Забороняється знаходитися попереду вантажу, що скочується по нахиленій площині.

3.8.2.15. При навантаженні, вивантаженні і переміщуванні важких вантажів необхідно дотримуватися таких умов:

при м’якому грунті і нерівній поверхні на шляху переміщування вантажу необхідно укладати дошки, бруси або шпали;

як котки можна використовувати металеві труби, а при їх відсутності — круглий ліс з удаленою корою і зчищеними сучками.

Довжина котків не повинна перевищувати 300-400 мм габариту вантажу з кожної сторони;

для підведення котків під вантаж необхiдно користуватися ломами або рейковими домкратами;

при переміщуванні вантажу на похилій площині униз необхідно застосовувати пристрої, що його утримують (лебідки, мотузки тощо);

під час пересування вантажу необхiдно берегтися виштовхнутих з-під вантажу котків;

забороняється брати коток для перекладування його наперед раніше, ніж він повністю звiльниться з-під вантажу;

при переміщенні вантажу необхідно слідкувати за тим, щоб котки зберігали перпендикулярність напряму переміщення вантажу.

Виправляти положення котка допускається ломом або кувалдою. Поправляти положення котка ногою заборонено.

3.8.2.16. Кантувати ваговитi вантажі, підводити під них стропи необхідно за допомогою спеціальних ломів або рейкових домкратіВ. Застосовувати для цього випадкові предмети, бруски або обрізки труб і т.п. забороняється.

3.8.2.17. Транспортування вантажів 4-6класів (кислоти, луги та інші отруйні рідкі речовини) в скляній тарі від місця розвантаження до складу і навпаки належить здійснювати в пристосованих для цього носилках, візках, тачках і т.д. Перенесення цих вантажів без спеціальних пристроїв забороняється.

3.8.2.18. Перенесення бутелів з кислотою за ручки кошеля можливо тільки після попередньої перевірки дна і ручок кошеля.

При ушкодженні тари необхідно доповісти особі котра відповідальна за навантаження, і котра зобов’язана вказати безпечні засоби транспортування.

3.8.2.19. Переносити бутелі з кислотою і лугом на спині, плечах і перед собою забороняється.

3.8.2.20. З порожньою тарою з-під кислот треба поводитися так само обережно, як і із повною. Нахиляти порожні бутелі забороняється.

3.8.2.21. У місцях, де обробляються вантажі 4-6класів, повинні знаходитися вода і нейтралізуючі розчини, для надання негайної допомоги від випадкових опікіВ. Забороняється робити прибирання розбитих бутелів з кислотою або розсипаної їдкої речовини без протигазу.

3.8.3. Вантажно-розвантажувальні роботи на залізничному транспорті

3.8.3.1. Усі вантажно-розвантажувальні роботи, що пов’язані з вантажним залізничним рухомим складом, повинні виконуватися на дільницях:

пiввагони з навалочним вантажем — з естакад або підвищених колій (колiй із підвищеними укосами), а при крановому вивантаженні — безпосередньо з колій;

вагони, платформи і пiввагони зі штучним вантажем — у стаціонарній чи переносній рампi безпосередньо з колій, близьких від місць складування вантажів.

3.8.3.2. При завантаженні вагонів забороняється перевищувати вантажопідйомність і габарит рухомого складу залізниці.

3.8.3.3. Не допускається завантаження вагонів із зламаними запорними пристроями.

3.8.3.4. До початку вантажно-розвантажувальних робіт вагони необхiдно закріпити спеціальними башмаками, що запобігають випадковому їх зміщенню. Підкладання під колеса інших випадкових упорів заборонено.

3.8.3.5. Як правило, залізничні вагони повинні пересуватися за допомогою локомотиву або маневрової лебідки. В окремих випадках пересування окремих вагонів допускається за допомогою аншпугіВ. Маневрові роботи ведуться під керівництвом складача поїзда або майстра.

3.8.3.6. Забороняється пересувати вагони назустріч один одному чи один за другим, коли відстань між ними менше 15 м, або працюючим знаходитися попереду вагону, що просувається.

3.8.3.7. Перед подачею локомотива на підвищеній колії при наявності на ньому вагонів під вивантаженням, складач поїзда зобов’язаний особисто попередити робiтникiв про маневр, який буде здіснюватися, а вони повинні припинити всі роботи, що пов’язані з розвантаженням і відійти у безпечну зону.

3.8.3.8. При відкриванні і закриванні дверей критого вагона робiтники повинні знаходитися по праву сторону вiд дверей і в разі необхідності користуватися спеціальними ломиками.

3.8.3.9. При відкриванні бортів платформи необхідно на початку визволити клямки посередині платформи, а після цього крайні клямки.

При визволенні крайніх клямок робiтники повинні знаходитися збоку від бортіВ. Знаходитися спереду бортiв, що вiдкриваються, заборонено. Ця вимога стосується і до відкривання люків.

3.8.3.10. Відкривати люки пiввагонів при вивантаженні навалочних вантажів на естакадах і підвищених коліях висотою понад 2,5 м треба з спеціальних мiстків, а закривати — за допомогою спеціальних люкопідiймачіВ. На підвищених коліях висотою до

2,5 м відкривати люки можна з землі за допомогою штанг чи спеціально призначених для цього пристроїВ. При закритті люку вручну треба доручати це не менше ніж 2-м працюючим.

3.8.3.11. Люки пiввагонів повинні відкриватися двома робітниками одночасно з одного боку пiввагона.

3.8.3.12. При відкриванні люків і бортів робiтники повинні користуватися захисними окулярами.

3.8.3.13. Мiстки або сходні для переходу з вагону на склад чи з вагону на штабель повинні бути із дошок товщиною не менше 60 мм, скріплені з нижньої сторони металевими чи дерев’яними планками з інтервалом не більше 500 мм і мати ширину не менше 1000 мм.

3.8.3.14. Якщо склад розташований нижче рівня підлоги вагона, навантаження і вивантаження катно-бочкових вантажів вручну допускається по трапах двома робітниками при масі одного місця не більше 55кг, а при масі одного місця понад 55кг навантаження проводять за допомогою міцних прядивних канатів.

3.8.3.15. Вивантаження навалочних вантажів проводять з дотримуванням габаритів наближення до будівель згідно з “Правилами технічної експлуатації залізниць”.

3.8.3.16. Під час вантажно-розвантажувальних робiт з сипкими злежалими і особливо змерзлими вантажами не допускається вибирати вантаж “підкопом”.

3.8.3.17. Вивантаження змерзлого вантажу проводять під наглядом майстрА. Розпушування сильно змерзлого вантажу вібророзпушувачем повинно проводитися до подачі вагонів на підвищені колії. В разі незначної змерзлості вантажу робочі при розпушуванні його штангою повинні знаходитися збоку від люку.

3.8.3.18. Для зачищення пiввагонів від залишків вантажу вантажники входять усередину пiввагона крізь відкриті люки. За необхіднiстю для цього використовують переносні східці. Усі люки повинні бути відкритими. Відкривати люки при знаходженні людей усередині пiввагона заборонено.

3.8.3.19. Для безпеки роботи вантажників по зачищенню пів-вагонів від залишків вантажу застосовують переносні дерев’яні містки, що влаштовуються на поперечних балках пiввагонів.

3.8.3.20. Очищення колій від залишків вантажу проводиться після очищення головок рейок і виведення пiввагонів з підвищених колій.

3.8.3.21. При розвантаженні залізничних платформ з наваленим вантажем за допомогою трактора з навiсним устаткуванням необхідно дотримуватися таких вимог:

майданчик уздовж платформи з боку, де належить переміщатися трактору, повинен бути вивiльнений від залишків вантажу, що складувався раніше, і був спланований;

перед подаванням платформи на підвищені колії їх треба уважно оглянути, додаткові кріплення бортів і дерев’яні стояки необхідно зняти;

підготовка трактора до розвантаження платформи і саме розвантаження повинно виконуватися під контролем відповідального виконавця робіт;

роботою тракториста повинен керувати вантажник, який повинен розміщуватися або на сусідній платформі, або на підвищених коліях не ближче 2-х метрів від платформи, що розвантажується;

треба вжити заходів щодо попередження появи сторонніх людей і транспорту в зоні роботи трактора;

під час руху трактора водій зобов’язаний подавати короткі сигнали;

під’їзд трактора до платформи дозволяєтся робити тільки при піднятому скребку на висоту не менше 500 мм від підлоги платформи. Опускати скребок треба по команді сигнальника і тоді, коли скребок розташується над платформою.

3.8.3.22. При використанні трактора з навісним устаткуванням забороняється:

виконувати вивантаження змерзлих вантажів;

просуватися трактором при зштовхуванні вантажу на підвищених передачах;

працювати скребком, не обладнаним пристроєм, що попереджає розриви продовжених прижимних кутових рейок підлоги платформи;

проводити перемiщення трактора, якщо в небезпечній зоні знаходяться люди чи машини;

проводити повороти трактора при зануреному у вантаж скребку;

об’єднувати зачистку платформи від залишків вантажу з механічним розвантаженням.

3.8.3.23. При вивантаженні бітуму, що прибуває по залізниці, необхідно:

під колеса вагонів із 2-х сторін підкласти спеціальні башмаки;

перевірити справність парової оболонки, вентилів і патрубків цистерн і бункерних пiввагонів, надійність приєднання шлангу до патрубків (без перепуску пари). Перевірку необхiдно проводити при закритому вентилі;

звiльнити бункер від підтримуючих елементів і по сигналу відповідальної особи, користуючись лебідкою або іншими механізованими засобами, злити бітум, що є вантажем. З боку, де ведеться розвантаження, не повинно бути людей в межах 15-метрової зони.

При розвантаженні цистерн випускний отвір необхідно надійно обставити і закріплювати лотками для бітуму.

3.8.3.24. Розвантаження пека треба робити механізованим засобом і під наглядом відповідальної особи. Переробка пека вручну допускається у виняткових випадках і проводиться у літній час вночі чи за відсутністю прямого впливу сонячного світлА. Під час навантаження і вивантаження необхідно періодично змочувати пек водою, щоб уникнути результату дії опромінення.

3.8.3.25. Місця робіт з пеками повинні бути ізольовані від інших робочих місць. Працювати з пеками дозволяється в костюмі спеціального покрою, з капюшоном, у рукавицях iз щільного просоченого брезенту і захисних окулярах. По закінченні робіт з пеками, дьогтями і бітумами необхідно прийняти душ.

3.8.3.26. Особи, які страждають хворобою шкіри чи запаленням слизової оболонки очей, до роботи з дьогтем і пеком не допускаються.

3.8.3.27. Руки, що забруднені бітумом чи дьогтем, протерти гасом, а після цього вимити гарячою водою з милом.

3.8.4. Вантажно-розвантажувальні роботи на автомобільному транспорті

3.8.4.1. Особою, яка відповідає за правильне навантаження вантажу на автомобіль, включаючи порядок укладання, його кріплення і дотримання вантажопідйомності автомобіля, є водій, і його вимоги в цій частині до вантажників, а також вимоги до особи, що супроводжує вантаж, щодо дотримання його правильного розміщення в навантаженому кузові для зазначених осіб повинні бути обов’язковими для виконання.

3.8.4.2. Автомобілі і причепи повинні завантажуватися в межах їх вантажопідйомності.

3.8.4.3. При відкриванні бортів спочатку треба відкривати задній борт, а після цього бокові. Робочі повинні знаходитися збоку борту ,що відкривається. Забороняється відкривати борти, якщо в кузові знаходяться люди.

3.8.4.4. При укладанні штучних вантажів у кузов автомобіля треба дотримуватися таких вимог:

при механізованому укладанні вантажу вантажники не повинні знаходитися в кузові до його укладання на підлогу кузова;

вантаж повинен укладатися щільно одне місце до одного, починаючи від переднього борту. При неповному заповненні кузову за допомогою розпорок повинні бути вжитi заходи проти можливого переміщення вантажу під час руху;

вантажі у бочковій тарі повинні встановлюватися на торець і при наявності у бочок пробок — пробкою догори;

скляну тару з рідинами треба встановлювати стоячи в один ряд по висоті з вживанням заходів щодо кріплення кожного місця;

штучні вантажі, що піднімаються над бортами кузову, необхідно ув’язувати міцним і справним такелажем (прядивними канатами, вiрьовками). Користуватися металевим канатом і дротом забороняється;

робiтники, що ув’язують вантажі, повинні знаходитися тільки на вантажно-розвантажувальному майданчику;

висота вантажу не повинна перевищувати висотний габарит під шляхопроводами, що зустрічаються під час слідування, і бути понад 4 м від поверхні дороги до найвищої частини вантажу.

3.8.4.5. При навантаженні вантажів 5-го класу (кислоти, каустику, рідких химікатів) в металевій тарі перед початком роботи необхідно ретельно оглянути кожне місце. При наявності невеликого ушкодження тари необхідно вжити додаткові запобіжні заходи, що забезпечують безпеку вантажників і водіїв.

3.8.4.6. При навантаженні, вивантаженні і транспортуванні вантажів 2-го класу (балони з стислим газом) необхідно дотримуватися таких правил:

пересувати балони до місця навантаження або назад слід на спеціальних візках, конструкція яких повинна оберiгати балони від струсів і ударів (візки обладнують гніздами по розміру балонів, оббитими повстю), балони повинні розміщатися на візках тільки лежачими;

використовувати для цієї мети піднімально — транспортні механізми треба з дотриманням зазначених вище умов;

вентилі балонів зі стислим газом повинні бути закриті металевими ковпаками;

кузов автомобіля (причепа) повинен бути обладнаний стелажами з виїмками по розміру балона, оббитими повстю;

стелажі повинні мати запорні пристрої, що оберiгають балонивід струсів і ударів під час руху;

при навантаженні балонів в кузов більше ніж в один ряд необхiдно застосовувати прокладки, що захищають балони від доторкання один до одного. Перевезення балонів без прокладок забороняється;

перевозити балони на автомобілях в прямовисному положенні можна тільки в спеціальних контейнерах. При цьому навантаження-вивантаження контейнерів з балонами повинно бути механізованим;