1. Перед початком роботи на опорі необхідно перевірити кріплення серпа та стремена, справність зубів (шипів), ременів та застіжок кігтів, у пояса — справність карабіна, цілість стяжних ременів та кілець ланцюга, наявність чохла на ланцюгу.
  2. На опору, яка має нахил, підійматися до її виправлення і закріплення в грунті забороняється. Опору необхідно виправляти за допомогою тягового механізму та відтяжки, яка укріплюється на опорі з автовишки або іншим способом, який не потребує підіймання на опору.
  3. Підіймання на опору, роботи на опорі, незалежно від висоти підіймання, можуть проводитись після закріплення на опорі ланцюгом пояса та укріплення кігтів в стійкому положенні.

Підіймання та робота без кігтів та поясів забороняється. Підійматися на опору та працювати на кігтях, не прикріплених міцно до ніг стяжними ременями і зап’ятниками, а також з незастебнутим ланцюгом пояса забороняється.

Під час роботах на опорах, просочених масляними антисептиками, необхідно користуватися спеціальними брезентовими костюмами.

Підіймання на дерев’яну опору з приставками необхідно здійснювати з боку опори без приставки.

  1. Підіймання на залізобетонну опору необхідно виконувати або із застосуванням автомашини з телескопічною вишкою, або за допомогою спеціальних монтерських кігтів; у цьому разі переходити на другий бік опори дозволяється тільки після спускання донизу та підіймання на той бік опори, де необхідно виконувати роботи.
  2. Підійматися і працювати на одній опорі одночасно двом працівникам забороняється.
  3. Піднявшись на опору повітряної лінії, необхідно за допомогою індикаторів переконатись у відсутності на проводах сторонньої напруги. Перевіряти відсутність сторонньої напруги необхідно спочатку високовольтним індикатором, а після цього — індикатором низької напруги.
  4. Під час влізання на опору підіймати з собою проводи, траверси, трансформатори та іншу важку арматуру не дозволяється. Підіймати арматуру або проводи необхідно за допомогою вірьовки і після того, як робітник стійко і надійно укріпиться на опорі. До середини вірьовки прив’язують необхідні предмети, другий кінець вірьовки знаходиться в руках у працівника, який стоїть унизу та утримує предмети, що підіймаються, від розгойдування.
  5. Відкопувати опору, кантувати або направляти її, знімати хомути зі старої приставки або встановлювати нову приставку до опори, на якій знаходиться працівник, забороняється.
  6. Під час роботи на опорі ніхто з працівників або сторонніх осіб не повинен знаходитись ближче охоронної зони радіусом — довжина стовпа плюс 2 м.
  7. На кутовій опорі з крюковим профілем необхідно працювати із зовнішньої сторони кута, утвореного проводами.
  8. У разі роботи на кутовій опорі з траверсним профілем необхідно розташовуватися із зовнішньої сторони кута по відношенню до проводів, на яких проводиться робота. Перед початком роботи необхідно перевірити міцність насадки ізоляторів біля проводу, по відношенню до якого працівник буде знаходитись із внутрішньої сторони кута. Биті та надтріснуті ізолятори необхідно знімати з крюків та штирів в рукавицях.
  9. На кабельних, ввідних, контрольних опорах і опорах, на яких розташовані іскрові та газонаповнені розрядники, струмовідводи (спуск для заземлення), які не мають розриву, повинні бути закриті по всій довжині опори дерев’яною рейкою, щоб працівник, знаходячись на опорі, не міг торкнутися струмовідводу кігтями.

На кабельних опорах, не обладнаних східцями, спуски кабелів повинні захищатися дерев’яними рейками.

  1. Перед початком роботи на мостових кронштейнах, укріплених на фермах залізничного або шосейного моста та обладнаних спеціальними площадками, необхідно при виході на площадку закріпитися ланцюгом запобіжного пояса за мостовий кронштейн.

У разі відсутності площадки працівник повинен попередньо прив’язати себе страхувальним канатом до конструкції моста і тільки після цього виходити до кронштейна та влізати на нього. Канат повинен бути такої довжини, яка б дозволяла працівнику вільно переміщуватися по кронштейну зверху донизу. Крім страхувального каната, працівник повинен закріплятися ланцюгом запобіжного пояса за мостовий кронштейн. Роботу необхідно проводити у присутності другої особи, яка зобов’язана страхувати працівника.

  1. Кабельні опори необхідно обладнувати кабельними площадками, огородженими поручнями. Площадки не повинні торкатися спуску для заземлення, блискавковідводу.
  2. У разі підвішування кабелів з драбини необхідно кріпити її до троса вірьовками. Кінці драбини, які спираються на землю, повинні мати сталеві наконечники. Працюючий на драбині повинен кріпитися до троса ланцюгом запобіжного пояса. Довжина драбини не повинна перевищувати 5 м. Підвішувати кабель з драбини на трос, який має зростки в прогоні, забороняється.
  3. Забороняється пересувати по тросу драбину з працівником, який знаходиться

на ній.

  1. Встановлювати драбини та працювати на кутових кабельних опорах дозволяється тільки із зовнішньої сторони кута.
  2. У разі підвішування кабелю з землі трос з прикріпленим до нього кабелем необхідно піднімати за допомогою блоків, надійно укріплених на опорі. Перед початком роботи слід перевірити справність блоків та вірьовки, пропущеної в блоки.
  3. Підвішування проводу з телескопічної автовишки необхідно проводити згідно з ГОСТ 12.3.033-84 «ССБТ. Строительные машины. Общие требования безопасности при эксплуатации» [34].
  4. Підіймання кабельного ящика на опору у випадках, коли маса ящика перевищує 15 кг, необхідно проводити за допомогою блока. Послабити вірьовку, яка утримує ящик, дозволяється після того, як працівник, який встановлює ящик, надійно закріпить його на опорі.
  5. Паяльну лампу або розігріту кабельну масу на кабельну опору слід подавати у відрі. Виймати лампу або чайник з кабельною масою з відра дозволяється тільки в рукавицях, коли відро надійно встановлено на кабельній площадці.
  6. Підвішування проводів
  7. Перед розмотуванням проводів уздовж лінії, в межах охоронної зони, зарості, кущі та гілки дерев, які заважають розмотуванню і підвішуванню проводів, необхідно обрізати.
  8. Під час розмотування проводів необхідно працювати в рукавицях і захисних окулярах.
  9. Під час розмотування проводу необхідно стежити, щоб провід не зачепився за який-небудь предмет і на проводі не утворювались «баранчики».

Під час вивільнення проводу, що зачепився та утворив кут, працівник повинен знаходитись із зовнішньої сторони кута.

  1. У разі підвішування проводів через дороги, вулиці, переїзди і т.ін. розмотані проводи необхідно підняти і тимчасово закріпити на такій висоті, щоб не заважати руху транспорту. Якщо неможливо підняти проводи на потрібну висоту, зазначену в додатку 9, необхідно виставити охорону на час підвішування проводів та призупинити рух транспорту. Охорону слід виставляти і при розмотуванні проводів.

Охоронець повинен бути одягнений у сигнальний жилет (красно-оранжевого кольору) і тримати у руках червоний прапорець.

  1. У разі підвішування проводів в населених пунктах і на перехрещенні доріг для попередження водіїв транспортних засобів та пішоходів на тротуарах з обох боків і на проїзній частині назустріч руху транспорту необхідно встановити попереджувальні знаки «Дорожні роботи» на відстані 15-20 м від місця проведення робіт. В разі поганої видимості додатково необхідно встановити світлові сигнали. Перебування людей поблизу проводу, що натягується, забороняється. Перед початком проведення робіт на проїзній частині необхідно сповістити місцеві органи ДАІ про місце і час проведення робіт.
  2. Підвішування проводів через залізничне полотно необхідно узгодити з адміністрацією залізниці. Проведення робіт під час проходження потягів забороняється. Якщо при наближенні потягу підняти провід на потрібну висоту не вдається, його необхідно перерізати на обох перехідних опорах.
  3. Під час підвішування проводів на верхній траверсі або на першому і другому місцях крюкового профілю опор ліній зв’язку і проводового мовлення, які мають повітряні перехрещення з лініями електропередавання в будь-якому прогоні, необхідно заземлити проводи, що підвішуються, з обох боків від місця роботи.
  4. У разі тимчасового припинення робіт з підвішування проводів не закріплені на ізоляторах проводи необхідно закріпити на опорі з додержанням установлених габаритів по відношенню до землі. Якщо є бухта проводу, то під час перерви в роботі її також слід укріпити на опорі.
  5. Зварювання проводів
  6. Проводи можна зварювати на землі або на опорі, у цьому разі працівник повинен знаходитись від проводу, що зварюється, на відстані не менше 0,5 м.
  7. Зварювати проводи та зрощувати їх холодним способом необхідно в рукавицях та спеціальних захисних окулярах.
  8. Незгорілий термітний сірник слід класти в спеціальне коритце, яке підвішується біля робітника до одного з проводів, що не зварюються, або кріпиться до термозварювальних кліщів.
  9. Згорілий патрон необхідно збивати з проводу в коритце у напрямку від себе тільки після його охолодження (потемніння). Забороняється торкатися та поправляти рукою неохолоджений патрон.
  10. Запасні термітні патрони необхідно зберігати в металевій коробці в робочій сумці окремо від термітних сірників.
  11. Термітні сірники необхідно зберігати в окремих коробках. Кожний сірник необхідно обгорнути папером, і всі сірники акуратно укласти в коробку.
  12. Під час перевезення термопатрони необхідно щільно укласти в ящик аналогічно заводській укладці. Під час перекладення та перенесення ящиків з термопатронами не слід допускати сильного струшування, кидків.
  13. Зварювання проводів на кутовій опорі забороняється.
  14. Демонтаж ліній
  15. Роботи з демонтажу опор і проводів необхідно проводити за технологічною картою або проектом проведення робіт у присутності керівника робіт.
  16. Підійматися на опору і працювати на ній дозволяється тільки у тих випадках, коли є упевненість в достатній стійкості та міцності опори.
  17. Для попередження падіння працівника разом з опорою до знімання проводів опору слід укріпити з трьох-чотирьох боків рогачами або баграми. Так само необхідно укріпити і дві суміжні опори. Якщо опора укріплена приставками, то слід також перевірити надійність кріплення опори до приставки.
  18. Розв’язувати проводи одночасно на двох і більше суміжних опорах, а також обрізати всі проводи на опорі з одного боку забороняється.
  19. Знімати проводи, підвішені в прогоні перехрещення над контактними мережами наземного електротранспорту або лініями електропередавання напругою 380/220 В, слід при відключеній і заземленій на місці робіт контактній мережі або лінії електропередачі. У разі перехрещення електрифікованих залізниць демонтувати проводи зв’язку в прогоні перехрещення дозволяється тільки після зняття напруги з контактної мережі. Роботу необхідно виконувати в діелектричних рукавичках та калошах. Провід, що демонтується, необхідно заземлити.
  20. Роботи на перехрещеннях необхідно проводити з обов’язковою присутністю представника служби дистанції (району) контактної мережі.
  21. Під час демонтажу проводів, підвішених під лінією електропередавання, необхідно після укріплення опор, як це зазначено в пп. 9.7.3-9.7.4, поступово розв’язувати проводи, починаючи з нижнього проводу. Розв’язаний провід необхідно розрізати та опускати на землю. Працювати слід в захисних окулярах. В місці перехрещення з лінією електропередавання проводи ліній зв’язку чи проводового мовлення підлягають заземленню з обох боків від перехідних опор. У цьому разі під самим перехрещенням тягнути та змотувати в бухту проводи, що підвішені в декількох прогонах, забороняється.
  22. Під час демонтажу вводів ліній зв’язку і проводового мовлення в будинки необхідно розв’язувати проводи спочатку на ізоляторах, вкручених в стіну будинку (або на ізоляторах ввідного телефонного стояка), а потім на ввідній опорі. Якщо ввідні проводи перехрещуються з проводами електромережі, то роботу необхідно проводити в діелектричних рукавичках та калошах. Провід, що демонтується, необхідно заземлити.
  23. В разі демонтажу лінії, що зазнає впливу високовольтної лінії або електрифікованих залізниць змінного струму, необхідно всі проводи лінії, що демонтується, закоротити та заземлити через кожні 250 м. Закорочування та заземлення проводів необхідно виконувати в діелектричних рукавичках. Необхідно укріпити опори, заземлити проводи та розпочати знімання проводів, як це зазначено в пп. 9.7.3- 9.7.4. Після того, як будуть звільнені від в’язок проводи на всіх опорах заземленої ділянки, їх слід обрізати на тих опорах, де встановлено заземлення, потім, не знімаючи провідників заземлення, опустити проводи на землю і, знявши один із провідників заземлення, змотати в бухту.
  24. Під час спилювання опори необхідно з боків і зі сторони спилювання підтримувати опору баграми або рогачами, не допускаючи наближення сторонніх осіб до місця роботи на відстань менше полуторної довжини опори, яку спилюють. Поза населених пунктів при невеликій кількості проводів у тих випадках, коли опори мають значно підгнилі основи, допускається, укріпивши суміжні опори, спилювати та опускати опору, що демонтується, на землю разом з проводами. Проводи розв’язуються на землі.
  25. Роботи в гірській місцевості
  26. Роботи в гірській місцевості необхідно виконувати в сприятливу пору року, коли можливість появи селевих потоків, обвалів, снігових лавин, зсувів й заносів найменш вірогідна.
  27. Для безпеки проведення робіт з прокладання та ремонту повітряних ліній зв’язку та проводового мовлення в гірських умовах необхідно до початку основних робіт виконати такі підготовчі роботи:
  • виконати попередню розбивку траси з уточненням найбільш складних її ділянок, місць розташування майданчиків для засобів якоріння механізмів, вантажно- розвантажувальних робіт тощо;
  • прибрати з будівельної смуги нестійкі кам’яні брилі, що нависають, окремі валуни тощо, які в процесі наступних робіт можуть звалитися і стати причиною нещасних випадків;