4.5.6.14. При застосуванні талів для піднiмання вантажів їх необхідно прикріпляти до надійної опори у вигляді триноги, а в приміщеннях — до балок перекрить.

Опори за своєю міцністю повинні відповідати найбільшому зусиллю, що може діяти на них при піднiманнi і опусканнi вантажів, з урахуванням власної маси талi і можливих додаткових динамічних навантажень. Міцнiсть балок необхідно перевіряти за розрахунками.

4.5.6.15. Ручні домкрати перед застосуванням слід оглянути і випробувати на максимальну вантажопідйомність, про що складається відповідний акт.

4.5.6.16. Всі ручні домкрати повинні забезпечуватись безпечними рукоятками, що дозволять опускати вантажі тільки при обертанні рукоятки у зворотному напрямку.

4.5.6.17. Всі ручні гвинтові домкрати повинні бути самогальмуючими.

4.5.6.18. Всі ручні гвинтові домкрати повинні мати пристрої, що перешкоджають повному виходу гвинта чи рейки з корпусу домкрата.

4.5.6.19. Головки домкратів повинні мати поверхню, що запобігає зсковзуванню вантажу, що підіймається.

4.5.6.20. Домкрати з електричним приводом повинні мати кінцеві вимикачі в крайньому верхньому і нижньому положеннях.

4.5.6.21. Гідравлічні і пневматичні домкрати повинні мати щільні з’єднання, що усувають витiкання повітря чи рідини з циліндрів у процесі піднiмання вантажів.

Домкрати цього типу повинні мати спеціальні пристрої (зворотний клапан, діафрагми), що перешкоджають раптовому опусканню штока при ушкодженні труб, що підводять або відводять повітря чи рідину. Ці пристрої повинні забезпечувати повільне опускання штока або ж повністю спиняти його рух.

4.5.6.22. При піднiманнi вантажу напрям осі домкрата повинен збігатися з напрямом переміщення вантажу.

4.5.6.23. Звiльнення домкратів з-під піднятого вантажу і їх перестановка допускаються лише після надійного закріплення вантажу в піднятому положенні чи укладення його на стійку опору.

4.5.6.24. Випробування домкратів при їх періодичному технічному огляді повинно проводитися статичним навантаженням, що перевищує граничну паспортну вантажопідйомність на 10%. Домкрат повинен знаходитися під цим навантаженням протягом 10хв., причому його гвинти (рейки, шток) мають бути висунені в крайнє верхнє положення. Випробування проводиться щороку.

У гідравлічних домкратів до кінця випробування падіння тиску понад 5% не допускається. Результати випробувань вносять в паспорт.

4.6. Монтаж, демонтаж, навантаження, розвантаження та транспортування машин

4.6.1. При монтажу (демонтажу) важких і громіздких машин і механізмів необхідно дотримуватися викладеного далі:

майданчик, на якому виконується збирання-розбирання і підготовка устаткування до цих операцій, повинен мати достатні розміри, щоб виключити скупченість, а також повинен бути відгородженим від прилеглої території;

лісоматерiал, що використовується для підкладок, шпальних кліток тощо повинен бути без гнилі і ушкоджень;

не виконувати роботи в ожеледь, на висоті при вітрі понад 3 бали (5 м/с), в тумані, під час снігопаду і грози.

4.6.2. Машини та їх вузли під час монтажу необхідно встановлювати стійко, на рівній горизонтальній ділянці. Агрегати та вузли машин і механізмів можна підіймати або опускати тільки за допомогою справних вантажопідiймальних пристроїв, що оглядаються регулярно (стропи, талi, домкрати, лебідки), або краніВ. Пристрої і крани повинні мати достатню вантажопідйомність.

4.6.3. Всі вантажопідiймальні засоби, що застосовуються при монтажі і демонтажі машин, а також при їх навантаженні і розвантаженні, необхідно надійно закріплювати на місці їх встановлення. Застосування для цього важелiв та інших найпростіших засобів заборонено.

4.6.4. Для переміщення при монтажно-демонтажних роботах важких вузлів машин і устаткування необхідно використовувати спеціальні візки, а в місцях стаціонарного встановлення машин і в ремонтних майстернях — монорейки з талями.

4.6.5. Під час піднiмання і опускання важких вузлів машин і устаткування робітники повинні знаходитися на відстані, що забезпечує їх безпеку в разі розриву каната і падіння вантажу, який підіймається.

4.6.6. Забороняється знаходитися під устаткуванням, що опускається (або підіймається). При необхідності прокладки (клітi) мають бути покладені завчасно або ж після незначного піднiмання вузла, який монтується.

4.6.7. Складування вузлів устаткування, що монтуються, повинно бути стійким і забезпечувати повну безпеку для робiтникiв монтажників та інших працівників.

4.6.8. При перевезенні дорожньо-будівельних машин і устаткування на залізничному рухомому складі їх розміщення і кріплення треба виконувати в точній відповідності з типовими схемами, розробленими залізницею.

За відсутнiстю типової схеми по перевезенню якого-небудь устаткування його навантаження і кріплення треба зробити відповідно до проекту, розробленого на підставі “Технічних умов навантаження і кріплення вантажів” і узгодити з відповідним відділенням залізниці.

4.6.9. Перевезенню по залізниці підлягає тільки габаритний вантаж.

4.6.10. При навантаженні на залізничні платформи дорожнiх машин на колісному або гусеничному ходу без розбирання машини необхідно вкочувати на платформу власним ходом по похилих в’їздах, що влаштовують із торцевої сторони платформи і міцність яких повинна бути розрахована на необхідне навантаження, а кут нахилу не може перевищувати 15о.

4.6.11. Для втягування на платформу несамохідних машин на колісному ходу необхідно використати лебідку необхідної вантажопідйомності, яку встановлюють на платформі або перед платформою і закріплюють за допомогою якоря, відповідного обраній вантажопідйомності. Кут нахилу пандуса при цьому допускається до 30о.

4.6.12. Весь шлях переміщення колісних (гусеничних) машин при навантаженні по похилому пандусу необхідно підстраховувати підкладанням клинових упорів під заднi колеса, знаходячись збоку машини.

4.6.13. При розвантаженні такої машини із платформи необхідно використовувати дві лебідки, одна з яких (яка скочує) встановлюється з боку з’їзду з платформи на відстані, що дозволить розміститися машині на прилеглій території, а інша (що утримує) — із протилежної сторони. Лебідки повинні бути достатньої вантажопідйомності і, по можливості, з однаковою швидкісною характеристикою.

4.6.14. При навантаженні і розвантаженні із залізничних платформ машин і устаткування, що не мають ходової частини, за відсутністю необхідних вантажопідйомних засобів може бути також застосована тягова лебідка з використанням похилої площини з настилом, влаштованим по рублених чи шпальних клітях.

4.6.15. При перевезенні важких самохідних машин (екскаваторів, бульдозерів, котків) на вантажних причепах (трайлерах) їх розміщення також роблять шляхом самостійного в’їзду, вкочування за допомогою лебідок по спеціальних похилих трапах, укладених в задній частині причепа або ж шляхом навантаження краном на плат форму трайлерА. Трапи і лебідки повинні бути розраховані на необхідне навантаження і надійно закріплені, а тягачі і трайлер загальмовані.

4.6.16. Встановлене на трайлері устаткування за допомогою клинових упорів, що встановлюються попереду і позаду, і розкріплень з відпаленого дроту повинно бути надійно закріплене на платформі. Причому упори треба болтами кріпити до платформи, а кількість розкріплень, число ниток в розкріпленні і діаметр дроту мають визначатися розрахунком.

4.6.17. При транспортуваннi трубного фiнiшера і машини по догляду за бетоном необхідно кожне колесо заклинити і закріпити до настилу автопричепа розкріпленням.

4.6.18. З урахуванням конструкції і високого розміщення центру ваги фiнiшера і машини по догляду за бетоном швидкість транспортування не повинна перевищувати на грунтовій дорозі 15км/год, а на дорозі з твердим покриттям — 50км/год.

4.6.19. Маршрут перевезення машин повинен задовольняти таким вимогам:

величина поздовжніх уклонів не повинна перевищувати 9,5о, а поперечних 2,5о;

на маршруті перевезення не повинно бути перешкод у вигляді вибоїн, ям, канав тощо.

4.6.20. Перевезення самохідних і причiпних машин власним ходом допускається тільки при повній їх справності. Перед цим необхідно ретельно оглянути машину і виконати кріпильні роботи. В дорозі пересування необхідно слідкувати за станом кріплень і виконувати періодичне змащування вузлів машини, якщо це передбачено заводом-виготiвником.

4.6.21. Дорожні котки, не обладнані кабіною водія, не можуть допускатися до перегону своїм ходом по діючих автомобільних дорогах.

4.6.22. При транспортуваннi дорожнiх машин на ділянках доріг з поздовжнiм уклоном понад 6о необхідно забезпечити можливість гальмування, для чого при затяжних спусках застосовувати, крім гальм, гальмування двигуном.

4.6.23. Буксирування причiпних машин на крутому узвозі рекомендується на довгому стальному канаті. При цьому тягач в’їжджає на узвіз без причiпної машини і втягуває її, переміщуючись по ділянці з невеликим уклоном.

4.6.24. При транспортуваннi пересувних машин по маршруту з поперечним ухилом, що перевищує 3о, необхідно перевірити стійкість машин проти поперечного перекидання. Особливої обережності необхідно дотримуватися при транспортуваннi екскаваторів, зміщувачів і пересувних каменедробильно-сортувальних агрегатів.

4.6.25. До перевезення важких машин необхідно ознайомитися з штучними спорудами на шляху і визначити їх фактичну вантажопідйомність, а також висоту шляхопроводів і тунелів.

4.6.26. Перевозити важкі машини через штучні споруди дозволяється тільки в присутності представника дорожньо-експлуатаційної організації, що експлуатує ці споруди, або при попередньомуодержанні дозволу цієї організації.

4.6.27. При перевезенні ваговитих машин і їх вузлів в кузові автомобіля перебування людей в цьому кузові забороняється.

Швидкість транспортування не повинна перевищувати 25км/год.

4.6.28. В разі виникнення по шляху пересування несправностей самохідних машин, що перебазовуються, чи тягачів, що буксирують, місце зупинки необхідно огородити вдень червоними прапорцями, а з настанням темряви червоними ліхтарями по габариту.

4.6.29.Перевезення машин через крижані переправи допускається тільки після перевірки товщини криги, і розрахунку його спроможності витримати відповідну вагу.

4.7. Експлуатація машин у зимовий час

4.7.1. За температури зовнішнього повітря нижче 0оС експлуатація будівельних і дорожнiх машин наказом по підприємству переводиться на зимовий режим.

4.7.2. В цих умовах відповідно до вимог інструкцій по експлуатації заводів-виготiвників роблять заміну змащувальних мастил, палива і рідин, що охолоджують двигуни, на зимові марки.

При цьому необхідно враховувати, що:

антифриз В-2 (етиленглiколь) отруйний, а водоспиртові рідини пожежонебезпечні;

при нагріванні антифриз та інші низькозамерзаючі рідини розширюються, а водоглiцеринові суміші спінюються, тому заповнювати системи охолодження машин слід лише на 96% об’єму і необхідно вживати особливі запобіжні заходи при відкриваннi пробки

радiатора;

зливання води з системи охолодження двигунів на покриття під машину неприпустиме.

4.7.3. З метою попередження простудних захворювань від переохолодження в зимовий час у персоналу, що обслуговує дорожньобудівельну й іншу техніку, власник підприємства зобов’язаний:

до початку зимового сезону провести роботи по утепленню кабін управління (забезпечити справність системи обiгріву кабіни, за допомогою повсті чи дерев’яного настилу утеплити підлогу, ліквідувати або закрити щілини). Температура повітря кабіни має

бути не нижче 15оС.

4.7.4. Для підтримання належного рівня безпеки руху всі дорожньо-будівельні і підйомно-транспортні машини на пневмоколiсному ходу до початку зимового сезону повинні бути укомплектованi пристроями для підвищення прохідності по снігу та полою.

4.7.5. Для попередження замерзання і запотівання скла кабіни машин треба забезпечити обігрівачами скла, солевим розчином на гліцериновій основі тощо.

4.7.6. Шибки кабіни машиніста екскаватора, обладнаного пристроєм ударної дії для пушення мерзлого грунту, повинні мати запобіжний пристрiй, наприклад, у вигляді огородження вiкон iз металевої сітки.

4.7.7. При обслуговуванні машин забороняється:

переливати антифриз за допомогою шланга, засмоктуючи його ротом;

застосовувати відкритий вогонь для відігрівання радiаторів і паливо-розподільної апаратури;

застосовувати в чистому вигляді ефір для запуску холодного двигуна;

замінювати суміші, що замерзають за низьких температур, розчинами солей, гасом чи дизельним паливом.

4.7.8. Пересування екскаватора під час ожеледиці допускається тільки в тому випадку, коли будуть вжитi заходи проти ковзання його гусениць (посипання дороги піском, шлаком тощо).

4.7.9. Рушати із місця, змінювати напрям руху і зупиняти машини на укочених або обледенілих дорогах необхідно лише плавно, не допускаючи пробуксовування коліс (гусениць).

5. БЕЗПЕКА ПРАЦI ПРИ ВИКОНАННI РОБІТ

5.1. Вимоги безпеки праці при будівництві земляного полотна автомобільних доріг

5.1.1. Вирубування, трелювання, розкряжуван-ня лісу

5.1.1.1. Вирубування лісу і чагарника, його трелювання та розкряжування на смузі відводу землі для будівництва автомобільної дороги необхiдно виконувати відповідно до проекту виробництва робіт, СНиП 3.06.03-85“Автомобильные дороги”, “Правил з охорони працi в лiсовiй, деревообробнiй промисловостi та лiсовому господарствi” НАОП 3.0.00-1.01-85і “Правил з охорони праці при розвідувальних роботах i проектуванні автомобільних доріг” НАОП 6.1.00-1.02-86.

5.1.1.2. Коли застосувують вибуховий метод корчування пнів, чагарника, а також при дробінні великих валунів необхiдно керуватися “Єдиними правилами безпеки при вибухових роботах”. ДНАОП 0.00-1.17-92.

5.1.1.3. В зоні вирубування дерев на відстані 50 м від межi вирубування в усіх напрямках треба встановити спеціальні переносні попереджувальні знаки єдиного типу “Прохід і проїзд заборонений! Вируб лісу”. Відповідальність за правильне встановлення попереджувальних знаків, їх своєчасне переміщення і розстановку сторожових постів покладається на керівника робіт (виконроба, майстра).