На робочих місцях повинні бути площі для передачі матеріалів, напівфабрикатів та складування для обробки. Ці площі повинні бути позначені фарбою за габаритами. Складування заготовок, деталей необхідно виконувати тільки на відведених площадках.

  1. Робочі місця повинні бути обладнані стелажами та інструментальними шафами для зберігання пристосувань, інструментів, штампів тощо. Розмір стелажів повинен відповідати найбільшим габаритам виробів, які на них укладаються. Вироби, які укладаються на стелажі, не повинні мати кінців, що виступають або звішуються за межі стелажів.
  2. Матеріал необхідно подавати на робоче місце очищеним на спеціально відведеній дільниці.
  3. Захаращувати виробничі приміщення, проходи і робочі місця матеріалами, заготовками, деталями, друкованими платами і відходами не дозволяється.
  4. Захаращувати устаткування, столи, механізми предметами, які не використовуються у процесі виробництва, не дозволяється.
  5. Рівні небезпечних і шкідливих виробничих чинників на робочих місцях повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.1.007-76 «Система стандартов безопасности труда. Вредные вещества. Классификация и общие требования безопасности», ГОСТ 12.1.029-80 «Система стандартов безопасности труда. Средства и методы защиты от шума. Классификация», ГОСТ 12.1.003-83 «Система стандартов безопасности труда. Шум. Общие требования безопасности», ГОСТ 12.1.005-88, ДСТУ ГОСТ 12.1.012:2008 «Система стандартов безопасности труда. Вибрационная безопасность. Общие требования (Тільки в питанні гігієнічного нормування в галузі вібрації)», Державних санітарних норм виробничої загальної та локальної вібрації, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 01 грудня 1999 року № 39 (ДСН 3.3.6.039-99).
  6. Роботи, пов'язані з виділенням токсичних і шкідливих викидів, необхідно виконувати при включеній загальнообмінній та місцевій вентиляції для досягнення граничнодопустимих концентрацій токсичних речовин.
  7. Вимоги до технологічних процесів під час виробництва друкованих плат

І.Вимоги безпеки під час зберігання, складування, транспортування матеріалів і готової продукції

  1. Для зберігання, складування та транспортування заготовок, матеріалів і друкованих плат необхідно використовувати спеціальну та уніфіковану тару відповідно до вимог ГОСТ 14861-91 «Тара производственная. Типы», ГОСТ 19822-88 «Тара производственная. Технические условия», ГОСТ 22752-84 «Тара производственная пластмассовая. Типы» та ГОСТ 12.3.010-82 «Система стандартов безопасности труда. Тара производственная. Требования безопасности при эксплуатации».
  2. Для укладання друкованих плат у тару необхідно використовувати розділові перегородки (сепарації), що запобігають зіткненням та переміщенням друкованих плат.
  3. У великосерійному виробництві для завантаження автоматизованих потокових ліній та міжопераційного зберігання заготовок друкованих плат необхідно використовувати багатомісні касети.
  4. Фотооригінали на склі та сітчасті трафарети необхідно зберігати у шафах з відсіками і сепараціями з вініпласту для укладання заготовок у вертикальному положенні. Конструкція шафи повинна передбачати захист від попадання пилу.
  5. Хімічні речовини необхідно зберігати в закритій тарі окремими групами з бирками та етикетками відповідно до вимог ГОСТ 3885-73 «Реактивы и особо чистые вещества. Правила приемки, отбор проб, фасовка, упаковка, маркировка, транспортирование и хранение» з урахуванням здатності до хімічної взаємодії цих речовин.
  6. Місця зберігання хімічних речовин необхідно обладнувати стелажами та шафами і забезпечувати інвентарем, пристосуванням, засобами нейтралізації, засобами індивідуального захисту відповідно до вимог ДСТУ 7238:2011 «Система стандартів безпеки праці. Засоби колективного захисту працюючих. Загальні вимоги та класифікація» та ДСТУ 7239:2011 «Система стандартів безпеки праці. Засоби індивідуального захисту. Загальні вимоги та класифікація».
  7. Пожежонебезпечні та шкідливі речовини необхідно зберігати на складі у спеціальній тарі або в тарі підприємства-виробника в спеціально відведених для них місцях із забезпеченням вільного доступу до кожного з них.

Захаращувати проходи, проїзди, вхід у складське приміщення не дозволяється.

  1. Тара для зберігання хімічних речовин повинна мати надписи, сигнальний колір та знаки безпеки відповідно до вимог ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (далі - ДСТУ ISO 6309:2007) та Технічного регламенту знаків безпеки і захисту здоров’я працівників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2009 року № 1262 (далі - Технічний регламент знаків безпеки і захисту здоров’я працівників).
  2. Зберігання ціанистих сполук у сухому вигляді на цеховому складі не дозволяється.

Водний розчин ціанистих сполук для коректування робочих ванн необхідно зберігати у витяжній шафі в герметично закритих опломбованих ємностях.

На ємності та дверцята шафи повинні бути нанесені знаки безпеки відповідно до вимог ДСТУ ISO 6309:2007 та Технічного регламенту знаків безпеки і захисту здоров’я працівників.

  1. Заготовки зі склотканини необхідно зберігати в холодильнику в щільно закритих поліетиленових мішках, укладених у тару, для запобігання впливу температурного режиму на хімічні властивості склотканини.
  2. Транспортування хімічних речовин та їх відходів необхідно виконувати відповідно до вимог ГОСТ 12.3.020-80 «Система стандартов безопасности труда. Процессы перемещения грузов на предприятиях. Общие требования безопасности» у справній чистій закритій тарі з бирками та етикетками із зазначенням речовини та знаків безпеки відповідно до вимог ДСТУ ISO 6309:2007 та Технічного регламенту знаків безпеки і захисту здоров’я працівників на спеціальних ношах або візках.
  3. Вантажно-розвантажувальні роботи необхідно здійснювати відповідно до вимог ГОСТ 12.3.009-76 «Система стандартов безопасности труда. Работы погрузочно-разгрузочные. Общие требования безопасности».
  4. Підіймально-транспортне устаткування, вантажозахоплювальні пристосування та інструмент для стропальних і такелажних робіт повинні відповідати вимогам ГОСТ 12.2.022-80 «Система стандартов безопасности труда. Конвейеры. Общие требования безопасности» та Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 18 червня 2007 року № 132, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 9 липня 2007 року за № 784/1405 (НПАОП 0.00-1.01-07).
  5. Переміщати вантажі над працівниками, проходити під піднятим вантажем не дозволяється.
  6. Перевищення вантажопідйомності підіймально-транспортних засобів, пристосувань, інструменту і тари, піднімання працівників чи вантажів, для яких вантажопідіймальні засоби не призначені, виконання робіт за несправності підіймально-транспортних засобів, пристосувань, інструменту і тари для стропальних і такелажних робіт не дозволяється.
  7. Ручне транспортування розчинників, лаків, емалей та інших їдких речовин необхідно виконувати не менше ніж двома працівниками за допомогою нош зі спеціальним місцем для ємності або на візку.
  8. Місця навантаження, зберігання і використання розчинників, лаків, емалей та інших їдких речовин у виробництві повинні бути забезпечені засобами нейтралізації та засобами для надання першої допомоги.
  9. Зберігання, реалізацію (відпуск) та контроль за обігом прекурсорів необхідно здійснювати відповідно до вимог Порядку провадження діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 червня 2009 року № 589.

ІІ.Вимоги безпеки до виробничих приміщень

  1. Проїзди та проходи всередині виробничих приміщень повинні мати чітко позначені габарити, які окреслені білими лініями або іншими знаками. Захаращувати проїзди та проходи не дозволяється.
  2. Кожна технологічна операція повинна виконуватися в умовах відповідного класу чистоти повітряного середовища, згідно з кліматичними параметрами відповідно до вимог ГОСТ 12.1.005-88 та Санітарних норм мікроклімату виробничих приміщень, затверджених постановою головного державного санітарного лікаря України від 1 грудня 1999 року № 42 (далі - ДСН 3.3.6.042-99).
  3. У виробничих приміщеннях третього та п’ятого класів чистоти необхідно передбачати централізоване вакуумне прибирання пилу, в інших виробничих приміщеннях - централізоване повне вологе прибирання за графіком, затвердженим роботодавцем, та щоденне вологе прибирання (вологе протирання підлоги, поверхонь устаткування та робочих місць).
  4. У виробничих приміщеннях третього та п’ятого класів чистоти не повинно бути завісок, штор, плакатів, декоративних рослин та інших сторонніх предметів.
  5. Перед входом у приміщення третього та п’ятого класів чистоти необхідно здійснювати очищення взуття в тамбурі будівлі біля входу в гардеробну для верхнього одягу і знепилення одягу та очищення змінного взуття від пилу в обдувальних камерах і шлюзах.
  6. Куріння тютюнових виробів у виробничих приміщеннях і на території підприємства забороняється, крім спеціально відведених для цього місць.

ІІІ.Вимоги безпеки до устаткування

  1. Устаткування, яке встановлене в одному технологічному потоці, повинно бути обладнане світловою та звуковою сигналізаціями, одночасно зблокованими із загальним пусковим пристроєм.

Пускові пристрої устаткування повинні бути зблоковані з пусковими пристроями витяжних вентиляційних систем.

  1. Устаткування для виробництва друкованих плат повинно бути обладнане контрольно-вимірювальною апаратурою та приладами для регулювання рівня технологічних параметрів і відключення устаткування в разі виходу параметрів за межі встановлених норм.

Використання у складі контрольно-вимірювальних приладів джерел іонізуючого випромінювання необхідно здійснювати за наявності ліцензії на провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання відповідно до Вимог та умов безпеки (ліцензійних умов) провадження діяльності з використання джерел іонізуючого випромінювання, затверджених наказом Державного комітету ядерного регулювання України від 2 грудня 2002 року № 125, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 17 грудня 2002 року за № 978/7266 (НП 306.5.05/2.065-2002), Норм радіаційної безпеки України, затверджених наказом МОЗ України від 14 липня 1997 року № 208 та введених у дію постановою Головного державного санітарного лікаря України від 1 грудня 1997 року № 62, Державних санітарних правил «Основні санітарні правила забезпечення радіаційної безпеки України», затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 2 лютого 2005 року № 54, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 20 травня 2005 року за № 552/10832, крім джерел іонізуючого випромінювання, діяльність з використання яких звільняється від ліцензування у встановленому законодавством порядку згідно з Критеріями, за якими діяльність з використання джерел іонізуючого випромінювання звільняється від ліцензування, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 16 листопада 2011 року № 1174.

  1. Устаткування, під час роботи якого виділяється пил (відрізні, свердлувальні, фрезерувальні, шліфувальні верстати), необхідно розташовувати в окремому приміщенні, яке ізольоване від інших приміщень цеху глухими пилонепроникними перегородками. У цих приміщеннях повинні бути передбачені загальна припливна та місцева витяжна вентиляції.
  2. Верстати, столи і стелажі повинні бути міцними, стійкими, зручної для роботи висоти та надійно закріплені на підлозі. Поверхні верстатів, стелажів та столів повинні бути гладкими, без вибоїн, задирок та тріщин.
  3. На стелажах і столах, призначених для укладання заготовок, друкованих плат і матеріалів, повинні бути чітко нанесені дані про граничнодопустиме навантаження, зазначене в технічній документації на них.
  4. Деталі, які надходять на обробку, необхідно укладати на верстати окремо від інструменту.

Матеріали та деталі необхідно укладати на спеціально відведені місця.

Захаращувати проходи та перешкоджати вільному обслуговуванню устаткування (верстатів, столів, механізмів) не дозволяється.

  1. На виробниче обладнання повинні бути нанесені знаки безпеки відповідно до вимог Технічного регламенту знаків безпеки і захисту здоров’я працівників.
  2. Розміщення верстатів, механізмів, столів тощо під час транспортування матеріалів і деталей, що обробляються, не повинно створювати кругових зворотних та перехресних рухів.

Устаткування повинно бути розміщене з урахуванням ваги та габаритів деталей, що обробляються, характеру роботи і типу устаткування та забезпечувати безпеку робіт.

  1. Устаткування для виробництва друкованих плат необхідно розміщувати таким чином, щоб унеможливлювати з’єднання в одну систему повітроводів місцевих відсмоктувачів від ванн з кислими та ціанистими електролітами, а також від ванн з органічними розчинниками, шліфувальних та полірувальних верстатів.
  2. Роботодавець повинен здійснювати контроль шумових характеристик діючого устаткування відповідно до вимог ГОСТ 12.1.003-83 «Система стандартов безопасности труда. Шум. Общие требования безопасности» (далі - ГОСТ 12.1.003-83) та Санітарних норм виробничого шуму, ультразвуку та інфразвуку, затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України від 1 грудня 1999 року № 37 (далі - ДСН 3.3.6.037-99).
  3. Розташування пристосувань для пуску та зупинки устаткування і механізмів повинно передбачати можливість користуватися ними безпосередньо з робочого місця та відповідати вимогам ГОСТ 12.2.064-81 «Система стандартов безопасности труда. Органы управления производственным оборудованием. Общие требования безопасности» та ГОСТ 12.4.040-78 «Система стандартов безопасности труда. Органы управления производственным оборудованием. Обозначения».