–припинена дія всіх водовказівних приладів;

–припинена подача електроенергії при штучній тязі, а також пошкоджені елементи котла та його обмурівки, що створює небезпеку для обслуговування персоналу або загрозу руйнування котла;

–виникла пожежа в котельній або загорілася сажа чи частинки палива в газоходах, що загрожує обслуговуючому персоналу і котлу.

5.2. Причини аварійної зупинки повинні бути записані у змінному журналі.

5.3. При появі течі в заклепочних швах або в місцях вальцівки труб свищів на трубах поверхонь нагріву котла, а також при інших пошкодженнях і несправностях котла, арматури, манометрів, приладів безпеки і допоміжного обладнання, які не вимагають негайної зупинки котла, машиніст або оператор повинен негайно повідомити про це особу, відповідальну за котельну.

5.4. При аварійній зупинці котла необхідно:

–припинити подачу палива і повітря, різко ослабити тягу;

–якомога швидше видалити паливо, що горить, із топки, у виняткових випадках при неможливості зробити це, паливо, що горить, залити водою, стежачи за тим, щоб струмінь води не потрапляв на стінки котла та обмурівки;

–після припинення горіння в топці відкрити на деякий час димову заслінку, а в ручних топках – топкові дверцята;

–відключити котел від головного паропроводу.

5.5. При зупинці котла через загоряння сажі або винесення палива в пароперегрівачі чи газоходи слід негайно припинити подачу палива і повітря в топку, перекрити тягу, зупинити димососи і вентилятори і повністю перекрити повітряні та газові заслінки; після припинення горіння провентилювати топку.

5.6. В разі виникнення в котельній пожежі машиніст або оператор повинен негайно викликати пожежну охорону і вжити всіх заходів до гасіння її, не припиняючи спостереження за котлами.

5.7. При пожежі в котельній з котлами, які працюють на газовому паливі, треба негайно відключити газопровід котельної за допомогою засувки, встановленої поза приміщенням котельної.

5.8. Якщо пожежа загрожує котлам і неможливо гасити її швидко, необхідно зупинити котли в аварійному порядку, посилено живлячи їх водою і випускаючи пару в атмосферу (поза приміщенням). Машиністи або оператори можуть залишити котельну тільки після зупинки котлів і погашення топок.

5.9. Під час пожежі, будь-яких аварій або нещасних випадків, що сталися поза котельним приміщенням, машиністи або оператори повинні залишатись на своєму робочому місці.

6. Додаткові вимоги

Котельна повинна бути обладнана телефоном та звуковою сигналізацією.

________________________ ________________ _________________

(посада керівника підрозділу (особистий підпис) (прізвище, ініціали)

/організації/ - розробника

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)

служби охорони

праці підприємства ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Юрисконсульт ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Головний технолог ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)