При проектуванні зони для утримання підсудних (засуджених) під час проведення судового процесу в залах засідань для розгляду кримінальних справ замість металевих загороджувальних ґрат можливе використання загородження зі спеціального куленепробивного скла. При цьому зону для утримання підсудних належить обладнувати спеціальними переговорними пристроями для спілкування з учасниками судового процесу.

Стільці або лави для підсудних повинні бути надійно закріплені до підлоги.

7.1.9 Підзона для підсудних і конвою процесуальної зони в залі судових засідань для слухання кримінальних справ не повинна примикати до вікон.

7.1.10 Приміщення для підсудних та конвою слід розміщувати так, щоб вони мали безпосередній зв’язок зі службовим входом у будівлю.

Шлях підсудних від камери до залу судових засідань із слухання кримінальних справ має бути цілком ізольованим і здійснюватися по закритих для сторонніх осіб коридорах і сходах і окремою шахтою ліфта.

З метою забезпечення належного рівня безпеки всі вікна в коридорах і сходових клітках на шляху проходження підсудного до залу судового засідання повинні бути захищені металевими ґратами, які відчиняються. Між сходовими маршами сходових кліток повинні бути передбачені вертикальні загородження ґратами чи сітками.

Стіни та двері приміщень, що розташовані по маршруту конвоювання, не повинні бути виготовлені з матеріалів, які легко піддаються руйнації.

Кабіна ліфта для перевезення підсудних та конвою має бути оснащена додатковими засобами безпеки, бути сталевою, підлога зроблена з одного сталевого листа.

Усі двері приміщень, що розташовані на маршруті конвоювання повинні мати замкові пристрої або засувки для зачинення на час конвоювання.

Сходові клітки, коридори, по яким здійснюється конвоювання підсудних, повинні бути освітлені та мати кнопки звукової сигналізації.

7.1.11 Між групами приміщень службового призначення, доступ в які дозволяється лише співробітникам суду, приміщень службового призначення, доступ в які дозволяється тільки суворо обмеженому колу співробітників суду, та групою приміщень загального доступу необхідно встановлювати двері обладнані електронною системою замків.

Кабінети керівництва суду, робочі кабінети суддів, архівів, комор для збереження речових доказів, приміщення режимно-секретної частини - приміщення для роботи з документами, які містять державну таємницю, серверної повинні бути обладнані кодовими, електронними замками.

Для забезпечення належної опірності від незаконного проникнення, приміщення архівів, комори для збереження речових доказів, приміщення режимно-секретного органу - приміщення для роботи з документами, які містять державну таємницю, повинні мати зовнішні металеві двері.

Вхідні двері до залу судового засідання мають бути суцільного заповнення і замикатися з середини залу на засув.

7.1.12 Конструкції стель та підлоги залів судових засідань для розгляду кримінальних справ, нарадчих кімнат, комор для збереження речових доказів, приміщень для вилученого під час арешту майна, приміщень для роботи з документами, які містять державну таємницю - приміщень режимно-секретного органу, архівів, приміщень конвою, коридорів та сходових кліток на шляхах пересування підсудних виконуються відповідно до будівельних норм. Стіни приміщень мають бути еквівалентними за міцністю цегляній стіні товщиною не менше .

Конструкція та матеріал стін залу судових засідань для розгляду кримінальних справ мають виключати можливість швидкої руйнації з метою втечі або раптового нападу на варту та учасників судового процесу.

Камери для утримання підсудних повинні відокремлюватись капітальними цегляними або залізобетонними стінами, що будуються до стелі. Перекриття камер виконуються відповідно до будівельних норм. У приміщеннях з висотою стелі вище ніж три метри стіни камер можуть будуватися заввишки не більше та перекриватися зверху ґратами з металевого прутка діаметром не менше ніж та розміром вічка не більше за 0,07х0,07 м. Товщина цегляних стін, як правило, повинна бути не меншою ніж . При товщині цегляних стін обов’язкове по периметру камери горизонтальне армування кладки дротом: два діаметри у кожному третьому ряді кладки по висоті. Зовнішні стіни камер, по яким проходить межа вартового приміщення, мають бути з повнотілої цегли товщиною не менше ніж чи з матеріалу, міцність якого еквівалентна означеним цегляним стінам. Підлога в камерах для підсудних повинна бути дерев’яною на бетонному підмурівку. На разі улаштування підлоги на ґрунті бетонна підготовка повинна бути товщиною . В камерах для утримання підсудних має бути виключена можливість підступу до інженерних комунікацій.

7.1.13 Приміщення для режимно-секретного органу, призначені для зберігання та роботи з секретними документами та іншими матеріальними носіями секретної інформації слід розміщувати не нижче другого і вище передостаннього (не враховуючи технічного) поверху будинку.

Стіни по периметру приміщень повинні бути капітальними. Обладнання вікон повинно унеможливлювати проникнення (ґрати) та огляд (спеціальні жалюзі) ззовні.

Для видачі секретних документів та інших матеріальних носіїв секретної інформації виконавцям приміщення обладнувати спеціальними вікнами або бар’єрами.

Для роботи виконавців із секретними документами на місці слід виділяти ізольовану кімнату чи кабіну площею не менше ніж , внутрішнє обладнання якої та огороджувальна конструкція стін (прозоре скло) з вікном для видачі документів повинні забезпечувати вільний огляд працівниками режимно-секретного органу.

7.1.14 З метою технічного захисту інформації від витоку за рахунок побічних випромінювань і наведень, а також від її втрати в результаті впливу зовнішніх електромагнітних полів захист серверної слід здійснювати шляхом екранування приміщення, а електронний архів - екрануванням приміщення, або використанням екранованих сейфів.

Хоча б по одній з нарадчих кімнат для головних учасників судового процесу при залах судових засідань для розгляду цивільних та кримінальних справ, а також нарадчі кімнати для головних учасників судового процесу при залах, розрахованих на розгляд резонансних справ, повинні бути екрановані.

Стіни нарадчих кімнат повинні бути облицьовані звукоізоляційними матеріалами.

Між нарадчими кімнатами і залами судових засідань повинні бути передбачені подвійні двері (спарені двері в одній коробці) для забезпечення належного рівня звукоізоляції.

7.1.15 У будинках загальних судів, за завданням на проектування, слід передбачати приміщення для тимчасового розміщення службових собак та кінологів. Площа та розташування приміщень у будинку визначаються завданням на проектування.

7.1.16 Виходи на покрівлю слід передбачати тільки зсередини будинку. Улаштування зовнішніх драбин не рекомендується.

7.1.17 За завданням на проектування, несучі та огороджувальні конструкції першого, другого та цокольного поверхів будинку слід передбачати підвищеної стійкості від вибухів.

7.1.18 Службова зона території судової установи повинна бути огороджена по периметру парканом заввишки не менше ніж та обладнана охоронними пристроями. Для полегшення контролю за територією службової зони в нічний час слід передбачати її освітлення по периметру. На в’їзді на територією службової зони належить передбачати влаштування контрольно-пропускного пункту зі спеціальним обладнанням чи захищеного від опадів та вітру тимчасового посту.

Ворота боксу для заїзду спеціального конвойного автомобіля й висаджування осіб, що перебувають під вартою, повинні виготовлятися з посиленням полотен із зовнішнього боку листовою сталлю завтовшки і зачинятися зсередини приміщення боксу. Вони повинні обладнуватися механізмами відчинення та хвірткою. Габарити боксу, розмір воріт установлюються завданням на проектування виходячи з типу спеціального автомобіля, що доставляє підсудних. Стіни та перекриття (покриття) боксу повинні бути капітальними або металевими.

З метою запобігання терористичних актів підлягають охороні автостоянки для особистого автотранспорту співробітників суду.

7.2 Пожежна безпека

7.2.1 При проектуванні будинків судів необхідно враховувати вимоги пожежної безпеки, викладені в ДБН В.1.1-7, ДБН В.2.2-9, ДБН В.2.5-13, ДБН В.2.2-17, ГОСТ 12.1.004 та інших відповідних нормативних документах.

7.2.2 Протипожежні розриви між будинком суду та прилеглими до нього будинками (спорудами) слід приймати згідно з вимогами ДБН 360 та інших відповідних нормативних документів.

7.2.3 Під’їзд пожежних автомобілів до будинку суду передбачати згідно з вимогами ДБН 360, враховуючи при цьому місцезнаходження пожежних гідрантів та евакуаційних виходів з будинку і, в першу чергу тих, що ведуть до пожежних ліфтів.

7.2.4 Сигнал спрацювань від систем пожежної автоматики необхідно виводити на пульт централізованого пожежного спостереження.

7.2.5 Площу поверху (площу протипожежного відсіку) з урахуванням ступеня вогнестійкості та поверховості (умовної висоти) будинку суду, слід визначати за ДБН В.2.2-9.

7.2.6 Усі приміщення будинків судів, крім санітарних вузлів та інших приміщень з мокрими процесами, необхідно обладнувати автоматичною пожежною сигналізацією, яка проектується відповідно до ДБН В.2.5-13 та інших діючих нормативних документів.

У разі розміщення судів у будинках з умовною висотою та вище останні повинні обладнуватись установками автоматичного пожежогасіння.

7.2.7 Влаштування систем протидимного захисту у будинках судів слід здійснювати відповідно до СНиП 2.04.05.

7.2.8 Приміщення архівів повинні мати не менше двох евакуаційних виходів.

Двері архівів, приміщень для роботи з документами, що містять державну таємницю - приміщень режимно-секретного органу, комор речових доказів повинні бути протипожежними не нижче 2-го типу за ДБН В.1.1-7.

7.2.9 Конструктивні елементи (несучий каркас) та опоряджувальні матеріали процесуальної зони та зони для розміщення відвідувачів залу судових засідань повинні бути виконані з негорючих матеріалів або матеріалів з показниками пожежної небезпеки не вище за Г1, В1, Д2, Т2 за ДБН В.1.1-7.

7.2.10 Акустичне та звукоізоляційне оздоблення приміщень, де воно передбачається, повинно виконуватися з матеріалів, що мають показники пожежної небезпеки не вище за Г1, В1, Д2, Т2.

7.2.11 Будинки судів слід обладнувати системою оповіщення про пожежу та управління евакуацією людей 1-го типу (при загальній кількості людей у будинку до 50 осіб), 2-го типу (при загальній кількості людей у будинку від 50 до 100 осіб), 3-го типу (при загальній кількості людей у будинку понад 100 осіб) та 4-го типу (у будинку з умовною висотою понад незалежно від кількості людей) за ДБН В.1.1-7 та НАПБ А.01.003.

7.2.12 Автоматичними установками пожежогасіння слід обладнувати приміщення архівів, приміщення для роботи з документами, що містять державну таємницю - приміщення режимно-секретного органу, комори речових доказів, електронні АТС та серверні, комори зберігання канцелярії.

7.2.13 Будівельні матеріали, що застосовуються на шляхах евакуації (коридорах, сходових клітках, сходах, холах, ліфтових холах, вестибюлях) будинків судів мають відповідати вимогам ДБН В.1.1-7 та ДБН В.2.2-17. При цьому на шляхах евакуації не допускається використовувати килимові покриття. Матеріали підлог в усіх приміщеннях мають відповідати вимогам ДБН В.2.2-9.

7.2.14 У будинках судів умовної висоти і більше вікна у зовнішніх стінах повинні бути з класом вогнестійкості не менше ніж Е 30.

7.2.15 Приміщення камер для утримання підсудних (засуджених), за завданням на проектування, допускається обладнувати димовими пожежними сповіщувачами, що встановлюються у спеціальних нішах над дверима камер (в верхній частині стіни), з виводом сигналу на приймально-контрольні пожежні прилади, які встановлюються в приміщенні пожежного поста, приміщенні чергового підрозділу охорони (диспетчерської) та, за необхідності, в приміщенні конвою.

7.2.16 Необхідність улаштування внутрішнього та зовнішнього протипожежного водопроводу, кількість пожежних гідрантів, кількість вводів у будинок, витрати води на внутрішнє та зовнішнє пожежогасіння, кількість струменів від пожежних кранів визначаються виходячи з вимог СНиП 2.04.01 і СНиП 2.04.02.

7.2.17 Шляхи евакуації із кожної з груп приміщень: приміщень для вільного доступу відвідувачів, приміщень службового призначення та приміщень службового призначення, доступ в які дозволяється тільки суворо обмеженому колу співробітників суду, повинні бути окремими.

Евакуаційні шляхи з підвалу або іншого поверху, де розміщенні камери для підсудних (засуджених), та з поверхів, де розміщені зали судових засідань для розгляду кримінальних справ, повинні бути відокремлені від інших евакуаційних шляхів з будинку й виходити в службовий двір. При забезпеченні шляхів евакуації підсудних, на випадок пожежі, через незадимлювані сходові клітки типу Н1 слід передбачити ґрати, які відчиняються, на відкритих назовні переходах по балконах, лоджіях та галереях, що ведуть до цих сходових кліток.

7.2.18 Будинки судів слід обладнувати знаками безпеки та покажчиками згідно з ДСТУ ISO 6309 та ДБН В.2.2-17.

7.2.19 В металевих загороджувальних ґратах, що встановлюються з внутрішньої сторони вікон приміщень на перших та цокольних поверхах будинку суду (крім камер для розміщення підсудних) необхідно передбачати можливість відкривання (розсування) зсередини однієї з ґрат в приміщенні. Ці ґрати повинні замикатися зсередини не менше ніж на два замки.

7.2.20 При проектуванні сходів та пандусів слід враховувати вимоги ДБН В.1.1-7, ДБН В.2.2-17 та ДБН В.2.2-9.

Початок сходів та пандусів повинен бути позначений тактильними (рифленими) та контрастно забарвленими попереджувальними смугами, що розташовуються перпендикулярно напрямку руху безпосередньо перед сходами. Допускається передбачати світлові маячки.

7.2.21 Не менше двох розосереджених виходів з конференц-залу та залу Пленуму повинні бути пристосовані для проходу МГН.