Примітка. Вимоги до влаштування (спирання на фундамент, фундаменті балки, примикання до стін, покриття, перетинання стін, покриття, покрівлі тощо) протипожежної стіни 1 типу приймаються за ДБН В.1.1-7.

  1. Кожен житловий будинок, у тому числі кожен житловий блок повинен мати не менше одного евакуаційного виходу безпосередньо назовні.

Допускається для евакуації використовувати сходи типу С3 (зовнішні відкриті сходи).

  1. У житлових будинках, у тому числі у житлових блоках внутрішні відкриті сходи допускається розглядати як евакуаційні (типу С2), якщо для виходу по ним назовні слід піднятися або спуститися не більше ніж на один

рівень (поверх).

Якщо в триповерхових житлових будинках для виходу з верхнього поверху назовні необхідно спуститися на два рівні (поверху), то внутрішні відкриті сходи (типу С2) допускається розглядати як евакуаційні за умов дотримання одночасно наступних умов:

а) кожне приміщення, яке використовується для сну, повинно мати не менше одного вікна, розташованого на висоті не більше 1 м над рівнем підлоги. При цьому зазначені приміщення повинні мати вихід на балкон (лоджію) або вихід безпосередньо до коридору (холу) з виходом на балкон (лоджію);

б) зазначені балкони (лоджії) повинні бути з глухим простінком від торця балкону (лоджії) до віконного прорізу розміром не менш ніж 1,2 м або не менш ніж 1,6 м між віконними прорізами, що виходять на балкон (лоджію).

  1. Евакуаційні сходові клітки слід передбачати типів СК1 або СК2 за класифікацією ДБН В.1.1-7.

В об’ємі сходової клітки допускається розміщувати вхідний вестибюль і поповерхові холи. Клас вогнестійкості конструкцій стін та перекриттів цих сходових кліток має бути не менш ніж REI 45 (потрібна зміна в табл. 4 ДБН В.1.1-7).Сходи можуть бути з деревини.

Вихід із житлових приміщень допускається передбачати безпосередньо до сходової клітки. При цьому двері у відкритому положенні не повинні зменшувати нормовану ширину сходового маршу - 1,0 м.

  1. Допускається влаштування сходів типу С2 та сходових кліток типів

СК1, СК2 із гвинтовими або забіжними сходинками шириною не менше 1,0 м. При цьому ширина проступу в середині сходинки повинна бути не менш за 0,18 м та не менш за 0,1 м у її найбільш вузькій частині.

Допускається передбачати внутрішньо будинкові сходи з деревини.

  1. Ширину, кількість, ухил евакуаційних сходів слід приймати за ДБН В.2.5-15.
  2. У разі відсутності у підвальному, цокольному поверхах приміщень категорій А, Б, В за вибухопожежною та пожежною небезпекою, визначених за НАПБ Б.03.002, допускається передбачати евакуаційні виходи з таких поверхів через нежитлові приміщення першого поверху за умов влаштування у підвальному, цокольному поверхах вікна розмірами 0,75 м х 1,5 м з пристосуванням для виходу.
  3. Вбудована автостоянка (гараж) повинна відділятися від інших приміщень житлового будинку (житлового блоку) перегородкамиз класом вогнестійкості не менш ніж EI 45.

Двері між автостоянкою (гаражем) і житловими приміщеннями повинні бути обладнані ущільненням в притворах, пристроєм для самозачиненняі не повинні виходити до приміщення для сну.

  1. Будівельні конструкції будинку не повинні сприяти прихованому розповсюдженню горіння. Порожнечі в стінах, перегородках, перекриттях і покриттях, які обмежені горючими матеріалами, слід захищати згідно вимог ДБН В.1.1-7.
  2. Житлову частину будинків І, ІІ, ІІІ ступенів вогнестійкості слід відокремлювати від вбудовано-прибудованих громадських приміщень призначених для індивідуально-підприємницької діяльності протипожежними перегородками 1 типу та протипожежним перекриттям 3 типу, а у житлових будинках інших ступенів вогнестійкості - протипожежними перегородками 2 типу та протипожежним перекриттям 4 типу.

У вбудованих, прибудованих до житлового будинку приміщеннях громадського призначення забороняється розташовувати магазини з наявністю вибухопожежонебезпечних речовин та матеріалів, а також підприємств побутового обслуговування у яких застосовуються легкозаймисті рідини (за винятком цирульні, майстерні з ремонту годинників, взуття).

  1. Розміщення лазень (саун) сухого жару слід передбачати з урахуванням таких вимог: (вимоги опрацьовуються).
  2. Необхідність обладнання житлових будинків, вбудовано- прибудованих приміщень системами пожежної сигналізації, пожежогасіння, оповіщення про пожежу та керування евакуацією людей визначається завданням на проектування з урахуванням вимог ДБН В.1.1-7, ДБН В.2.5-56.
  3. Приміщення житлових будинків, вбудовано-прибудовані автостоянки (гаражі), приміщення громадського призначення повинні бути обладнані первинними засобами пожежогасіння відповідно до НАПБ Б.03.001.
  4. За відсутності централізованого теплопостачання як джерела теплової енергії, що працюють на газовому або рідкому паливі, повинні застосовуватися автоматизовані теплогенераторы повної заводської готовності. Вказанітеплогенераторьі слід встановлювати у вентильованому приміщенні будинки в першому або цокольному, підвальному поверсіабо на даху. Генератори тепловою потужністю до 35 кВт допускається встановлювати на кухні.

Введення газопроводу слід здійснювати безпосередньо в кухню або в приміщення теплогенераторной. Внутрішній газопровід в будинку повинен відповідати вимогам, що пред'являються до газопроводів низького тиску за ДБН В.2.5-20.

За відсутності централізованого газопостачання для постачання газом кухонних плит допускається застосування газобалонних установок, що розміщуються зовні удома. Всередині будинку допускається установка газового балона місткістю не більше 50 л.

  1. Теплогенератори, зокрема печі і каміни на твердому паливі, варочні плити і димарі повинні бути виконані із здійсненням конструктивних заходів, що забезпечують пожежну безпеку будинку відповідно до вимог НАПБ

А.01.001, інших нормативних документів. Теплогенератори і варочніплити заводського виготовлення повинні бути встановлені також з урахуванням вимог безпеки, підприємств-виготівників, що містяться в інструкціях.

Комору твердого палива допускається розташовувати в першому, цокольному, підвальному поверсі.

  1. Газові каміни повинні бути заводського виготовлення. Відведення продуктів згоряння повинне бути передбачено через димар. Розміщення камінів і оснащення їх газогорелочных пристроїв автоматикою безпеки повинні проводитися з дотриманням вимог викладених в інструкціях підприємства- виготовлювача.
  2. Електропечі, що використовуються для парильної сауни, повинні мати автоматичний захист і пристрій відключення через 8 годин безперервної роботи.
  3. Камін на твердому паливі допускається проектувати: на будь-якому поверсі житлового одноквартирного або блокованого житлового будинку. При цьому димохід каміна повинен виконуватися автономним.

Внутрішні поверхні димохідних каналів повинні бути гладкими та щільними. Слід забезпечувати захист внутрішньої поверхні стінок димоходів (у тому числі теплогенераторів) від появи конденсату за рахунок виконання стінок димоходувище перекриття верхнього поверху з порожнистої цегли товщиною не менше 120 мм; оголовка труби і місць її примикання до покрівлі -від атмосферних опадів; місць примикання димоходів і труби до перекриття та покрівлі - від загоряння.

Конструкція димоходів та камінів повинна відповідати вимогам СНиП

  1. ДБН В.2.5-20 і забезпечувати доступ для очищення та ремонту.
  2. Не дозволяється встановлювати баки для палива у житлових кімнатах та кухнях. Ємкість бака в разі влаштування його в одному приміщенні з опалювальними приладами, які працюють на рідкому паливі, допускається не більше 130 л. При цьому бак для палива повинен розташовуватися на відстані не менше 2 м від приладів опалення.

Не допускається встановлювати бак навпроти пальника (форсунки) печі та влаштовувати тимчасові печі на рідкому паливі.

  1. Забороняється виводити повітровідвідні (дихальні) труби баків для опалення всередину приміщення або у горищне приміщення.
  2. Запас палива для індивідуального житлового будинку повинен

-5

зберігатися у підземному резервуарі місткістю не більше 1 м .

  1. Території індивідуальної забудови повинні бути забезпечені протипожежним водопостачанням від зовнішніх водопровідних мереж. При відсутності зовнішніх водопровідних мереж в населених пунктах із кількістю жителів до 5 тис.чоловік для протипожежного водопостачання використовуються природні водні джерела або влаштовуються протипожежні резервуари.

Кількість, об’єм резервуарів приймаються за розрахунком, але не менше як два резервуари по 50 м кожний.

Примітка1 .Пожежні резервуари слід влаштовувати, для групи будинків.

Примітка 2. Для населених пунктів з кількістю жителів до 50 чоловік та при висоті житлових будинків до двох поверхів пожежні резервуари допускається не влаштовувати.

10.БЕЗПЕКА І ДОСТУПНІСТЬ У ВИКОРИСТАННІ

  1. Будинок повинен бути запроектований, зведений і обладнаний так, щоб попередити ризик отримання травм мешканцями при пересуванні усередині і біля будинку, при вході і виході з будинку, а також при користуванні його рухомими елементами і інженерним устаткуванням згідно з вимогами ДБН

В.1.2-9.

  1. Для запобігання падінню після ковзання будівельні вироби, що застосовуються для відповідних елементів будівельних об'єктів (підлоги, тротуари, дороги), повинні мати обмеження щодо слизькості, яка залежить від характеристики поверхонь виробів, а також наявності на них води. При формуванні поверхонь підлоги тротуару, або садових доріжок облицюванням з готових будівельних виробів слід враховувати поверхневий візерунок та фактуру. Необхідно враховувати стан поверхні (суха, волога, обмерзла, змащена, полірована).

Горизонтальні поверхні ступенів і майданчиків, а також похилі поверхні пандуса крылец, що піддаються атмосферній дії, повинні бути шорсткими. Не допускається облицьовування цих поверхонь глазурованою плиткою і полірованими (шліфованими) плитами з природного каменя. При пристрої майданчика і ступенів з природного каменя слід використовувати тверді породи каменя. Плити для мощення майданчиків повинні бути завтовшки не менше 0,03 м; сходжинки слід виконувати цілісними. Горизонтальні поверхні ступенів і майданчиків з природного каменя слід піддавати термічній обробці.

Слизькість поверхонь будівельних виробів може бути визначена

випробуваннями згідно зі стандартизованими методами або обчисленнями з урахуванням різних параметрів відповідно до ДСТУ Б В.2.7-118, ДСТУ Б EN 1341, ДСТУ Б EN 1342.

  1. Запобігання падінню внаслідок змін у рівні досягається виконанням відповідних вимог щодо геометрії засобів вертикального пересування в будівельних об'єктах. Не повинно бути перепадів висотою 1 сходинку, високих - більш як 2 см - порогів.
  2. Запобігання падінню через зміни в рівні досягається за рахунок похилу, розміру проступу, висоти сходів тощо. Ухил і ширина сходових маршів і пандусів, висота ступенів, ширина проступів, ширина сходових майданчиків, висота проходів по сходах, підвалі, експлуатованому горищі, перепади рівня підлоги, а також розміри дверних отворів повинні забезпечувати зручність і безпеку пересування і можливість переміщення предметів устаткування приміщень будинку.

В одноквартирних житлових будинках заввишки до трьох поверхів ширина маршу внутрішніх сходів повинна бути не менше 0,9 м, а найбільший його ухил - 1:1,25.

Застосування сходів з різною висотою ступенів не допускається.

При перепадах більше 0,45 м майданчика крильця, терас, маршів і майданчиків зовнішніх сходів, пандуси, приямки входів повинні мати огорожі висотою не менше 0,9 м.

В житлових будинках зовнішні сходи, що ведуть, на майданчик крильця головного входу повинні мати ухил не більше ніж 1:3. Ширину проступи в плані слід призначати не менше 0,36 м, при цьому ширина, власне проступи повинна перевищувати ширину проступи в плані не менше чим на 0,03 м, не більше ніж на 0,05 м. При пристрої відкритих ступенів просвіт між проступями повинен бути не більше 0,1 м, при цьому товщина проступи повинна бути не менше 0,06 м, а захід проступи на проступ — не менше 0,12 м.

По бічних краях сходів і майданчика пандуса слід влаштовувати відбійні борти заввишки не менше 0,05 м. Допускається пристрій крильця із ступенями, оберненими на дві або більш боків, в цьому випадку пристрій відбійного борту не потрібний.

На ступенях сходів, ведучій на майданчик крильця з відміткою підлоги, що перевищує рівень землі на 0,45 м, в житлових будинках, де не потрібний прибудова пандуса, за завданням на проектування можливо передбачати колію для підйому дитячих колясок.

Всі ступені сходів, ведучій на майданчик крильця, повинні мати однакові розміри; ступенів.

  1. Висота огорож сходів, балконів, лоджій, терас, крівлі і в інших місцях небезпечних перепадів висоти повинна бути достатньою для попередження падіння і бути не менше 0,9 м.

Огорожі повинні бути безперервними, обладнані поручнями і розраховані

10. 6. У житлових будинках з ухилом крівлі до 12 % включно, заввишки від планувальної позначки землі до карниза або верху зовнішньої стіни (парапету) більше 10 м, а також в будинках з ухилом крівлі більше 12 % заввишки до карнизу більше 7 м слід передбачати огорожі за ДБН 2-163. Висота огорожі скатних дахів повинна бути не менше 0,6 м і, як правило, на карнизах скатних дахів можуть передбачатися пристрої, що виключають сповзання снігу і утворення льоду і бурульок. Незалежно від висоти житлового будинку для експлуатованих плоских дахів, балконів, лоджій, відкритих сходових маршів і майданчиків слід передбачати огорожі, заввишки не менше 1 м

Огорожі дахів повинні відповідати вимогам ДБН В.2.6-163:2010, ДСТУ

Б.В.2.6-75, ДСТУ Б.В.2.6-49.

  1. Ризик прямих впливів стосується: розмірів дверних отворів і контакту з небезпечними сатинами будинку, в тому числі падаючими елементами.

Суттєвими характеристиками планувальних елементів житлового будинку що потребують нормативного визначення є наступні: