3. ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ

Вимоги безпеки, що вносяться у разі розроблення технічних вимог, технологічних документів, проектів проведення робіт та інструкцій з охорони праці, повинні відповідати цим Правилам, СНиП Ш-4-80* «Техника безопасности в строительстве», затвердженому наказом Держбуда СРСР від 09.06.80№ 82 та ДНАОП 0.00-4.15-98 «Положення про

розробку інструкцій з охорони праці», затв. Держнаглядохоронпраці від 29.01.98 № 9, зареєстр. Мін’юст від 07.04.98№ 226/2666 [8].

  1. На підставі цих Правил власники підприємств зв’язку або уповноважені ними органи (далі — власники), що виконують роботи на повітряних лініях зв’язку, розробляють інструкції з охорони праці на конкретних робочих місцях, положення та інші документи з безпеки праці відповідно до місцевих умов підприємства.
  2. За безпечність конструкції, правильність вибору матеріалів, якість будівництва, монтажу, налагодження, реконструкції, ремонту, технічного діагностування та експлуатації, а також за відповідність повітряних ліній зв’язку вимогам цих Правил відповідає підприємство (незалежно від адміністративно-правової структури та форми власності), що виконує відповідні роботи, разом з замовником (експлуатаційною організацією).
  3. Власники підприємств та інші посадові особи несуть персональну відповідальність за виконання вимог цих Правил в межах покладених на них завдань та функціональних обов’язків згідно з чинним законодавством.
  4. У своїй діяльності стосовно забезпечення безпечних умов праці власник підприємства та інші посадові особи керуються вимогами Закону України «Про охорону праці» [1] та цих Правил.
  5. У разі відсутності в цих Правилах окремих вимог, яких необхідно дотримуватися для створення безпечних умов праці на певних роботах, власник підприємства має вжити погоджених з органами державного нагляду додаткових заходів, що гарантують безпечне виконання робіт.
  6. Згідно зі статтею 49 Закону України «Про охорону праці» [1] за порушення цих Правил винні працівники притягаються до дисциплінарної, адміністративної, матеріальної, кримінальної відповідальності згідно із законодавством.
  7. . Керівники робіт згідно із списками посадових осіб, затвердженими керівником підприємства зв’язку, зобов’язані особисто бути присутніми, керувати та забезпечувати виконання правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, визначених Переліком робіт з підвищеною небезпекою [10], та інших робіт з підвищеною небезпекою (див. додаток 1).

До початку цих робіт керівник робіт повинен провести з працівниками цільовий інструктаж з питань охорони праці.

  1. Всі роботи на повітряних лініях зв’язку та проводового мовлення працівники повинні проводити в спецодязі та спецвзутті, що передбачені «Типовыми отраслевыми нормами бесплатной выдачи спецодежды, спецобуви других средств индивидуальной защиты работникам связи» [22], та користуватися необхідними захисними засобами (додаток 2).
  2. Робота на повітряних лініях зв’язку та проводового мовлення забороняється у нічний час, під час снігопаду, сильного дощу, грози, вітру більше 15 м/сек, а також за температурою навколишнього повітря нижче норми, встановленій місцевими органами влади. Як виняток, допускається проведення робіт щодо ліквідування аварій. У цьому

випадку через визначені відрізки часу повинні встановлюватися перерви для обігрівання (перерви зараховуються в робочий час). Якщо за таких умов праці роботи продовжуються більше 4-х годин, працівників треба забезпечувати гарячою їжею та гарячими напоями (кава, чай).Безпосередньо біля місця робіт в розпорядженні працівників повинні знаходитися засоби для обігрівання (фургони, палатки та у виняткових випадках — багаття).

Якщо через припинення робіт зупиняється чи затримується ліквідація пошкодження, замість перерв в роботі встановлюється чергування змін працівників.

Для усунення аварій у нічний час дозволяється працювати бригаді за умови додаткового освітлення місця проведення робіт і виконанні усіх вимог безпеки під керівництвом посадової особи, призначеній наказом власника підприємства.

  1. Кожна робоча колона чи бригада, яка проводить роботи вдалині від населених пунктів, повинна бути забезпечена санітарно-побутовими приміщеннями, питною водою, якість якої відповідає санітарним вимогам, похідною аптечкою.

Кожний працівник-одинак під час роботи на лінії повинен бути забезпечений індивідуальним асептичним пакетом.

  1. Працівники до початку робіт шляхом ретельного огляду перевіряють наявність та справність необхідних інструментів, засобів захисту, запобіжних пристроїв, драбин. Про всі несправності необхідно доповісти керівнику робіт чи його заступнику. Несправні інструменти, захисні засоби та запобіжні пристрої замінюються на справні.
  2. Один раз на тиждень керівники структурних підрозділів чи особи, які їх заміщають, згідно з порядком проведення оперативного контролю перевіряють наявність та справність усіх інструментів та запобіжних пристроїв. Результати перевірок необхідно записувати в книгу (журнал), яка повинна знаходитися у начальника структурного підрозділу чи у осіб, які його заміщають. Форма цієї книги наведена у додатку 3.

Запобіжні пристрої та підіймальні механізми випробуються у встановлені строки (додаток 4).

Пристрої та механізми, у яких пройшов термін випробування, вважаються несправними.

  1. Діелектричні засоби захисту повинні випробуватися згідно нормам та в строки, наведені в додатку 5.

Діелектричні засоби захисту, у яких пройшов термін випробування, вважаються непридатними для використання.

  1. Кожний працівник, який виявив порушення цих Правил чи помітив несправність обладнання, недостачу чи несправність захисних засобів, що створює загрозу життю або здоров’ю самого працівника, людей, які його оточують, навколишньому середовищу або загрозу виникнення аварійної ситуації, зобов’язаний особисто вжити посильних заходів щодо попередження та ліквідації загрози, негайно повідомити про це своєму безпосередньому керівнику або іншій посадовій особі згідно вимог статті 18 Закону України “Про охорону праці” [1].
  2. Згідно зі статтею 7 Закону України “Про охорону праці” [1] працівник має право відмовитися від дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, небезпечна для його життя чи здоров’я. Працівник звертає увагу керівника, який видав наказ (розпорядження) на супереч наказу (розпорядження) вимогам цих Правил і повідомляє керівника вищого рівня.

За необхідністю, згідно зі статтею 7 Закону України “Про охорону праці” [1], факт наявності ситуації, небезпечної для життя чи здоров’я працівника або інших людей підтверджується спеціалістами з охорони праці підприємства з участю представника профспілки і уповноваженого трудового колективу.

  1. У разі виникнення нещасного випадку належить негайно припинити роботу, надати потерпілому першу допомогу, викликати лікаря або направити потерпілого до медичного закладу.

Повідомити про це безпосередньому керівнику. Розслідування аварій і нещасних випадків, що мали місце під час робіт на повітряних лініях зв’язку і проводового мовлення, проводиться відповідно до Положення про розслідування та облік нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на підприємствах, в установах і організаціях [7].

За можливістю (якщо це не загрожує життю й здоров’ю інших працівників і не призведе до більш важких наслідків) необхідно зберегти для розслідування обстановку на робочому місці та устаткування у стані на момент події.

  1. Вимоги до працівників
  2. Посадові особи і спеціалісти, інші працівники підприємств, які зайняті проектуванням, будівництвом, реконструкцією, монтажем, налагодженням, ремонтом, технічним діагностуванням, експлуатацією повітряних ліній зв’язку і проводового мовлення, виконанням інших робіт, обумовлених Правилами, проходять підготовку (підвищення кваліфікації), перевірку знань Правил у порядку, передбаченому Типовим положенням про навчання, інструктаж і перевірку знань працівників з питань охорони праці [16].
  3. Особи, які у встановленому порядку не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці, до роботи не допускаються.
  4. Працівники, професії яких пов’язані з виконанням робіт з підвищеною небезпекою, передбачених Переліком робіт з підвищеною небезпекою [10], та інших робіт з підвищеною небезпекою, визначених у додатку 1 Правил, повинні проходити попереднє спеціальне навчання і один раз на рік перевірку знань відповідних нормативних актів про охорону праці.
  5. Під час робіт на повітряних лініях зв’язку і проводового мовлення забороняється допуск до самостійної роботи осіб віком до вісімнадцяти років під час виконання робіт, передбачених Переліком важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх [15].
  6. Учні та практиканти можуть бути допущені до виконання робіт тільки під керівництвом досвідчених працівників, які призначені наказом чи розпорядженням власника підприємства чи керівника структурного підрозділу, після проведення з ними вступного і первинного інструктажів та навчання безпечним методам праці на робочому місці .
  7. Під час проходження виробничої практики (виробничого навчання) особи, молодші 18 років та які навчаються в професійно-технічних училищах, технікумах тощо, можуть бути допущені до виконання робіт по професіях та на роботах, передбачених Переліком важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці неповнолітніх [15], тільки під керівництвом досвідчених працівників, які призначені наказом власника підприємства чи керівника структурного підрозділу, за умовами додержання вимог Положення про навчання неповнолітніх професіям, пов’язаним з важкими роботами і роботами з шкідливими або небезпечними умовами праці [9].
  8. Усі працівники повинні знати правила звільнення потерпілого від електричного струму (додаток 6) та уміти надавати невідкладну долікарську медичну допомогу потерпілим від нещасних випадків.
  9. ІНСТРУМЕНТИ ТА ПРИСТРОЇ
    1. Вимоги безпеки у разі роботи з електрифікованим інструментом, переносними ручними електричними машинами, розподільчими трансформаторами безпеки та ручними електричними світильниками.
      1. Електрифікований інструмент (далі — електроінструмент), переносні ручні електричні машини, розподільчі трансформатори безпеки, ручні електричні світильники слід експлуатувати у відповідності до Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів [5] (далі ПБЕ) з такими доповненнями.
      2. Електрообладнання, визначене у п.4.1.1, повинне бути сертифікованим.
      3. Роботи щодо підключення електрообладнання до штатних 2- та 3- контактних розеток дозволяється виконувати усім працівникам, допущеним до робіт з цим електрообладнанням.
      4. Для попередження вібраційних захворювань усі працівники, зайняті на роботах з електроінструментом вібраційної дії, повинні проходити медичний огляд не рідше одного разу на рік.
      5. У разі необхідності дозволяється подовжувати кабель (шнур) електроінструменту за допомогою шлангового проводу (наприклад, типу ШРПЛ чи ШРПС), за його відсутністю — гнучких проводів (наприклад, типу ПРГ) з ізоляцією на напругу не нижче 500 В, розташованих у гумовому шланзі.

Поперечний переріз таких проводів повинен відповідати потужності електроінструменту (машини, світильника).

  1. Ремонт електроінструменту (машин) слід проводити у спеціалізованих підприємствах (підрозділах).
    1. Можливість і правила застосування електроінструменту (машин) визначаються категорією приміщення, в якому вони застосовуються, стосовно ступеню небезпеки ураження електричним струмом.
      1. Електроінструмент (машини) необхідно відключити від мережі живлення повністю за допомогою штепсельної вилки :
  • на час відсутності працівника на робочому місці;
  • у разі сильного нагрівання корпусу;
  • у разі виходу з ладу вимикача;
  • на час встановлення, заміни або регулювання робочого інструменту.
    1. У разі роботи з електроінструментом забороняється:
  • перевищувати зазначену у паспорті інструменту (машини) тривалість безперервної роботи;
  • доторкатися до частин інструменту (машини), що ріжуть або обертаються;
  • триматися за провід живлення.
    1. Спосіб кріплення сітки переносного електросвітильника повинен виключати можливість зняття її без використання інструменту.
      1. Контроль за цілісністю та справністю електрообладнання, вказаного у п.
  1. повинна здійснювати особа електротехнічного персоналу з кваліфікаційною групою з електробезпеки не нижче ІІІ, призначена наказом по підприємству.
    1. Вимоги безпеки у разі робіт з пневматичним інструментом
      1. Кожний пневматичний інструмент повинен мати паспорт, у якому вказуються амплітуди вібрації рукоятки та корпуса інструмента і дата виготовлення. В паспорті повинні реєструватися планово-попереджувальні та капітальні ремонти інструмента.
      2. Під час роботи з пневматичним інструментом приєднання та роз’єднання шлангів дозволяється тільки після припинення подавання повітря.
      3. Підключення шлангів до повітряної магістралі дозволяється тільки через вентилі, встановлені на повітророзподільчих коробках. Не дозволяється припинення подавання повітря шляхом перелому шлангів чи зав’язування їх вузлом.
      4. Не допускається пропускання повітря в місцях приєднання повітряних шлангів до пневматичного інструмента та в з’єднаннях шлангів між собою. Для кріплення шлангів належить застосовувати кільця та затискачі. Кріплення шлангів дротом забороняється.
      5. Клапани на рукоятках пневматичних інструментів повинні бути відрегульовані: легко відчинятися, швидко зачинятися та не пропускати повітря у разі припиненні тиску на рукоятку, призначену для керування.
      6. Робота пневматичним інструментом на приставній драбині забороняється.
      7. Ремонтувати інструмент на місці проведення робіт забороняється.
      8. Понаднормові роботи з використанням пневматичного інструмента не дозволяються. Час роботи з інструментом, який вібрує, не повинен перевищувати 2/3 тривалості робочого дня. У аварійних випадках, коли перерви в роботі неможливі, роботу з таким пневматичним інструментом дозволяється проводити постійно зі зміною працівників.
      9. При роботі з пневматичним інструментом необхідно користуватися захисними окулярами, віброгасними рукавицями та взуттям.
    2. Вимоги безпеки у разі робіт з ручним інструментом
      1. У разі робіт з ручним інструментом слід дотримуватися вимог, вказаних у розділі 3.4 «Правил безопасности при работе с инструментом и приспособлениями» [18].
      2. У разі користування інструментом з ізолювальними рукоятками забороняється тримати його поза упорами, які запобігають зісковзанню пальців в напрямку до металевих частин.
      3. Не дозволяється користуватися інструментом з ізолювальними рукоятками, у якого діелектричні чохли чи покриття нещільно прилягають до рукояток, мають розшарування, тріщини та інші пошкодження.
      4. Інструмент з ізолювальними рукоятками повинен зберігатися в закритих приміщеннях на полицях чи стелажах, не торкатися опалювальних приладів та бути захищеним від сонячних променів і вологи. В навколишньому середовищі повинні бути відсутні пари кислот, лугів та інших агресивних речовин.
      5. Інструмент з ізолювальними рукоятками повинен перевозитися та переноситися до робочого місця з дотриманням умов, що забезпечують його справність та придатність до застосування, тобто він повинен бути захищеним від забруднення, зволоження та механічних пошкоджень.
      6. Випробування інструмента з ізолюючими рукоятками повинні проводитися згідно з вимогами «Правил технической эксплуатации электроустановок потребителей» (далі — ПТЕ) [44] і Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів [5].
      7. На початок роботи з гвинтовими та рейковими домкратами необхідно переконатися в справності їх деталей. Корпус домкрата не повинен мати тріщин, поламаних частин та задирок.
      8. Гвинтові та рейкові домкрати повинні мати пристрої, які перешкоджали б повному виходу гвинта чи рейки.
      9. На початок роботи з гідравлічними домкратами необхідно перевірити стан корпуса, насоса, поршня, манжет та циліндра.
      10. Забороняється навантажувати домкрат більше його паспортної вантажопідйомності.
      11. Забороняється проводити роботу, коли домкрат при підійманні вантажу здає