рованому режимі так, щоб сила гальмування зростала.

  1. Можливе використання двох типів гальм:

нормально закритого типу - що спрацьовують від пружин та інших механічних пристроїв, і повертаються у первинний стан електричним, гідравлічним, пневматичним або іншими аналогічними пристроями;

нормально відкритого типу - що спрацьовують від гідравлічних, пневматичних або інших аналогічних пристроїв, а повертаються у первинний стан пружинами або іншими аналогічними механічними пристроями.

  1. Гальма нормально закритого типу можуть уважатися безвідмовними.
  2. Використання небезвідмовних гальм нормально відкритого типу як запобіжних гальм дозволяється в таких випадках:

наявність дублюючого незалежного гальма для найбільш несприятливого випадку або можливість трикратного спрацьовування гальма після падіння тиску в гальмовій системі;

якщо механічні частини гальм спроектовані з урахуванням впливу розрахункових навантажень відповідно до вимог НД;

наявність безвідмовної системи керування гальмами; наявність автоматичного регулювання тиску робочої рідини у всій системі та у кожному гальмовому пристрої.

  1. Максимальне прискорення гальмування має бути не більше 0,7g в аварійних випадках і 0,5g для звичайних експлуатаційних гальм, якщо тільки відвідувачі не фіксовані додатково, наприклад, з використанням поясної фіксації.
  2. Додаткові вимоги безпеки до автомобілів, що зіштовхуються, швидкісних доріг, картингів, дитячих міні-мопедів
  3. Ці вимоги поширюються на атракціони, у яких використовуються самохідні транспортні засоби (автомобілі, картинги, мопеди), керовані відвідувачами.
  4. Для автомобілів з бамперами слід забезпечити мінімальні безпечні відстані, наведені в табл. 8.

Таблиця 8. Безпечні відстані для автомобілів, що зіштовхуються

Вік відвідувачів

Відстані (мм), позначені символами на рис. 36

X

Y

S

Ri

R2

Сі

С2

С3

С4

Відвідувачі віком від 4 до 8 років

мін.

70

320

25

175

400

70

45

90

100

макс

85

400

30

230

515

Відвідувачі віком від 8 до 12 років

мін.

85

400

30

230

515

85

60

120

150

макс

100

435

35

275

620

Дорослі відвідувачі (і діти в супроводі дорослих)

мін.

100

435

35

275

620

100

85

140

200

макс

120

550

50

310

725

Примітка. Сі, С2, С3, і С4 - мінімальні безпечні відстані (вільні простори) між твердими деталями кузова (крім гумових засобів захисту та інших подібних деталей, які не травмують) у статичному положенні

  1. Для огородження небезпечних зон у місцях руху автомобілів повинні застосовуватися візуальні системи обмеження доступу. Входи та виходи можуть бути без будь-якого прямого контролю персоналом.

5.19.4.Зона катання має бути оточена бар’єром достатньої висоти для запобігання виїзду машин за межі зони. Бар’єр має витримувати удари машин, що рухаються з максимальною швидкістю.

  1. Конструкція автомобілів, що зіштовхуються, має унеможливлювати випадання відвідувачів. Периметром автомобіля має бути бампер з м’якого матеріалу або надувних шин, що виступають настільки, щоб забезпечити вимоги мінімальних відстаней, викладених у пункті 5.19 цих Правил. Бампери у всіх машин одного атракціону встановлюють на

однаковій висоті, що дорівнює висоті огородження (бар’єра) атракціону.

  1. Усі рухомі та небезпечні деталі та вузли автомобілів мають бути виконані так, щоб унеможливити ризик одержання травми, або захищені так, щоб звести до мінімуму ймовірність одержання травми від ударів.
  2. Автомобілі, що зіштовхуються, мають бути оснащені пасами безпеки або іншими еквівалентними за ефективністю пристроями, що захищають дітей від одержання травм у разі зіткнення з іншими автомобілями. У разі встановлення пасів безпеки їхня ширина має бути не менше 0,025 м.

а

. 3

)////Ь////////У///////////////////[/}/////

А

А

у

А

А

Ms

г

г

>Ь=4

Wk

і ■

X “і

ZZZZZZZZZZZZZZ/

vzzz/zzzzzzzzzz

С2

б

х

Рис. 36. Безпечні відстані для автомобілів, що зіштовхуються:

1 - зона 1; 2 - зона 2

  1. Автомобілі на швидкісних трасах мають бути обладнані відповідними пасами безпеки.
  2. Покриття зони водіння має бути гладким і рівним, а матеріал покриття повинен витримувати розрахункові навантаження.
  3. Автомобілі, що зіштовхуються, мають бути виконані так, щоб ризик перекидання був мінімальним.
  4. Максимальна швидкість автомобілів має бути не більше 3,33 м/с (12 км/год), а для дітей віком до 8 років, які катаються без супроводу дорослих, - не більше 1,11 м/с (4 км/год).
  5. Швидкість може бути збільшена до 3,89 м/с (14 км/год) за наявності ефективних амортизаторів, що впливають на відвідувачів у разі зіткнення такими самими, як в автомобілів, що зіштовхуються, під час руху зі швидкістю 3,33 м/с (12 км/год).

Максимальні швидкості всіх автомобілів, що рухаються однією трасою, не повинні відрізнятися більш ніж на 15 %, а їх маса - більш ніж на 30 %.

  1. На атракціоні має бути встановлений вимикач, що дає змогу операторові зі свого робочого місця зупиняти всі електромобілі одночасно.
  2. Струмопровідні деталі автомобілів, що зіштовхуються, доступні для торкання відвідувачів, які сидять у кабіні, можуть перебувати під напругою не більше 25 В змінного струму або 60 В постійного струму (максимальний рівень пульсацій - не більше 10 %), яка подається від розділового трансформатора або від еквівалентного генератора.
  3. Верхня живильна мережа (на висоті не менше 2,5 м від підлогового лотка автомобіля) може перебувати під максимальною напругою не більше 50 В для змінного струму або 120 В для постійного струму з максимальним рівнем пульсацій не більше 10 %, яка подається від розділового трансформатора або від еквівалентного генератора змінного струму.
  4. Відкриті, незахищені струмопровідні пристрої струмознімача автомобіля мають розташовуватися на висоті не менше 2,5 м від підлоги кабіни автомобіля.
  5. Верхня живильна мережа або пластина, що подає живлення, а також колектори на машинах і колії повинні бути виконані так, щоб звести до мінімуму травми очей через іскри або частки, що летять.
  6. Необхідно вжити таких заходів:
  7. для зон катання площею до 200 м2 живильна мережа або пластина мають бути надійно з’єднані з джерелом живлення мінімум у двох точках. Для більших площ необхідні, як мінімум, три точки з’єднання.

Живильна мережа повинна являти собою дротяну сітку (бажано шестикутну) з діаметром дроту від 1,2 мм до 1,4 мм і розміром вічка не більше 40 мм. Можна використовувати оцинковану сталь або інші придатні матеріали (наприклад, мідь, латунь, алюміній).

Сітка має бути натягнута, а пластини закріплені настільки, щоб під тиском колекторів не відбувалося значних деформацій або зсувів;

  1. сталеві проводи мають бути оцинковані. Живильна сітка має бути закріплена рівномірно на висоті не менше 2,5 м над підлогою кабіни автомобіля;
  2. автомобілі мають бути обладнані сталевими або бронзовими контактними щітками, підпружиненими із зусиллям не менше 10 Н (рис. 37 і 38);
  3. струмознімачі повинні мати максимально можливий радіус для того, щоб струмознімач торкався живильної сітки, як мінімум, у трьох точках. Вони мають легко обертатися, створюючи на сітку постійний тиск силою не менше 10 Н. Дозволяється використовувати для струмознімачів сталь або кольорові метали (мідь, латунь, алюміній);
  4. місця підключення до джерела живлення мають розташовуватися рівномірно периметром струмопровідної сітки або пластини.

Пластини, що утворюють зону контакту, повинні бути гладкими і мають підключатися до клеми МІНУС джерела живлення у двох протилежних точках, щоб унеможливити виникнення небезпечних різниць потенціалів. Має бути забезпечений надійний електричний контакт із пластинами на їх краях.

Пластини зони контакту мають бути з’єднані з усіма найближчими металевими елементами конструкції.

F - сила в зоні контакту 5.19.19.Зона руху швидкісних автомобілів і картингів має бути оточена бар’єром, висота якого достатня для запобігання виїзду автомобілів із зони. Підпружинені бар’єри не дозволяються. Бар’єр має витримувати наїзд автомобіля з відвідувачем на максимальній швидкості. Входи та виходи повинні контролюватися персоналом.

Рис. 37. Приклад типового струмознімача для живильної мережі:

1 - зона контакту; 2 - мережа; 3 - пружина;

F - сила, що притискає струмознімач

Рис. 38. Контакт щітки зі струмопровідною підлогою:

  1. Швидкісні дороги та картинги для запобігання ходіння відвідувачів трасою та вздовж неї повинні мати огородження висотою не менше 0,5 м щодо бар’єра траси, але в кожному разі не менше 1 м від

рівня поверхні, на якій розташовуються відвідувачі (жорстка система о бмеження до ступу).

  1. Траса та швидкісні автомобілі мають бути такими, щоб звести до мінімуму ризик перекидання. Слід урахувати такі характеристики, як швидкість, нахил, радіуси віражів і ширину траси. Там, де можливий обгін, траса повинна мати ширину в три рази більшу максимальної ширини автомобіля.

Поздовжні та поперечні ухили траси не повинні викликати ковзання або занос автомобіля на мокрій трасі під час гальмування.

Швидкісні автомобілі мають бути обладнані бамперами для запобігання ударів по колесах або корпусах машин.

  1. Швидкісні автомобілі мають бути обладнані регульованими діагональними пасами безпеки шириною мінімум 0,025 м на кожному сидінні і які відповідають таким мінімальним вимогам до пристроїв фіксації:

індивідуальні для кожного відвідувача; з індивідуально регульованим фіксованим положенням; замикаються вручну самим відвідувачем; відмикаються відвідувачем вручну; без сигналізації; ручні;

резервування не обов’язкове.

  1. Максимальна швидкість автомобілів на швидкісних трасах має бути не більше 8,33 м/с (30 км/год).

Максимальна швидкість автомобілів, якими користуються діти молодше 8 років без супроводу дорослих, на швидкісній трасі не повинна перевищувати 1,11 м/с (4 км/год).

Автомобілі з двигунами внутрішнього згоряння мають бути обладнані лотком під двигуном і трубами, що подають паливо.

Двигун має розміщатися так, щоб відвідувачі не піддавалися небезпеці у разі його загоряння.

5.19.24.Зона водіння швидкісних автомобілів і картингів має бути гладкою і рівною, а матеріал покриття відповідний.

Система керування атракціону з електромобілями повинна давати змогу операторові зупиняти всі автомобілі одночасно.

  1. Площадка для дитячих міні-мопедів з метою запобігання несанкціонованого виходу відвідувачів повинна мати жорстку систему обмеження доступу.

Входи та виходи можуть бути без будь-якого прямого контролю персоналом. Зона катання має бути обнесена бар’єром достатньої висоти, що перешкоджає виїзду мопедів за її межі.

Бар’єр має витримувати удари міні-мопедів, що рухаються на максимальній швидкості. Пружні бар’єри неприпустимі.

  1. Міні-мопеди мають бути виконані таким чином, щоб звести до мінімуму ризик перекидання.
  2. На міні-мопеди мають бути встановлені бампери відповідного розміру, що виступають за габарити не менше ніж на 100 мм. Бампери на всіх мопедах того самого атракціону встановлюються на одній і тій самій висоті, що збігається з висотою крайки порога або бар’єра, що обгороджує атракціон.
  3. Необхідно забезпечити стійкість міні-мопедів під час руху або зіткнень.
  4. Сідло має бути оснащене твердою спинкою та відповідним огородженням або аналогічними пристроями. Суцільна опора має забезпечувати захист ніг від ударів і запобігати падінню.
  5. Необхідно забезпечити безпечне розміщення на мопеді дитини та її захист.
  6. Спеціальні вимоги до фіксувальних пристроїв міні-мопедів не висуваються.
  7. Максимальна швидкість міні-мопедів має бути не більше 0,97 м/с (3,5 км/год).
  8. Додаткові вимоги безпеки до спіральних гірок і спусків
  9. У місцях, де відвідувачі можуть підійти до спуску або залишати атракціон, повинні застосовуватися жорсткі системи обмеження доступу. Для запобігання тисняві проходи до місця посадки та до виходу з атракціону мають контролюватися персоналом. Виходи можуть бути без будь-якого прямого контролю персоналом.
  10. Повинні бути передбачені засоби (мішки, мати, санки тощо), на яких відвідувачі будуть сидіти під час спуску, де потрібен додатковий захист від скалок і опіків.
  11. Спеціальні вимоги до пристроїв фіксації не висуваються.
  12. Канали або жолоби мають бути гладкими за всією довжиною. Напуск дозволяється тільки в напрямку руху. Висота бічних стінок одиночних каналів має бути не менше 0,45 м, а верхня частина їх округлена. Якщо кілька каналів розташовані поруч, то відстань між ними має бути не менше 0,1 м.