Забороняється:

– запалювати в топці газ, коли він погас, спочатку не провентилювавши топку і газоходи;

–запалювати газовий факел від сусіднього пальника.

2.13. Запалюючи пальники або розпалюючи форсунки, не слід стояти проти оглядових отворів (розпалювальних люків), щоб не дістати опік від полум’я, що випадково викинеться з топки.

2.14. Обережно проводити підтягування болтів, лазів, люків під час розпалювання котла тільки нормальним ключем, не застосовуючи подовжуючих важелів – у присутності особи, відповідальної по котельній.

2.15. Перед включенням котла в роботу мають бути проведені:

–перевірка справності дії запобіжних клапанів, водовказівних приладів, манометрів і живильних пристроїв;

–перевірка показань знижених показників рівня води за показниками рівня води прямої дії;

–перевірка і включення автоматики безпеки, сигналізаторів і апаратури автоматичного управління котлом;

–продування котла.

Забороняється пуск у роботу котлів з несправними арматурою, живильними приладами, автоматикою безпеки та засобами протиаварійного захисту і сигналізації.

2.16. Включати котел у паропровід треба поволі, після старанного прогрівання та продування паропроводу. При прогріванні необхідно стежити за справністю паропроводу, компенсаторів, опор і підвісок, а також за рівномірним розширенням паропроводу.

При виникненні вібрації або різких ударів необхідно припинити прогрівання до усунення дефектів.

Парозапірний вентиль при ослабленому горінні плавно, повільно і обережно відкривають на 1/8 оберту (в паропроводі має бути чутний шум пари), по припиненні шуму вентиль відкривають ще на 1/8 оберту і т.д. У повністю відкритого парозапірного вентиля маховичок повертають трохи назад.

3. Вимоги безпеки під час виконання роботи

3.1. Під час чергування машиніст котельної повинен стежити за справністю котла і всього обладнання котельної, точно додержувати режиму роботи котла.

Виявлені в процесі роботи обладнання несправності треба записувати у змінний журнал. Машиніст повинен вживати негайних заходів до усунення несправностей, які загрожують безпечній і безаварійній роботі обладнання. Якщо усунути несправності власними силами неможливо, необхідно повідомити про це особу, відповідальну за безпечну експлуатацію котлів.

Особливу увагу під час роботи треба приділяти:

–підтриманню нормального рівня води в котлі та рівномірному живленню його водою. При цьому не можна допускати, щоб рівень води опускався нижче допустимого нижчого рівня або піднімався вище допустимого вищого рівня;

–підтриманню нормального тиску пари (підвищення тиску в котлі вище дозволеного не допускається);

–підтриманню температури перегрітої пари, а також температури живильної води після економайзера;

–нормальній роботі пальників (форсунок).

3.2. Перевіряти справність дії манометра за допомогою триходових кранів або запірних вентилів, що заміняють їх, треба не рідше одного разу за зміну із записом у змінний журнал.

3.3. При роботі котла на газовому паливі для збільшення навантаження слід поступово добавити спочатку подачу газу, потім повітря і відрегулювати тягу; для зменшення – спочатку зменшити подачу повітря, потім газу, після чого відрегулювати тягу.

Якщо при роботі котла на газі погаснуть усі пальники або частина з них (припиниться подача повітря в пальники, які працюють з примусовою подачею повітря, або різко підвищиться тиск газу перед пальниками), слід негайно припинити подачу газу в пальники, перекривши для цього відключаючу арматуру перед пальниками, провентилювати топку, газоходи і повітропроходи, з’ясувати і усунути причину порушення нормального режиму горіння.

3.4. При роботі котла на рідкому паливі для збільшення навантаження слід добавити тягу, збільшити подачу повітря і потім мазуту; для зменшення – спочатку зменшити подачу мазуту і повітря, а потім зменшити тягу.

В разі, якщо при роботі котла на рідкому паливі погаснуть усі форсунки, слід негайно припинити подачу палива, зменшити дуття і тягу та усунути причину припинення горіння.

3.5. Для видалення з котла шламу, підтримання постійного вмісту солей у котловій воді (для зменшення їх відкладень на поверхнях нагріву) застосовують продування котлів, при цьому з найнижчих частин котла періодично видаляють частину котлової води, найбільш насиченої шламом.

Періодичне продування має проводитись у строки, встановлені адміністрацією, в присутності відповідальної по зміні особи.

Про наступне продування котла повинні бути попереджені персонал котельної та інші особи, що перебувають у ній.

Перед продуванням пуск пари в паромагістраль припиняється.

3.6. Порядок продування:

–перевіряють справність продувальної лінії та спускних кранів. Відвід між котлом і продувальним краном має бути гарячий; холодний стан є ознакою засмічення, при цьому проводити продування небезпечно, бо при відкритті продувального крана тиском котлової води може пробити бруд у відводі і в результаті гідравлічного удару можуть зруйнуватись відвід і продувальний кран, що призведе до вибуху котла;

–перевіряють справність живильних насосів і наявність достатньої кількості води в живильному баку;

–встановлюють справність водовказівного склу і водопровідних кранів;

–рівень води в котлі перед продуванням має бути дещо вищий за нормальний. Підкачують воду в котел приблизно до 3/4 висоти водовказівного скла.

Виконувати продування можна не раніше, ніж через 8–10хв. після останнього підкачування води в котел;

–ослаблюють горіння в топці;

–під час продування котла необхідно спостерігати за рівнем води в котлі.

Продування виконують, як правило, два машиністи або оператори, один з яких спостерігає по водовказівному склу за рівнем води і по манометру за тиском, а другий поперемінно відкриває і закриває крани, роблячи це плавно, без ривків, обережно і поступово;

–при наявності двох продувальних кранів спочатку відкривають другий від котла кран, потім перший. Після припинення продування спочатку закривають перший від котла кран, а потім другий;

–за одне відкриття не рекомендується випускати більше води (по водовказівному склу). В кінці продування рівень води має бути вищий за нижчий допустимий рівень не менше, ніж на . Під час продування підкачувати воду в котел забороняється;

–в разі появи в продувальній лінії гідравлічних ударів, вібрації трубопроводу тощо продування треба негайно припинити;

–по закінченні продування слід пересвідчитись, що запірні пристрої на продувальній лінії надійно закриті і не пропускають воду, і включити котел у нормальну роботу;

–забороняється продування при несправній продувальній арматурі, відкривання і закривання арматури ударами молотка чи інших предметів, а також за допомогою подовжених важелів;

–час початку і закінчення продування записується у змінному журналі.

3.7. Забороняється під час роботи котла правка заклепочних швів, заварювання елементів котла і т.п.

3.8. Всі пристрої і прилади автоматичного управління і безпеки котла треба підтримувати у справному стані і регулярно перевіряти. Порядок і строки перевірки має встановлювати адміністрація.

3.9. Зупинки котла у всіх випадках, крім зупинки при аварії, мають проводитись тільки за письмовим розпорядженням адміністрації.

При зупинці котла необхідно:

–підтримувати рівень води в котлі вище середнього;

–припинити подачу палива в топку;

–відключати котел від паропроводів після повного припинення горіння в топці і припинення відбору пари;

–в разі тривалої зупинки (і тільки за розпорядженням відповідальної за котельну особи) провести розхолоджування котла і спуск з нього води тільки після повного зниження тиску в котлі (до нуля по манометру), а також після достатнього остигання кладки (при відкритому і заклиненому запобіжному клапані та відкритих повітряних клапанах);

–забороняється залишати непрацюючий котел приєднаним до парової магістралі.

3.10. При зупинці котла, що працює на рідкому паливі, слід:

–припинити подачу палива в форсунку;

–припинити подачу повітря при повітряному розпиленні;

–провентилювати топку, газоходи, після чого закрити дуття і тягу.

3.11. При зупинці котла, що працює на газовому паливі з примусовою подачею повітря, треба зменшити, а потім зовсім припинити подачу в пальники газу, а слідом за цим – повітря. При інжекційних пальниках слід спочатку припинити подачу повітря, а потім – газу. Після відключення всіх пальників необхідно відключити газопроводи котла від загальної магістралі, відкрити продувальну свічку на відводі, а також провентилювати топку, газоходи і повітропроводи.

3.12. При зупинці котла, що працює на твердому паливі, слід:

–допалити при зменшених дутті і тязі рештки палива, що залишилися в топці. Забороняється гасити паливо, засипаючи його свіжим паливом або заливаючи водою;

–припинити дуття і зменшити тягу;

–очистити топку і бункери;

–припинити тягу, закривши димову заслінку, топкові та піддувальні дверцята (при механічній топці припинити тягу після охолодження решітки).

3.13. Порядок консервації зупинених котлів має відповідати інструкції заводу-виготовлювача по монтажу та експлуатації котлів.

4. Вимоги безпеки під час виконання ремонтних робіт

4.1. При виконанні ремонтних робіт оператор повинен:

4.1.1. До початку проведення будь-яких робіт всередині котла, з’єднаного з іншими працюючими котлами загальними трубопроводами (паропровід, поживні, дренажні, спускні лінії і т.п.), а також перед оглядом чи ремонтом елементів, що працюють під тиском, відключити котел від усіх трубопроводів заглушками.

При цьому допускається відключення котлів з тиском понад 39 кгс/см2 двома запірними органами, якщо між ними є дренажний пристрій з діаметром умовного проходу не менше , що має пряме сполучення з атмосферою. В цьому випадку приводи запірних органів, а також вентилів відкритих дренажів закривати на запір так, щоб виключалася можливість ослаблення їх щільності при закритому замку. Ключ від замка повинен зберігатися у особи, яка відповідає за справний стан і безпечну експлуатацію котлів (начальника котельної). При роботі на газовому, рідкому і пиловидному паливі котел надійно роз’єднати із загальним топливопроводом.

4.1.2. Відкривання люків і лючків, а також ремонт елементів котлів проводити тільки за повної відсутності тиску. Перед відкриванням люків і лючків, розміщених у межах водяного простору, воду з елементів котлів і економайзерів видалити.

4.2.3. Виконання робіт всередині топок і газоходів котла проводити тільки при температурі 50—60 оС і за письмовим дозволом (наряд-допуск) особи, відповідальної за справний стан і безпечну експлуатацію котлів (начальник котельної), після відповідної перевірки місця роботи.

4.2.4. Перед початком роботи топку і газоходи слід провентилювати, освітити і надійно захистити від можливого проникнення газів і пилу з газоходів працюючих котлів. При цьому чистота повітря в топці і газоходах повинна відповідати вимогам санітарних норм.

При роботі котла на газо- або пиловидному паливі необхідно також надійно відключити його заглушкою від загального газо- або пилопроводу.

4.2.5. На вентилях, засувках і заслінках при відключенні дільниць трубопроводів і газоходів, а також на пускових пристроях димососів, дуттьових вентиляторах і живильниках палива вивісити плакати: «Не вмикати — працюють люди». При цьому на пускових пристроях димососів, надувних вентиляторах і живильниках палива зняти плавкі вставки. Установку і зняття заглушок проводити за нарядом-допуском.

4.2.6 При роботі в котлі, на його майданчиках і в газоходах для електроосвітлення застосовувати напругу не вище 12 в.

4.2.7. Перед закриттям люків і лазів перевірити і переконатися у відсутності всередині котла людей і сторонніх предметів, а також у наявності та справності приладів, що встановлюються всередині котла.

4.2.8. Якщо в котельній, яка працює на газоподібному паливі, не працювали всі котли, то при вході до неї перевірити газоаналізатором (або іншим надійним засобом) наявність газу в приміщенні.

При виявленні ознак загазованості приміщення котельної включення і виключення електроосвітлення та електрообладнання, зробленого не у вибухозахисному виконанні, розпалення котлів, а також користування відкритим вогнем забороняється.

Включення електроосвітлення і штучної примусової вентиляції дозволяється тільки після того, як перевіркою буде встановлено, що приміщення котельної не загазовано.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. Машиніст або оператор повинен в аварійних випадках негайно зупинити котел і повідомити про це відповідальну за котельну особу (або особу, яка її заміняє), зокрема у випадках:

–перестало діяти більше, ніж 50% запобіжних клапанів;

–тиск піднявся вище дозволеного більше, ніж на 10% і продовжує зростати, незважаючи на припинення подачі палива, зменшення тяги і дуття та посилене живлення котла водою;

–стався випуск води з котла (нижче нижньої кромки водовказівного скла). Підживлення котла водою при цьому забороняється;

–рівень води швидко знижується, незважаючи на посилене живлення котла водою;

–рівень води піднявся вище верхньої кромки водовказівного скла і продуванням котла не вдається знизити його;

–припинена дія всіх живильних пристроїв (насосів та ін.);

–виявлені в основних елементах котла (барабані, колекторі, камері, жаровій трубі, вогневій коробці, кожусі топки, трубній решітці, зовнішньому сепараторі, паропроводі тощо) тріщини, випинання, пропуски у зварних швах, обриви двох і більше зв’язків, розміщених поряд;

–виявлена загазованість котельної з котлами, які працюють на газовому паливі, припинена подача газу, стався вибух газоповітряної суміші в топці котла або газоходах;