MIHІCTЕPCTBO ПРОМИСЛОВОЇ ПОЛ1ТИКИ УКРАЇНИ
ПРИМІРНА ІНСТРУКЦІЯ
3 ОХОРОНИ ПРАЦІ
ДЛЯ ЛАКУВАЛЬНИКА ЕЛЕКТРОІЗОЛЯЦІЙНИХ
ВИРОБІВ ТА МАТЕРІАЛІВ
м. Харків
"ПОГОДЖЕНО" "ЗАТВЕРДЖЕНО"
Національний науково-дослідний Наказ Міністерства промисловоїінститут охорони праціполітики України
ПРИМІРНА ІНСТРУКЦІЯ
3 ОХОРОНИ ПРАЦІ
ДЛЯ ЛАКУВАЛЬНИКА ЕЛЕКТРОІЗОЛЯЦІЙНИХ
ВИРОБІВ ТА МАТЕРІАЛІВ
м. Харків
1.Загальні положения.
1.1. Ця інструкція встановлює основні вимоги охорони праці для лакувальника електроізоляційних виробів та матеріалів. Відповідно до Закону України "Про охорону праці" (стаття № 44) особи, які не виконують вимоги інструкції з охорони праці, притягуються до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної і криминально!' відповідальності згідно з законом
1.2. Технологічний процес включає нанесения на бічні поверхні виробів та матеріалів плівки з лаку з використанням наступного устаткування:
1.3. Робоче місце повинно:
• утримуватися в чистоті і не захаращуватися протягом усього робочого дня.
1.4. До самостійної роботи з професії чи до виконання відповідного виду робіт допускаються особи не молодше 18 років, що пройшли медичний огляд, навчання і інструктаж з питань охорони праці, у тому числі при виконанні робіт з підвищеною небезпекою, наданню першої допомоги потерпілим при нещасних випадках, про правила поведінки при виникненні аварій.
1.5. До роботи з вантажопідіймальними кранами допускаються особи не молодше 18 років, які пройшли спеціальне навчання, медичний огляд і професійний відбір, здали іспит кваліфікаційній комісії і мають на руках посвідчення, а також систематично проходять інструктажі.
1.6. Виконувати підйом вантажу вагою більш 16 кг тільки вантажопідіймальни-ми засобами.
1.7. Виконувати роботу тільки на тому устаткуванні, що працівником вивчено і до самостійної роботи на якому він допущений.
1.8. Виконувати тільки ту роботу, що доручена майстром, і за умови, що відомі безпечні способи м виконання. В іншому разі звертатися до майстра за роз'ясненнями.
1.9. Виконувати роботи, які не пов'язані з прямими обов'язками, необхідно згідно вимог інструкцій з охорони праці по відповідним видам робіт. Мати посвідчення, якщо ці роботи підвищеної небезпеки.
1.10. Одержати цільовий інструктаж з охорони праці у випадку, якщо доручена майстром робота виконується вперше.
1.11. Не включати і не зупиняти (крім аварійних випадків) машини, верстати і механізми, робота на яких не доручена керівником цеху (ділянки). Не заходити без дозволу майстра за огородження технологічного устаткування і електроустаткування.
1.12. Не торкатися до арматури загального освітлення, до обірваних електропроводів, клем і інших легкодоступних струмоведучих частин. Не відкривати дверцята електророзподільних шаф (зборок) і не знімати огородження і захисні кожухи зі струмоведучих частин устаткування.
1.13. Дотримуватися зобов'язань з охорони праці, які передбачені колективним договором (угодою, трудовим договором) і правилами внутрішнього трудового розпорядку підприємства, у тому числі:
1.14. Знаходячись на території заводу, цеху, ділянки:
1.15.Вживати заходів щодо обережності в дорозі на роботу і на території підприємства, при пересуванні в цеху, перед початком роботи, при перевірці працездатності застосовуваних вантажопідіймальних машин, керованих з підлоги, перед пуском будь-яких механізмів, пристроїв, під час роботи, після закінчення роботи, в аварійних ситуаціях.
Знати, про можливий вплив небезпечних і шкідливих виробничих факторів (фізичних, хімічних, психофізіологічних), у тому числі:
1.16. Виконувати роботу з використанням спеціального одягу взуття та засобів індивідуального захисту:
1.17. Переодягатися, митися, курити, приимати їжу тільки у відведених для цього місцях і приміщеннях.
1.18. Виконувати при включеній загальнообмінній та місцевій вентиляції роботи згідно технологічного процесу, які пов'язані з виділенням токсичних і шкідливих викидів (лакування, сушіння та ін.).
1.19. Робочі місця за необхідності повинні бути облаштовані місцевим освітленням згідно з діючими нормами напругою не вище 42 В.
1.20. Вимити обличчя і руки водою з милом перед прийняттям ї'жі в обідню перерву і після закінчення роботи.
2. Вимоги безпеки перед початком роботи
2.1. Здійснювати прийом зміни на підставі записів, зроблених у змінному журналі, де зазначаються виявлені недоліки, якщо такі мали місце. Змінний журнал повинен підписуватися змінним майстром.
2.2. Робочий одяг не повинний мати звисаючих кінців, чи кінців, що розвіваються, мае бути наглухо застебнутий, звисаючі кінці косинок, хусток мають бути підібрані, манжети рукавів повинні щільно обхоплювати руки біля кистей. Волосся повинно бути закрите щільно облягаючим головним убором. Робота в легкому взутті (тапочках, босоніжках) та без панчих не допускаеться. Перевірити і одягти засоби індивідуального захисту. Покласти власний одяг у шкафчик.
2.3. Організувати свое робоче місце так, щоб усе необхідне для роботи розташовувалося зручно, прибрати все зайве з робочої зони, звільнити проходи і не захаращувати їх.
Якщо підлога мокра, слизька, вимагати від майстра, щоб зробили прибирания, або зробити це самостійно. Підлогу посипати піском чи тирсою, потім прибрати пісок чи тирсу в спеціально відведене місце.
2.4. Перевірити справність трапів, підставок стільців.
2.5. Впевнитись в тому, що освітлення (загальне чи місцеве) забезпечує чітку видимість поділок на контрольно-вимірювальних приладах. Про перегорілі лампочки повідомити майстра.
2.6. Перевірити працездатність чалочно-захоплювальних пристосувань, вантажо-підіймальних засобів згідно з технічною документацією.
2.7. Перевірити працездатність устаткування, на якому виконується робота, згідно з технічною документацією.
2.8. Перевірити наявність, справність та стійкість столів для укладання виробів та оправок для транспортування.
2.9. Розташовувати вироби в одній горизонтальній площині з валиками лакувальної машини та поблизу їх.
2.10. Перевірити дію світлової сигналізації лакувальної машини.
2.11. Перевірити захисне заземления корпусу лакувальної машини з метою виявлення видимих ушкоджень.
2.12. Перевірити наявність лаку у баку лакороздачі та справність вентиля для пуску лаку.
2.13. Перевірити наявність та справність огороджень валиків лакувальної машини та зірочок ланцюгової передачі.
2.14. Впевнитись в тому, що система витяжної вентиляції працює.
2.15. Переконатися в наявності знаків безпеки і первинних засобів пожежо-гасіння.
2.16. Впевнитись в тому, що матеріали, які подаються на лакування, відповідають вимогам технологічного процесу.
2.17. Визначитися з напарником щодо подання сигналів під час роботи на лакувальній машині.
2.18. Отримати дозвіл на виконання робіт. У присутності майстра або наладчика відкрити вентиль лакороздачі та пропустити через валики 20 - 30 виробів.
2.19. Повідомити майстра про усі виявлені несправності і недоліки і до їхнього усунення до роботи не приступати.
3. Вимоги безпеки під час роботи
3.1. Виконувати роботи згідно з технологічним процесом.
3.2. Бути уважним, не відволікатися під час виконання робіт і не відволікати інших.
3.3. Виконувати укладання матеріалів, заготовок, деталей на робочі місця способом, що забезпечує їх стійкість, за допомогою стійок, підкладок, упорів.
3.4. Застосовувати відповідну тару (ящики, оправки і т.п.) для укладання на робочих місцях і транспортування по цеху дрібних однотипних виробів, деталей, заготовок.
3.5. Не тримати в робочій зоні сторонніх предметів і пристосувань, що не застосовуються при виконанні даної технологічної операції.
3.6. Виключати устаткування та перекривати вентиль лакороздачі у випадку:
3.7. Укладати деталі і вузли в спеціальну тару чи на стелажі. При складуванні на підлогу забезпечувати стійкість штабеля. Висота штабеля повинна бути не більше 1 м.
3.8. При виконанні робіт не слід:
3.9. Повідомити майстера або наладчика про підгоряння або неповне висушу-вання виробів.
3.10. Утримувати в порядку робоче місце, не захаращувати його сторонніми предметами.
3.11. Припинити роботу в наступних випадках:
3.12. Дотримуватись вимог щодо забезпечення пожежо- та вибухобезпеки: