3.25. У системі керування лінією повинно бути передбачено блокування огородження. Автоматичні лінії, у системах керування яких використовується стиснене повітря, повинні мати пристрій, що вимикає привід під час зниження тиску нижче встановленого та вмикає відповідний світловий сигнал на пульті керування з написом

"Немає достатнього тиску повітря".

3.26. Для перевірки взаємодії механізмів і налагодження інструменту на устаткуванні, не оснащеному мікроприводом або штовхаючим вмикачем, установлюються штурвали для ручного провертання маховика.

3.27. Під час виготовлення колійного кріплення машини та механізми повинні мати огородження та запобіжні пристрої відповідно до правил безпеки, викладених у технологічних інструкціях та паспортах машин та механізмів.

3.28. Трубопроводи та шланги для подавання стисненого повітря, мастила та охолоджувальних рідин не повинні перешкоджати роботі механізмів.

3.29. Під час виготовлення кріпильних виробів необхідно

використовувати засоби індивідуального захисту.

3.30. На устаткуванні повинні бути щитки та кожухи, що перешкоджають розбризкуванню мастильно-охолоджувальної рідини, а також піддони для її збирання.

3.31. Під час роботи автоматичної лінії холодного штампування металу необхідно стежити за надійним кріпленням інструменту, не допускати його зсуву під час штампування кріпильних виробів.

3.32. Перед пуском автоматичної лінії в роботу необхідно перевіряти справність роботи її муфти увімкнення, спрацювання гальма, надійність роботи пневмосистеми, наявність і справність огородження.

3.33. Для перевірки якості кріпильних виробів не дозволяється брати їх із зони штампування. Під час роботи на автоматичних лініях з виготовлення кріплення у стані холодного штампування працівники повинні застосовувати захисні окуляри.

3.34. Вибивання стрижнів із матриць під час виготовлення

болтів виконується після повного зупинення лінії.

4. Вимоги під час виробництва цвяхів

4.1. Матеріали та заготовки, що використовуються під час виготовлення цвяхів, не повинні бути джерелом небезпечних та шкідливих випромінювань.

4.2. Дріт для виготовлення цвяхів повинен бути в бухтах або котушках одного діаметра, без обривів та вузлів.

4.3. Переміщують котушки спеціальними пристроями, що запобігають падінню або скочуванню котушок. Місця захвату на котушках повинні бути справними і відповідати вимогам, які висувають до вантажозахоплювальних пристроїв.

4.4. Обладнання цвяхових цехів повинно бути розміщено з урахуванням зручного переміщення вантажів та максимальної механізації вантажопідіймальних операцій.

4.5. Штампувальні зони цвяхових автоматичних ліній повинні мати огородження, які запобігають травмуванню працівників деталями та уламками технологічного інструменту. Огородження не повинно заважати огляду робочого простору під час роботи автоматичної лінії.

4.6. Під час опрацювання технологічних процесів виготовлення цвяхів з дроту передбачають їх максимальну механізацію та автоматизацію.

4.7. Система керування цвяховими автоматичними лініями повинна передбачати блокування її з огородженнями.

4.8. Обслуговування та налагодження цвяхових автоматичних

ліній, а також розплутування дроту на котушці або бухті,

розташованих на розмотувальних пристроях, виконуються тільки після

зупинки автоматичної лінії.

4.9. Фасування та пакування цвяхів в тару, а також укладання тари на піддони повинні бути механізованими.

4.10. Технологічні операції на пакувальних лініях, а також під час транспортування повинні проводитись у захисних окулярах та рукавицях.

4.11. Багатошпиндельні, одношпиндельні автоматичні та інші верстати, призначені для виготовлення кріпильних виробів з пруткового металу, повинні бути обладнані трубчастими огородженнями для накриття прутків по всій їхній довжині.

4.12. Під час роботи на цих автоматах необхідно дотримуватись вимог чинних нормативно-правових актів та таких вимог безпеки:

не перебувати поблизу прутка, який обертається;

стежити, щоб оправа, що вставляється в отвір між кулачками

затискної муфти, відповідала діаметру цього отвору;

для вибивання свердла з конуса користуватися клином,

виготовленим з м'якої сталі, та молотком;

не проводити налагоджування, змащення, ремонт

верстата-автомата та заміну технологічного інструменту до повного

його зупинення;

стежити за справністю засобів кріплення різального

інструменту та прутка, що обробляється.

4.13. Преси з виробництва цвяхів повинні бути обладнані захисними огородженнями, а на пресах важкого типу (діаметр цвяхів більше ніж 0,004 мм), для ручного провертання під час його налагодження, на ободі маховика повинні бути спеціальні гнізда чи гребінки.

4.14. Цвяхові преси важкого типу повинні мати мікропривод і гальмівний пристрій. Крім того, необхідно застосувати гальмівні башмаки, що не можуть заклинити маховик.

4.15. Кожен цвяховий прес для виготовлення цвяхів діаметром 0,004 м і більше повинен бути обладнаний дисковими чи іншими ножицями для відрізання дроту.

4.16. На легких пресах для відрізання дроту дозволяється застосовувати штурвал. На пресах з виготовлення цвяхів діаметром менше ніж 0,003 м можуть застосовуватися гострозубці.

4.17. Преси для виготовлення цвяхів та допоміжне обладнання повинні бути розміщені в окремих звукоізольованих приміщеннях.

4.18. Обладнання для антикорозійного та декоративного покриття кріпильних виробів, для їх очищення та полірування повинно бути розміщено в окремих відділеннях.

4.19. Подавання дроту до машин, транспортування ємностей з готовою продукцією повинні бути механізованими.

4.20. Рівні шуму цвяхових автоматичних ліній, загальної припливної вентиляції та установок локального відбору пилу, вібрації установок опалення, вентиляції та кондиціювання повітря повинні відповідати вимогам чинних санітарно-гігієнічних норм.

5. Вимоги під час вироблення стрічок

5.1. Під час вироблення стрічок з використанням прокатних станів необхідно дотримуватись вимог чинних нормативно-правових актів.

5.2. Подача металевих заготовок до верстатів, розмотувальних і намотувальних барабанів, дресирувальних станів, ножиць, полірувальних, шліфувальних та інших пристроїв повинна бути механізована.

5.3. Заправлення металевих заготовок у механізми агрегату різання повинно бути механізованим. Для усунення ручного підправлення металевих заготовок механізми агрегату повинні бути оснащені електромагнітами з притискними пристроями тощо.

5.4. Збирання та транспортування обрізків від агрегатів повинно бути механізованим.

5.5. Конструкція жолобів, розміри та розташування приймальних коробок повинні виключати ручне сортування обрізків. Прибирання коробок з обрізками повинно виконуватися за допомогою підіймально-транспортних засобів.

5.6. Ув'язувати бунти розрізаного рулону металевих заготовок необхідно з використанням стандартної пакувальної стрічки. Для ув'язування бунтів необхідно застосовувати пакувальні машини.

5.7. Вільні кінці осей прокатних валків повинні бути закриті

знімними ковпаками чи іншим огородженням.

5.8. Змащення підшипників робочих клітей станів та інших частин механізмів станів, що рухаються, повинно бути централізованим.

5.9. Робочі кліті станів повинні мати пристрої, що захищають працівників від бризок емульсії, яку подають для охолодження валків. Запірні вентилі повинні бути винесені убік від клітей на безпечну відстань.

5.10. Головний пульт керування прокатним станом повинен бути обладнаний сигналізацією та переговорним пристроєм для зв'язку з машинним приміщенням і з пультами керування допоміжних агрегатів.

5.11. Валки повинні зберігатися на спеціальних стелажах. Зберігання валків дозволяється, за необхідністю, на підлозі в один ряд із застосуванням дерев'яних підставок, які запобігають їхньому самочинному розкочуванню. Під час використання стелажів між рядами необхідно залишати проходи шириною не менше ніж 1,2 м.

5.12. Налагодження запасних касет чи клітей повинно проводитися у спеціально відведеному місці, обладнаному стендами та необхідними пристосуваннями.

5.13. Намотувальні стани повинні мати огородження, зблоковані

з їх пусковими пристроями.

5.14. Ножиці поздовжнього різання смуги повинні бути обладнані напрямними пристроями, запобіжними щитками чи іншими захисними пристроями, які встановлюють спереду і збоку ножиць, що унеможливлює потрапляння рук працівника в небезпечну зону.

5.15. Керують ножицями зі спеціального пульта. Для

регулювання натягу металевої стрічки та виключення ручних операцій

під час її вирівнювання ножиці повинні бути обладнані пристроями

для регулювання процесами вирівнювання.

5.16. Намотувальні апарати агрегатів поздовжнього різання на

випадок обриву металевої стрічки повинні бути обладнані

автоматичними гальмівними пристроями.

5.17. Під час руху металевої стрічки не дозволяється вручну

вимірювати її товщину. Вимірювання товщини металевої стрічки під

час її руху повинно бути дистанційним за допомогою спеціальних

приладів або, якщо стан зупинено, вручну.

5.18. Натягувати металеву стрічку, що протягується, можна спеціальними пристосуваннями, а величину натягу металевої стрічки визначати за допомогою спеціальних приладів.

5.19. Прокатувати рулони металевої стрічки дозволяється за відсутності на ній завернутої крайки, поривів, складок та інших дефектів.

5.20. Під час виробництва сплющеної стрічки охолодження і змащення валків необхідно проводити централізовано. Кліті плющильних станів повинні бути обладнані пристроями, що унеможливлюють розбризкування емульсії.

5.21. Кліті плющильних станів повинні бути обладнані пристроями для автоматичного зупинення стана під час обриву стрічки.

5.22. Полірувальні та шліфувальні стани повинні бути обладнані кінцевими вимикачами, розташованими на намотувальних і розмотувальних установках.

5.23. Для промивання та знежирювання пружин і пружинних

заготовок необхідно застосовувати термостійкі рідини.

5.24. Прокатні стани повинні відповідати таким вимогам:

для видалення пари та газів, що утворюються під час прокатки,

робочі кліті станів повинні бути обладнані спеціальними площадками

та місцевою витяжною вентиляцією;

вільні кінці прокатних валків повинні бути закриті

огородженнями;

змащення підшипників робочих клітей станів та рухомих частин

механізмів повинно бути централізованим;

охолодження валків повинно здійснюватись за допомогою

емульсії, що подається металевою трубкою з отворами, котра жорстко

прикріплюється до станини;

двигуни станів зі швидкістю прокатування понад 5 м/с повинні

бути обладнані пристроями електромагнітного гальмування з

аварійним вимиканням стана як з пульта керування, так і з інших

робочих місць;

пульти та пости керування, а також контрольно-вимірювальна

апаратура на пульті повинні бути розташовані з урахуванням

максимальних зручностей для оператора, а також забезпечення

хорошої видимості агрегату, що обслуговується.

5.25. Подавання переднього кінця стрічки в прокатний стан необхідно здійснювати тільки на швидкості заправлення. Під час подавання стрічки у валки дозволяється торкатися руками до стрічки не ближче ніж за 0,5 м від переднього краю валка.

5.26. Під час різання стрічки необхідно послабляти її натяг. Виправлення напрямку руху стрічки під час намотування на барабан моталки потрібно виконувати тільки при ослабленому натягу.

5.27. Перевозити рулони стрічки необхідно за допомогою спеціальних скоб і ланцюгів.

5.28. Приміщення, де виробляються стрічки шляхом гарячого та гальванічного цинкування, гарячого лудіння, свинцювання, повинні бути обладнані системами припливно-витяжної вентиляції. Ванни для нанесення покриттів на стрічку повинні бути обладнані місцевою відсмоктувальною вентиляцією та мати кришки, що автоматично та щільно закриваються. Покриття підлоги у відділеннях повинно бути

кислототривким, мати нахил до стоку та регулярно промиватися водою. Агрегати для безперервного нанесення покриттів повинні бути обладнані спеціальними майданчиками, містками та сходами з ухилом.

5.29. Під час роботи з розплавленим цинком, розчинами кислот і лугів необхідно користуватися індивідуальними засобами захисту органів дихання, очей.

5.30. У відділеннях покриттів подавання металевих заготовок на розмотувальний пристрій, знімання готової продукції та пакування її повинні бути механізовані.

5.31. Кліті станів повинні мати захисні огородження, зблоковані з кнопкою пуску стана.

5.32. Обертові частини передач повинні бути огороджені щитами. Обслуговуючому персоналу дозволяється заходити за стан з боку привода тільки під час його зупинки.

5.33. Змащення валків під час роботи стана повинно бути автоматичним, інші обертові частини необхідно змащувати тільки під час зупинки стана.

5.34. Для запобігання загорянню мастильного матеріалу, що використовується для валків станів, зони їх розташування повинні бути обладнані місцевою витяжною вентиляцією.

5.35. Пуск стана необхідно виконувати тільки на швидкості заправлення, а прокатку - за умови досягнення нормальної роботи та забезпечення технологічної швидкості прокатки.