8.1.10. На дрібносортних станах лінійного типу робочі місця вальцювальників необхідно огороджувати запобіжними стінками.

8.1.11. На великих і середньосортних станах лінійного типу прокатне поле повинне огороджуватися суцільними бортами з похилом вбік розкоту, з висотою, яка на 200 мм перевищує висоту найбільшого прокатуваного профілю.

8.1.12. Для захисту від відлітаючих під час прокату часток окалини, осколків металу і бризок шлаку, перед валками на станині необхідно влаштовувати надійні сітчасті щити чи щільні ланцюгові завіси, а уздовж лінії стана, проти прорізу у станині робочих рольгангів, — знімні щити з густої, міцної сітки. Проміжок між валками з боку, супротивного з'єднувальним шпинделям, закривається запобіжним щитом.

8.1.13. На стінках "тріо" при наявності гідравлічного рівноваження середнього валка проміжки між траверсою приводу і станиною кліті повинні бути закриті огороджувальними щитами, що виключають можливість попадання людей між траверсою і станиною.

8.1.14. Для забезпечення умов безпеки у процесі прокатування повинна бути справна привалкова арматура (коробки, що направляють, з пропусками, вивідні проводи, брусся, проводкові столи, лінійки та ін.). Ввідні коробки сортових станів повинні бути без бокових регулюючих болтів.

8.1.15. При ручному подаванні металу у валки кліщи вальцювальників повинні відповідати сортаменту прокатуваного металу і бути в справному стані. Для охолодження кліщів біля станів повинні бути встановлені ємкості з проточною водою, температура якої не повинна перевищувати 45 градусів Цельсію. За станом кліщів та інших інструментів повинен бути встановлений ретельний нагляд.

8.1.16. Настил підлоги у місцях прокатування і прибирання металу від лінійного стану повинен бути рівним.

В місцях, де знаходяться вальцювальники, підлога повинна бути нековзкою.

8.1.17. Прибирання недокатів і браку, а також витяг зламаних валків повинні проводитися згідно з інструкцією, затвердженою головним інженером підприємства (прокатного виробництва) під керівництвом майстра, а у його відсутності — старшого вальцювальника.

8.1.18. Недокати і брак повинні вчасно прибиратися у спеціально відведене для цього місце.

8.1.19. Шліфування і вилучення дефектів з робочих поверхонь валків прокатних станів, а також роликів рольгангів, правильних машин, моталок і т.і. повинні проводитися при зупиненому прокатуванні за допомогою спеціального пристрою з боку, протилежного напряму обертання. Установка пристрою для вилучення дефектів повинна здійснюватися при зупиненому стані.

8.1.20. Шафи з автоматами електродвигунів рольгангів або інших механізмів станів і агрегатів повинні розташовуватися у доступних місцях.

8.1.21. Конструкція підіймально-хитних столів повинна виключати можливість падіння з них прокатуваного металу. Для запобігання травмування працюючих, бокові поверхні підіймально-хитних столів повинні бути обшиті листовим металом. При верхньому положенні столу обшивка повинна бути вище плитового настилу робочого місця.

8.1.22. Для доступу під підіймально-хитні столи повинні влаштовуватися приямки з похилими сходами.

У тих випадках, коли за місцевих умов зробити приямки з похилими сходами неможливо, дозволяється влаштовувати збоку хитних столів колодязі з вертикальними драбинками.

8.1.23. Забороняється під час роботи стану:

проводити огляд і ремонт механізмів, розміщених під підіймально-хитними столами, що на час ремонту повинні бути надійно закріплені;

проводити виправлення механізмів чи деталей;

входити в зону переміщування нагрітого металу;

знаходитися всередині огородження клітей.

8.1.24. Проміжки між роликами рольгангів, за вийнятком робочих рольгангів, біля блюмінгів і слябінгів, а також у місцях, де вони не зайняті механізмами, повинні бути перекриті.

8.1.25. Забороняється ходити по рольгангах. Переходити через них треба тільки через перехідні містки, настил яких повинен футеруватися вогнетривкою цеглою. Висота і конструкція перехідного містка над розкітним полем повинна забезпечувати безпеку проходу людей.

8.1.26. При мінусових температурах повітря, коли відбувається інтенсивне пароутворення, на кожній кліті повинна встановлюватися додаткова сигналізація, що сповіщає про наявність металу у зіві валків, а також передбачатися інтенсивна аспірація і поширюватися небезпечна зона для обслуговуючого персоналу.

8.2. Прибирання окалин

8.2.1. Прибирання окалини з-під станів та і іншого устаткування повинно бути механізовано (гідрозмивання, скребки та т.і.) з пристроями, що захищають від відлітаючої окалини і знижують запиленість атмосфери.

8.2.2. Тунелі для змивання окалини під робочими клітями повинні мати похил і перетин жолоба, що забезпечують вилучення всієї окалини, яка потрапляє до жолоба.

Фундаменти робочих і шестеренних клітей, редукторів, стаціонарних упорів, рольгангів та іншого устаткування, де можливе скупчення окалини, повинні мати відповідні похили і жолоби, що ідуть вбік тунеля для змивання окалини під робочими клітьми та систему водопроводів для забезпечення постійного і періодичного змивання окалини та бруду.

Фундаменти будь-якого механізму не повинні мати ізольованих приямків.

8.2.3. Окалиновідломлювальні кліті та пристрої для гідрозбивання повинні бути огороджені щитами від відлітаючої окалини та бризок води.

8.2.4. Прохід під рольгангами та станами повинен бути надійно перекритий від падаючих кусків скрапу і окалини.

В діючих цехах, де безпечний прохід через тунель не забезпечений, доступ туди під час прокатування забороняється.

Вхід у тунель повинен бути закритий на замок, а двері зблоковані зі світловою сигналізацією, яка виведена до найближчого поста керування.

8.2.5. Тунелі для прибирання окалини повинні бути обладнані освітленням з напругою не більше 36 В.

8.2.6. Відстійні басейни повинні бути огороджені з усіх боків міцними стінками висотою не менше 1,1 м.

Біля входу тунелей у відстійні басейни повинні бути влаштовані загратовані бар'єри.

Прибирання окалини з ям і відстійників повинно бути механізовано (грейфери, ківшові елеватори і т.і.).

8.2.7. У клітей безперервних станів можна також використовувати похилі полиці з відводом окалини вбік від клітей у колодязі, в яких влаштовуються спеціальні короби або цебери, що прибираються краном. При вилученні окалини у коробах або цеберах необхідно використовувати пристрої для зачеплення і перекидання їх без участі стропальників.

8.2.8. Колодязі для коробів або цеберів під окалину повинні перекриватися металевими плитами чи огороджуватися.

Під час прибирання окалини відкриті отвори над колодязями необхідно огороджувати переносними бар'єрами.

8.2.9. Забороняється прибирання окалини вручну з-під робочих клітей станів і рольгангів під час прокатування.

8.2.10. Місця пиловиділення, що утворюються від окалини, необхідно обладнувати спеціальними пристроями, які включають витяжний зонт, повітроводи, фільтр для очищення повітря від пилу.

8.3. Перевалка валків

8.3.1. Перевалка валків повинна проводитися за допомогою спеціальних перевалювальних приладів і пристроїв.

На перевалку валків повинна бути розроблена технологічна інструкція.

8.3.2. Валки повинні зберігатися у спеціальних пірамідах або на стелажах, що мають сталу конструкцію. Проходи між пірамідами повинні мати ширину не менше 1 м.

Допускається зберігання валків на підлозі лише в один ряд із застосуванням спеціальних прокладок, які виключають їх довільне розкочування.

8.3.3. При перевезенні валків на платформах, машинах, передавальних візках їх необхідно вкладати на спеціальні стелажі або закріплювати.

8.3.4. Заміну валків необхідно проводити при допомозі різноманітних пристроїв (спеціальні візки, які закочуються у середину стана, муфти, кліті та т.і.).

В станах зі знімними кришками станин зміну валків треба проводити кранами через верх отвору у станині.

На станах закритого типу для зміни валків необхідно використовувати спеціальні перевалювальні муфти, С-образні траверси, візки та т.і.

8.3.5. Під час перевалки валків або їх ремонті необхідно вимикати пускові пристрої механізмів кліті, рольгангів і маніпуляторів, розміщених у безпосередній близькості від кліті з вилученням жетон-бирок або ключ-бирок.

8.3.6. Дільниці виробництва перевалок валків повинні бути огороджені знаками, що вказують на проведення робіт і попереджають про небезпеку.

8.3.7. Настроювання запасних клітей або касет повинно проводитися у спеціально відведеному місці, обладнаному стендами і необхідними пристроями.

8.3.8. Під час перевалки валків, прибирання недокатів або браку, робота між операторами та вальцювальниками повинна бути узгоджена.

8.3.9. Для перевалки валків призначається відповідальний керівник робіт.

8.4. Ножиці та пилки

8.4.1. На нових та діючих станах, де це можливо, ножиці і пилки повинні бути обладнані механізованою подачею і прибиранням металу.

Керування пилками та ножицями повинно проводитися із спеціального поста (пульту) керування.

8.4.2. Забороняється подавання до поріза на ножицях кривих та зігнутих розкочень, а також розкотів з площею поперечного перетину, що перевищує допустиму.

8.4.3. Ножиці повинні бути оснащені надійними гальмами для попередження падіння супорта при відключеному механізмі.

Забороняється працювати на ножицях з тріщиною чи викришеною ріжучою кромкою.

8.4.4. При нарізуванні гарячого металу ножиці з боку проходів повинні бути оснащені захисними екранами. При безпосередній роботі біля ножиць гарячої різки обслуговуючий персонал повинен бути захищений від впливу променевого тепла.

8.4.5. Прибирання обрізу від ножиць повинно бути механізованим.

Під час прибирання обрізу у коробки останні повинні встановлюватися у огороджувальні приямки, що розміщені поблизу від ножиць.

8.4.6. Конструкція жолобів, а також розмір і розміщення приймальних коробок повинні виключати ручне підправлення обрізу.

Тунелі для транспортування обрізу повинні бути освітлені і мати безпечні габарити від борту візка або конвейєру до стінки тунеля.

8.4.7. Скидання порізаного металу з рольгангів після ножиць у приймальні кармани повинно проводитися за допомогою механізмів, конструкція яких повинна виключати необхідність проведення робіт вручну.

Рольганги біля ножиць повинні мати відбортовку.

8.4.8. При порізці розкотів не допускаються: удари по упору; наявність скрапу у супорті ножиць; скісне положення розкоту по відношенню до ножів.

8.4.9. Конвейєри для прибирання гарячого обрізу, що розміщені на рівні підлоги цеху, повинні бути огороджені щитами або сітками та мати перехідний місток.

8.4.10. Конструкція і стан ножиць повинні виключати можливість зпарених ходів (ударів) ножа.

Пускові пристрої індивідуальних ножиць, як правило, повинні бути кнопкового типу.

На діючих ножицях, де застосовується педальне включення, педалі повинні бути закриті згори запобіжними щитами.

8.4.11. Підлога навкруги ножиць різки гарячого металу повинна бути нековзкою.

8.4.12. Дискові ножиці повинні бути обладнані кромкокришильниками або кромкомоталками, що виключають ручне підправлення кромки.

8.4.13. Для усунення ручного підправлення металу ножиці гільйотинного типу повинні бути постачені спеціальними направляючими та протискними пристроями, подавальними роликами та т.і.

При подаванні листів до ножиць через "гусині шийки" їх опори повинні бути виконані на підшипниках кочення.

При необхідності допускається ручна правка металу тільки за допомогою довгих гачків, при цьому робітник повинен знаходитися збоку від ножиць.

8.4.14. Спереду і збоку ножиць при ручному подаванні металу повинні бути влаштовані огороджувальні щити, які виключають можливість попадання руки різьбаря у небезпечну зону.

8.4.15. Диски пилок для різки металу на випадок розриву повинні бути закриті кожухами надійної конструкції, до того ж розмір відкритої частини диску повинен бути мінімальним.

Диск пилки повинен кожної зміни оглядатися і при виявленні тріщин негайно замінюватися. Заварювання тріщин на диску і робота пилки з пошкодженими зуб'ями диску забороняється.

Влаштування пилок повинне забезпечувати надійну та безпечну заміну дисків.

Пилкою, призначеною для різки гарячого металу, різати холодний метал забороняється.

8.4.16. На станах, що споруджуються, реконструюються, пилки необхідно розміщати в окремих приміщеннях (боксах).

Розміщення посту керування пилками повинно забезпечувати операторові добру видимість.

8.4.17. Рольганги, які подають метал до пилок гарячої різки, повинні мати борти, що виключають можливість вилітання металу, що подається до пилок.

Збоку перед пилками повинні бути встановлені щільні огороджувальні щити.

На станах з двосторонніми холодильниками для безпечного переходу від однієї пилки до іншої повинні бути влаштовані містки з міцними огороджувальними щитами з боку подачі металу.

8.4.18. Маслопроводи, що підводять масло до підшипників пилок, а також до притискних пристроїв, повинні бути захищені від можливого пошкодження їх гарячим металом.

8.4.19. Для усунення ручної підправки при різці металу пилки повинні бути обладнані відповідними направляючими або притискуючими пристроями.

8.4.20. Для зниження рівня шуму необхідно:

застосовувати пилки з максимальним числом зуб'їв;

використати демпферні прокладки при затисканні розрізаного прокату для зменшення збудження коливань у конструкції опор диску;

демпфірування коливань у диску пилки через застосування прокладок у затискному фланці або притискнених роликах;

використовувати багатошарові пилки;

застосовувати різноманітні глушителі, що дозволяють зменшити вібрацію, а ножиці — обладнанням спеціальних захисних кожухів;

встановлювати звукоізолюючі пости керування.