13.3.7. Інструктаж виконавців газонебезпечної і вогневої роботи керівник робіт виконує до початку їх виконання з урахуванням конкретних умов, порядку і способу їх виконання, заходів безпеки, з правил користування засобами захисту і надання допомоги потерпілим. Після інструктажу усі учасники-виконавці робіт повинні розписатися у наряді-допуску.

13.3.8. Категорично не дозволяється знаходження в небезпечній зоні сторонніх осіб і персоналу, який не приймає участі у виконанні газонебезпечної (вогневої) роботи.

13.3.9. Категорично не дозволяється виконання газонебезпечної роботи у вибухонебезпечному приміщенні одночасно із іншою ремонтною або налагоджувальною роботою (ремонт електропровідних ліній, перевірка або налагоджування ліній КВПіА, розбирання електрообладнання з метою ревізії, ремонтно-будівельні роботи тощо), а також із такими механічними роботами, як свердління, різка, обпилювання, піскоструйна обробка матеріалів, роботи із відбійним молотком тощо.

У виняткових випадках дозволяється поєднувати окремі види робіт за спеціальним дозволом, що підписаний головним інженером (заступником начальника) виробничого підрозділу із розробкою і виконанням додаткових конкретних заходів безпеки. У цьому випадку роботи відносяться до газонебезпечних і для їх виконання призначається один керівник.

13.3.10. Роботи усередині місткості повинні виконуватись у шланговому або ізолюючому протигазі (апараті). Застосування фільтруючих протигазів категорично не дозволяється. Шланг від протигазу працівника, який знаходиться усередині ємності повинен бути на поверхні із навітряного боку і, у разі необхідності, відмічений сигнальними прапорцями, а патрубок надійно закріплений.

13.3.11. Для освітлення місця роботи дозволяється користуватись переносними світильниками напругою не вище 12 В, що відповідає категорії і групі вибухонебезпечної суміші. Включати і виключати світильники дозволяється поза зоною небезпечної загазованості.

13.3.12. Газонебезпечну роботу, залежно від її складності, повинні виконувати не менше 2 працівників, а у разі її виконання у колодязі, тунелі, траншеї і усередині місткості - бригадою у складі не менше 3-х чоловік, у тому числі не менше 2-х дублерів (наглядачів).

13.3.13. У разі виконання робіт у шланговому протигазі із примусовою подачею повітря, крім дублерів, які наглядають за роботою усередині місткості, повинен бути окремий робітник, який наглядає за роботою повітродувки. Шланг від протигазу і рятівна мотузка не повинні перехрещуватись.

13.3.14. Працівник, який виконує роботи усередині місткості, повинен одягати запобіжний пояс із хрестообразними шлейками і прикріпленою до нього сигнально-рятівною мотузкою, вільний кінець якої довжиною 10 м для протигазу ПШ-1 і 20 м для протигазу ПШ-2 повинен бути виведений зовні і знаходитись у руках дублера.

13.3.15. До спускання у місткість, робітники повинні в наперед визначеному місці, поза зоною загазованості одягнути протигаз (апарат) та інші ЗІЗ, що вказані у наряді-допуску.

13.3.16. У разі роботи усередині місткості двох і більше чоловіків, повітряні шланги і рятівні мотузки повинні бути розміщені у діаметрально протилежних напрямах. У цьому випадку, необхідно виключити взаємне перехрещування і перегинання шлангів зовні і усередині ємності.

13.3.17. Під час роботи людини у місткості дублер зобов'язаний кожні 2-3 хвилини довідуватись про її самопочуття за допомогою коду і сигнально-рятівної мотузки.

У випадку поганого самопочуття робітника або неотримання від нього відповіді, дублери зобов'язані негайно витягнути його з місткості. Заміну робітника у місткості необхідно виконувати через 15-20 хвилин.

13.3.18. ЗІЗ і ЗКЗ, а також запобіжні пристрої повинні відповідати вимогам вибухобезпеки.

13.3.19. У разі виконання газонебезпечної роботи необхідно застосовувати іскробезпечний інструмент, світильники, акумуляторні ліхтарі і прилади у вибухозахищеному виконанні.

13.3.20. Дозволяється спуск працівника у місткість і підіймання з неї по переносній драбині, що відповідає умовам безпеки.

13.3.21 У разі виконання газонебезпечної або вогневої роботи на лінійній частині МГ, повинен бути забезпечений телефонний або радіозв'язок місця робіт із диспетчером газотранспортного підприємства.

13.3.22. Вогневі і газонебезпечні роботи на газових мережах низького тиску (РР ≤1,2 МПа) житлових селищ, будинків лінійних обхідників і операторів ГРС, проммайданчиках КС, ГРС, ПСГ тощо повинні виконуватись згідно з ДНАОП 0.00-1.20-98.

13.3.23. Вогневі роботи можуть бути плановими і аварійними. Планові роботи виконуються в терміни, намічені планом або графіком (ремонтних) робіт. Аварійні роботи виконуються негайно після виникнення аварії.

13.3.24. На виконання вогневої роботи, а також про призначення керівника роботи видається наказ по підрозділу, а в особливих випадках - наказ по газотранспортному підприємству (філії).

13.3.25. Керівниками вогневих робіт, залежно від складності, можуть бути призначені керівники або заступники керівників філій, керівники або заступники керівників виробничих підрозділів, начальники ГКС, ЛЕС, начальники служб ГРС тощо.

13.3.26. Керівник вогневої роботи зобов'язаний особисто керувати її підготовкою і проведенням. Він несе відповідальність за безпеку виконання вогневої роботи. При цьому він керується вимогами НАОП 1.1.23-5.06-88, цих Правил, відповідною інструкцією підрозділу на виконання вогневих робіт, затвердженим планом організації конкретної роботи та нарядом-допуском на її проведення.

13.3.27. У разі виконання вогневої роботи на об’єкті МГ, відкривати і закривати перекривну арматуру дозволяється тільки за розпорядженням керівника вогневої роботи, погодженому із диспетчерською службою.

13.3.28. До початку вогневих робіт усі учасники її проведення, включаючи і персонал сторонніх та залучених організацій, повинні бути проінструктовані про особливості і заходи безпеки під час її виконання під розписку керівником вогневих робіт.

13.3.29. До початку планової вогневої роботи повинен бути розроблений “План організації вогневої роботи” у її організаційно-технічній послідовності (Додаток № 4). Під час виконання аварійної вогневої роботи план складається на місці робіт її керівником.

13.3.30. Перед початком планової вогневої роботи її керівнику під розписку видається наряд-допуск.

Наряд-допуск оформлюється у 2-х примірниках, із яких один повинен зберігатись у диспетчера підрозділу, на об'єкті якого виконується робота, другий - у керівника робіт.

Наряд-допуск видається на термін, необхідний для виконання даної роботи.

13.3.31. Вогневу роботу дозволяється виконувати за умови вмісту газу у повітрі робочої зони не вище 20% від НКГВ. У разі підвищення концентрації газу більше 20% від НКГВ, вогневу роботу необхідно негайно припинити. Періодичність проведення контролю повітря робочої зони - не рідше ніж через 30 хвилин із записом результатів у наряді-допуску.

13.3.32. Не дозволяється під час вогневої роботи підіймання тиску в газопроводах, конденсатопроводах та інших продуктопроводах, що проходять в охоронній (небезпечній) зоні газопроводу, на якому виконується вогнева робота.

13.3.33. Технічні і транспортні засоби, механізми і персонал, який не приймає участі у виконанні вогневої роботи, а також засоби для відпочинку, обігрівання і приймання їжі (пересувні вагончики, палатки тощо) повинні знаходитись за межами небезпечної зони на віддалі не меншій, ніж приведені у таблиці 13.3:

Таблиця 13.3. Межі небезпечної зони.

Умовний діаметр, мм

300 і менше

300600

600800

8001000

10001200

>1200

Віддаль, м

100

150

200

250

300

350

13.3.34. Вогневі роботи на газопроводі необхідно виконувати за умови надлишкового тиску 200500 Па (20-50 мм. вод. ст.).

Не допускається у цьому випадку попадання атмосферного повітря у газопровід.

13.3.35. Під час скидання газу у повітря, (стравлювання тиску) усі працівники, які безпосередньо не зайняті цією операцією, повинні бути на віддалі не менше 200 м. від свічки, з урахуванням напрямку вітру.

13.3.36. Якщо у разі скидання газу на свічку разом із газом із нею викидається газовий конденсат, скидання газу повинно бути припинене. Подальше скидання газу можна відновити після виконання заходів з попередження викидання конденсату.

13.3.37. Дільниця газопроводу, на якій виконується вогнева робота, повинна бути відключена надувними гумовими кулями. До установки гумової кулі необхідно перевірити її термін придатності і герметичність.

13.3.38. Гумові кулі встановлюють у газопроводі на віддалі 8 -10 м в обидва боки від місця виконання вогневої роботи між технологічними отворами та місцем робіт.

13.3.39. Для встановлення гумових куль у газопроводі повинні бути вирізані два отвори овальної форми розміром не більше 250300 мм і не менше 100150 мм, при цьому ширина отвору (менша вісь) не повинна перевищувати 0,5 діаметра труби. Різниця між довжиною і шириною отвору повинна бути не менше 50 мм.

Велика вісь отвору повинна розміщуватись вздовж осі газопроводу. Отвори можна вирізати не ближче 0,5 м від поперечного зварювального шва і не менше 0,2 м від повздовжнього шва.

13.3.40. Гумову кулю у газопроводі необхідно накачати повітрям або інертним газом до тиску 200500 мм. вод. ст. (20005000 Па), а для контролю величини тиску застосовувати U-образний манометр або інший прилад, який його замінює. За станом гумових куль у газопроводі необхідно здійснювати постійний контроль.

13.3.41. На газопроводах діаметром до 300 мм включно у разі виконання вогневої роботи поряд із встановленням гумових куль допускається відключати місце роботи тимчасовими глиняними пробками.

13.3.42. У разі розриву газопроводу, коли дільниця повністю звільнена від газу, перед вирізкою отворів під гумові кулі, відключену дільницю газопроводу необхідно продувати газом для витіснення газоповітряної суміші тиском не більше 0,1 МПа (1кг/см2) із двох боків до місця розриву. Після продування вміст кисню у газі не повинен перевищувати 2 % за об'ємом (згідно з газоаналізатором).

13.3.43. З метою підвищення безпеки виконання вогневої роботи можна заповнювати дільницю газопроводу, газові комунікації на КС (ГРС, ПСГ тощо), апарати і посудини інертним газом або димовими газами.

Рекомендована технологія застосування азоту під час вогневих робіт наведена у Додатку № 5.

13.3.44. Вогневі роботи, як правило, необхідно виконувати у денний час. Допускається, у виняткових випадках, (у разі ліквідації наслідків аварійних ситуацій) виконання вогневих робіт у нічний час, вихідні і святкові дні, за умови, що керівництво ними виконують керівники (або їх заступники) виробничих підрозділів.

13.3.45. Не дозволяється виконувати вогневі роботи під час грози, а також у разі знаходження людей біля лінійних кранів і в радіусі менше 200 м від продувальних свічок і відкритого газопроводу.

13.3.46. Вогнева робота повинна бути припинена у випадках:

- підвищення вмісту горючих газів у повітрі робочої зони вище 20 % від НКГВ;

- підвищення або зниження тиску газу усередині газопроводу вище 500 Па ( 50 мм.вод.ст.) і менше 200 Па (20 мм.вод.ст.);

- затухання полум'я газу, що виходить із прорізу у трубі або проскакування полум'я усередину під час робіт “під газом”;

- порушення герметичності гумових куль або глиняних пробок;

- виникнення витоку газу (газового конденсату) або аварійної ситуації у небезпечній зоні.

Повідомлення про ці порушення і ускладнення, що виникли, припинення роботи і прийнятих заходах, керівник робіт повинен передати диспетчеру виробничого підрозділу.

13.3.47. Кільцеві зварні з'єднання, виконані у процесі ремонтно-відновлювальних робіт на газопроводі і технологічних комунікаціях КС (ГРС, ПСГ тощо), підлягають контролю радіографічним методом (гама-променями або рентген-променями), а кутові зварні шви - ультразвуковим методом.

13.3.48. Допускається на дільницях газопроводів III і IV категорій монтаж і зварювання захльостів, а також вварювання патрубків (котушок) із застосуванням підкладного кільця із стальної стрічки шириною 4050 мм і товщиною 3-4 мм.

13.3.49. Вибір методу усунення дефектів труб визначається характером і ступенем небезпеки пошкодження їх стінок згідно з чинними технологічними методиками та інструкціями.

13.3.50. Труби аварійного запасу, що використовуються під час вогневих робіт, не повинні мати дефектів і ремонту не підлягають.

13.3.51. Отвори в трубах, що вирізаються для встановлення гумових куль, повинні заварюватись за допомогою латок (для труб із нормативною границею міцності до 55 кгс/см2 і товщиною стінки до 12 мм) або патрубка із еліптичною заглушкою (для труб із нормативною границею міцності 55 кгс/см2 і вище та товщиною стінки 12 мм і більше) згідно з вимогами НАОП 1.1.23-5.06-88 та інших чинних нормативних документів.

13.3.52. На операцію вварювання латок складається акт згідно з НАОП 1.1.23-5.06-88.

13.3.53. Після закінчення вогневої, ізоляційної і земляної робіт з засипки відремонтованої дільниці, із відключеної дільниці (технологічного трубопроводу, КС, ГРС, ПСГ тощо) витісняється газоповітряна суміш згідно з пунктом 13.3.42. цих Правил.

13.3.54. Після закінчення витіснення газоповітряної суміші, відремонтовану дільницю газопроводу випробовують прохідним (фактичним після закінчення робіт) робочим тиском протягом 2 годин у процесі роботи газопроводу. Випробування відремонтованих дільниць газопроводів на проммайданчиках КС, ГРС та ПСГ виконується згідно з НАОП 1.1.23-5.06-88 та відповідних стандартів підприємства.

13.3.55. На приймання відремонтованої дільниці трубопроводу складається акт, в якому вказуються: марка сталі і сортамент укладених труб, якість зварювання та ізоляції, результати випробувань, прізвище, ініціали та № клейма зварників, які виконували роботу, особа, яка дозволила роботу газопроводу після ремонту та випробування.