Для виправлення стропування вантаж необхідно опустити.

Для розвертання довгомірних та великовагових вантажів під час піднімання або переміщування їх необхідно застосовувати відтяжки-гачки відповідної довжини.

6.1.30. Усі вантажопідіймальні механізми, що перебувають в експлуатації, необхідно періодично оглядати та ремонтувати в терміни, передбачені системою планово-попереджувальних ремонтів, із записом результатів у "Журнал обліку та огляду такелажних засобів, механізмів та пристроїв" за формою, наведеною в додатку 5 до цих Правил.

Працівник, який відповідає за утримання вантажопідіймальних машин та механізмів у справному стані, зобов'язаний забезпечити своєчасне усунення виявлених несправностей.

6.2. Вимоги до лебідок та до виконання робіт з їхнім застосуванням

6.2.1. Місце установлення лебідок, спосіб закріплення їх, а також розміщення блоків повинні зазначатись в ППР і задовольняти вимогам ДНАОП 0.00-1.03-93 "Правила будови та безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів".

Місце установлення лебідок необхідно вибирати з дотриманням таких вимог:

- лебідка повинна бути поза зоною проведення робіт з піднімання та переміщування вантажів;

- місце установлення лебідки повинно забезпечувати працівникам, які обслуговують її, хороший нагляд за вантажем, що підлягає підніманню;

- повинні забезпечуватись необхідне закріплення каната та правильний його напрям. Канат, що йде до лебідки, не повинен перетинати дороги та проходи для людей. У разі, коли такий перетин неминучий, в місцях проходу або проїзду необхідно установлювати огородження із застережними знаками безпеки "Обережно! Небезпечна зона" та виставляти спостерігача.

У разі установлення лебідки в приміщенні її раму необхідно закріплювати сталевим канатом: або за колону будівлі, або за залізобетонний або металевий ригель перекриття будівлі, або за цегляну стіну. Діаметр та кількість віток каната повинні розраховуватись, виходячи з вантажопідйомності лебідки з коефіцієнтом запасу міцності не менше 6. Кінець обв'язувального каната необхідно закріплювати за допомогою затискачів, кількість яких визначається під час проектування, але їх повинно бути не менше трьох. Крок розміщення затискачів та довжина вільного кінця каната від останнього затискача повинні становити не менше шести діаметрів каната.

У разі установлення лебідок на землі вони повинні закріплюватись або за якір, або з упором та противагою.

Стійкість лебідки необхідно перевіряти розрахунком.

Забороняється приварювати раму лебідки.

6.2.2. Лебідки, що застосовуються для піднімання та опускання пересувних риштувань та колисок, повинні відповідати вимогам ДНАОП 0.00-1.03-93 "Правила будови та безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів". Вони повинні укріплюватись на фундаменті або на рамі лебідки повинен бути міцно закріплений до неї баласт — для забезпечення стійкості лебідки у разі подвійного робочого навантаження.

6.2.3. Забороняється, незалежно від місця установлення лебідки — в будівлі або поза нею, приварювати ручні важелеві лебідки до площадок обслуговування обладнання, а також закріплювати їх до трубопроводів та їхніх підвісок.

6.2.4. Не допускається виконувати роботи лебідками, під час огляду яких виявлено дефекти.

Повинні вилучатись з подальшої експлуатації та замінюватись справними такі деталі лебідок:

- чавунні барабани — за наявності тріщин або відбитих країв реборд. У сталевих барабанах допускається заварювати тріщини та вставляти відбиті частини реборд з відповідною розробкою кромок тріщин та місця вставлення цих частин;

- шестерні — за відсутності частини зубів (одного і більше) або за наявності тріщин у будь-якому місці (заварювання тріщин не допускається);

- шестерні лебідок з ручним приводом — у разі спрацювання зубів більше 20 % їхньої первісної товщини та шестерні лебідок з електричним приводом — у разі спрацювання зубів більше допустимого. Забороняється наварювати та заварювати зуби;

- деформовані корпуси ручних важільних лебідок, несправні запобіжні деталі, спрацьовані деталі, що труться, тягових механізмів (стискачі — жолобчасті пази та цапфи), а також деформовані фігурні вирізи серег та гаки;

- підшипники — за наявності тріщин або відбитих країв, а також втулки підшипників — за наявності в них прозіру більше — для лебідок

3 електричним приводом, а також спрацювання більше 2 % первісного діаметра — для лебідок з ручним приводом;

- зламані деталі гальма та деталі гальма лебідок з електричним приводом — за наявності в них розроблених отворів, що збільшують "мертвий" хід більше ніж на 10 %. Розмір "мертвого" ходу повинен перевірятись, якщо затиснені колодки;

- вали та осі лебідок з електричним приводом — за наявності в них розроблених шпоночних канавок, раковин, напливів, розшарування, тріщин, а також за наявності прозіру більше (після усунення задирок на шийках);

- вали лебідок з ручним приводом — у разі спрацювання шийок більше

4 % первісного діаметра, криволінійності — більше на довжини;

- храповики — за відсутності зубців або за наявності тріщин;

- собачки — за наявності вищерблених місць на їхній упорній частині;

- еластичні муфти — за наявності в них зламаних пальців, спрацьованого гальмового шківа та задирок на гальмовій поверхні;

- гальмові колодки — за наявності в них спрацьованих накладок більше ніж на 0,5 їхньої первісної товщини.

6.2.5. Перед введенням в експлуатацію, після капітального ремонту та періодично, через кожних 12 міс., лебідки повинні проходити технічне опосвідчення відповідно до вимог ДНАОП 0.00-1.03-93 "Правила будови та безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів".

Під час проведення технічного опосвідчення необхідно вимірювати опір ізоляції електрообладнання мегомметром на напругу 1000 В, який повинен бути не менше 0,5 МОм, а також необхідно перевіряти надійність заземлення корпусів.

Не допускається до подальшої експлуатації та підлягає висушуванню електрообладнання лебідок, що мають ізоляцію з опором менше 0,5 МОм.

6.2.6. Під час технічного опосвідчення випробування лебідок повинно проводитись на спеціальному випробному стенді, а за його відсутності — на рівній спеціально обладнаній площадці, що дозволяє прокрутити під навантаженням барабан лебідки не менше ніж на два оберти.

Випробні навантаження лебідок у цьому разі повинні відповідати навантаженням, зазначеним у пункті 6.1.7 цих Правил.

6.2.7. Не підлягають динамічному випробуванню тягові лебідки з ручним та електричним приводами.

6.2.8. Під час проведення статичного випробування лебідок з електричним та ручним приводами канат повинен бути на останньому шарі намотки. Для отримання діаметра барабана, що відповідає останньому шару намотки, допускається обкладання його дерев'яними брусками. Збільшений діаметр барабана повинен бути D+ — для лебідок з трьома шарами намотки і D+ — для лебідок з п'ятьма шарами.

Для випробування лебідки на барабані повинні бути залишені не менше п'яти витків закріпленого на ньому каната; решту каната необхідно розмотати та пропустити через відвідні блоки випробної схеми. Вільний кінець каната слід закріпити до випробного вантажу. Після цього вантаж необхідно підняти на висоту і витримати в такому положенні протягом 10 хв.

Статичне випробування лебідок можна проводити також за допомогою перевіреного справного динамометра, підтримуючи протягом 10 хв. відповідне постійне навантаження.

У разі випробування лебідки з ручним важільним приводом її можна підвішувати до триноги або до будь-якої іншої конструкції, що витримує подвійне навантаження лебідки.

Лебідка вважається такою, що витримала випробування, якщо випробний вантаж, залишений підвішеним, самочинно не опускається.

6.2.9. Статичне випробування лебідок, призначених для піднімання людей, повинно проводитись навантаженням, що в 1,5 рази перевищує вантажопідйомність лебідки.

6.2.10. Динамічне випробування лебідок полягає в повторних підніманнях та опусканнях випробного вантажу на висоту не менше . Таке випробування необхідно проводити не менше 6 разів. Піднімання вантажу необхідно проводити в першому положенні контролера.

Під час проведення випробувань вантаж, що піднімається, зупиняють і перевіряють відсутність самочинного його опускання. Надалі вантаж піднімають з того положення, в якому він був зупинений (не опускаючи його на землю).

Гальмову систему лебідки перевіряють зупиненням вантажу на опусканні. У лебідок з електричним приводом вантаж опускають як за допомогою електродвигуна, так і розгальмуванням барабана за умови вимкненого електродвигуна, перевіряючи під час проведення цієї операції надійність роботи гальм, відсутність нагрівання гальмових колодок вище 60°С та всіх підшипників вище 70°С, відсутність ненормального шуму в роботі зубчастих передач, підтікання та викидання мастила з підшипників та інших дефектів.

6.2.11. У разі виявлення дефектів під час проведення випробувань лебідок випробування необхідно провести знову після усунення цих дефектів.

Якщо під час проведення випробувань не виявлено несправностей, вважається, що лебідка витримала випробування.

6.2.12. Робота із застосуванням лебідок повинна виконуватись за умови:

- надійного закріплення лебідок на робочому місці,

- справності гальм,

- справності електропривода,

- наявності огородження привода,

- надійного закріплення каната на барабані та правильної о його намотування (без появи петель, послаблення каната тощо).

Керувати лебідкою вручну необхідно із застосуванням рукавиць. Ремонтувати або підтягувати послаблені з'єднання дозволяється тільки

після виведення лебідки з роботи.

6.2.13. Металеві частини лебідок необхідно заземлювати "під болт" — для лебідок з електричним приводом; для лебідок з ручним приводом таке заземлення всіх металевих частин необхідно виконувати у разі проведення робіт на повітряних лініях електропередавання, що перебувають під напругою.

Забороняється приварювати заземлення до рами лебідки.

6.2.14. Канат лебідки у разі правильного намотування повинен лягати на барабан рівними щільними рядами; відстань між верхнім шаром намотаного каната та зовнішнім діаметром реборди повинна бути не менша за два діаметри каната. У нижньому положенні вантажозахватного органа лебідки на барабані повинно залишатись не менше 1,5 витка каната, не враховуючи витків, що перебувають під затискним пристроєм

Для зменшення перекидального моменту, що діє на лебідку, канат повинен підходити до барабана знизу. Крім того, положення вітки каната, що набігає на барабан, повинно бути якомога близьким до горизонтального і не більше ніж на 2° відхилятись від площини, перпендикулярної до осі барабана. Для цього, за необхідності, на підходах до лебідки канат повинен пропускатись через один або кілька відвідних блоків. Відстань від осі барабана до відвідного блока, найближчого до лебідки, повинна бути не менше 20 довжин барабана.

6.2.15. У разі піднімання вантажів одночасно двома лебідками конструкції лебідок необхідно підбирати так, щоб швидкості намотування канатів на барабан були однаковими. Піднімати вантаж необхідно під наглядом працівника, який відповідає за безпечне виконання робіт з переміщування вантажів, та за наявності ППР.

6.2.16. Канати в місцях приєднання їх до колиски та барабана лебідки необхідно міцно закріплювати. Рух канатів під час піднімання та опускання колисок повинен бути вільний.

Не допускається тертя канатів по конструкціях, що виступають. Колиски, з яких робота не виконується, необхідно опустити на землю

6 2.17. Лебідки з ручним приводом повинні бути обладнані або безпечними рукоятками, що перебувають у зачепленні з приводним валом тільки за умови обертання їх у бік піднімання, або автоматично діючим вантажо-упорним гальмом, що унеможливлює самочинне опускання вантажу.

Лебідки, не обладнані автоматично діючим гальмом або безпечною рукояткою, дозволяється застосовувати тільки як тягові, що повинно зазначатись в паспорті лебідки.

Рукоятки лебідок з ручним приводом повинні бути обладнані втулками, що вільно обертаються.

6.2.18. У разі виконання робіт із застосуванням лебідок з ручним приводом кількість працівників, які обслуговують лебідку, необхідно визначати, керуючись конкретними умовами роботи та розрахунковим зусиллям, яке працівник, який виконує роботу із застосуванням лебідки, повинен прикладати до рукоятки.

.Зусилля, що прикладається до рукоятки одним працівником, не повинно перевищувати 120 Н (12 кгс); у разі короткочасної роботи дозволяється збільшувати зусилля до 200 Н (20 кгс).

6.2.19. Не дозволяється під час виконання робіт із застосуванням лебідок з ручним важільним приводом:

- перебувати в площині коливання важеля та під вантажем, який піднімають;

- застосовувати важіль, що має більшу довжину, ніж передбачено технічними даними лебідки;

- переводити важіль з одного крайнього положення в інше ривками. Під час виконання робіт вантаж, що переміщується, повинен надійно закріплюватись до гака. Рух рукоятки зворотного ходу повинен бути плавним, без ривків та заїдань; тяговий механізм та канат увесь час повинні бути на одній прямій.

6.2.20. Не дозволяється виконувати роботу із застосуванням важільних лебідок у разі просковзування каната під час змінювання напряму руху рукоятки прямого ходу, вільного проходження його в стискачах тягового механізму, а також у разі зрізування запобіжних штифтів або фіксаторів.

6.2.21. Змінювати хід з прямого на зворотний під час піднімання вантажу лебідками з електричним приводом необхідно тільки після зупинення лебідки, а під час підходу вантажу до крайніх положень — після уповільнення ходу.

У разі виявлення дефектів в електроприводі (сильне нагрівання електродвигуна, котушок електромагніту, резисторів, підшипників; сильне іскріння щіток електродвигуна або поява диму, запаху гару; відчутність дії струму у разі дотику до деталей лебідки тощо) необхідно негайно припинити роботу і від'єднати електродвигуни лебідки від мережі живлення.