2.4.14. Електричний ручний інструмент і переносні прилади повинні мати надійну ізоляцію струмоведучих частин, а також мати штепсельну вилку. Добудовник, що використовує електроінструмент, повинні мати кваліфікаційну групу з електробезпеки не нижче П.

2.4.15. Бензинові і гасові паяльні лампи повинні мати запобіжний клапан, не пропускати повітря або пальне.

2.5. /Для виконання робіт, пов'язаних із пригоном і установкою тонколистових виробів (повітроводи вентиляції, зашивки, вигородки) у суднових приміщеннях робоче місце повинно бути обладнане верстатами або козлами з міцно укріпленою рейкою, оправленнями, ножицями й іншими пристосуваннями.

2.6. Приступаючи до роботи на шліфувальних машинах, слід перевірити:

- кріплення наждачного круга і наявність прокладок між затискними дисками;

- справність захисного кожуха і надійність його кріплення на корпусі;

- чи немає в абразивному кругу тріщин - при легкому постукуванні дерев'яним молотком круг повинен видавати чистий звук;

- відсутність биття абразивного круга.

2.7. Приступаючи до роботи на свердлильній машині, необхідно перевірити:

- роботу машини на холостому ходу, потім на малих оборотах і тільки після цього на повних оборотах;

- відсутність биття робочого інструмента, для чого спочатку вмикати двигун на холостому ходу, а потім при уповільнених оборотах змінити напрямок обертання інструмента;

- надійність закріплення конструкції, в якій свердляться отвори.

2.8. Приступаючи до роботи на заточувальному або обдирному верстаті, слід перевірити справність верстата, переконатися в міцності кріплення абразивного круга і захисних пристосувань. Захисний екран повинен бути опущений, зазор між підручником і колом повинен бути менш половини товщини оброблюваної деталі, але не більш 3 мм. При відсутності захисного екрана необхідно одягти захисні окуляри.

2.9. Приступаючи до роботи на ножицях і пресах, слід перевірити їх роботу на холостому ходу і переконатися в справності:

- органів керування: електричних кнопок, педалей, важелів і т.п.;

- механічного або гідравлічного притиску для фіксації матеріалу, що розрізається;

- запобіжних пристроїв, зблокованих з пусковим механізмом;

- огороджуючих пристроїв, блокувань, заземлення й інших засобів захисту;

- пристроїв фіксації важелів включення і переключення;

- правильність руху частин верстата;

- справність ножів.

2.10. Перед початком робіт у замкнутому і важко доступному судновому приміщеннях необхідно:

- перевірити наявність у них не менш двох відкритих горловин або отворів, одне з яких не повинно захаращуватися електрокабелями, шлангами, вентиляційними рукавами, бути в розмірах не менш 400x600 мм і служити евакуаційним виходом при аварійній ситуації;

- переконатися в ефективній роботі приточно-витяжної вентиляції;

- вимагати, при необхідності, виділення на весь період роботи спостерігача.

2.11. Для виконання перевірочних і розмічальних робіт із застосуванням дерев'яних рейок, шергеней, шаблонів, каркасів слід впевнитися, що вони гладко і рівно обстругані, не мають виступаючих назовні цвяхів або інших кріпильних предметів. Кінці цвяхів і їх голівок повинні бути врівень з деревом.

2.12. Необхідно перевірити наявність і справність застосовуваних засобів колективного й індивідуального захисту, особливо захисту органів дихання, зору і слуху. При виконанні електроприхоплювань при зборці повинен бути в наявності захисний щиток (або захисна маска) зі світлофільтром, що забезпечує нормальні умови роботи з урахуванням гостроти зору добудовника. Маски, щитки і світлофільтри не повинні мати ушкоджень, щілин і тріщин.

2.13. Слід перевірити наявність і справність риштувань, трапів, драбин, відповідність їх вимогам безпеки. Драбини повинні мати нековзні опори і бути закріплені.

2.14. При роботі на висоті слід перевірити наявність і справність огороджень прорізів, вирізів і інших небезпечних місць, при необхідності закрити їх щитами.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ

3.1. Приступати до роботи дозволяється після видачі керівником робіт змінного завдання і наряду-допуску.

3.2. Під час роботи необхідно зосередитися на виконанні дорученого завдання, не відволікаючись на сторонні роботи.

3.3. При роботі на свердлильному верстаті слід надійно кріпити деталь у лещатах або в спеціальному пристосуванні щоб уникнути вириву деталі.

3.4. На свердлильних верстатах слід працювати без рукавиць або рукавичок, щоб уникнути захвату їх свердлом або стружкою.

3.5. Перед початком свердління необхідно переконатися в надійному кріпленні свердла в патроні.

3.6. При роботі не можна нахилятися близько до шпинделя і різального інструмента. При свердлінні деталей працювати потрібно тільки в захисних окулярах.

3.7. Не слід застосовувати патрони з виступаючими стопорними гвинтами і болтами. Якщо є виступаючі частини, їх варто відгородити.

3.8. Не допускається використовувати інструмент зі зношеними конусними хвостовиками. При установці в шпиндель свердла або розгорнення з конусним хвостовиком треба остерігатися порізу рук об крайку ріжучого інструмента. Установку інструмента слід виконувати тільки при повній зупинці верстата. Різальний інструмент слід підводити до оброблюваної деталі плавно, без ривків і ударів.

3.9. При роботі верстата не допускається:

- брати або подавати через працюючий верстат які-небудь предмети;

- підтягувати болти, гайки й інші сполучні деталі верстата;

- допускати намотування стружки на оброблюваний предмет і направляти витку стружку на себе;

- свердлити тонкі пластинки, смуги або інші подібні деталі без кріплення в спеціальних пристосуваннях;

- при ручній подачі свердла або свердлінні напрохід дрібними свердлами натискати сильно на важіль;

- допускати автоматичну подачу свердла вище зазначених у паспорті норм.

- зупиняти обертання виключеного верстата натиском руки на шпиндель;

- доторкатися до свердла до повної зупинки верстата. Перед зупинкою верстата необхідно відвести інструмент від оброблюваної деталі.

3.10. Слід постійно стежити за видаленням стружки з робочого місця і верстата. При свердлінні глибоких отворів необхідно періодично виводити свердло з отвору для видалення стружки.

3.11. При свердлінні в'язких металів не можна допускати утворення довгої стружки, тому що вона може завдати удару по руці. Стружку, що утворилася, слід видаляти спеціальним гачком з чашоподібним щитком.

3.12. При обробці деталей і інструмента на заточувальному верстаті слід стояти завжди збоку від абразивного круга, а не проти нього. Не можна обробляти деталь на бічній поверхні круга. Оброблювану деталь необхідно тримати на підручнику, не сильно притискаючи її до круга.

3.13. При обдиранні деталей на верстаті слід працювати без рукавиць, рукавичок і тільки при включеній вентиляції верстата і місцевому освітленні.

3.14. Не допускається робота на заточувальному верстаті без огородження шліфувального кола захисним кожухом, без підручника або пристрою, що його заміняє.

3.15. При наявності на верстаті двох кругів не слід допускати нерівномірності їх спрацьовування. Різниця в діаметрах обох кругів не повинна бути більш 10%.

3.16. При роботі на підоймових ножицях щоб уникнути влучення під ніж пальців рук слід користуватися запобіжними (притискними) лінійками, а противагу закріпити так, щоб виключалося мимовільне опускання ножа.

3.17. Не допускається робота на ножицях при наступних дефектах ножів: ум'ятинах, вищербинах, тріщинах, затупленнях ріжучих крайок і зазорах між крайками ріжучих ножів вище припустимої норми.

3.18. Працювати дозволяється тільки на справних ножицях і при наявності огородження, що виключає влучення рук під ніж і притиски.

3.19. При роботі на гільйотинних ножицях не дозволяється:

- робити включення і різання без дозволу адміністрації;

- різати профільний матеріал і вузькі смуги, які не можна закріпити притисками;

- обрізати болти, заклепки, гвинти й інші кріпильні вироби;

- робити різання затупленими ножицями при ослабленні їх кріплення;

- різати метал, утримуючи його у висячому положенні;

- скидати з верстата обрізані аркуші;

- стояти позаду ножиців.

3.20. При обробці металу на гільйотинах, вальцях, згинальних і профілезгинальних верстатах варто укладати аркуші на столи, рольганги, установлені на рівні ножа, нижнього валка або верстата. Необхідно користуватися направляючими і запобіжною лінійками, а також упорами для обмеження подачі розрізаємого металу.

3.21. Необхідно стежити за тим, щоб руки не потрапили під притискні упори або в зону ножів. Тримати оброблювані листи і прокат руками дозволяється тільки на відстані від ножів до пальців рук не менш 400 мм.

3.22. Короткі листи і профільний прокат при різанні на комбінованих прес-ножицях слід утримувати кліщами або спеціальними пристроями.

3.23. Різання довгих смуг дозволяється робити тільки в тому випадку, якщо прес-ножиці обладнані рольгангами на вході і виході листа для опори останнього.

3.24. Не дозволяється прибирати заготовки або відходи з-під верстатів під час роботи.

3.25. Видалення застряглих обрізків слід робити тільки за допомогою спеціального пристосування при виключеному устаткуванні і при перебуванні повзуна у верхнім положенні.

3.26. До роботі з порізки листового або профільного прокату на пресах за допомогою штампів слід приступати тільки після установки і налагодження штампа наладчиком. При укладанні заготовки на матрицю не можна тримати ногу на пусковій педалі, щоб уникнути випадкового включення і руху повзуна. Необхідно знімати ногу з пускової педалі ножиців після кожного спрацьовування преса. Не слід працювати на ножицях, якщо після зняття ноги з педалі відбувається мимовільне включення.

3.27. При роботі на крайкозгинальному верстаті не слід спиратися на зубцюватий сектор верстата і не гнути листовий метал, товщина якого більше допускаємо!' по паспорту верстата.

3.28. Підключення пневматичного інструмента слід робити в наступному порядку:

- приєднати шланг до магістралі;

- прочистити сітку у футорці;

- приєднати інструмент до шланга;

- відкрити вентиль на повітряній магістралі.

3.29. Приступаючи до роботи з пневмоінструментом, необхідно переконатися в надійності кріплення шланга на штуцері, справності застосовуваної машини на холостому ходу і робочого інструмента.

3.30. Працюючи на ручних пневматичних машинах, необхідно перекривати пусковий вентиль у наступних випадках:

- при з'єднанні зі шлангом і при від'єднанні від нього машини;

- при розриві або роз'єднанні шланга;

- при огляді машини;

- при відході з робочого місця.

3.31. При роботі з пневмоінструментом необхідно користуватися індивідуальними засобами захисту органів слуху - протишумними навушниками, антифонами, ультратонкою ватою - УТВ, а для захисту очей - захисними окулярами.

3.32. При роботі на шліфувальній машині не слід:

- робити сильний натиск на абразивний круг;

- працювати бічними поверхнями абразивного круга;

- правити самим абразивний круг;

- торкатися руками абразивного круга під час його роботи.

3.33. Не дозволяється вставляти в шпиндель або виймати з нього інструмент (свердло, розвертку, шліфувальне коло й інші) при працюючій машині. Братися за обертовий інструмент не дозволяється.

3.34. При рубанні пневматичним зубилом слід обгороджувати місце рубання переносним щитом, щоб не поранити навколишніх стружкою, що відлітає. Слід працювати в захисних окулярах 02 або 03 з небиткими стеклами.

Необхідно деталі обрубувати в лещатах.

3.35. При кожній перерві в роботі необхідно виключати пневматичну машину і знімати робочий інструмент Не слід залишати без догляду навіть на короткий час пневматичний молоток під тиском повітря.

Від'єднуючи молоток від шланга, треба попередньо закрити вентиль на повітряній магістралі і стравити залишковий тиск повітря зі шланга.

3.36. Пневматичний інструмент, що відмовив у роботі, треба здати в інструментальну комору.

3.37. Передавати пневматичний інструмент іншим робітникам не дозволяється.

3.38. Не можна обдувати стисненим повітрям зі шланга ні себе, ні інших працюючих, не здувати також сміття, окалину, пил - це може привести до нещасного випадку.

3.39. При ручній опиловці заготовок напилком слід надійно закріплювати їх у лещатах. Щоб уникнути травми пальців рук не можна підгортати їх під напилок при його зворотному ході.

3.40. При роботі, пов'язаній з дотиком тіла до холодної поверхні металу, слід користуватися теплоізолюючим килимком, матом, дошками і т.п.

3.41. Проходячи по палубі судна, трапам, слід остерігатися відкритих прорізів і люків, дивитися під ноги, щоб не спіткнутися об виступаючі частини конструкцій, приварені шпильки або інші предмети.

3.42. Спускаючись в суднові приміщення через люки, потрібно переконатися, що кришка люка надійно закріплена у відкритому положенні.

3.43. Не можна входити без дозволу керівника робіт у міждонні і бортові приміщення, у паливні і масляні цистерни.

3.44. Не можна працювати в замкнутих і важкодоступних приміщеннях (відсіки, цистерни, коффердами, міждонні простори і т.п.) без оформленого на роботу наряду-допуску і без спостерігача.

3.45. Приступаючи до роботи у відсіках і інших суднових приміщеннях, потрібно переконатися, чи не насичене повітря шкідливими газами (ацетилен, пари мастила, бензин і розчинники фарб). Якщо виявиться, що повітря насичене шкідливими газами або підвищена температура (вище 30°С), то приміщення повинно бути провентильоване і забезпечена робота приточно-витяжної вентиляції як до початку роботи, так і в процесі її виконання.

У тих випадках, коли засобами вентиляції не забезпечується ГДК пилу, пари і газів у повітрі робочої зони, варто застосовувати індивідуальні засоби захисту органів дихання (протигази, респіратори і т.п.).