1.22 Пресувальник повинен вміти користуватися засобами пожежогасіння (піском, вогнегасниками, тощо).

Під час виникнення пожежі необхідно повідомити керівникові цеху і диспетчеру підприємства і викликати пожежну охорону, а до її прибуття використовувати всі засоби щодо ліквідації пожежі своїми силами, діючи відповідно до інструкції щодо протипожежної безпеки.

1.23 Під час загоряння електропроводів, приладів, електрообладнання їх необхідно вимкнути від мережі і гасити тільки сухим піском, пінним вогнегасником або сухими інертними матеріалами (роздрібненим шамотом, динасом, кварцитом).

При загорянні пально-мастильних речовин неможливо гасити полум'я водою. Для цього необхідно використовувати землю, пісок, вогнегасники.

1.24 Не допустимо захаращувати проходи і доступ до протипожежного інвентарю, вогнегасників і гідрантів.

1.25 Палити дозволяється в спеціально відведених для цього місцях..

1.26 Кожний пресувальник повинен бути ознайомлений з планом ліквідації аварій (планом попередження аварійної ситуації) в частині, що стосується його робочого місця і дільниці виконання робіт.

1.27 Пресувальник повинен дотримуватися правил особистої гігієни (мити руки перед їжею, їсти тільки у визначеному місці, після роботи користуватися лазнею; стежити за чистотою і охайністю спецодягу, спецвзуття, тощо).

1.28 Особи, що винні у порушенні вимог безпеки, що наведені в цій інструкції, несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну або кримінальну відповідальність згідно з чинним в Україні законодавством.

2 Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1 Приймання зміни пресувальником, який приймає зміну, у пресувальника, який здає зміну, повинне здійснюватися безпосередньо на робочому місці.

2.2 Пресувальник, який здає зміну, повинен доповісти зміннику про всі неполадки в роботі обладнання, про порушення технологічного процесу і заходах, що були вжиті для усунення неполадок.

2.3 Пресувальник, який приймає зміну, повинен:

2.3.1 привести до ладу свій спецодяг (застібнути на усі ґудзики

куртку, обшлаги рукавів і брюк) прибрати волосся під головний убір,

перевірити наявність рукавиць, захисних окулярів, протипилевого респіратора.

2.3.2 перевірити чистоту робочого місця, прибравши з під ніг всі сторонні речі.

2.4 Приймаючи зміну, пресувальник повинен перевірити - методом зовнішнього огляду:

2.4.1 наявність і справність огороджень усіх обертових і рухомих деталей і вузлів преса;

2.4.2 наявність і цілісність заземлення електроустановок і пускової апаратури;

2.4.3 надійність кріплення і правильність установки майданчиків і преса;

2.4.4 наявність діелектричних килимчиків або підставок біля пускової апаратури;

2.4.5 ефективність звукової сигналізації;

2.4.6 достатність освітлення робочого місця, устаткування, майданчиків, проходів до пускової апаратури;

2.4.7 наявність попереджувальних і забороняючих плакатів і надписів.

2.5 Перед початком роботи пресувальник повинен визначити стан преса, працездатність його вузлів і деталей, перевіривши:

2.5.1 справність пресуючих вузлів і виштовхуючих механізмів;

2.5.2 стан усіх болтових з'єднань;

2.5.3 обтяжку усіх різальних з'єднань;

2.5.4 наявність і справність усіх електроблокувань;

2.5.5 наявність мастильного матеріалу у всіх точках змазування преса;

2.5.6 справність вентиляційної і зрошувальної систем;

2.5.7 стан і надійність комунікацій стисненого повітря;

2.5.8 стан електропідігріву штампів;

2.5.9 справність роботи кінцевих вимикачів;

2.5.10 наявність і справність ручного інструменту і пристосувань (інструмент необхідно зберігати у спеціальному ящику).

2.6 Пресувальник повинен переконатися в наявності сирцю, заготовок, напівфабрикатів для нормального виконання роботи, а також приймальних механізмів.

2.7 До обов'язків пресувальника, який приймає зміну, входить також перевірка наявності і справності первинних засобів пожежогасіння (піску, землі, вогнегасників, протипожежного інвентарю).

2.8 Про всі виявленні порушення і несправності необхідно доповісти майстру зміни і до їх усунення до роботи не ставити.

Працювати на несправному пресі (автоматі), а також самому усувати які-небудь несправності електро- або механічного устаткування не припустимо.

2.9 Отримавши від майстра зміни дозволу на пуск преса і ключ-бирку, пресувальник зобов'язаний:

2.9.1 змазати усі тертьові деталі;

2.9.2 переконатися у відсутністі людей коло привода, у приямку преса, на робочому майданчику;

2.9.3 дати попереджувальний сигнал електродзвінком, голосом "Бережись! Увімкнуто! " на протязі ЗО сек.;

2.9.4 стати на діелектричний килимчик коло пускової апаратури і за допомогою ключа-бирки увімкнути прес і його обладнання у послідовності, визначеною технологічним регламентом.

З Вимоги безпеки під час роботи

3.1 Під час роботи необхідно стежити за режимом роботи стрічкового преса та іншого устаткування, якістю продукції, що випускається, станом механізмів і огороджень, за дотриманням технологічного процесу.

3.2 Чищення, змазування, налагодження устаткування, прибирання осипу під стрічкою необхідно провадити тільки при знятих запобіжниках, вимкнутому рубильнику, вилученому ключі-бирки і вивішеному плакаті на пусковому пристрої: "Не вмикати - працюють люди!"

3.3 Необхідно стежити за станом транспортерних стрічок. Пробуксовування стрічки слід усувати тільки шляхом її натягання. Застосування для усування пробуксовування стрічки фрикційних матеріалів не допускається.

3.4 Конвеєр необхідно негайно зупинити, якщо під час його роботи виявлені такі несправності: поздовжній або поперечний порив стрічки; і порушення стикового з'єднання; тривале пробуксовування стрічки на приводному барабані під час пуску або сталого руху; збігання стрічки в бік.

3.5 При виявленні несправностей під час роботи, устаткування необхідно зупинити, вилучити ключ-бирку і повідомити про те, що трапилося, майстра.

3.6 Під час зупинки устаткування на ремонт ключ-бирка вилучається з панелі керування стрічковим пресом, і майстер передає її особі, відповідальній за проведення ремонтних робіт. Згідно заявці особи, відповідальної за проведення ремонту, черговий електромонтер знімає запобіжники з пускової апаратури (зняття напруги перевіряється шляхом натиснення кнопки "пуск", при цьому устаткування не працює); на електропанелі вивішується плакат: "Не вмикати - працюють люди!"

3.7 По закінченні робіт і одержанні жетону-бирки електроперсонал ставить запобіжники на місце, ключ-бирка повертається відповідальною особою, яка одержала його на термін проведення ремонту, безпосереднє мастеру зміни, з повідомленням його при цьому, що роботу закінчено, ремонтний персонал віддалений і що агрегат можна вмикати у роботу. Майстер передає ключ-бирку пресувальнику стрічкового преса.

3.8 Пресувальник стрічкового преса не повинен:

3.8.1 працювати на несправному устаткуванні;

3.8.2 змазувати деталі агрегатів, чистити устаткування, усувати будь-які несправності, налагоджувати устаткування на ходу;

3.8.3 працювати при відсутності або несправності огороджень;

3.8.4 виконувати роботи, що не доручені майстром;

3.8.5 залишати робоче місце або передоручати свою роботу іншим особам без відома майстра.

3.9 При виявленні несправностей в електрообладнанні роботу слід припинити, установку вимкнути, доповісти майстру і викликати чергового електромонтера. Усувати неполадки в електрообладнанні самому не допускається.

3.10 Використовувати переносні електричні світильники дозволяється при напрузі не вище 36 В, а в вогких і підвальних приміпіеннях - не вище 12 В.

3.11 Про всі випадки обриву дроту та про інші пошкодження електропрводки доповісти майстру.

3.12 Вакуумна камера стрічкового преса повинна бути обладнана манометром і пристроєм для контролю рівня вогнетривкої маси в камері.

3.13 З'єднання камер з корпусом преса і змішувача, а також кришка камери, вікно для спостереження, посадочні місця валів змішувача і преса повнині бути ущільнені для виключення підсмоктування зовнішнього повітря при робочому розрідженні у камері.

3.14 Стрічковий прес повинен бути обладнаний пристроєм зрошування.

3.15 Ширина проходу між пресом і стіною будівлі повинна бути не менше 1,2 м.

3.16 Очищення приймальної і повітряної камер гвинтового валу і пресової головки стрічкового преса повинне проводитися за нарядом-допуском.

3.17 Різання брусу, що надходить з мундштука стрічкового преса, повинне бути механізоване.

В автоматі для різання керамічних виробів відрізний смичок повинен бути огороджений, а струни закриті сіткою.

Для зміни відрізного смичка або обірваної струни передня стінка огородження повинна відкриватися на шарнірах.

Смичок автомата повинен бути обладнаний пристроєм, що забезпечує безпечний натяг струни.

3.18 Проштовхування маси у прийомну коробку преса пластичного формування, очищення вакуум-камери, живильних валків і лопатей шнеку, потрібно здійснювати тільки при вимкнутій фрикційній муфті і вимкнутому від електроживильної мережі електродвигунів приводу преса.

3.19 Допресовка виробів на допресувальному пресі здійснюється у такій послідовності:

3.19.1 при нижньому положенні рухомої траверси і форми та вимкнутому приводі преса пресувальник виконує змазування форми і штиря і укладає заготівку у форму;

3.19.2 шляхом вмикання кнопки "пуск" після подачі звукового сигналу нижня рухома траверса починає рух, за допомогою ланцюгів по напрямним підіймається угору, де відбувається пресування виробів шляхом напресовування заготівки у формі на штир;

3.19.3 після повернення нижньої рухомої траверси з формою у вихідне положення за допомогою кнопки "стоп" необхідно зупинити прес після цього пресувальник вилучає готовий вироб з форми і укладає його на поличну вагонетку.

3.20 Допресувальний прес повинен бути обладнаний кінцевим вимикачем для обмеження руху нижньої рухомої траверси угору під час довільного вмикання преса.

3.21 Нижня частина преса з боку завантаження в місці знаходження нижньої рухомої траверси і форми під час експлуатації повинна бути закритою знімним щитом.

3.22 Всі види профілактичних і ремонтних робіт (зміна форми, встановлення штиря тощо) повинні проводитися при повному розбиранні електричної схеми.

3.23 В процесі ремонту не допустимо прокручувати вручну привод преса за приводні ремені.

3.24 Експлуатація преса не допускається при несправності:

3.24.1 пульта керування пресом;

3.24.2 звукового сигналу;

3.24.3 кінцевого вимикача;

3.24.4 огороджувальної техніки або ненадійному її закріпленні;

3.24.5 приводного ланцюга (лопнуло або роз'єднано кільце), а також:

3.24.6 при ослабленні кріпильних болтів механізмів преса;

3.24.7 якщо зігнуті або мають тріщини напрямні руху нижньої рухомої траверси;

3.24.8 при ненадійному закріпленні штиря і пресформи; пресформа і штир повинні бути закріплені за допомогою спеціальних болтів, застосування випадкових кріпильних деталей не допускається;

3.24.9 при відсутності або несправності заземлення електродвигуна привода преса.

3.25 Допресувальні преси повинні бути обладнані лотками або стрічковими конвеєрами для відбору відпресованих виробів. Нижня частина пресів з боку завантаження в місцях знаходження пуансона повинна бути закрита суцільним щитом. Подача заготовок повинна здійснюватися рухомою кареткою.

3.26 Пускові пристрої коліно-важільних пресів повинні розташовуватися біля робочих місць пресувальника. Приводи механічних пресів повинні мати гальмові пристрої.

3.27 Під час роботи пресувальник повинен знаходитися біля преса, стежити за його роботою, наявністю мастила в рухомих з'єднаннях, за показаннями приладів.

3.28 Він повинен також стежити за роботою засипної каретки, механізму виштовхування виробів (кріплення куліси, і"ї змащення, кріплення важеля виштовхування каретки, кріплення пальця з рухомим роликом на важелі виштовхування).

3.29 Пресувальник повинен стежити за рівномірністю засипання пресформ.

3.30 Ручні операції по засипанню порошку в пресформу і зніманню відперсованих виробів повинні проводитися із застосуванням спеціального інструменту і пристроїв, що виключають можливість попадання рук робітника в зону руху пуансона.

3.31 Для уникнення попадання рук робітників під пуансон преси повинні бути обладнані засобами захисту.

3.32 Бункери пресів повинні бути обладнані пристроями (мішалками, скребками, електровібраторами), які запобігають зависанню і злежуванню сировинної суміші у бункері.

3.33 Очищення сіток розтиральних пристроїв пресів і звільнення їх від випадкових предметів під час роботи пресів не допустимо.

3.34 Під час усунення налипів маси на штампи необхідно:

3.34.1 зупинити прес в положенні, при якому спресовані вироби повністю вийшли з форми;

3.34.2 вилучити з гнізда ключ-бирку;

3.34.3 під ползун механізму пресування встановити металеву підстановку для попередження довільного спуску пресуючого вузла преса;

3.34.4 очищення штампів проводити спеціальною металевою щіткою з подовженою ручкою, в захисних окулярах;

3.34.5 по закінченні очищення вилучити металеву підстановку;

3.34.6 за допомогою ключа-бирки провести вмикання електропускової системи, подати звуковий сигнал і включити прес в роботу.

3.35 Під час перефутеровки пресформ необхідно:

3.35.1 зупинити прес у запресованому положенні;

3.35.2 викрутити шпильки, які утримують нижні штампи;

3.35.3 підняти пресуючий вузол в крайнє верхнє положення;

3.35.4 під ползун механізму пресування встановити металеву підставку, вилучити ключа-бирку на пусковому пристрої, вивісити табличку "Не вмикати -працюють люди".

3.35.5 зняти нижні штампи і виконувати перефутеровку форм;

3.35.6 по закінченні перефутеровки форм штампи встановити в гнізді, вилучити металеву підставку, запресувати прес;