Піддаща - навіс для захисту від дощу в будь який частині фасаду, або по його усьому периметру.

Поверх -частина житлового будинку, по висоті обмежена підлогою і розташованим над ним перекриттям (покриттям).

Поверх мансардний (мансарда) - поверх у горищному просторі, фасад

якого повністю або частково утворений поверхнею (поверхнями) похилої чи ламаної покрівлі.

Поверх надземний - поверх з позначкою підлоги приміщень не нижче планувальної позначки землі.

Поверх перший - нижній надземний поверх житлового будинку.

Поверх підвальний (перший підземний поверх) - поверх з позначкою підлоги приміщень нижче планувальної позначки землі більш ніж на половину висоти приміщення.

Поверх підземний - поверх з позначкою підлоги приміщень нижче планувальної позначки землі на всю висоту приміщення.

Поверх технічний - поверх для розміщення інженерного обладнання і прокладання комунікацій, може бути розташований у нижній (технічне підпілля), верхній (технічне горище) або в середній частині будинку.

Поверх цокольний - поверх з позначкою підлоги приміщень нижче планувальної позначки землі на висоту не більше половини висоти приміщень.

Присадибна (прибудинкова) ділянка - земельна ділянка, що примикає до житлового будинку (квартири) з безпосереднім виходом до нього.

Приміщення ( або будинок) для індивідуальної трудової діяльності) -

нежитлове приміщення у складі будинку або розміщене оуремо дял реалізації функції праці на території присадибної ділянки, в тому числі

несільськогосподарського напрямку.

Приміщення (будинок або споруда) сільськогосподарського призначення - це окремо розміщені, прибудовані або вбудовані приміщення призначені для реалізації сільськогосподарській діяльності сім’ї ( мешканців будинку) на присадибній ділянці.

Приміщення технічні - приміщення для розміщення призначене для разміщення інженерного устаткування житлового будинку - обладнання теплових вузлів, бойлерних, електрощитових, венткамер, комутаторів, радіовузлів, холодильних установок тощо.

Світловий ліхтар - засклена конструкція покриття для освітлення приміщень сходової клітки або внутрішнього дворика.

Тамбур - прохідний простір між дверима, призначенний для захисту від проникнення холодного повітря, диму і запахів при вході до будинку, у сходову клітку або інші приміщення.

Тераса - обгороджена відкрита прибудова до будинку у вигляді майданчику для відпочинку, що може мати дах; розміщується на землі або над нижче розташованим поверхом.

Примітка — Тераса може мати перголу або інше легке покриття, а також знаходитися під загальною будинком дахом.

Технічне підпілля - простір, розташований безпосередньо під перекриттям першого або цокольного поверху, призначене для розміщення і

Примітка — Технічний поверх може розташовуватися в нижній частині будинку (технічне підпілля) верхньою (технічне горище) або в середній

Технічне підпілля провітрюване - призначене для пропуску комунікацій або резерв для таких комунікаці, в якому оргназоване природне (черех продухи, веканали) або примусове провітрювання.

Умовна висота будинку - за 2.18 ДБН В.1.1-7.

Холодна комора - приміщення, розташоване в неопалюваному об'ємі квартири (будинку).

  1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
  2. Розміщення одноквартирних житлових будинків, пов'язаних з ними господарських будівель, технічних будинків та споруд на території кварталів садибної забудови, розриви між ними визначаються проектами забудови і виконуються згідно з вимогами ДБН Б 2.4-1, ДБН 360 і ДержСанПіН 173.
  3. Вимоги до підрахунку площі житлового будинку, площі приміщень, площі забудови, будівельного об'єму, поверховості житлового будинку та перелік обов'язкових техніко-економічних показників наведений у додатку Д.
  4. Склад приміщень будинку, їх розміри і функціональний взаємозв'язок, а також склад інженерного устаткування визначаються забудовником. У будинку повинні бути створені умови для відпочинку, сну, гігієнічних процедур,

приготування і їжі, а також для іншої діяльності, зазвичай здійснюваної в житлі.

У будинках, що належать до державного і муніципального житлового фонду, зокрема житлового фонду соціального використання, а також таких що будуються за підтримки державних програм (за пільгові кредити) площу квартир і число кімнат в них рекомендується приймати згідно ДБН В.2.2-15.

  1. РОЗМІЩЕННЯ ЖИТЛОВИХ БУДИНКІВ, ГОСПОДАРСЬКИХ БУДІВЕЛЬ І СПОРУД ТА ПЛАНУВАЛЬНА ОРГАНІЗАЦІЯ

ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК

  1. Розміри житлових будинків, господарських, будівель (площа забудови, кількість поверхів, висота) та їх розміщення на ділянці визначаються згідно з детальним планом території або схемою зонування (зонінгом), виходячи з умов дотримання необхідних протипожежних, санітарно-гігієнічних та містобудівельних вимог і визначаються в містобудівних умовах і обмеженнях.

У випадках розбіжності вимог архітектурно-містобудівельних, протипожежних та санітарно-захисних розривів приймаються найбільші з них.

  1. Основні вимоги щодо відступів до червоних ліній, а також стосовно відступів від будинків до меж земельної ділянки приймаються згідно ДБН 360.

Відхилення від зазначених норм можуть прийматися в умовах реконструкції населених пунктів, класу вулиць що прилягають до ділянки, а також із врахуванням місцевих умов забудові що повинні відзначатися в схемах зонування, або детальних планах територій.

  1. Розміщення житлового будинку і господарських споруд на присадибній ділянці, відстані від нього до будов на сусідній ділянці, а також склад, призначення і площа вбудованих або прибудованих до житлового будинку приміщень громадськ5ого призначення, для індивідуальної підприємницької діяльності власника, повинні відповідати вимогам, встановленим містобудівними умовами і обмеженнями на будівництво відповідно до чинного законодавства, ДБН 360 і іншими, що діють, по проектуванню і будівництву з урахуванням класів по функціональній пожежній небезпеці цих будівель і вимогам, що є слідством тих, що охороняються законодавством прав жителів сусідніх житлових будинків, а також санітарними вимогами щодо припустимих рівнів забруднення та шуму.
    1. Відстань від межі суміжної ділянки до стін житлового будинку або господарської споруди слід приймати за ДБН 360. Конструкції будинків та споруд, що виступають, не повинні перетинати межі сусідніх ділянок. Г аражі , господарські та інші допоміжні споруди можуть розміщуватися по лінії огорожі ( паркану), що розділяє сусідні ділянки в разі їх блокування з аналогічними спорудами на сусідній ділянці.
    2. На території присадибної ділянки можуть розміщуватися окрім одноквартирного будинку прибудовані або окремо розміщені гаражі, літні кухні, садові павільйони, альтанки, лазні, льохи, вбиральні гостьові будинки, приміщення для індивідуальної трудової діяльності, приміщення для охорони і обслуговуючого персоналу, господарські споруди будинки або споруда сільськогосподарського призначення та для обслуговування будинку, технічні споруди для вводів інженерних мереж, або акумуляції енергії з альтернативних джерел, малі архітектурні форми. Всі окремо розміщені будинки і споруди розміщуються з урахуванням протипожежних і санітарних вимог щодо будинків і споруд на власній і сусідніх ділянках.
    3. Розміщення господарських будівель в містах та селищах по лінії забудови не допускається виключаючи гаражі. Господарські будівлі, в тому числі сільськогосподарського призначення слід розміщувати на господарському майданчику в глибині ділянки. Для обслуговування господарського майданчика треба передбачати в’їзд на нього з боку головного фасаду, або з глибини ділянки в разі організації додаткового господарського проїзду.

У сільських населених пунктах допускається розміщувати господарські будівлі (за винятком приміщень для утримання худоби та птахів) по лінії забудови, якщо це викликано сталими національно-побутовими традиціями.

  1. Максимальна загальна площа господарчих споруд, в тому числі

будинків і споруд сільськогосподарського призначення повинна прийматися з урахуванням розміру ділянки і не повинна перевищувати можливостей в сільскогосподарській діяльності мешканців одноквартирного будинку і тієї продукції що може бути вироблена в межах ділянки.

  1. Гаражі для власних автомобілів дозволяється розміщувати в селищах та сільських населених пунктах — по межі ділянки, в містах — по лінії забудови. Відчинені ворота гаражів, а також ворота вїзду автомобілів на ділянку не повинні заважати вільному руху пішоходів та транспорту.

Замість гаражів на прибудинових ділянках одноквартирних будинків можуть передбачатися автостоянки у кількості не менше однієї на ділянці . Розміщення автостоянок не повинно заважати руху транспорту і пішоходів.

Колективні гостьові стоянки колективного використання за нормами ДБН 360 можуть розміщуватися за межами ділянок і відноситися до житлового кварталу (міжмагістральної території) у цілому.

  1. Сезонні або опалювальні гостьові будинки припускається розміщуватися виключно в межах забезпечення розміщення гостів власників будинку і не можуть будуватися для здавання житла у найом, або в оренду. Загальна площа гостьового будинку не повинна перевищувати площу основного одноквартирного будинку.
  2. Прибудовані або окремо розміщені приміщення для індивідуальної трудової діяльності можуть розташовуватися по межі ділянки - здовж червоній лінії (якщо це не суперечить містобудівним умовам і обмеженням).

Допустимий склад таких приміщень повинен відповідати ДБН В.2.2-15, а також санітарним і протипожежним вимогам. Об’єм цих приміщень не повинен перевищувати потреби (обсягів) для індивідуальній трудовій діяльності мешканців одноквартирного будинку. Якщо напрямок індивідуальної трудової діяльності передбачає відвідувачів на них повинні бути розраховані окремі автостоянки на території присадибної ділянки, або за її межами відповідно до містобудівних умов та обмежень, або в’їзди і майданчики для вантажного транспорту.

  1. Відстань від стін будинків з вікнами, що виходять із житлових кімнат, кухонь, веранд та головних входів у будинок (квартиру) до інших житлових будинків та господарських будівель (без утримання худоби та птахів) має бути не менше 7 м за побутовими вимогами ( вимога щодо збереження приватності житла ) .
  2. Протипожежні відстані між житловими, громадськими та допоміжними будівлями різних ступенів вогнестійкості слід приймати за. Додатком А ДБН 360. Зазначені відстані можуть бути зменшені з урахуванням розміщення на межах міжквартирних ділянок протипожежних стін (брандмауерів) протяжністю і висотою згідно протипоженим вимогам.
  3. Санітарно-захисні розриви (м) між житловими будинками, поодинокими або груповими сараями для худоби, кролів, нутрій та інших

тварин, а також іншими господарсько-побутовими будівлями та спорудами слід приймати згідно з табл. 3.

Таблиця 3

Господарські будівлі для утримання худоби та птахів, м2, гноєсховища, вигул

до 5051-100101-300

Споруди

Житловібудинки12*2550

та літня кухня

Питний колодязь505050

• 5.9. Розміри санітарно-захисних розривів для об'єктів тваринництва з кількістю голів, що наведена у табл. 4 та більше, приймаються за Нормами

Фільтруючий колодязь, продуктивністю до

1м3 на добу 8

Компост,

убиральня,

сміттєзбірник

20

Се

птик

5

50.

розміщення, устрою та експлуатації малих ферм для утримання худоби відповідно до ДержСанПіН 173 Додаток 5.

Таблиця 4

НапрямПоголів'я,

шт.

господарюва

ння

Свиноферма15

Ферма BPX20

Птахоферма100

Вівцеферма50

Кролеферма150

* Для гноєсховищ і вигулів — 15 м.

  1. Місце для влаштування колодязів та каптажів слід обирати на незабрудненій, підвищеній ділянці на відстані не менше 50 м від убиралень, вигрібних ям, каналізацій, старих покинутих колодязів, тваринницьких майданчиків, сховищ для добрива та ядохімікатів. Колодязі не повинні влаштовуватись на ділянках, що затоплюються паводковыми водами, у понижених та заболочених місцях, де бувають повінь, зсуви та інші види деформацій.

Примітки: 1. Господарські приміщення для утримання худоби та птахів площею до 50 м допускається прибудовувати тільки до одно- та двоквартирних житлових будинків (крім будинків, що зводяться в ІУкліматичному районі) за умов ізоляцїі їх від житлових кімнат та кухонь не менше, ніж трьома підсобними приміщеннями.

  1. Розміщення на одній ділянці питного колодязя та місцевих каналізаційних систем з фільтруючими колодязями не допускається/
  2. Гноєсховище, майданчик для вигулу, компостна яма, надвірна убиральня ти сміттєзбірник мають знаходитись біля господарських будівель для утримання худоби з обов'язковим розміщенням нижче за рельефом по відношенню до питного колодязя.
  3. Відстань до інших джерел шкідливостей встановлюється відповідними нормативними документами по кожному конкретному фактору (шум, вібрація, електромагнітні коливання, радіація, джерела забруднення повітря та ін.).

Примітка. При змішаному утриманні тварин розмір поголів'я визначається відсотковим співвідношенням.

5.14. Відстань від будинків та споруд до дерев та кущів слід приймати згідно з табл.5.

Відстань до осі, м стовбуракуща

Перелік об'єктів

Відзовнішніх стін будівель та споруд

дерева

51,

5

3

0,7

1

0,

Від межі сусідньої ділянки Відкраю тротуарів та садових доріг