1.3.13. Шахти мають бути обладнані системами оповіщення людей про аварії .

На кожній шахті мають функціонувати два незалежних види електрозв'язку гірничого диспетчера з підрозділом ДАРС (ДВГРС), що обслуговує шахту (кабельна фіксована, рухома мобільна або радіозв'язок).

1.3.14. Головні інженери шахт всіх форм власності, особи, які періодично їх заміщають, а також гірничі диспетчери зобов'язані перед призначенням на посаду і кожні 3 роки проходити навчання та перевірку знань в учбовому навчально-оперативному центрі ДВГРС за програмою «Підготовка відповідальних керівників робіт з ліквідації аварій на шахтах».

1.3.15. Ліквідація затяжної аварії після припинення дії ПЛА здійснюється за оперативним планом, розробленим відповідальним керівником робіт з ліквідації аварії разом з керівником гірничорятувальних робіт, для чого можуть залучатися фахівці та наукові співробітники.

1.3.16. На роботи з ліквідації аварій і їх наслідків необхідно посилати не менше двох робочих з досвідом роботи за відповідною професією не меншим за один рік. Роботи повинні виконуватися під керівництвом посадової особи, призначеної відповідальним керівником робіт з ліквідації аварій.

1.3.17. У випадку припинення робіт особи, не пов'язані із забезпеченням життєдіяльності підприємства або ліквідацією аварії, мають бути виведені з шахти.

1.3.18. Про кожен випадок травмування або гострого захворювання потерпілий або очевидець зобов'язані повідомити гірничому диспетчеру і керівнику робіт. Гірничий диспетчер зобов'язаний у будь-якому випадку травмування або гострого захворювання працівника викликати реанімаційно-протишокову групу підрозділу ДАРС (ДВГРС) для надання потерпілому медичної допомоги.

Робоче місце, де стався нещасний випадок чи аварія, якщо це не загрожує життю і здоров'ю людей, має бути збережене в незмінному стані до розслідування події. Відповідальність за збереження місця аварії несе керівник робіт.

1.3.19. Усі нещасні випадки, професійні захворювання та аварії підлягають розслідуванню, реєстрації й обліку відповідно до вимог НПАОП 00.0-6.02-04.

1.4. Вимоги до шахтного персоналу

1.4.1. Підземні працівники вугільних шахт за станом здоров'я повинні відповідати нормам фізичної та психофізіологічної придатності для виконання даної роботи. Вони зобов'язані проходити попередній (під час приймання на роботу) і періодичні (на рідше одного разу на рік) медичні огляди.

Попередній медичний огляд і періодичні медичні огляди організовуються власниками шахт разом із медичними установами, що мають на це право, з урахуванням вимог ДСП 3.3.1.095-2002.

Якщо в процесі медогляду або профдобору встановлено, що працівник за станом здоров’я не може продовжувати роботу за професією, директор шахти забов’язаний надати йому іншу роботу відповідно до діючого законодавства.

Працівник, який не пройшов медогляд у встановлений строк, згідно з законодавством, не допускається до роботи. При систематичному ухиленні від медогляду – з ним має бути розірвано трудовий договір.

1.4.2. Працівники шахт, діяльність яких пов’язана з безпекою груп людей (майстри-підривники, електрослюсарі, машиністи підйомів, електровозів і гірничих виїмкових машин, гірничі диспетчери тощо), під час вступу на роботу повинні пройти професійний добір і попередній медичний огляд відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 21.05.2007р. № 246. У процесі трудової діяльності медогляд вони повинні проходити щорічно.

1.4.3. Керівниками (директорами), головними інженерами, головними фахівцями шахт, ДП, ДХК, ВО та інших гірничих підприємств усіх форм власності призначаються особи, які мають вищу гірничотехнічну освіту, отриману в навчальному закладі не нижче III рівня акредитації, та стаж роботи не менший за 2 роки з керівництва підземними роботами.

1.4.4. Начальники ВТБ , керівники служб охорони праці шахти (заступник директора з охорони праці) повинні мати вищу гірничотехнічну освіту, отриману в навчальному закладі не нижче III рівня акредитації, та стаж роботи, пов'язаний з керівництвом гірничими роботами в шахті, не менший за 2 роки, крім спеціалістів з охорони праці.

Заступниками (помічниками) начальників, гірничими майстрами дільниць ВТБ на шахтах призначаються особи із спеціальною гірничо-технічною освітою.

Начальникам дільниць ВТБ, їх заступникам, помічникам і гірничим майстрам цих дільниць не дозволяється доручати роботи за сумісництвом або виконання робіт, не передбачених їх посадовими інструкціями.

1.4.5. Гірничі диспетчери (начальники змін) шахти повинні мати вищу гірничотехнічну освіту, отриману в навчальному закладі І-IV рівня акредитації, та стаж роботи, пов'язаний з керівництвом гірничими роботами в шахті, не менший за 3 роки. Гірничі диспетчери (начальники змін) зобов'язані відповідно до встановленого нормативу відвідувати підземні роботи, знати всі гірничі виробки і місця ведення робіт.

1.4.6. Начальниками дільниць ВТБ шахт і начальниками служб охорони праці на гідрозахисних шахтах та шахтах, що ліквідуються і не ведуть гірничі роботи (видобуток вугілля, проведення або погашення виробок, тощо), можуть призначатися особи, які мають середню гірничо-технічну освіту і стаж підземної роботи на шахтах не менший за 3 роки.

Начальникам дільниць ВТБ, їх заступникам, помічникам і гірничим майстрам цих дільниць не дозволяється доручати роботи за сумісництвом або виконання робіт, не передбачених їх посадовими інструкціями.

1.4.7. На посаду начальника та механіка видобувної і підготовчої дільниць призначаються особи, які мають вищу або середню спеціальну гірничотехнічну освіту.

На шахтах, небезпечних за раптовими викидами, і таких, що розробляють пласти, схильні до гірничих ударів, на посади начальників очисних і підготовчих дільниць призначаються особи з вищою гірничо-технічною освітою, отриманою в навчальному закладі не нижче ІІІ рівня акредитації, які мають стаж керівництва гірничими роботами в таких шахтах не менший за один рік.

1.4.8. Директори та головні інженери, їх заступники, начальники змін та інженери з охорони праці, головні технологи, геологи та маркшейдери, начальники дільниць ВТБ, ПРТБ, БПР, дегазації, а також видобувних і підготовчих дільниць шахт, небезпечних за раптовими викидами, і шахт, що розробляють пласти, схильні до гірничих ударів, допускаються до роботи після навчання у головному галузевому учбовому центрі та здачі іспитів на знання відповідних інструкцій з ведення гірничих і підривних робіт.

1.4.9. Керівники гірничих підприємств усіх форм власності, спеціалісти та праціники шахт проходять навчання та перевірку знань з питань охорони праці відповідно до вимог Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці та Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затверджених наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 № 15, зареєстрованих в Мін'юсті України 15.02.2005 за № 231/10511 та за № 232/10512 (далі – НПАОП 00.0-4.36-05).

1.4.10. Керівники гірничих підприємств усіх форм власності, фахівці та спеціалісти шахт зобов'язані один раз на 3 роки проходити повторне навчання та перевірку знань з питань охорони праці відповідно до вимогНПАОП 00.0-4.12-05.

1.4.11. Працівники шахт, небезпечних за раптовими викидами породи та газу, повинні мати посвідчення на право виконання цих робіт або керівництва ними. Курс пройденого навчання та здача іспитів підтверджується посвідченням відповідного навчального закладу.

1.4.12. До роботи в очисних і підготовчих вибоях на пластах, небезпечних за раптовими викидами вугілля, породи та газу, допускаються гірники, що мають стаж роботи в очисних і підготовчих вибоях шахт, небезпечних за газом, або в гірничих виробках шахт, небезпечних за раптовими викидами, не менший за один рік.

1.4.13. Всі працівники, які обслуговують машини, механізми або електроустановки, повинні мати спеціальні посвідчення (свідоцтва) на право обслуговування та управління ними, що видаються їм після навчання в учбово-курсових комбінатах, які мають відповідний дозвіл Держгірпромнагляду або ліцензію Міносвіти України. Машиністами підйомних машин і майстрами-підривниками можуть призначатися особи віком не меншим за 22 роки.

1.4.14. Професійна підготовка гірників і навчання працівників вугільних шахт з питань охорони праці під час прийому на роботу і періодично, в процесі роботи, перевірка їх знань проводиться згідно з НПАОП 00.0-4.12-05.

Підготовка, перепідготовка та підвищення кваліфікації гірників мають здійснюватися навчальними установами, що мають дозвіл Держгірпромнагляду і ліцензію Міносвіти України (профтехучилища, учбово-курсові комбінати, навчальні пункти шахт тощо).

Мінімальна тривалість навчання та інструктажу з питань охорони праці працівників вугільних шахт під час прийому на роботу і періодично, в процесі роботи, наведена в таблиці 1.4.

1.4.15. До експлуатації та ремонту гірничошахтного обладнання й технічних пристроїв допускаються тільки особи, які мають посвідчення на право виконання цих робіт.

1.4.16. Не допускається видавати наряди (завдання) на роботи в місця, що мають порушення вимог цих Правил, крім нарядів на усунення цих порушень, а також давати доручення, виконання яких може призвести до порушень цих Правил, перебувати або виконувати роботи в підземних виробках, стан яких є безпосередньо небезпечний для людей, за винятком робіт з усунення цих небезпек. Усунення небезпек виконується в присутності керівника робіт із вжиттям заходів щодо безпеки. Усі такі роботи (виробки) огороджуються відповідними знаками.

1.4.17. У неробочі дні або при перервах у роботі на одну зміну і більше у тупикові виробки дозволяється посилати не менше двох досвідчених працівників за наявності в них приладу газового контролю безперервної дії.

Таблиця 1.4

Послідовність

навчання

Працівники вугільних шахт

Учні, студенти, слухачі навчальних закладів

Працівники сторонніх організацій, що виконують роботи в шахтах

на підземних роботах

на об’єктах шахтної поверхні

кількість днів

1

2

3

4

5

Вступний інструктаж

3

1

2

2

Первинний (повторний) інструктаж на робочому місці

1

1

1

1

Попереднє спеціальне навчання і перевірка знань з питань охорони праці (екзамен)

2

-

2

2

Стажування

5

(Під час роботи на пластах, небезпечних за раптовими викидами вугілля, породи та газу, тривалість стажування складає не менше 15 змін)

2

Згідно з програмою

-

Позаплановий

інструктаж

У залежності від

обсягу

інструктажу

У залежності від

обсягу

інструктажу

У залежності від

обсягу

інструктажу

У залежності від

обсягу

інструктажу

Цільовий інструктаж

У залежності

від обсягу

інструктажу

У залежності

від обсягу

інструктажу

У залежності

від обсягу

інструктажу

У залежності

від обсягу

інструктажу

Періодичне навчання та перевірка знань з питань охорони праці посадових осіб і спеціалістів (не рідше одного разу на 3 роки)*

Відповідно до Типового тематичного плану і програми навчання з питань охорони праці

Відповідно до Типового тематичного плану і програми навчання з питань охорони праці

-

-

* Посадові особи та фахівці відповідно до додатка 3 НПАОП 0.00-4.12-05

1.4.18. Разове відвідування підземних виробок працівниками шахтної поверхні або особами, які не працюють на шахті, дозволяється з дозволу директора (головного інженера) шахти або заступника директора з охорони праці в супроводі посадової особи або фахівця шахти за умови проведення інструктажу щодо правил поведінки в шахті та навчання користуванню саморятувальником. Порядок разових відвідувань шахти визначається наказом керівника шахти.

1.5. Обов'язки працівників

1.5.1. Працівник шахти зобов'язаний:

– виконувати тільки роботи, що відносяться до отриманого завдання і його обов'язків, за винятком випадків виникнення загрози аварії, здоров'ю або життю людей;

– знати і виконувати вимоги технічних документів (проектів, паспортів, інструкцій тощо) і нормативних актів з охорони праці, що стосуються його професії;

– дотримувати вимоги цих Правил, трудового (колективного) договору (угоди) з охорони праці;

– знати і виконувати вимоги керівництв (інструкцій) з експлуатації машин, обладнання та виробів у межах своєї професії (посади) на робочому місці, що обслуговується ним;

– знати план ліквідації аварій щодо свого робочого місця, сигнали аварійного оповіщення, правила поведінки під час аварій, запасні виходи, місця розташування засобів протиаварійного захисту і самопорятунку, та вміти ними користуватися;

– проходити медогляд, навчання, інструктажі та перевірку знань правил, норм і інструкцій з охорони праці;

– вживати заходів щодо усунення небезпечних виробничих ситуацій;

– повідомляти про помічені чи виявлені небезпеки безпосередньому керівнику робіт або гірничому диспетчеру;