виконувати вимоги «ССБТ. Лазерная безопасность. Общие положения» ГОСТ 12.1.040-83;

позначити робоче місце, де застосовується лазерний прилад, відповідними знаками безпеки;

у місцях можливого проходу працівників установити захисні екрани, що унеможливлюють потрапляння лазерного променя за межі зони виконання робіт;

не розташовувати дзеркала та інші предмети, що відбивають світло, на шляху проходження променя лазера.

14. У разі поєднання робіт по одній вертикалі (крім монтажних) розташовані нижче робочі місця повинні обладнуватися захисними пристроями (настилами, сітками, козирками), установленими на відстані не більше ніж 6 м по вертикалі від розташованого вище робочого місця.

15. Одночасне виконання гідроізоляційних або антикорозійних робіт із застосуванням бітумних або наіритових мастик, а також зварювання полімерних матеріалів одночасно з іншими роботами в одному приміщенні (об’ємі) може проводитись тільки на одному рівні.

Під час виконання монтажних робіт не дозволяється виконувати інші роботи за однією вертикаллю.

16. Під час виконання будівельно-монтажних робіт на річках та інших водоймищах повинна бути забезпечена безпека пропуску плавучих засобів.

17. Під час виконання робіт на воді або над водою повинна бути організована рятувальна станція (рятувальний пост).

Усі ділянки виконання робіт на воді або над водою повинні бути забезпечені рятувальними засобами.

2.3. Вимоги безпеки під час складування та зберігання матеріалів

1. Складування матеріалів, конструкцій і устаткування здійснюється відповідно до вимог СНиП III-4-80* та Правил перевезення, складування та зберігання матеріалів, виробів, конструкцій і устаткування в будівництві, затверджених наказом Державного комітету України у справах містобудування і архітектури від 07.07.95 за № 134 (ДБН Г.1-4-95).

2. Під час складування матеріали (конструкції) розміщують на вирівняних майданчиках, уживаючи заходів проти зсуву, осідання, розкочування та падіння матеріалів (конструкцій).

Складські майданчики повинні бути захищені від поверхневих вод.

Не дозволяється складувати матеріали, вироби на насипних неущільнених ґрунтах.

3. Укладати матеріали, вироби та устаткування в разі їх відкритого зберігання на ремонтно-будівельних майданчиках і біля об’єктів, які ремонтуються, необхідно з додержанням таких вимог:

цегла в пакетах на піддонах — не більше ніж у два яруси, у контейнерах — в один ярус, без контейнерів — заввишки не більше 1,7 м;

фундаментні блоки та блоки стін підвалів — у штабель заввишки не більше 2,6 м на підкладках і з прокладками;

стінові панелі — у касети або піраміди вертикально;

стінові блоки — у штабель у два яруси на підкладках і з прокладками;

плити перекриття та покриття — у штабель заввишки не більше 2,5 м на підкладках і з прокладками;

ригелі та колони — у штабель заввишки до 2 м на підкладках і з прокладками;

круглий ліс — у штабель заввишки не більше 1,5 м з прокладками між рядами й установкою упорів проти розкочування, ширина штабеля менше його висоти не дозволяється;

пиломатеріали — у штабель, висота якого в разі рядового укладання становить не більше половини ширини штабеля, а в разі укладання в клітки — не більше ширини штабеля;

дрібносортовий метал — у стелаж заввишки не більше 1,5 м;

санітарно-технічні та вентиляційні блоки — у штабель заввишки не більше 2 м на підкладках і з прокладками;

великогабаритне та великовагове устаткування і його частини — в один ярус на підкладках;

скло в ящиках і рулонні матеріали — вертикально в 1 ряд на підкладках;

чорні прокатні метали (листова сталь, швелери, двотаврові балки) — у штабель заввишки до 1,5 м на підкладках і з прокладками;

труби діаметром до 300 мм — у штабель заввишки до 3 м на підкладках і з прокладками з кінцевими упорами;

труби діаметром більше 300 мм — у штабель висотою до 3 м у сідло без прокладок з кінцевими упорами;

опалювальні прилади (радіатори тощо) у вигляді окремих секцій укладаються в штабелі заввишки не більше 1 м, а в зібраному вигляді — в один ряд, вертикально;

металеві вироби (болти, гайки, заклепки тощо) в ящиках — у штабелі заввишки не більше 2 м;

матеріали, що упаковані в бочки,— у штабелі не більше ніж у три ряди заввишки в разі зберігання в лежачому стані з прокладками між рядами.

Складування інших матеріалів, конструкцій і виробів здійснюється відповідно до вимог стандартів і технічних умов на них.

4. Між штабелями (стелажами) на складах повинні бути передбачені проходи завширшки не менше 1 м і проїзди, ширина яких залежить від габаритів транспортних засобів і навантажувально-розвантажувальних механізмів, що обслуговують склад.

5. Не дозволяється притуляти (спирати) матеріали та вироби до парканів, дерев, елементів тимчасових і капітальних споруд.

6. Підкладки та прокладки в штабелях матеріалів і конструкцій необхідно розташовувати в одній вертикальній площині.

Товщина підкладок та прокладок у разі штабелювання панелей, блоків і подібних конструкцій повинна бути більше висоти виступаючих монтажних петель, щоб не було їх пошкоджень.

7. Матеріали, які утворюють пил, повинні зберігатися в закритих ємностях, також потрібно вживати заходів проти їх розпилювання під час навантаження та розвантаження.

Навантажувальні отвори повинні закриватися захисною решіткою, а люки — затворами.

8. Бункери й інші ємності завглибшки більше 2 м для зберігання сипучих матеріалів повинні мати пристрої для запобігання утворенню порожнечі та зависанню матеріалів або для примусового їх обвалення.

9. Матеріали, що містять шкідливі або вибухонебезпечні компоненти, зокрема отруйні речовини (антисептики, антипірени тощо), повинні зберігатися в герметично закритій тарі в окремих, добре вентильованих приміщеннях, віддалених від житла, їдалень, колодязів, водоймищ, а також від місць виконання ремонтних і монтажних робіт.

У приміщеннях, де зберігаються шкідливі або вибухонебезпечні речовини, вивішуються попереджувальні написи.

10. На робочих місцях, де зберігаються, застосовуються або готуються клеї, мастики, фарби й інші матеріали, що виділяють вибухонебезпечні або шкідливі речовини, необхідно дотримуватись таких вимог:

використовувати електроустановки у вибухобезпечному виконанні;

провітрювати приміщення та робочі місця примусовою або природною вентиляцією, а робочі місця — місцевою вентиляцією;

не користуватися відкритим вогнем;

не застосовувати інструмент, що викликає іскроутворення.

11. Під час роботи з матеріалами, які утворюють пил, повинні бути створені безпечні умови для працівників відповідно до вимог Санітарних норм мікроклімату виробничих приміщень (далі — ДСН 3.3.6.042-99) і Санітарних правил організації технологічних процесів та гігієнічних вимог до виробничого обладнання (СП 1042-73).

12. Приміщення, у яких зберігаються або проводяться роботи з матеріалами, які утворюють пил, а також робочі місця біля машин для дроблення, помелу та просіювання цих матеріалів повинні забезпечуватися аспіраційними або вентиляційними системами (провітрюванням).

13. Управління затворами, постачальниками та механізмами на установках для переробки вапна, цементу, гіпсу й інших подібних матеріалів повинно здійснюватися з виносних пультів.

14. Балони з газами повинні зберігатися в окремих складських приміщеннях або під навісами, захищеними від потрапляння прямого сонячного проміння.

15. Не дозволяється зберігання в одному приміщенні барабанів з карбідом кальцію та балонів зі зрідженими газами, а також сумісне зберігання балонів з киснем і балонів із ацетиленом або коксівним газом.

16. Зливати та видавати легкозаймисті рідини дозволяється за допомогою насосів через мідну сітку і тільки в металеву тару, що герметично закривається.

2.4. Вимоги безпеки під час виконання навантажувально-розвантажувальних робіт на транспорті

1. Навантажувально-розвантажувальні роботи необхідно виконувати відповідно до вимог «ССБТ. Строительные машины. Общие требования безопасности при эксплуатации» (далі — ГОСТ 12.3.033-84), Правил охорони праці під час виконання навантажувально-розвантажувальних робіт на залізничному транспорті, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 18.12.2007 № 311, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 28.12.2007 за № 1419/14686 (НПАОП 63.21-1.22-07), Правил безпеки для працівників залізничного транспорту на електрифікованих лініях, затверджених наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 31.05.2000 № 120, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 08.06.2000 за № 340/4561 (НПАОП 60.1-1.48-00), та Правил охорони електричних мереж, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.97 № 209.

2. Майданчики для проведення навантажувально-розвантажувальних робіт повинні бути сплановані та мати ухил не більше 5°.

Рух автомобілів на майданчиках повинен регулюватися дорожніми знаками.

Швидкість руху автомобілів на майданчиках не повинна перевищувати 5 км/год.

Шляхи перенесення матеріалів повинні бути вирівняні та не повинні захаращуватися будь-якими предметами та матеріалами.

3. Переносити вручну матеріали в горизонтальному напрямку дозволяється лише у виняткових випадках на відстань не більше 50 м.

4. Переносити ручним способом балки, колоди, рейки тощо дозволяється тільки із застосуванням кліщів та спеціальних пристроїв.

5. Не дозволяється вручну піднімати балки, колоди, рейки тощо по драбинах і стрем’янках.

Підйом матеріалів повинен бути механізований.

6. Не дозволяється перебувати працівникам у кузові та кабіні автомобіля під час виконання навантажувальних робіт механічними засобами (вантажопідіймальними кранами, екскаваторами, транспортерами, з бункерів тощо).

Водій після встановлення автомобіля під навантаження повинен вийти з кабіни та відійти на безпечну відстань до завершення цих робіт.

7. Під час розвантаження довгомірних вантажів уручну перебувати вантажникам у кузові автомобіля дозволяється тільки в разі виконання робіт двома вантажниками та під наглядом керівника робіт.

8. Не дозволяється під час розвантаження або навантаження переміщати колоди руками.

Переміщати колоди дозволяється тільки за допомогою ломів і багрів.

9. Вантажі на транспортних засобах повинні бути надійно закріплені.

10. Стропувати вантажі необхідно справними інвентарними стропами або спеціальними вантажозахоплювальними пристроями, які мають клейма або бирки з позначенням номера, дати виготовлення та вантажопідйомності.

11. Стропувати вантажі необхідно відповідно до розроблених у ПВР схем, які вивішуються в місцях проведення робіт або видаються стропальникам під розписку.

12. Під час виконання навантажувально-розвантажувальних робіт не дозволяється стропувати вантаж, що перебуває в нестійкому положенні.

13. Під час перевезення устаткування й інших вантажів, що вимагають супроводу вантажниками, повинні бути вжиті заходи, які запобігають зсуву окремих місць вантажу під час руху автомобіля та забезпечують безпеку супроводжувачів.

14. Не дозволяється під час навантаження автомобілів-самоскидів установлювати їх так, щоб ківш екскаватора проходив над кабіною.

15. Під час розвантаження автомобілів-самоскидів на насипах або у виїмках відстань від них до брівки укосу не повинна бути менше 1 м.

Не дозволяється автомобілям наближатися до виїмок, що мають навіси (дашки).

16. Естакади, які призначені для розвантаження автомобілів-самоскидів, повинні бути обладнані надійними відбійними брусами.

17. Очищати кузов автомобілів-самоскидів у піднятому стані (у разі потреби) необхідно скребками або лопатами з подовженими держаками.

Працівники, які очищають кузов, повинні перебувати на землі або на надійних риштуваннях, що відповідають вимогам ГОСТ 24258-88.

18. Під час руху автомобіля заднім ходом водій повинен виконувати тільки команди працівника, який призначений керівником робіт, або відповідального за безпечне виконання робіт.

19. Не дозволяється розвантажувати автомобілі-самоскиди на ходу.

20. Перевозити довгомірні, великогабаритні вантажі та вантажі великої ваги необхідно, як правило, на спеціалізованих засобах.

21. Навантажувально-розвантажувальні роботи з матеріалами, які утворюють пил (цемент, вапно, гіпс тощо), необхідно виконувати механізованим способом.

Розвантажувати цемент уручну, як виняток, дозволяється при його температурі не вище +40 °С.

22. Під час навантаження та розвантаження небезпечних матеріалів слід керуватися вимогами НАПБ А.01.001-04.

23. Під час переміщення вантажів, особливо в скляній тарі, необхідно вживати заходів щодо попередження поштовхів і ударів.

24. Перед навантаженням або розвантаженням панелей, блоків та інших збірних залізобетонних конструкцій монтажні петлі необхідно оглянути, у разі необхідності очистити від старого розчину або бетону і виправити їх без пошкодження конструкції.

2.5. Вимоги до електрообладнання

1. Під час улаштування, розміщення та експлуатації електроустановок необхідно керуватися вимогами Правил безпечної експлуатації електроустановок, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 06.10.97 за № 257, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 13.01.98 за № 11/2451 (далі — НПАОП 40.1-1.01-97), ГОСТ 12.1.013-78, а також дотримуватись правил пожежної безпеки відповідно до вимог НАПБ А.01.001-04.

2. Експлуатація електричного обладнання повинна відповідати вимогам НПАОП 40.1-1.21-98.

3. Постійні та тимчасові електричні мережі на виробничій території повинні обслуговувати працівники, що мають групу з електробезпеки не менше третьої.

4. Монтаж тимчасових електромереж напругою до 1000 В, які забезпечують електроенергією об’єкти будівництва, повинен виконуватися ізольованими проводами або кабелями на опорах або конструкціях, які розраховані на механічну міцність під час прокладання по них проводів і кабелів, на висоті над рівнем землі або настилу не менше: 3,5 м — над проходами, 6,0 м — над проїздами, 2,5 м — над робочими місцями.