Баки з обмивальною водою і нейтралізуючими розчинами зберігаються в приміщенні із стелажами, до яких повинні бути вільні проходи.

12.5.29 Монтаж акумуляторних батарей можна виконувати тільки при наявності в приміщенні прилливно-витяжної вентиляції, постійного освітлення й опалення.

12.5.30 Робітники, що обслуговують акумулятори, на час роботи забезпечуються кислото- або лугостійкими костюмами, гумовими фартухами, гумовими рукавицями, калошами, захисними окулярами, нейтралізуючими розчинами, а робітники, які зварюють пластини, суконними костюмами, брезентовими рукавицями.

12.5.31 Для доставляння кислоти треба передбачати спеціально обладнані візки або носилки з гніздами під бутлі, а для переливання кислоти з бутлів — пристрої, якими закріплюють і нахиляють бутлі, або спеціальний насос.

12.5.32 Готуючи електроліт, необхідно кислоту вливати у воду (а не воду в кислоту!) тонким струменем, одночасно перемішуючи розчин довгою скляною паличкою або трубочкою. Розводити електроліт треба в освинцьованих або прогумованих кислотостійких (лугостійких) ємкостях.

12.5.33 Для подрібнення їдкого натру (калію) необхідно передбачати спеціальні совки, мішковину, захисні окуляри, гумові рукавиці й фартухи.

12.5.34 Для піднімання барабана з кабелем домкратами стальні осі повинні мати діаметри, не менші від зазначених у таблиці 17.

Таблиця 17

Маса барабана з кабелем, кг

Мінімальний діаметр осі, мм

до 2500

53

до 5000

70

до 7000

75

12.5.35 Для прогрівання кабелів необхідно передбачати трансформатори з захистом від коротких замикань первинною напругою до 380 В.

12.5.36 Перед спусканням у колодязь або тунель треба передбачати перевірку повітря колодязя на відсутність у ньому горючих і шкідливих для дихання газів за допомогою спеціального індикатора (без спускання в колодязь).

Перевірка наявності газів за допомогою відкритого вогню забороняється.

12.5.37 Для видалення газів з колодязя передбачається нагнітання чистого повітря за допомогою вентилятора, встановленого зовні. Рукав від вентилятора має бути опущений у нижню частину колодязя на глибину 0,25 м від його дна.

12.5.38 Для зняття кришок колодязів передбачаються спеціальні захвати.

12.5.39 Для опускання припою і розігрітої кабельної маси в колодязь передбачаються спеціальні ковші й закриті бачки.

12.5.40 При використанні паяльних ламп і жаровень у тунелях і колекторах для захисту полум'я передбачаються щитки з вогнестійкого матеріалу, а для гасіння пожежі — тканина з вогнетривкого матеріалу.

12.5.41 Під час монтажу муфт з епоксидного компаунду в приміщеннях необхідно забезпечити їх провітрювання. Швидкість руху повітря в робочому прорізі витяжного пристрою має бути не менша З м/сек.

12.5.42 У випадку прокладання кабеля з баржі містки і сходні, по яких подається кабель на баржу, повинні мати ширину не меншу 1 м, поручні й поперечно нашиті планки — товщину не меншу 6 см.

12.5.43 Якщо будується повітряна лінія електропередачі (ПЛ) напругою понад 1000 В у гірській місцевості зі складним рельєфом і споруджуються спеціальні переходи, початок основних робіт треба передбачати після будівництва дороги вздовж лінії і під'їздів до кожної опори, які б забезпечили доставляння і роботу потрібних машин і механізмів.

12.5.44 Спорудження фундаментів і монтаж опор мають передбачатися за технологічними схемами і картами, розробленими в ПВР для кожної опори окремо на основі топографічних і геологічних розвідувань майданчиків під опори.

12.5.45 Для кожного анкерного прольоту має бути розроблена технологічна схема монтажу проводів і тросів з урахуванням конкретних умов рельєфу місцевості.

12.5.46 Якщо робота виконується із застосуванням вертольотів, розміри монтажного майданчика мають бути такими, щоб відстань від кінців лопатей несучого і хвостового гвинтів до наземних перешкод була не менша половини діаметра несучого гвинта.

12.5.47 Стальні канати, що застосовуються для виготовлення стропів, тягових канатів, вантів і розтяжок, мають бути перевірені розрахунком.

12.5.48 У ПВР для складання і встановлення опор залежно від їх розмірів, способів монтажу та умов траси ПЛ мають бути визначені мінімальні розміри майданчиків.

12.5.49 Застосування крана замість падаючої стріли в схемі піднімання "кран-трактор" допускається лише за таких умов:

— маса опори, яка припадає на піднімальний гак крана, неповинна перевищувати вантажопідйомність крана за паспортом при відповідному вильоті стріли;

— робочий хід стріли піднімального крана забезпечує піднімання опори на кут не -менший ніж 35—40 градусів. Кут підйому встановлюється розрахунковою схемою залежно від типу опори.

12.5.50 Розробляючи схему піднімання портальних опор з відтяжками, треба передбачати утворення жорсткості в площині "П" за допомогою діагональних тросових розтяжок з муфтами для регулювання натягу.

Для косогірних опор необхідно зазначати місце встановлення падаючої стріли і довжину "поводів".

12.5.51 Для зняття такелажу після встановлення опор передбачаються напівавтоматичні крокви, інвентарні драбини, лази або піднімальні вишки.

12.5.52 Для укрупнювального складання секцій металевих конструкцій на спеціальних полігонах треба передбачати стелажі для зручності виконання робіт, спеціальний інструмент (гайковерти, домкрати, струбцини і т. ін.).

12.5.53 Складаючи опори, для їх стійкості необхідно передбачати дерев'яні підкладки, шпальні клітки. Секції опор і окремі опори не слід залишати на домкратах.

12.5.54 Для електролінійників, зайнятих спорудженням ПЛ на дерев'яних опорах з просочених антисептиком деталей, у ПВР мають бути передбачені:

— костюми з цупкого брезенту;

— брезентові рукавиці;

— шкіряні черевики або чоботи на шкіряних чи шкірімітових підметках;

— спеціальні ящики, обладнані витяжною вентиляцією, для зберігання забрудненого антисептиком одягу.

12.5.55 Для розкочування проводів треба передбачати встановлення барабанів з проводом і тросом на спеціальні пристрої (розкочувальні візки, козли і т. ін.), обладнані надійними гальмовими пристроями.

12.5.56 Для термітного зварювання проводів треба передбачати зварювальні пістолети або кліщі.

12.5.57 Під час термітного зварювання в жарку й суху погоду слід передбачати заходи проти займання дерев'яних опор, трави та для. гасіння термітних патронів.

Гасити термітні патрони, які загорілися, слід, піском або пшнйм вогнегасником. Застосовувати для цього воду забороняється.

12.5.58 Для перекидання проводів і троса через глибокі ущелини і яри треба передбачати використання капронового канату і додаткових тросів довжиною, що дорівнює подвійній ширині перешкод плюс 15-20 м.

12.5.59 Для перекидання проводів'з розкочувальних роликів у затискачі, установлення гасильників вібрації, дистанційних розпірок і т, ін. треба передбачати піднімальні вишки або спеціальні драбини з надійним кріпленням їх до траверс опор.

У випадку піднімання проводів з важкими гірляндами ізоляторів треба застосовувати відвідні блоки для зменшення навантаження на траверси опор і порталів.

12.5.60 Для встановлення на проводах розщепленої фази дистанційних розпірок треба передбачати монтажні візки, які пересуваються по проводах, або виконувати роботу з піднімальної вишки. Піднімання і встановлення монтажного візка на проводи розщепленої фази треба передбачати з піднімальної вишки або за'допомогою блоків і-стропувальних тросів, прикріплених до проводів.

12.5.61 Забороняється застосовувати корзини піднімальних вишок для утримання проводів під час процесу їх перекидання з розкочувальних роликів у затискачі.

12.5.62 Для перекладання проводів з розкочувальних роликів у затискачі на землі треба передбачати спеціальні підставки (козли).

13 Охорона праці в проектах виконання робіт щодо підземних робіт

13.1 Загальні положення

13.1.1 Проектування вибухових робіт при підземному гідротехнічному будівництві має виконуватися відповідно до чинних Єдиних правші безпеки при вибухових роботах.

13.1.2 Проектування підземних споруд слід виконувати на основі даних інженерно-геологічного розвідування, проведеного відповідно до інструкції щодо розвідування і досліджень для гідротехнічних тунелів.

13.1.3 На ділянках проходження тунелів у скельних породах, небезпечних за даними геологічної розвідки щодо прориву в споруджувані виробки води, пливунів і газів, у кожній західці слід передбачати буріння передових розвідувальних свердловин глибиною до 10 м. Для уточнення геологічних умов одночасно має виконуватися буріння кількох шпурів збільшеної глибини (до 5 м) по периметру виробок.

13.1.4 У місцях геологічних порушень (тектонічних тріщин, скидів, зсувів та ін.) проектом повинні передбачатися додаткові, в порівнянні з загальноприйнятими для даної споруди, заходи щодо забезпечення робіт.

Якщо в процесі будівництва виявлено зміни інженерно-геологіч-них умов, у проект мають вноситися відповідні коригування.

13.1.5 Під час проведення підготовчих виробок для спускання води по пласту або породі на ділянці між межею безпечного проведення гірських робіт і затопленими виробками слід дотримуватися таких умов:

— виробка має проводитися вузькими вибоями з бурінням системи віялоподібних свердловин, які дають змогу встановлювати відсутність затоплених виробок спереду і з боків цих виробок, що виконуються на відстані від них, не меншій від ширини бар'єрного цілика. На похилих і крутих пластах повинні проводитися парні виробки;

— діаметр свердловин не повинен перевищувати 75 мм, а їхні устя повинні бути закріплені та обладнані засувками для регулювання припливу води. Засувки і кондуктори після їх установлення слід перевіряти під тиском, що в півтора раза перевищує очікуваний, про що складається акт.

Для запобігання раптовому прориву води в діючі виробки в необхідних випадках у підготовчих виробках треба влаштовувати перемички. При цьому віддалена від вибою виробки перемичка має бути обладнана дверима, що відчиняються в бік очікуваного струменя води, а перемичка, розміщена безпосередньо у вибої виробки, коли буріння свердловини передбачено виконувати через перемичку, може бути глухою.

13.1.6 Підошву виробок у місцях, призначених для проходження людей, треба вирівняти або на ній покласти настил.

13.1.7 Проектуючи буропідривні роботи, пов'язані з проходженням виробок, слід враховувати, що під час виконання вибухових робіт в одному з вибоїв усі люди, які перебувають в інших близько розташованих вибоях підземної споруди, мають бути виведені в безпечне місце. При цьому забороняється перебування людей на незакріплених ділянках виробок.

Безпечна відстань між суміжними не зв'язаними виробкою вибоями має встановлюватися паспортом буропідривних робіт, але становити не менше 20 м.

Перед проведенням буропідривних робіт має бути визначена розрахунком небезпечна зона на поверхні від розлітання шматків породи і на кресленні показана межа очеплення небезпечної зони.

13.1.8 Для роботи на висоті понад 1,5 м необхідно влаштовувати міцні риштовання, настили, помости або застосовувати спеціальні пересувні візки з мідними огорожами та драбинами або з підвісними колисками.

Риштовання, помости та настили мають бути жорстко закріплені, щоб не розгойдувались,.

Конструкція риштовань, помостів і настилів повинна виконуватися з розрахунку максимального навантаження з не менш ніж дворазовим запасом міцності.

13.1.9 Підвісні полиці повинні закріплюватися на спеціально виготовлених підвісках з металевих стержнів до елементів кріплення або до спеціальних анкерів. Запас міцності підвісок і анкерів має бути не меншим від шестиразового.

13.1.10 Забезпечення стиснутим повітрям підземних будівельних робіт здійснюється від стаціонарних компресорних станцій. Використовувати пересувні компресори на підземних роботах без ужиття додаткових заходів щодо очищення стиснутого повітря від пари масла забороняється.

13.1.11 Виробничі приміщення (з постійним перебуванням робітників) без природного освітлення або з недостатнім за біологічною дією природним освітленням (коефіцієнт природної освітленості менший 0,1 %) мають бути обладнані установками штучного ультрафіолетового випромінювання.

Далі, до забезпечення технічної можливості створення таких установок, необхідно передбачати влаштування фотаріїв (з еритемними лампами) на території підприємств.

13.1.12 Будівельна організація, що виконує підземні роботи, повинна організувати свою пиловентиляційну службу.

13.1.13 Чисельний склад допоміжної гірничорятувальної команди визначає головний інженер спецуправління з розрахунку не менше 5 членів цієї команди в кожній зміні.

До складу допоміжної гірничорятувальної команди повинні входити робітники різних підземних професій, а також начальники змін, дільниць та інші інженерно-технічні працівники.

13.1.14 У підземних виробках і на поверхні повинні влаштовуватися вбиральні.

Підземні вбиральні можуть бути стаціонарними і пересувного типу.

Стаціонарні підземні вбиральні передбачаються в спеціальних камерах з дверима, заглиблених у нішу на ширину дверей. Висота камери має бути не менша 2,2 м.

У ніші-вбиральні треба передбачати встановлення вагонетки-приймача з розрахунку одне вічко на 50 чоловік. Приймачі мають бути непроникні для рідин і пристосовані для зручного і повного зливання нечистот.

Пристрій для зливання має розташовуватися знизу і мати герметичну засувку.

Для дільниць, що віддалені від стаціонарних вбиралень і мають 3—5 робітників, треба влаштовувати пересувні підземні вбиральні.

13.2 Проходження тунелів

13.2.1 Форма і розміри поперечних перерізів підхідних, транспортних та інших тунелів, а також максимальна довжина виробки з тупиковим вибоєм мають визначатися з урахуванням дотримання безпечності виконання робіт.