2.7. Приступаючи до роботи, необхідно перевірити:

- надійність кріплення абразивного круга на шпинделі і наявність прокладок між затискними дисками;

- надійність кріплення захисного кожуха і його справність;

- відсутність в абразивному крузі тріщин, при легкому постукуванні киянкою круг повинен видати чистий звук;

- відсутність биття абразивного круга;

- чи не піддається небезпеці хто-небудь з навколишніх у випадку розриву круга.

2.8. Підбор шліфувальних кругів, дисків, голівок повинен виконуватися в залежності від числа обертів шпинделя і типу пневматичної машинки або турбинки, з кутовою швидкістю обертання, зазначеною в паспорті машинки відповідно до технологічного процесу на обробку деталі або вузла.

2.9. Повітряний шланг, отриманий з комори, повинен бути справним (без рванин і свищів) і надійно закріплений на штуцерах, що мають повне різьблення, за допомогою спеціальних стяжних хомутиків.

З'єднання шланга гладкими трубками не дозволяється.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ

РОБОТИ

3.1. Роботи з очищення металу пневматичним інструментом необхідно робити в захисних окулярах закритого типу.

При роботі на металевих поверхнях у лежачому положенні або стоячи на коліні необхідно застосовувати килимки або наколінники з матеріалу низької теплопровідності.

При інтенсивному виділенні пилу (наприклад, при очищенні іржі) слід використовувати пиловідсмоктуючі пристрої, вентиляцію і респіратори типу «Пелюсток», «Айстра» і інші.

3.2. Перш ніж приєднати шланг до магістралі, необхідно відкрити вентиль на магістралі для випуску з неї конденсату. Приєднати шланг до магістралі і короткочасним незначним тиском продути його стисненим повітрям для видалення вологи і пилу.

3.3. Не допускаються перегинання шлангів, заплутування, перетинання з тросами, електрокабелями, а також з ацетиленовими і кисневими шлангами. Шланги необхідно розміщати так, щоб була виключена можливість наїзду транспорту і проходу по ньому людей.

3.4. Підключення шланга до мережі і до інструмента, а також його від'єднання необхідно робити тільки при повному закритті вентиля на повітряній магістралі або закритому положенні клапана, що самозакривається.

3.5. Необхідно стежити за відсутністю витоку повітря в місцях приєднання шланга. При припиненні подачі повітря або при перервах у роботі, навіть на короткий час, слід перекрити вентиль на повітряній магістралі і перевести пускову муфту в неробоче положення.

3.6. У випадку обриву шланга, перевірки або заміни абразивного круга необхідно перекрити вентиль на магістралі. Не допускається припиняти подачу стиснутого повітря шляхом переламування шланга.

3.7. Не можна кидати пневматичний інструмент, піддавати його ударам, залишати без догляду. При несправності інструмента (при пропуску повітря в клапані, неспрацьовуванні пускового курка) необхідно припинити роботу і здати його в інструментальну комору для ремонту.

3.8. При перенесенні пневматичного інструмента необхідно тримати його за рукоятку, а шланг згорнутим у кільце. Не допускається використовувати для цієї мети шланг або робочу частину пневматичного інструмента.

3.9. При роботі шліфувальними машинками, оснащеними абразивними кругами:

3.9.1. Робочий хід пневмоінструмента слід вмикати тільки поблизу оброблюваного листа. Обробку робочої поверхні абразивним кругом необхідно робити тільки в напрямку його обертання. Обробляти деталі рухом уздовж осі шпинделя не допускається.

3.9.2. Шліфувальними голівками діаметром до ЗО мм, наклеєними на металеві шпильки, дозволяється працювати без захисних кожухів на машинках, але при наявності захисних щитків у робочого місця й окулярів у працюючих.

3.9.3. Шліфувальні голівки, наклеєні на металеві шпильки, не повинні мати биття по периферії більш 0,3 мм.

3.9.4. Абразиви на робочому місці повинні зберігатися в спеціальній ячеєчній шухляді з насвердленими отворами для шліфувальних голівок.

3.9.5. Заправлення абразивів діаметром 60 мм і більш необхідно робити металевою шарошкою, укріпленою в корпусі.

3.9.6. Не допускається:

- користуватися погнутими оправленнями, шпинделями і шпильками, а також забитими шайбами;

- кріпити абразивний інструмент без картонних прокладок;

- затискати пневматичний інструмент у лещата;

- знімати захисні кожухи з пневматичного інструмента, що працює абразивами з отворами;

- працювати без захисних окулярів і рукавиць;

- працювати несправним кругом;

- працювати при пробуксовці круга на валу машинки;

- працювати бічною поверхнею круга;

- застосовувати важелі для збільшення натиску абразивного круга на оброблювану деталь;

- прокручувати круг вручну, якщо включено пусковий пристрій;

- працювати у вибухонебезпечній зоні;

- обробляти незакріплену деталь;

- перевищувати окружну швидкість абразивів:

для шліфувальних кругів на керамічному зв'язуванні - понад ЗО м/сек;

для шліфувальних кругів на бакелітовому зв'язуванні - понад 40 м/сек;

для шліфувальних кругів на бакелітовому зв'язуванні армованих одною сіткою скловолокна - понад 50 м/сек, армованих двома сітками скловолокна - понад 80 м/сек (по маркіруванню круга);

для шліфувальних голівок, наклеєних на металеві шпильки, на керамічному і бакелітовому зв'язуваннях - понад 25 м/сек.

3.10. При роботі пневматичними щітками:

3.10.1. Слід користуватися захисними окулярами закритого типу, а також респіратором.

3.10.2. Перебування робітників у зоні площини обертання голівки турбинки повинно бути виключено.

3.10.3. Проведення очисних робіт у замкнутих і важкодоступних приміщеннях повинно виконуватися при наявності приточно-вьггяжної вентиляції з розрахунку 2000 м3/год на одну пневмощітку, наряду-допуску на виконання робіт і спостерігача.

3.11. Якщо освітленість робочого місця недостатня, слід користуватися переносним світильником з ковпаком і захисною сіткою, що має добре заізольований провід, напругою електричного струму не вище 36 В для цехових приміщень і не вище 12 В для приміщень суден.

3.12. Оброблювані вироби повинні встановлюватися стійко на робочих столах і інших пристосуваннях способом, передбаченим технологією, що виключає їх зсув під час роботи.

Перед установкою деталі на обробку необхідно перевірити справність затискних пристосувань (лещат), що повинні мати:

- плавний хід передньої затискної губки;

- насічку на кріпильних губках і затискний гвинт без ушкоджень.

Не допускається зачищати вироби (деталі), що знаходяться у вільно підвішеному стані або утримувати їх руками і ногами.

3.13. Працюючи з пневматичними машинками, необхідно бути уважними й обережним, не відволікатися сторонніми справами і розмовами.

3.14. Під час роботи шліфувальної машинки необхідно постійно стежити за справністю абразивного круга.

3.15. При роботі зі шліфувальною машинкою слід тримати її за рукоятку і корпус.

3.16. При зачищенні слід виконувати плавні рухи і плавний натиск. Різкі і сильні натискання на шліфувальну машинку можуть привести до поломки інструмента або до виривання деталі.

3.17. Абразивні круги й інший інструмент дозволяється виймати з патрона тільки після повної його зупинки.

3.18. Приступаючи до роботи у відсіках або інших приміщеннях на суднах, необхідно впевнитися, що повітря не насичене шкідливими газами (ацетилен, пари мастил, фарб), а також температура повітря не перевищує 30°С.

3.19. При добудуванні і ремонті суден не слід входити без дозволу керівника робіт (майстра) в міждонні і бортові відсіки, паливні цистерни. Не дозволяється переходити по флорах, стрингерах, комінгсах. Проходи по них повинні мати зроблені закріплені настили з поручнями.

Не дозволяється працювати біля необгороджених або незакритих люків і прорізів. При спуску в люки необхідно переконатися, що кришка люка надійно закріплена у відкритому положенні.

3.20. На висоті більш 1,5 м необхідно працювати тільки з риштувань.

3.21. При виконанні робіт з риштувань необхідно попередньо перевірити їх справність, настили повинні бути обгороджені поручнями висотою не менш 1,2 м, що складаються з поручня, одного проміжного горизонтального елемента і бортової дошки висотою не менш 150 мм, закріплених із внутрішньої сторони стійок риштувань.

3.22. Допускається добудовувати і розбирати риштування з дозволу керівника робіт, перевантажувати їх зайвим вантажем не допускається.

3.23. При роботі на висоті не допускається:

- обробляти предмети, що знаходяться у висячому положенні;

- складувати інструмент над головою працюючих.

По закінченні роботи на висоті необхідно забрати інструмент, деталі, залишки матеріалів.

3.24. Не дозволяється працювати на висоті на відкритому повітрі при ожеледі або вітрі силою більш 6 балів.

3.25. При чистильних роботах на висоті необхідно дотримувати обережність. Не дозволяється працювати з приставних драбин або стоячи на краю конструкції без застосування запобіжного пояса.

3.26. Виконуючи роботу на висоті, не можна кидати нічого вниз, необхідно стежити, щоб під робочою площадкою не знаходилися люди, якщо немає спеціальної захисної площадки.

3.27. Не допускається працювати біля необгороджених люків і прорізів.

3.28. Не дозволяється стояти, проходити або працювати під підвішеним вантажем.

3.29. Не дозволяється залишати без нагляду шліфувальну машинку, що знаходиться під тиском повітря. Залишаючи робоче місце, необхідно перекрити вентиль на повітряній магістралі. У випадку припинення подачі повітря в магістраль необхідно закрити вентиль на магістралі.

3.30. При роботі з тривалим зіткненням частини тіла з холодною поверхнею металу, необхідно користуватися теплоізолюючим матом, килимком, дошками і т.п.

3.31. Для профілактики професійної захворюваності вібраційною хворобою чистильнику рекомендується режим праці і відпочинку: 5-10 хвилин перерви через щогодини роботи, прийняття полівітамінів, гідропроцедур щодня.

При перервах у роботі або перенесенні механізованого інструмента на інше робоче місце необхідно виключити інструмент.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

По закінченні роботи необхідно:

4.1. Закрити вентиль на повітряній магістралі, від'єднати пневматичну машинку від шланга і шланг від повітряної магістралі, вийняти робочий інструмент.

Очистити пневматичну машинку і шланг від пилу і бруду. Шланг згорнути в бухту.

4.2. Здати пневматичну машинку і шланг в інструментальну комору або прибрати їх у відведене для збереження місце. Профілактику необхідно робити відповідно до інструкції по експлуатації пневматичної машинки.

4.3. Обійти й оглянути робоче місце, привести його в порядок. Перевірити, чи не залишені неприбраними переносний світильник, інструмент, пристосування і незакріплені деталі.

4.4. Перевірити, чи не залишився хто без дозволу майстра в замкнутому приміщенні або відсіку, у якому виконувалася робота.

4.5. Повідомити про всі неполадки і несправності, замічені під час роботи, і про свій відхід керівникові робіт.

4.6. В роздягальні необхідно зняти спецодяг, спецвзуття, засоби індивідуального захисту і прибрати у відведене місце для збереження, окреме від місця збереження повсякденного одягу й особистих речей. Прийняти душ і надягти повсякденний одяг.

4.7. При одержанні під час роботи навіть незначних травм або при нездужанні слід звернутися в медпункт із метою запобігання можливих захворювань або ускладнень.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

5.1. У процесі виконання роботи важливо запобігти виникнення аварійної ситуації. Ознаками можливих аварійних ситуацій можуть служити:

- займання, виникнення пожежі при виконанні вогневих робіт (електро- і газозварювання, газорізання) поблизу легкозаймистих або горючих матеріалів;

- загазованість приміщень (поява стороннього запаху, різі в очах, погіршення видимості, посилення серцебиття);

- відключення електроенергії (обрив проводів живлення, несправності заземлення й інші ушкодження електроустаткування);

- раптова поява в корпусі устаткування відчутного електричного струму;

- мимовільна зупинка устаткування або поломка;

- раптове падіння вантажів, удар предметів, що рухаються, та інше.

5.2. При виникненні пожежі на місці виконання робіт чистильнику слід ліквідувати її в початковій стадії, використовуючи первинні засоби пожежегасіння (ПЗП): вогнегасники, внутрішні пожежні крани, бочки з водою, шухляди з піском, стаціонарні установки пожежегасіння й інші.

Якщо ліквідувати пожежу власними силами і наявними ПЗП не вдається, необхідно:

- повідомити по телефону про пожежу в пожежну охорону. При цьому повідомити місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, про наявність людей у районі пожежі і своє прізвище;

- повідомити про пожежу чергового або вахтового, керівника робіт;

- по можливості до прибуття пожежних вжити заходів по локалізації вогнища пожежі й евакуації людей і організувати зустріч пожежної команди.

5.3. При появі стороннього запаху, різі в очах, погіршення видимості чистильнику слід виявити, чи працює приточно-витяжна вентиляція і при її працездатності прийняти міри по ліквідації ушкоджень.

У випадку неможливості відновлення роботи вентиляції слід припинити роботу, довести до відома керівника робіт і діяти відповідно його вказівкам.

При виявленні високої загазованості приміщень слід вивести з приміщень людей, надати потерпілим першу допомогу і викликати швидку допомогу. Сповістити про це керівнику робіт і залишити приміщення у відповідності зі схемою евакуації.

5.4. При раптовому вимиканні електроенергії та електроосвітлення не можна пересуватися в темряві до включення аварійного або основного освітлення. Після включення аварійного освітлення чистильнику слід виявити причину порушення (обрив проводів живлення, несправності заземлення та інші ушкодження), довести до відома керівника робіт.