5.2.1. Механічні травми.

Під час отримання механічної травми необхідно зупинити кровотечу, обробити рану перекисом водню, накласти пов'язку. Якщо накладається джгут, необхідно зафіксувати час його накладення. Джгут можна не знімати на протязі двох годин в теплий час року, а в холодний - однієї години.

Під час переломів необхідно накласти шину, яка фіксує нерухомість пошкоджених частин тіла. Для цього можна використовувати дошки і бинт.

Під час відкритих переломів необхідно до накладання шини перев'язати рану.

Під час розтягнення зв'язок необхідно накласти на місце розтягнення тиснучу пов'язку, і холодний компрес. Під час вивихів кінцівку роблять нерухомою в тім положенні, яке вона прийняла після травми, на область суглобу накладають холодний компрес.

При всіх видах механічних травм постраждалого необхідно доставити в медичний заклад.

5.2.2. Електротравми.

У разі ураження електричним струмом насамперед всього необхідно припинити дію струму (вимкнути напругу, перерубати провід тощо), дотримуючись заходів безпеки і не доторкуючись до постраждалого голими руками, поки він знаходиться під дією струму.

У разі ураження струмом високої напруги або блискавкою потерпілого, незважаючи на відсутність ознак життя, можна повернути до життя. Якщо потерпілий не дихає, потрібно негайно застосувати штучне дихання і одночасно масаж серця. Штучне дихання і масаж серця робиться до тих пір, поки не відновиться природне дихання або до прибуття лікаря.

Після того, як потерпілий прийде до свідомості, необхідно на місце електричного опіку накласти стерильну пов'язку і прийняти заходи з усунення можливих під час падіння механічних пошкоджень (ударів, переломів). Потерпілого від електротравми незалежно від його почуття і відсутності скарг слід направити в медичний заклад.

5.2.3. Травми очей.

У разі поранення ока гострими або колючими предметами, а також пошкодженнях ока під час сильних ударів, потерпілого слід терміново направити в медичний заклад. Предмети, які потрапили в очі, непотрібно виймати із ока, щоб ще більше не пошкодити його. На око накласти стерильну пов'язку.

У разі попадання пилу або порошкоподібної речовини в очі, промити їх слабким струменем проточної води.

У разі опіків хімічними речовинами необхідно відкрити віки і добре промити очі на протязі 10-15 хвилин слабким струменем проточної води, після чого потерпілого відправити в медичний заклад.

У разі опіків очей гарячою водою, парою промивання очей не рекомендується. Очі закривають стерильною пов'язкою і потерпілого направляють в медичний заклад.

5.2.4. Отруєння.

У разі отруєння недоброякісними харчовими продуктами необхідно викликати у потерпілого штучну блювоту і промити шлунок, надаючи йому випити велику кількість (до 6-10 склянок) теплої води, підфарбованою марганцевокислим калієм або слабкого розчину питної соди. Потім напоїти молоком і дати випити 1-2 таблетки активованого вугілля.

У разі отруєння кислотами необхідно ретельно промити шлунок водою і дати потерпілому нейтралізуючі засоби: молоко, сирі яйця.

Під час отруєння газами потерпілого необхідно винести із приміщення на свіже повітря або влаштувати в приміщенні протяг, відкривши вікна і двері. Під час зупинки дихання і серцевої діяльності приступити до штучного дихання і масажу серця.

У всіх видах отруєння потерпілого необхідно направити в медичний заклад.

5.2.5. Термічні опіки.

У разі опіків першого ступеня (спостерігається тільки почервоніння і невелике опухання шкіри) слід змочити обпечене місце міцним розчином марганцевокислого калію.

У разі опіків другого ступеня (утворюються пузирі, які наповнені рідиною) потрібно накласти на обпечене місце стерильну пов'язку. Не потрібно змащувати обпечене місце жиром і мазями, розкривати або проколювати пузирі.

У разі важких опіків слід на обпечені місця накласти стерильну пов'язку і негайно відправити потерпілого в медичний заклад. Не можна змащувати обпечене місце жиром або мазями, відкривати пригорілі до шкіри частини одягу. Потерпілого необхідно вдосталь напоїти гарячим чаєм.

5.2.6. Опіки кислотами і лугом.

У разі опіків кислотами обпечену ділянку тіла потрібно обмити водою із додаванням в неї соди, крейди, зубного порошку, магнезії, також необхідно вдосталь полити обпечене тіло чистою водою.

У разі опіків їдкими лугами потрібно облити обпечену ділянку тіла водою, яка підкислена оцтом або лимонною кислотою або обмити водою, вдосталь поливаючи обпечене місце.