цементу під час ТО; характеристик теплоносія та процесу теплообміну в агрегаті (коефіцієнта теплообміну); виду бетону; конструкції агрегату; теплофізичних І геометричних характеристик виробів ( шаруватості, теплоємності, коефіцієнтів теплопровідності та температуропровідності бетонної суміші, модуля поверхні); теплових втрат агрегату за періоди нагрівання, Ізотермічного прогрівання, остигання, завантаження І вивантаження виробів; швидкості остигання виробів в агрегатах; температури навколишнього середовища; часу наступної о витримування виробів на складі та низки Інших факторів.

  1. Попереднє витримування виробів у взаємозв'язку з швидкістю підіймання температури для різних видів бетону та способів ТО належить призначати, керуючись даними додатка В.
    1. При призначенні тривалості Ізотермічного прогрівання виробів необхідно враховувати зростання міцності бетону під час їх витримування в теплових агрегатах без додаткового підведення тепла (або з теплопідведенням для компенсації тепловтрат), за період міжзмінних перерв, під час виконання доводочних робіт І зберігання на утеплених складах.

Максимальна температура Ізотермічного прогрівання не повинна перевищувати:

  • 353-358 К (80-85 гр. С) для виробів з важкого, дрібнозернистого та легкого конструкційного бетонів на портландцементі та швидкотверд- нучому цементі;
  • 363-368 К (90-95 гр. С) для виробів з важкого, дрібнозернистого І легкого конструкційного бетонів на шлакопортландцементі, для виробів з легкого конструкційно-теплоізоляційного бетону при паропрогріванні та прогріванні в середовищі ПЗПГ, а також при ТО в касетах І пакетах;
  • 393-413 К (120-140 гр. С) для виробів з легкого конструкційно- теплоізоляційного бегону під час сухого прогрівання;
  • 358 К ( 85 гр. С) для виробів з напружуваного бетону на цементі НЦ-10;
  • 343-353 К ( 70-80 гр. С) для виробів з напружуваного бетону на цементах НЦ-20 І НЦ-40;
  • 353 К ( 80 гр. С) для тришарових виробів з пінополістирольним утеплювачем.

Ізотермічне або термосне витримування в агрегатах ТО виробів, до яких ставляться підвищені вимоги з морозостійкості та (або) водонепроникності, повинно провадитись при температурі 333 К (60 гр. С).

  1. Відносну вологість середовища в теплових установках в період Ізотермічного прогрівання виробів з важкого, дрібнозернистого, конструкційного легкого та напружуваного бетонів необхідно забезпечити не нижче 90 %. При відносній вологості середовища менше 80 % належить передбачати заходи для захисту бетону виробів від випаровування вологи (зволоження середовища, застосування плівкоутворюючих абодепресорів, що вводяться в бетонну суміш). Вироби з конструкційно-теплоізоляційного бетону належитьпрогріватипри відноснійвологостісередовища в

тепловій установці на рівні 20-60%.

  1. Швидкістьзниженнятемператури середовищав теплових

установках (ямні, щілинні, тунельні камери) після Ізотермічною прогрівання в період остигання виробів з важкого І легкого конструкційного бетонів повинна бути не більше ЗО К (гр. С)/год. При остиганні виробів з легкою конструкційно-теплоізоляційного, дрібнозернистого, напружуваногобетонів,багатошаровихвиробів,виробів з

опоряджувальним шаром І до яких ставляться підвищені вимоги з морозо-

ДБН А.3.1-7-96 С.17

стійкості та (або) водонепроникності, швидкість зниження температури середовища не повинна перевищувати 20 К (гр. С)/год. Під час вивантаження виробів Із теплових установок температурний перепад між поверхнею виробів І навколишнім середовищем не повинен перевищувати 40 К (гр. С).

  1. Під час ТО попердньо напружених виробів з важких бетонів, що виготовляються на стендах, перепад між температурою середовища в агрегаті та упорів не повинен перевищувати 65 К (гр. С). Для попередньо напружених виробів відпускання зусилля натягу арматури з упорів належить провадити на бетон, що не остиг (тривалість остигання не повинна перевищувати 0,5 год).
    1. Двостадійну ТО виробів ( з набуттям на першій стадії попередньої розпалубної міцності 40-50 % проектної, на другій стадії - відпускної або передаточної міцності) в залежносії від прийнятої технології провадять в агрегатах будь-яких типів за режимами, що встановлені дослідним шляхом.
      1. За наявності резерву часу І виробничих площ у районах, що розташовані південніше 50 гр. півн. ш. з великою кількістю сонячних днів на рік, застосовують геліотермообробку виробів суцільного перерізу завтовшки до 400 мм з важкого бетону в спеціальних геліоформах Із сонцесприймаючими І теплоакумулюючими покриттями (ССІТАП) або в геліоустановках. Геліотермообробку виробів провадять при теплій сонячній погоді та температурі повітря о 13 год не менше 293 К (20гр. С).
      2. У теплий період року за наявності відповідних виробничих умов та економічної доцільності рекомендується застосовувати природне тверднення бетону виробів.
  2. РОЗПАЛУБЛЕННЯ, ДОВЕДЕННЯ, ПРИЙМАННЯ, СКЛАДУВАННЯ, ЗБЕРІГАННЯ ТА ТРАНСПОРТУВАННЯ ГОТОВИХ ВИРОБІВ
    1. Розпалублення виробів
      1. Розпалубленнявиробівслідпровадити після досягнення

бетоном розпалубної міцності яка становить не менше 50% від проектного класу (марки) з міцності на стиск.

  1. Передаваннязусиллянатягу арматури :упорів форми

(стенда) на гарячий бетон попередньо напруженого частково розпалубленого виробу слід здійснювати після досягнення бетоном передаточної міцності, що установлюється проектною документацією та становить не менше 70 % від проектного класу (марки) бетону з міцності на стиск. Не допускається провадити миттєве передавання зусилля натягу з упорів на бетон виробу при діаметрі напружених стержнів більше 18 мм.

Передавання зусилля натягу арматури з упорів форми (стенда) на бетон попередньо напружених виробів слід проводити тільки після отримання дозволу ВТК (лабораторії) підприємства-виготовлювача.

  1. Доведення виробів
    1. Розпалубленівиробипринеобхідностідоводять на

спеціалізованих конвеєрних лініях чи постах.

  1. Остаточне доведенняповинно провадитисявідповідно до

С.18 ДБН А.3.1-7-96

вимог, установлених технологічною документацією, та забезпечувати відповідність виробів стандартам, ТУ, проектній документації.

  1. Приймання
    1. Приймання готових виробів повинно здійснюватись відповідно до вимог системи якості на основі даних вхідного та операційного контролю, а також періодичних та приймально-здавальних (вибіркових та суцільних) випробувань, що визначають відповідність виробів вимогам стандартів, технічних умов та проектної документації.
      1. При незадовільних результатах приймальних випробувань виготовлення виробів повинно бути припинено та повинні бути вжиті заходи, що забезпечують дотримання вимог, установлених відповідними нормативними документами.
      2. На готові вироби, замарковані, прийняті відділом технічного контролю (ВТК) підприємства-виготовлювача, що постачаються споживачеві, повинен бути виданий документ (сертифікат чи паспорт) про їх якість відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.6-2-95.
    2. Складування, зберігання та транспортування виробів
      1. Прийняті ВТК готові вироби, що розсортовані за видами, марками та партіями, повинні зберігатися горизонтально у штабелях або вертикально на стелажах у спеціально обладнаних складах готової продукції.
      2. При температурі зовнішнього повітря менше 273 К (0 гр. С) розпалублені та прийняті ВТК вироби до вивезення на склад готової продукції необхідно зберігати у приміщенні цеху не менше 6 год при температурі не менше 283 К (10 гр. С).
      3. Готові вироби слід складувати, зберігати та транспортувати за розробленими І затвердженими схемами відповідно до вимог стандартів або ТУ на вироби конкретних видів. Запас виробів, ширина проходів та проїздів на складі готової продукції повинні відповідати ДБН А.3.1-8- 96. Висота штабелювання виробів для зберігання у горизонтальному положенні не повинна перевищувати 2,5 м.
      4. Стропування виробів за затвердженими схемами слід робити в місцях, зазначених у робочих кресленнях. Забороняється стропування виробів у довільних місцях, а також за випуски арматури.
  2. КОНТРОЛЬ ЯКОСТІ
    1. Контроль якості виробництва бетонних та залізобетонних виробів повинен здійснюватися лабораторією та ВТК підприємства-виготовлювача відповідно до системи якості шляхом проведення вхідного контролю матеріалів та комплектувальних елементів, що постачаються, операційного контролю виконання всіх технологічних процесів І приймального конт- ролю якості виготовленої товарної продукції. До товарної продукції, окрім бетонних та залізобетонних виробів, відносяться також бетонні та розчинні суміші, арматурні вироби І закладні елементи.
    2. Вхідний контроль матеріалів І комплектувальних елементів, що надходять на підприємство, проводиться шляхом порівняння даних, наведених в паспортах або сертифікатах на ці матеріали І елементи, та ре-

ДБН А.3.1-7-96 С.19

зультатів їх зовнішнього огляду, а також контрольних випробувань пробних вибірок, вид, періодичність І обсяг яких установлюються стандартами І технічними умовами на ці матеріали. Здійснюється також періодичний контроль за дотриманням правил І термінів зберігання матеріалів та комплектувальних елементів.

  1. Під час виконання кожного технологічного процесу повинні проводитися такі контрольні операції:
  • вхідний контроль матеріалів І комплектувальних елементів, що використовуються;
  • контроль стану обладнання, форм, пристроїв, Інструментів, приладів;
  • операційний контроль якості виконання технологічних операцій.

Крім того, готові бетонні та розчинні суміші, арматурні вироби І

закладні елементи повинні пройти приймальний контроль якості відповідно до вимог, викладених у додатках Г І Д.

  1. Організацію, періодичність та методи проведення вхідного І операційного контролю установлюють в технологічній документації виробництва залежно від виду виготовлюваних виробів та прийнятої техно- логї відповідно до рекомендацій Посібника до даних норм.
    1. Приймальний контроль якості готових бетонних та залізобетонних виробів належить проводитти відповідно до вимог, викладених у додатку Е.
  2. ОХОРОНА ПРАЦІ ТА НАВКОЛИШНОГО СЕРЕДОВИЩА
    1. Усі роботи, технологічні процеси І операції повинні виконуватися відповідно до вимог щодо охорони праці та навколишнього середовища, пожежо- та вибухобезпеки, регламентованих відповідними чинними нормативними документами, перелік яких наведений у додатку Ж.
  3. НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ

В данних ДБН використані посилання на такі нормативні документи: ДСТУ Б В.2.6-2-95| Конструкції будинків І споруд. Вироби бетонні І

| залізобетонні.Загальні технічні умови

ДСТУ Б В.2.6-4-95 | (ГОСТ 22904-93) | 1

Конструкції будинків І споруд. Конструкції залізобетонні. Магнітний метод визначення товщини захисного шару бетону І розташування арматури

ДСТУ Б В.2.6-7-95 | (ГОСТ 8829-94) | 1 1

Конструкції будинків І споруд. Конструкції та вироби бетонні І залізобетонні. Методи випробувань навантаженням І оцінки міцності,та тріщіностій- кості

ДСТУ Б В.2.7-18-95|

1

Будівельні матеріали. Бетони легкі. Загальні технічні умови

ДСТУ Б В.2.7-23-95|

1

Будівельні матеріали. Розчини будівельні. Загальні технічні умови

ДСТУ Б В.2.7-42-97|

1

1

С.20 ДБН А.3.1-7-96

Будівельні матеріали. Методи визначення водопог- линання, густини І морозостійкості будівельних матеріалів І виробів

ДСТУ Б В.2.7-47-96| (ГОСТ 10060.0-95)1

Будівельні матеріали. Бетони. Методи визначення морозостійкості. Загальні вимоги

ДСТУ Б В.2.7-48-96| (ГОСТ 10060.1-95)1

Будівельні матеріали. Бетони. Базовий метод визначення морозостійкості.

ДБН

А.3.1-

8-96

| Управління, організація І технологія. Проектування | підприємств звиробництва залізобетонних виробів

РБН

356-91

| Положення про радіаційний контроль на об'єктах | будівництва І підприємствах будіндустрії І | будматеріалів України

ГОСТ

9.909

-86

| ЕСЗКС. Металлы, сплавы, покрытия металлические и | неметаллические неорганические Методы испытаний | на климатических испытательных станциях

ГОСТ

103-76*

| Полоса стальная горячекатаная. Сортамент

ГОСТ

5781-

82*

| Сталь горячекатаная для армирования железобетонных | конструкций. Технические условия

ГОСТ

5802-

86

| Растворы строительные. Методы испытаний

ГОСТ

6727-

80*

| Проволока из низкоуглеродистой стали холодно- | тянутая для армирования железобетонных конструк- | ций. Технические условия

ГОСТ

7076-

87

| Материалы и изделия строительные. Метод опреде- | ления теплопроводности

ГОСТ

7348-

81 *

| Проволока из углеродистой стали для армирования | предварительно напряженных железобетонных конст- | рукций. Технические условия

ГОСТ

7473-

85*

| Смеси бетонные. Технические условия

ГОСТ

8240-

89

| Швеллеры стальные горячекатаные. Сортамент

ГОСТ

8509-

86*

| Уголки стальные горячекатаные равнополочные. | Сортамент

ГОСТ

8510-

86*

| Уголки стальные горячекатаные неравнополочные. | Сортамент

ГОСТ

10180

-90

| Бетоны. Методы определения прочности по | контрольным образцам

ГОСТ

10181

.0-81

| Смеси бетонные. Общие требования к методам | испытаний

ГОСТ

10181

.1-81

| Смеси бетонные. Методы определения | удобоукладываемости

ГОСТ

10181

.2-81

| Смеси бетонные. Методы определения плотности

ГОСТ

10181

.3-81

| Смеси бетонные. Методы определения пористости

ДБН А.3.1-7-96 С.21

ГОСТ

10181

.4-81

| Смеси бетонные. Методы определения расслаиваемости

ГОСТ

10223

-82*

| Весовые дозаторы дискретного действия, весы и | весовые дозаторы непрерывного действия. Общие | технические требования

ГОСТ

10884

-94

| Сталь арматурная термомеханически и термически | упрочненная периодического профиля. Технические | условия