За відсутності даних про дисперсний склад пилу при проектуванні вентиляції рекомендується застосовувати усереднені показники для сипучих матеріалів при транспортуванні та перевантаженнях згідно з табл. 6.1.

Таблиця 6.1

Матеріали

Вміст

частинок

Двоокису кремнію (мг/м3)

розмір, мкм

%

вільної

зв’язаної

1. Пісок керамзитовий

До 2

50

До 25

До 63

- // - 5

35

- // - 10

10

Св. 10

5

2. Гравій керамзитовий

До 2

60

25

65

- // - 5

25

- // - 10

10

Св. 10

5

3. Щебінь

До 2

70

-

-

- // - 5

19

- // - 10

8

Св. 10

3

4. Пісок кварцовий

До 2

  • // - 5
  • // - 10 Св. 10

50

40

10

40

50

  1. Для аспірації та розрахунків вентилювання концентрацію пилу у повітрі робочої зони і в місцях перевантажень сипучих матеріалів дозволяється приймати, мг/м3:

піску та гравію керамзитових від 200 до 300;

щебеню для бетонів від 15 до 20;

піску кварцового від 200 до 300.

  1. Під час роботи з матеріалами, що пилять, працівники повинні бути забезпечені респіраторами за ГОСТ 12.4.028-76* та ГОСТ 12.4.013-85Е.
    1. У тому випадку коли матеріали, що пилять, завантажуються або вивантажуються з бункерів, останні мають бути обладнані пристроями та системами для очистки повітря.
    2. Матеріали, які застосовуються для приготування будь яких видів бетонів по радіаційній безпеці повинні відповідати вимогам ДБН В.1.4-97 Положення про радіаційний контроль на об’єктах будівництва та будіндустрії і будматеріалів України.
    3. Під час уведення добавок у бетон працівникам необхідно дотримуватися вимог охорони праці згідно з додатком 1 цих Правил.
    4. Не є припустимим зберігання у одному приміщенні з кислотами нітриту і нітрату натрію, нітриту кальцію, нітриту-нітрату кальцію, нітрат-нітрит-хлориду кальцію згідно з ДНАОП 0.01-1.01-95.
    5. Не дозволяється палити та користуватися відкритим вогнем у приміщенні, де зберігаються кристалічний нітрит і нітрат натрію. При загоранні гасити їх дозволяється тільки порошковими вогнегасниками або піском.
    6. На ємностях для зберігання чи приготування хімічних добавок повинен бути попереджуючий надпис «Отрута».
    7. Приміщення для приготування бетонних сумішей з хімічними добавками необхідно забезпечувати примусовою вентиляцією.

Не дозволяється приймати їжу у місцях зберігання або приготування хімічних розчинів.

  1. Вимоги до виробничого обладнання і технологічних ліній
    1. Бетонозмішувальні установки повинні відповідати нормам викладених в ДНАОП 0.03.12-84, ДНАОП 0.03-3.14-85, а також наступним вимогам:

жолоби та лотки необхідно установлювати так, щоб матеріал надходив у постачальну машину чи пристрій без удару;

при наявності скіпових підйомників направляючі швелери завантажувального ковша необхідно огородити знизу і з боків сітковими огородженнями для охорони людей від кусків матеріалу, що випадають, та на випадок обриву тросу лебідки;

жолоби та корита змішувальних машин повинні бути закриті по усій довжині кришкою або решіткою з вічками не більше 7*7 см;

опорні ролики барабана бетономішалки повинні бути ретельно вивірені і огороджені;

знизу шторного затвора для зменшення розбризкування суміші слід навішувати брезентові рукава або улаштовувати захисні штори з гуми;

при автоматичному управлінні на затворах роздавального бункера мають бути установлені покажчики рівня його заповнювання;

бункери та засіки для матеріалів і баки для води, що підігріваються гострою парою, повинні мати кришки та переливні труби; вентилі паропроводів слід розташовувати у місцях, що забезпечують зручний підхід до них. Паропроводи, вентилі і крани, щоб уникнути опіків, мають бути покриті теплоізоляцією. Крім того, повинні бути вжиті заходи проти проникання пари у робочі приміщення.

  1. Пуск машин для приготування бетону та розчину здійснюють з дотриманням наступних вимог:

перед пуском слід оглянути машини, перевірити відсутність у машинах і на них сторонніх предметів, перевірити стан пунктів навантаження та розвантаження, а також готовність їх до приймання і видачі матеріалів;

перевірити наявність матеріалів у відсіках витратного бункера; у зимовий час необхідно перевірити температуру заповнювачів і води; подати сигнал та включити на 1-2 с. електродвигуни (попереджувальний пуск).

Після попереджувального пуску і паузи 10-15 с. включити електродвигуни для роботи під навантаженням;

після пуску двигунів слід відкрити шибери та заслінки живильних бункерів, теч і відрегулювати потік матеріалу так, щоб він рівномірно проходив приймальний лоток, не висипаючись з нього.

  1. Під час роботи бетонозмішувачів не дозволяється прискорювати вивантаження бетонної суміші уведенням усередину барабана, що обертається, лопати або іншого інструменту.
    1. Під час роботи бетонозмішувачів необхідно стежити за температурою підшипників, плавністю перекидання змішувального барабана та витіканням з нього бетонної суміші. У неробочі періоди змішувальний барабан потрібно залишати в похилому положенні.
    2. Не дозволяється робота механізмів з відкритими кришками, люками і при незадовільному стані ущільнень.
    3. Не дозволяється зупиняти елеватор з завантаженим в нього матеріалом.
    4. Не дозволяється під час подачі матеріалів переключати пристосування та шибери.
    5. Очищати підлогу бункерів між завантажувальними отворами дозволяється тільки при відключеній поворотній лійці.
    6. Вивантажувальні отвори дозаторів-заповнювачів та в’яжучих матеріалів слід забезпечити швидко знімними пристроями, що забезпечують герметизацію тракту вивантаження.
    7. Для переходу через конвейєри, довжина яких більше 20 м, в необхідних місцях повинні установлюватися перехідні містки шириною не менше 1 м з перилами у відповідності з вимогами п. 3.24 цих Правил.
    8. Конвейєри стрічкові, що знаходяться над проходами, повинні бути огороджені знизу суцільними настилами, що виступають за габарити конвеєра не менше ніж на 1 м.
    9. Конвейєри стрічкові та роликові (рольганги) мають бути обладнані аварійними тросовими вимикачами, що дозволяють зупиняти їх з будь-якого місця по всій довжині з боку проходу (ГОСТ 12.2.022-80*).
    10. На дільницях конвейєрів бетонозмішувальних цехів та складів заповнювачів бетону пульти управління мають бути обладнані двосторонньою попереджувальною передпусковою (звуковою, світловою) сигналізацією, що автоматично вмикається до включення приводу конвейєра.
    11. На робочих місцях повинні бути таблички, що пояснюють значення засобів сигналізації, що застосовуються.
    12. Огородження приводних, натяжних та барабанів стрічкових конвейєрів, що відхиляються, повинні бути зблоковані з приводом так, щоб при знятих або неправильно установлених огородженнях стрічковий конвейєр автоматично відключався.
      1. Ролики котрі підтримують стрічку конвейера повинні мати огородження.
    13. Для очистки барабана та стрічки від наліпних матеріалів повинні бути установлені механічні очисники.
    14. Під час роботи конвейєра стрічкового не дозволяється:

усувати ковзання стрічки шляхом вводу між стрічкою та барабаном піску, щебеню, каніфолі, бітуму та інших матеріалів;

установлювати та знімати підтримуючі ролики;

натягувати та вирівнювати стрічку вручну;

очищати підтримуючі ролики, барабани приводних натяжних станцій тощо, прибирати просипані матеріали.

  1. Рольганги мають бути обладнані упорними роликами або ребордами, що обмежують бокове зміщення транспортуючого вантажу.
    1. При роботі конвейєрів гвинтових (шнеки), для попередження просипу сировини та вибивання пилу у виробничі приміщення кришки повинні бути ущільнені.
    2. Кришки та люки гвинтового конвейєра повинні бути зблоковані з приводом так, щоб при їх відкриванні конвейєр автоматично відключався.
    3. Конвейєри гвинтові в головній та хвостовій частинах повинні бути обладнані аварійними кнопками для зупинки конвейєрів.
    4. На технологічній лінії, що складається з декількох послідовно установлених та одночасно працюючих конвейєрів, чи з конвейєрів у поєднанні з іншими машинами (живильниками, елеваторами тощо), приводи конвейєрів і всіх машин повинні бути зблоковані так, щоб у разі раптової зупинки будь-якої машини чи конвейєра попередні машини чи конвейєри автоматично відключались, а наступні продовжували працювати до повного звільнення їх від вантажу, що транспортується.
    5. Під час роботи конвейєра не дозволяється:

обвалювати склепіння завислого матеріалу, проштовхувати вручну сировину або предмети, що випадково попали у конвейєр, а також брати проби для лабораторного аналізу;

працювати при несправному блокуванні кришок та люків.

  1. Для попередження просипу сировини, що транспортується елеваторами, та виділення пилу у приміщення, кришки люків повинні бути загерметизовані за допомогою гумових прокладок.
    1. Елеватори мають бути обладнані пристроями, що автоматично відключають привід при обриві вантажної стрічки.
    2. Під час роботи елеватора не дозволяється:

відкривати оглядові люки, проводити ремонт та відбирати проби сировини;

зупиняти елеватор при завантажених ковшах.

  1. Приямок скіпового підйомника довкола завантажувального отвору для проходу ковша повинен бути перекритий суцільним настилом та огороджений по периметру перилами у відповідності з вимогами ГОСТ 12.4.059-89.
    1. Скіповий підйомник обладнується уловлювачами, що забезпечують зупинку ковша на будь-якій дільниці траси у разі обриву тягового органа, в той же час, у верхньому положенні ковша ставиться кінцевий вимикач.
    2. Під час роботи скіпового підйомника не дозволяється:

знаходження людей у приямку;

чистка приямка та обладнання;

ремонт, змащування та профілактичні роботи.

  1. Дозуючі пристрої, бункер, течі з дозаторів та приймальний бункер терезів обов’язково герметизуються, щоб запобігти виділенню пилу у виробничі приміщення. Горловина терезів і течі бункера повинні бути з’єднані щільним рукавом з пилонепроникного матеріалу та закріплені герметично у місцях з’єднання затискними хомутами.

Стержень терезів з рівновагами повинен бути розташований з боку від проходу та огороджений.

  1. Для обслуговування терезів, що встановлені на висоті більше 1,5 м, повинні бути улаштовані площадки з драбинами. Площадки повинні бути огороджені перилами у відповідності з вимогами п. 3.24 цих Правил.
    1. Управління роботою бетоноукладача повинно здійснюватися з пульта управління дистанційно.
    2. Бункери бетоноукладачів повинні бути обладнані площадками з драбинами для обслуговування.
    3. Установки для зварювання арматурних каркасів мають бути обладнані стаціонарними металевими площадками з драбинами для обслуговування зварювальних головок.
    4. Установка зварювання повинна бути обладнана пристроями для збирання та видалення води, що подається для охолодження електродів.
    5. Установки зварювання мають бути забезпечені пристроями (інвентарними упорами, столиками) для фіксації готового каркасу на установці під час знімання його з планшайб.

Знімання готових каркасів з установки повинно бути механізоване.

  1. Центрифуги мають бути установлені в звукоізольовані камери.

Прорізи для завантаження форм у перекриттях камер повинні закриватися кришками.

Двері камер та кришки прорізів мають бути зблоковані з приводом центрифуги так, щоб при відчинених або неповністю зачинених дверях та кришках привід автоматично відключався.

  1. Біля входу у камеру центрифуги повинен бути вивішений знак безпеки (п. 1.5 за ГОСТ 12.4.026-76*) з надписом: «Стороннім вхід заборонений!».
    1. Центрифуги мають бути обладнані пристроями для збирання та видалення шламу.
    2. Кантувачі та траверси-кантувачі мають бути обладнані обмежувачами кута повороту (упорами, фіксаторами).
    3. У виробництві залізобетонних виробів на кантувачі повинен бути пристрій для кріплення форм, що виключає їх зміщення та випадіння з кантувача.
    4. У машинах для стикового зварювання знос робочої поверхні затискних плашок не повинен перевищувати 15%.
    5. Зона зварювання арматурної сталі в стик повинна бути закрита суцільним металевим кожухом. Кожух повинен бути зблокований з пусковим пристроєм машини так, щоб при відкритому або неправильно установленому кожусі зварювальний трансформатор автоматично відключався.
    6. У верстатах для виготовлення спіральних каркасів пересувна каретка верстата для виготовлення арматурних каркасів повинна бути обладнана площадкою для виконання операцій заправляння на ротор. Площадку слід установлювати на віброізолюючих прокладках.
    7. З боку пульта управління верстатом для виготовлення арматурних каркасів ротор повинен бути огороджений знімним або відкидним сітчастим огородженням, що виключає можливість травмування у момент обриву арматурної сталі. Огородження повинно бути зблоковане з приводом ротора так, щоб при знятому або неправильно встановленому огородженні привід верстата автоматично відключався.
    8. Віброплощадка має бути обладнана упорами, що виключає можливість зміщення форми з віброплощадки.
    9. Віброплощадка повинна бути ізольована від фундаменту виробничого приміщення пристроями, що гасять вібрацію, (пружинним, гумовим, пневматичним).
    10. Верстати для навивання арматурної сталі обладнуються з боку проходу сітчастим металевим огородженням висотою не менше 1,8 м, з вічками розміром 25*25 мм.
    11. Верстати, що намотують арматуру, оснащаються направляючими каретками (човниками).
    12. Пили для різання струн мають бути розміщені у звукоізольованих камерах (боксах).