Допускається для перемішування вапняного молока застосовувати стиснене повітря при інтенсивності подачі від 8 л/(с • м2) до 10 л/(с • м2).

  1. Діаметри трубопроводів для транспортування вапняного молока слід приймати:
  • напірних не менше ніж 25 мм при подачі очищеного продукту та не менше ніж 50 мм при подачі неочищеного продукту;
  • самопливних - не менше ніж 50 мм.

Швидкість руху в трубопроводах вапняного молока слід приймати не менше ніж 0,8 м/с. Повороти на трубопроводах вапняного молока потрібно виконувати з радіусом не менше ніж п’ять діаметрів трубопроводів.

Уклон напірних трубопроводів слід передбачати не менше ніж 20 % (0,02) у напрямку до насоса, а самопливних - не менше ніж 30 % (0,03) у напрямку до випуску.

Для трубопроводів транспортування вапняного молока рекомендується передбачати можливість автоматизованого промивання або прочищення.

  1. Концентрацію розчину карбонату натрію (Na2CO3) або гідроксиду натрію (NaOH) слід приймати від 5 % до 8 % включно.

Кількість розчинних баків потрібно приймати згідно з вимогами 10.4.9, а дозування - згідно з 10.4.7.

  1. Змішувальні пристрої
  2. Для швидкого та рівномірного змішування реагентів з водою, що підлягає водопідготовці, на трубопроводах або каналах подачі води слід застосовувати пристрої для введення реагентів та інтенсивного змішування.
  3. Змішувальні пристрої повинні забезпечувати послідовне, з необхідним розривом у часі, введення реагентів згідно з 10.4.4 - 10.4.5 (з урахуванням часу наявності води в мережах між пристроями для введення реагентів).
  4. Пристрої введення реагентів слід виконувати у вигляді перфорованих трубчастих пристроїв або вставок у трубопровід, які повинні створювати місцеві втрати напору. Втрату напору при встановленні трубчастого пристрою слід приймати від 0,1 м до 0,2 м включно, при встановленні вставки - від 0,2 м до 0,3 м включно.

Пристрої для введення реагентів повинні бути доступні для прочищення та промивання без припинення процесу обробки води.

  1. Рекомендується застосовувати змішувачі гідравлічного типу (вихрові, перегородчасті, трубні тощо) або механічного типу (мішалки), допускається застосовувати інші типи змішувачів.
  2. Кількість змішувачів (секцій) слід передбачати: не менше двох і без резервування, з можливістю відключення їх у періоди інтенсивного утворення пластівців осаду.

Змішувачі слід обладнувати обвідним трубопроводом та резервними пристроями для введення реагентів згідно з 10.5.3.

  1. Вихрові змішувачі слід виконувати у вигляді конічного або пірамідального вертикального дифузора з кутом між похилими стінками від 30° до 45°, висотою верхньої частини з вертикальними стінками від 1 м до 1,5 м включно, при швидкості надходження води в змішувач від 1,2 м/с до 1,5 м/с включно, швидкості висхідного руху води (на рівні водозбірного пристрою) від 30 мм/с до 40 мм/с включно, швидкості руху води наприкінці водозбірного лотка/трубопроводу не більше ніж 0,6 м/с, загальний час перебування води від 1,5 хв до 2 хв включно.
  2. Перегородчасті змішувачі слід виконувати у вигляді каналів з перегородками, що забезпечують горизонтальний або вертикальний рух води з поворотами на 180°. Кількість поворотів потрібно приймати від 8 до 10, а загальний час наявності води від 1,5 хв до 2 хв включно.

Рекомендується передбачати можливість зменшення кількості перегородок для скорочення часу наявності води у періоди інтенсивного утворення пластівців осаду.

  1. Втрату напору h, м, на одному повороті перегородчастого змішувача слід визначати за формулою:

(7)

деQ-коефіцієнт гідравлічного опору, дорівнює 2,9;

v-швидкість руху води, яку рекомендується приймати від 0,7м/с до 0,5 м/с включно;

g-прискорення вільного падіння, дорівнює 9,81 м/с2.

  1. Змішувальні пристрої механічного типу слід приймати круглими або квадратними в плані, з відношенням висоти до ширини/діаметра 2:1 та з плоским або конічним (пірамідальним) днищем. Привод мішалки слід розміщувати на площадці на висоті близько 1 м вище верха камери.

Ємкість змішувальних пристроїв механічного типу слід розраховувати за умов наявності в них води від 0,5 хв до 3 хв включно та кутової швидкості:

  • для турбінних мішалок - не більше ніж 80 хв-1 (при максимальній лінійній швидкості на кінці лопаті до 5 м/с включно);
  • для пропелерних - не більше ніж до 1750 хв-1.

Для механічних змішувачів рекомендується передбачати можливість регулювання параметрів змішування (обертів) в залежності від якості води та її витрат.

  1. Змішувачі потрібно обладнувати переливними та спускними трубами.
  2. Швидкість руху води в трубопроводах/каналах від змішувачів до камер утворення пластівців осаду або до освітлювачів зі зваженим осадом слід приймати зі зменшенням від 1 м/с до 0,6 м/с включно і часу перебування - не більше ніж 1,5 хв.
  3. Повітровідокремлювачі
  4. Повітровідокремлювачі потрібно передбачати при застосуванні відстійників з камерами утворення пластівців із шаром зваженого осаду, освітлювачів зі зваженим осадом, контактних освітлювачів і контактних префільтрів, а також у схемах з двоступінчастим фільтруванням.
  5. Площу повітровідокремлювачів слід приймати з розрахунку швидкості руху низхідного потоку води не більше ніж 0,05 м/с та часу наявності води в ньому не менше ніж 1 хв.

Повітровідокремлювачі можуть бути загальними на всі види споруд або для кожної споруди окремо.

Для випадків, коли конструкція змішувачів зможе забезпечити виділення з води пухирців повітря та на шляху руху води від змішувачів до споруд збагачення води повітрям виключається, повітровідокремлювачі можна не передбачати.

  1. Камери утворення пластівців осаду
  2. Тип камери утворення пластівців осаду, а також тривалість наявності в них води рекомендується передбачати в залежності від подальшого способу видалення забруднюючих речовин на наступних стадіях водопідготовки та на підставі технологічних досліджень.
  3. Для водопідготовки із застосуванням відстійників, як правило, рекомендується застосовувати вбудовані камери утворення пластівців осаду гідравлічного типу, допускається застосування камери механічного типу з лопатевими перемішувальними пристроями.

Над камерами утворення пластівців осаду слід передбачати павільйони завширшки не більше ніж 6 м.

  1. У горизонтальних відстійниках рекомендується застосовувати камери утворення пластівців осаду гідравлічного типу: перегородчасті, вихрові, з шаром зваженого осаду, з контактним зернистим завантаженням, вир тощо.
  2. Перегородчасті камери утворення пластівців осаду рекомендується приймати з горизонтальним або вертикальним рухом води. Швидкість руху води у коридорах камери потрібно приймати від 0,2 м/с до 0,3 м/с включно (на початку) зі зменшенням від 0,05 м/с до 0,1 м/с включно (наприкінці) за рахунок збільшення ширини коридору.

Для перегородчастих камер утворення пластівців осаду слід приймати: ширину коридору не менше ніж 0,7 м, кількість поворотів потоку - від 8 до 10 включно, час наявності води - від 20 хв до 30 хв включно (нижня межа - для каламутних вод, верхня - для забарвлених з низькою температурою взимку). Втрату напору необхідно визначати за формулою (7).

Допускається застосування багатоповерхових камер утворення пластівців осаду.

  1. Вихрові камери утворення пластівців осаду рекомендується виконувати з вертикальними або похилими стінками (кут між стінками слід приймати від 50° до 70° включно та в залежності від висоти камери).

Швидкість надходження води у вихрові камери потрібно приймати від 0,7 м/с до 1,2 м/с включно, швидкість висхідного потоку (на рівні водозбірного пристрою) від 4 мм/с до 5 мм/с включно.

Швидкість відведення води з вихрових камер утворення пластівців осаду у відстійники (у збірних лотках, трубах та отворах) слід передбачати не більше ніж 0,1 м/с для каламутних вод та 0,05 м/с для забарвлених вод.

Час наявності води у вихрових камерах потрібно приймати від 6 хв до 12 хв включно (нижня межа - для каламутних вод, верхня межа - для забарвлених вод).

Втрату напору в камері слід визначати за формулою (7).

  1. Камери утворення пластівців із шаром зваженого осаду з вертикальними перегородками рекомендується виконувати для вод середньої каламутності та каламутних вод, а для забарвлених і малокаламутних вод - з системою рециркуляції осаду.

Розподіл води по площі камери утворення пластівців із шаром зваженого осаду рекомендується виконувати за допомогою перфорованих труб з отворами, спрямованими вниз під кутом 45°. Відстань між перфорованими трубами потрібно приймати 2 м, від стінки камери - 1 м. Швидкість руху води на початку розподільних труб слід приймати від 0,5 м/с до 0,6 м/с включно, загальну площу отворів від 30 % до 40 % включно (від площі перерізу труби), діаметр отворів - не менше ніж 25 мм.

При освітленні вод середньої каламутності висхідну швидкість в камерах утворення пластівців із шаром зваженого осаду з вертикальними перегородками потрібно приймати від 0,65 мм/с до

  1. мм/с включно, а каламутних - від 0,8 мм/с до 2,2 мм/с включно.

Швидкість відведення води з камер утворення пластівців зі зваженим осадом у відстійники слід передбачати не більше ніж 0,1 м/с для каламутних вод та 0,05 м/с для забарвлених вод. Причому на вході води у відстійник слід встановлювати підвісну перегородку, занурену на 1/4 висоти відстійника. Швидкість руху води між стінкою та перегородкою повинна бути не більше ніж 0,03 м/с.

  1. Камеру утворення пластівців осаду за типом виру потрібно передбачати для вертикальних відстійників і розташовувати в його центрі.

Надходження води у камеру утворення пластівців осаду за типом виру потрібно здійснювати через сопла, які повинні бути спрямовані по дотичній. Сопла слід розташовувати на відстані 0,2гік від стінки камери (гік-діаметр камери утворення пластівців) та на глибині 0,5 м від поверхні води.

Втрату напору у соплі потрібно визначати за формулою (7), приймаючи швидкість води (при виході із сопла) від 2 м/с до 3 м/с включно і коефіцієнт гідравлічного опору Q = 1,18.

Площу камери утворення пластівців за типом виру слід визначати з розрахунку часу наявності в ній води від 15 хв до 20 хв включно, а висоту приймати від 3,5 м до 4 м включно. У нижній частині камери потрібно передбачати решітки з отворами розміром 0,5 м х 0,5 м, висотою 0,8 м.

  1. Камери утворення пластівців осаду механічного типу з лопатевими перемішувальними пристроями (з вертикальною або горизонтальною віссю обертання) рекомендується обладнуватиприладами регулювання кутової швидкості від 20 с-1 до 50 с-1 включно для оптимізації процесу утворення пластівців та інтенсивності перемішування.

При великих об’ємах камер утворення пластівців осаду механічного типу їх рекомендується ділити на декілька послідовно працюючих відділень, кожне з яких повинно бути обладнане незалежними перемішувальними пристроями з приладами регулювання кутової швидкості.

Час наявності води в камерах утворення пластівців осаду механічного типу з лопатевими перемішувальними пристроями слід приймати від 30 хв до 40 хв включно. Лінійну швидкість на кінці лопаті перемішувальних пристроїв по ходу руху рідини слід зменшувати - від 0,5 м/с до 0,1 м/с включно шляхом регулювання числа оборотів приводу або за рахунок зміни геометричних розмірів лопатей.

  1. У вертикальних відстійниках допускається розміщувати в центрі контактні тонкошарові та тонкошарово-ежекційні камери утворення пластівців осаду.
  2. Для камер утворення пластівців осаду, які вбудовані у відстійники, слід передбачати одну резервну при їх кількості до шести (згідно з 10.8.1; 10.9.2).
    1. Вертикальні відстійники
      1. Швидкість осідання пластівців осаду у відстійниках ио , мм/с, яка залежить від характеристики води джерела водопостачання (10.2.1) та способу її обробки, слід приймати за таблицею 18.

Таблиця 18 - Швидкість осідання пластівців осаду у відстійниках

Характеристика оброблюваної води та спосіб обробки

Швидкість ио осідання пластівців осаду у відстійниках, мм/с

Малокаламутні забарвлені води, оброблені коагулянтом

0,35-0,45

Води середньої каламутності, оброблені коагулянтом

0,45-0,50

Каламутні води, оброблені: коагулянтом

0,50-0,60

флокулянтом

0,20-0,30

Каламутні води, не оброблені коагулянтом

0,08-0,15

Примітка 1. При застосуванні флокулянтів для прискорення та покращення процесів коагулювання швидкість осідання пластівців осаду приймається на 15-20 % більше.

Примітка 2. Нижню межу швидкості приймають для підготовки питної води.

Примітка 3. При застосуванні вбудованих камер утворення пластівців із шаром зваженого осаду розрахункову швидкість осідання пластівців осаду приймається більше, ніж зазначено в таблиці при обробці: каламутних вод на 20 %, при обробці середньокаламутних вод на 15 %.

  1. Для вертикальних відстійників площу зони осідання Рв.о , м2 (без встановлення в ньому тонкошарових блоків) слід визначати за формулою (8) для двох періодів:
  • мінімальної каламутності за мінімальної зимової витрати води;
  • найбільшої каламутності за найбільшої витрати води, що відповідає цьому періоду. Розрахункову площу зони осідання пластівців осаду у відстійниках необхідно приймати за

найбільшим значенням:

q

(8)

3,6 VD Nd

^"в.оРоб

де Роб- коефіцієнт, що враховує об’ємне використання відстійника, величину якого рекомен

дується приймати від 1,3 до 1,5 включно (нижня межа - при відношенні діаметра до висоти відстійника - 1,3; верхня - при відношенні діаметра до висоти відстійника - 1,5); q - розрахункова витрата для періодів максимального та мінімального добового водоспоживання, м3/год;