інструмента.

3.12.3. Не вставляти і не виймати інструмент на ходу.

3.12.4. Зміну інструмента у випадку його поломки робити після відключення машини.

3.12.5. При включенні машини твердо тримати інструмент в руках, натискати на курок повільно і тільки тоді, коли молоток щільно притиснутий до оброблюваного предмета.

3.12.6. Якщо треба покласти інструмент на підмости або оброблювану деталь, вийняти з машини вставний інструмент, щоб уникнути викидання його при раптовому пуску.

3.12.7. Після закінчення робіт пневматичним інструментом закрити вентиль на магістралі й від'єднати шланг.

3.13. При роботі на суднах, що будуються і ремонтуються, слід використовувати ручний електроінструмент (електродрилі, електровідвертки і т.п.) напругою живильної мережі не більш 36 В.

При роботі з електроінструментом необхідно виконувати наступні вимоги:

3.13.1. Не допускати ушкодження ізоляції струмоведучого проводу і його перекручування; при прокладанні проводу через проїзди або прорізи в настилах прикривати його від ушкоджень.

3.13.2. Працювати в гумових рукавичках і на ізольованій основі.

3.13.3. Не працювати з електроінструментом на приставних сходах і драбинах або поза приміщенням під час опадів.

3.13.4. При всякій перерві в роботі, при необхідності зміни або кращого закріплення вставного інструмента, а також при переході з одного місця на інше відключити інструмент від мережі.

3.13.5. При переході з електроінструментом з одного робочого місця на інше не допускати натягу живильного електропроводу щоб уникнути його обриву.

3.13.6. Не залишати без нагляду електроінструмент, підключений до електромережі.

3.13.7. Не дозволяється застосовувати для роботи електроінструмент із замиканням на корпус або іншими несправн

3.14. Для освітлення робочого місця, якщо недостатньо стаціонарного, користуватися переносним світильником з лампою напругою електричного струму не вище 12 В.

Переносний електросвітильник повинен мати ковпак із запобіжною сіткою без ушкоджень шлангового проводу, а також оголених проводів у місцях приєднання.

3.15. До роботи з електричним інструментом допускаються слюсарі-судноремонтники з другою класифікаційною групою електробезпечності.

3.16. Будь-які ремонтні роботи в тісних і закритих приміщеннях повинні виконуватися з дозволу майстра і при наявності спостерігача.

3.17. Перед спусканням у суднові приміщення по тимчасових трапах необхідно переконатися, що вони справні, надійно закріплені і мають поручні.

3.18. Перед спуском у приміщення через люк, у якого є кришка, варто попередньо переконатися в надійності її закріплення у відкритому положенні.

3.19. До початку роботи з демонтажу машин і механізмів потрібно підготувати необхідний інструмент, пристосування і підйомно-такелажні засоби (талі, домкрати, ланцюги) і переконатися в їх справності. Одночасно варто підготувати тару для дрібних деталей і начіпних механізмів.

3.20. Перед демонтажем механізму (агрегату) необхідно від'єднати його від трубопроводів, магістралей, приводу і на всі отвори і трубопроводи поставити заглушки, а потім приступати до віддачі кріплення машини з фундаментом. При віддачі кріплення не відвертати гайок за допомогою зубила. Гайки, що не відвертаються, треба на якийсь час залити гасом, а потім, обстукуючи їх молотком, відвертати за допомогою ключа з подовженою ручкою.

3.21. При демонтажі вузлів і деталей механізмів і машин слід строго дотримуватися технології розбирання.

3.22. Для переміщення великовагових деталей і вузлів потрібно використовувати вантажопідйомні засоби або допомогу напарника.

Підйом деталей масою більш 20 кг бажано робити за допомогою вантажопідйомних засобів.

3.23. При підйомі і переміщенні деталей вантажопідйомними механізмами дозволяється робити застроплювання самому слюсарю-судноремонтнику, якщо він навчений і має посвідчення стропальника. Не можна застосовувати неперевірених стропів і що не мають бирок із указівкою граничної вантажопідйомності, підкладати під стропи на гострі кути й оброблені поверхні підкладки.

Для застроплювання гладких деталей слід застосовувати прядив'яні стропи.

3.24. Переміщаючи вантаж вручну разом з іншими робітниками, потрібно піднімати і спускати його по команді. Для переміщення важких і громіздких деталей (при відсутності або неможливості використання піднімальних засобів) слід використовувати міцні мотузки і похили (лаги).

3.25. Демонтовані деталі потрібно укладати на заздалегідь підготовлені місця і стелажі; для укладання деталей підбирати прокладки з урахуванням форми деталей. Маховики і шестерні повинні укладатися горизонтально. Установка їх у похилому положенні не допускається.

3.26. Розбирання і зборку механізмів, висота яких перевищує 1,5 м, необхідно виконувати з риштувань, настили яких повинні бути обгороджені поручнями висотою не менш 1,0 м, що складаються з поручня, одного проміжного горизонтального елемента і бортової дошки висотою не менш 150 мм.

3.27. При роботі з риштувань не можна кидати нічого вниз і не залишати незакріплених деталей, інструментів і пристосувань на риштуванні.

3.28. При розбиранні механізму необхідно складати деталі і вузли на заздалегідь підготовлені для них місця, розташовуючи їх так, щоб вони не могли упасти або перекинутися.

3.29. При роботі в тісних і незручних місцях варто застосовувати спеціальні інструменти з урахуванням умов роботи (торцеві і вигнуті ключі, струбцини, оправлення і т.п.).

3.30. Ремонт посудин і апаратів, що працюють під тиском, дозволяється робити тільки після зняття тиску в посудині до атмосферного.

Обстукувати, чеканити або кріпити болти і гайки на робочих органах установки, що знаходиться під тиском, не допускається.

3.31. Виконуючи ремонт і зборку механізмів (особливо головних двигунів і машин), слід застосовувати міри проти мимовільного провертання і зсуву частин, що рухаються, виключаючи це шляхом накладення стопорів і т.п. пристосувань.

3.32. Ремонт устаткування, зв'язаного з електроживленням, потрібно починати після вживання заходів по недопущенню включення механізму. На включаючому пульті слід повісити забороняючий плакат «Не включати - працюють люди».

3.33. Ремонтуємі деталі і заготовки необхідно надійно закріплювати в лещатах, затисках або інших пристосуваннях. Не обробляти деталі, що знаходяться у висячому положенні.

3.34. Не можна затискати вироби в лещатах за допомогою ваги тіла або ударів молотком по важелю. Слід пам'ятати, що при надмірному затисненні деталь під час обробки може вирватися з губок.

3.35. При спуску важеля лещат необхідно остерігатися защемлення шкіри долоні між голівками важеля і затискного гвинта.

3.36. При опиловці деталей з гострими крайками щоб уникнути травми не можна підгортати пальці лівої руки під напилок.

3.37. При використанні в роботі домкратів необхідно встановлювати їх на рівній поверхні із застосуванням дерев'яних прокладок.

3.38. Під час шабровки поверхонь не можна сідати на метал, необхідно підстелити килимок.

3.39. Не дозволяється користуватися електрозварювальним і газорізальним інструментом при відсутності посвідчення на роботу з цим інструментом.

3.40. Працюючи поблизу електрозварювача, необхідно вимагати для захисту очей огородження місця зварювання переносними щитками, ширмами, а також надягати захисні окуляри зі спеціальними стеклами.

3.41. При спільній роботі з електрозварником і газорізальником слід остерігатися бризок розплавленого металу і полум'я електричної дуги і газового пальника.

3.42. Не можна доторкатися до оголених електричних проводів і до струмоведучих частин електроустаткування, тому що можна потрапити під напругу.

3.43. При очищенні і промиванні демонтованих деталей не слід користуватися інструментом, що викликає іскроутворення.

3.44. Частоту і промивання демонтованих деталей і арматури від іржі, шумовиння, мастила і бруду потрібно робити з використанням гасових, лужних і інших розчинників.

3.45. Виконуючи розконсервацію нових деталей або знежирення деталей, призначених для заміни зношених, необхідно стежити, щоб ємності для промивання і знежирення були заземлені з метою запобігання нагромадження статичної електрики.

3.46. Пролитий при промиванні деталей розчинник необхідно негайно засипати сухим піском або тирсою, а потім прибрати їх у металеву шухляду з щільно закриваючою кришкою.