Не дозволяється буксирувати одним трактором кілька причепів, з'єднаних паралельно.

  1. Не дозволяється під час руху підправляти вантаж, що буксирується, ломами, вагами тощо, а також усувати несправності.
    1. Не дозволяється:
  • висувати ніж відвала за брівку укосу;
  • наближатись гусеницями до брівки свіжонасипного грунту ближче ніж на 1 м;
  • працювати на місцевості з подовжнім ухилом більше 36°.
    1. Під час стоянки, ремонту бульдозера чи чищення відвала необхідно відвал опустити на землю.
    2. При спільній роботі декількох бульдозерів, що йдуть один за одним, слід дотримуватися дистанції між ними не менше 20 м.
    3. У процесі роботи необхідно уважно стежити за різальною кромкою відвала і при виявленні перешкод (кам'яних брил, трубопроводів), що можуть викликати аварію, машину слід негайно зупинити. Роботу продовжують після огляду перешкоди й прийняття рішення, що забезпечує безпечне її проведення.
    4. Переміщаючи ґрунт на підйом, необхідно стежити за тим, щоб відвал не урізався в ґрунт.
    5. Не дозволяється розвертати бульдозер із заглибленим відвалом.
    6. Під час руху бульдозера відвал повинен бути піднятий на висоту не менше 0,3 м від землі.

Рух з опущеним відвалом не дозволяється.

  1. На бульдозерах з канатно-блоковим керуванням барабан лебідки повинен бути закритий кожухом.
    1. У процесі роботи необхідно стежити за температурою нагрівання барабана лебідки, стрічок фрикціона і гальма.

У разі перегріву робота повинна бути припинена.

  1. Не дозволяється вести роботу на похилих поверхнях з бічним ухилом більше 20°, а також спуск з ґрунтом при подовжньому ухилі більше 35° і підйом при ухилі більше 25°.
    1. Не дозволяється ставати на балки чи відвал при працюючому двигуні, а також знаходитися під піднятим відвалом, якщо під нього не підкладені підкладки.
    2. При експлуатації бульдозера з гідравлічним керуванням не можна допускати нагрівання масла в системі вище 60°С.
    3. Запобіжний клапан гідравлічної системи повинен бути відрегульований на найбільший тиск - 3 МПа.
  2. Вантажопідіймальні машини
    1. У кожному виробничому підрозділі наказом повинні бути призначені особи, відповідальні за утримання та безпечну експлуатацію вантажопідіймальних машин, за утримання в справному стані вантажопідіймальних машин, за безпечне проведення робіт вантажопідіймальними машинами.
    2. Установлення, реєстрацію, огляд, приймання в експлуатацію і роботу вантажопідіймальних пристроїв слід здійснювати відповідно до вимог НПАОП 0.00-1.36-03 та чинного законодавства.
    3. Вантажопідіймальні крани повинні бути обладнані сигнальними і контрольними приладами. Справність приладів слід перевіряти перед початком кожної зміни.
    4. Усі пересувні стрілові вантажопідіймальні машини (механізми), інвентар та інструменти необхідно тримати у справному стані. Не дозволяється приступати до роботи на несправній машині і користуватись несправним інвентарем та інструментом.
    5. Вантажопідіймальні машини слід використовувати для підйому і переміщення вантажів, вага яких не перевищує їх вантажопідіймальності.
    6. Вантажопідіймальні крани повинні мати клеймо чи металеву бирку із зазначенням реєстраційного номера, вантажопідіймальності і дати наступного часткового або повного технічного огляду.
    7. Установлення пересувних вантажопідіймальних кранів на помостах, перекриттях, на краю укосу чи траншеї необхідно проводити після перевірки міцності ґрунту під основою крана з дозволу відповідального за безпечну

роботу.

  1. До експлуатації й обслуговування стрілових автомобільних і гусеничних кранів допускаються особи не молодше 18 років, що пройшли навчання за спеціальною програмою і мають посвідчення водія на право керування краном даного типу згідно з вимогами чинного законодавства.
    1. Працювати стріловим краном, установленим на відстані менше 40 м від крайнього проводу лінії електропередачі напругою більше 42 В, слід тільки за нарядом-допуском.
    2. При виконанні роботи в охоронній зоні лінії електропередачі наряд- допуск може бути виданий тільки за наявності дозволу організації, що експлуатує лінію електропередачі. Крім того, крани повинні додатково заземлюватися відповідно до Правил безпеки для працівників залізничного транспорту на електрифікованих лініях, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 31.05.2000 № 120, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08.06.2000 за № 340/4561 (далі - НПАОП 60.11.48-00).
    3. Пересувати кран під лінією електропередачі необхідно при опущеній стрілі (у транспортному положенні). Перебування стріли в робочому положенні в цьому випадку не дозволяється.
    4. Установлення стрілового крана на краю укосу здійснюється з дотриманням відстаней, зазначених у табл. 4 цих Правил.

За неможливості дотримання цих відстаней укіс повинен бути укріплений.

  1. Установлювати крани для роботи на свіжонасипному неутрамбованому ґрунті, а також на площадці з ухилом більше зазначеного в їх паспорті, не дозволяється.
    1. Перед початком роботи необхідно зафіксувати стабілізатор автомобільного крана для зняття навантаження з ресор.
    2. При роботі крана в радіусі дії його стріли не повинно бути людей.
    3. Не дозволяється:
  • піднімати вантаж, засипаний землею чи примерзлий до землі;
  • підтягувати вантаж по землі чи піднімати краном при косому натягу каната;
  • піднімати вантаж, якщо він ненадійно закріплений;
  • піднімати вантаж з людьми, а також підтримувати вантаж руками;
  • допускати ривки при підйомі й опусканні вантажу;
  • піднімати і переміщати вантаж при хиткому положенні крана;
  • звільняти затиснуті стропи краном;
  • вирівнювати вантаж, що піднімається, власною вагою;
  • працювати при силі вітру, що перевищує гранично допустимі показники при роботі даного крану.
    1. При роботі автомобільного крана і крана-трубоукладача слід дотримуватись таких вимог:
  • при установленні автокрана на додаткові опори під них необхідно вкладати підкладки;
  • при переміщенні автокрана стріла встановлюється вздовж напрямку переміщення з гаком, зафіксованим за буксирувальні пристрої автомобіля та підтягнутим до стріли. Не дозволяється транспортувати вантаж на стрілі крана і повертати стрілу під час його пересування;
  • не дозволяється робота трубоукладача на косогорах ухилом понад 8°;
  • при вкладанні пліті трубопроводу в траншею не дозволяється піднімати трубопровід вище 1 м від поверхні землі;
  • під час опускання пліті в траншею не допускається нерівномірний розподіл навантажень між трубоукладачами. У випадку перевантаження одного з трубоукладачів машиніст іншого повинен негайно вирівняти пліть трубопроводу підйомом стріли чи вантажного крана;
  • при накладанні рушника чи тралів на трубопровід, а також при використанні універсального стропа необхідно керуватися сигналами стропальника (зачіплювача чи такелажника) і не допускати передчасного натягу вантажних канатів; при виході з ладу трубоукладачів трубопровід повинен бути негайно опущений на землю. У разі потреби заміни чи ремонту одного з трубоукладачів, щоб уникнути втрати стійкості інших, виведення несправного трубоукладача з колони слід робити після перехоплення трубопроводу трубоукладачем, що страхує;
  • спільна робота кількох трубоукладачів з підйому і переміщення вантажів (опускання трубопроводу в траншею, транспортування пліті) виконується під керівництвом виконуючого роботи чи майстра; при цьому необхідно дотримувати відстань між трубоукладачами відповідно до технологічної схеми їх розміщення.
  1. Вантажно-розвантажувальні роботи
    1. Вантажно-розвантажувальні роботи слід виконувати механізованим способом за допомогою підйомно-транспортного устаткування і засобів малої механізації.
    2. Вантажно-розвантажувальні роботи з використанням вантажопідіймальних механізмів дозволяється проводити спеціально навченим стропальникам-такелажникам з використанням справних промаркованих знімних вантажозахоплювальних пристроїв і схем стропування вантажів, що найчастіше піднімаються.
    3. Стропальники і зачіплювачі повинні пройти інструктаж про способи правильної обв'язки і зачіпки вантажів, устаткування, матеріалів, конструкцій.

Не дозволяється допускати працівників, що не мають спеціальної підготовки, до робіт з піднімання і опускання вантажів.

  1. Перед початком робіт і в процесі експлуатації вантажозахоплювальних пристроїв відповідальному за ці роботи необхідно їх оглянути.
    1. При піднятті вантажу необхідно:
  • канати і троси накладати на вантаж, що піднімається, рівномірно без вузлів і перекручування;
  • гак піднімального механізму встановлювати точно над вантажем;
  • предмети, що підвішуються до гака, міцно і надійно обв'язувати

канатом чи ланцюгами;

  • при подвійних гаках підвішувати вантаж рівномірно за обидва роги;
  • на гострих ребрах предмета, що піднімається, під канат, трос чи ланцюг закласти спеціальні прокладки;
  • стежити за правильною навивкою каната (троса, ланцюга) на барабан лебідки.
    1. Піднімання вантажу, що має масу, близьку до вантажопідіймальності крана, необхідно проводити в два прийоми: спочатку на висоту від 20 см до 30 см для перевірки надійності підвіски, потім на необхідну висоту.
    2. Піднімання і опускання вантажу слід проводити за сигналом, який подається стропальником чи спеціально призначеним сигнальником. При подачі сигналів слід користуватися звуковою сигналізацією.
    3. Автомобілі, призначені для перевезення довгомірних вантажів, повинні бути без бортів і мати знімні чи відкидні стійки. Протилежні стійки автомобіля і причепа міцно зв'язують над вантажем ланцюгами. Відкидні стійки повинні бути обладнані замками з пристроями, що забезпечують можливість відкривання замків з торцевого боку або з боку, протилежного розвантаженню. Нарощувати відкидні стійки не дозволяється.

Під час перевезення довгомірного (більше 4 м) круглого лісу автомобілі і причепи повинні бути обладнані металевими зубчатками.

  1. При завантаженні автомобілів екскаватором чи краном водію та іншим особам не дозволяється знаходитись у кабіні автомобіля, не захищеній піддашком.
    1. Укладання арматури, фасонних частин та інших вантажів на автомашину слід проводити рівномірно і щільно по всій площі підлоги кузова.
    2. Матеріали, деталі і фасонні частини слід вивантажувати за допомогою крана чи спускати по похилих настилах.
    3. Не дозволяється скидати з автомашини на землю труби, засувки, фасонні частини та іншу арматуру.
    4. Під час перевезення плітей на підсанках тракторів необхідно, щоб

довжина плітей була не більше 40 м.

  1. При транспортуванні труб позаду кабіни необхідно встановити сталевий щит товщиною 8-10 мм, що захищає кабіну від зсуву труб при спусканні машини під ухил.
    1. Труби діаметром понад 300 мм слід переміщати автокраном за допомогою безпечних вантажозахоплювальних пристроїв.
    2. При ручному завантаженні труб на автотранспортні засоби і їх розвантаженні слід використовувати гальмові лебідки. Трубу необхідно тримати двома канатами.
    3. Завантаження на автомашину і розвантаження важких труб, вантажів понад 200 кг слід проводити за допомогою піднімальних кранів, а за їх відсутності - триногами, блоками і лебідками. При цьому необхідно звертати увагу на міцність тросів і кріплень вузлів.
    4. Труби під час перевезення слід закріплювати на автомашині. При дво- і триярусному вкладанні між трубами повинні бути прокладки. Людям знаходитися на трубах, колодах і матеріалах під час руху транспорту не дозволяється.
    5. При виникненні небезпеки падіння і розкочування труб не дозволяється звільняти їх від кріплення до приведення в безпечний стан. Розкантовування труб і колод потрібно починати з того боку, де відкриті стійки, попередньо вивести працівників з небезпечної зони.
    6. При виконанні робіт з завантаження і розвантаження труб необхідно установити сигнали і працювати узгоджено.
    7. Не дозволяється застосовувати прядив'яні і бавовняні канати в механізмах з машинним приводом, а також користуватися зрощеними тросами і канатами.
    8. Вантажно-розвантажувальні роботи з плавзасобів необхідно проводити тільки при вертикальному положенні канатів, гака, що унеможливлює розгойдування вантажу, який піднімається.
    9. За виконанням вимог безпеки при вантажно-розвантажувальних роботах, які проводяться сторонньою організацією, з боку команди плавзасобів необхідний підсилений контроль.
    10. Причал у темний час необхідно освітлювати. У разі відсутності електроенергії його слід освітлювати з плавзасобів.
    11. Усі операції при проведенні вантажно-розвантажувальних робіт з плавзасобів необхідно виконувати за командою старшого з бригади стропальників. У тих випадках, коли зона, що обслуговується, повністю не оглядається з кабіни крана, для передавання сигналів з бригади працівників призначається сигнальник.
    12. Не дозволяється при тимчасовому припиненні вантажних операцій залишати відкритими прорізи вантажних трюмів. Необхідно встановлювати огородження, що унеможливлюють падіння людей у трюм.

Не дозволяється використовувати при роботі вантажопідіймальних пристроїв сталеві троси, що мають на довжині 1 м більше 10 % порваних сталок.

  1. При виконанні вантажно-розвантажувальних робіт на залізничних коліях, а також робіт, пов'язаних з використанням залізничного транспорту, крім вимог цих Правил, слід дотримуватись вимог НПАОП 63.21-1.22-90 ,Дравил техники безопасности и производственной санитарии при погрузочноразгрузочных работах на железнодорожном транспорте ЦМ-4771”, затвердженого Міністерством шляхів сполучення СРСР 15.02.90.
    1. Завантаження великогабаритних вантажів слід виконувати за схемою завантаження, стропування й ув'язування вантажів на платформах. Схема затверджується адміністрацією виробничого підрозділу.
    2. При відкриванні дверей вагонів, люків піввагонів і бортів платформи необхідно застосовувати спеціальні важелі. Не дозволяється знаходитися в зоні можливого падіння вантажу, борту і кришки люка.
    3. Залізничні вагони і платформи уздовж фронту розвантаження (завантаження) слід пересувати локомотивами, мотовозами чи механічними штовхачами.
    4. При переміщенні балонів зі стисненим газом, барабанів з карбідом кальцію, а також матеріалів у скляній тарі необхідно вживати заходів проти поштовхів і ударів.