5.3.14. Усі виробничі процеси, що пов'язані з приготуванням та використанням поверхнево-активних речовин (далі - ПАР), синтетичних і полімерних матеріалів, як правило, повинні бути механізовані. Роботи при несправному устаткуванні (порушення герметичності, підтікання компонентів та ін.) повинні бути припинені. При виконанні виробничих процесів робітники повинні бути забезпечені ЗІЗ: окулярами, рукавицями, спецвзуттям, спецодягом, протигазами. Ручне нанесення полімерних матеріалів допускається тільки при виконанні аварійних робіт.

5.3.15. Компоненти синтетичних та полімерних матеріалів повинні зберігатися на складі і доставлятися до місця використання в закритій тарі.

У виробках дозволяється зберігати компоненти синтетичних та полімерних матеріалів у кількості, необхідній для виконання разового завдання, на робочий день або зміну.

Залишки компонентів повинні зберігатися на поверхневому складі.

Кожна партія синтетичного і полімерного матеріалу повинна мати гігієнічний сертифікат відповідно до Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" та висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи про можливість застосування.

5.3.16. При нагнітанні синтетичних матеріалів у гірничий масив, хімічному анкеруванні шпури повинні мати надійну герметизацію. Робітники мають перебувати з повітряного боку за ходом вентиляційного струменя. Витягування гідрозатворів із шпурів допускається тільки після отвердіння синтетичного матеріалу. Розлиті розчини синтетичних матеріалів необхідно зібрати в тару, яка закривається, і доставити на поверхню для знешкодження.

При проведенні робіт з використанням синтетичних і полімерних матеріалів перебування сторонніх на дільниці заборонено.

5.3.17. Для зберігання хімічних речовин на шахтах повинні бути окремі складські приміщення, обладнані припливно-витяжною вентиляцією.

5.3.18. Миття тари (бочки та інші ємкості) з-під агресивних хімічних речовин має здійснюватися в окремому приміщенні, обладнаному припливно-витяжною і місцевою вентиляцією. Для очищення обладнання і миття тари слід застосовувати механічні, гідравлічні та інші засоби, які унеможливлюють безпосередній контакт працюючого з хімічними речовинами.

5.3.19. Конструкція індивідуального світильника, який видається кожному робітнику при спусканні в шахту, повинна забезпечувати достатню для роботи освітленість на протязі 10 годин і унеможливлювати витікання електроліту з попаданням його на одяг та шкіру робітника.

5.4. Розрізи

5.4.1. Проведення робіт з обладнання розрізів і утримання відкритих гірничих виробок повинно відповідати вимогам ДНАОП 1.2.90-1.01-94 "Правила безпеки при розробці родовищ корисних копалин відкритим способом".

5.4.2. При проектуванні, організації та здійсненні технологічних процесів добування вугілля відкритим способом повинні бути забезпечені:

комплексна механізація розкривних та добувних робіт з використанням гірничого обладнання, що повинно відповідати ергономічним та гігієнічним вимогам;

розташування основних робочих місць з урахуванням аеродинаміки переважних потоків повітря в розрізі;

комплексне знепилювання, що включає пилогасіння, пиловловлювання та утилізацію зібраного пилу;

запобігання забрудненню атмосферного повітря за межами санітарно-захисної зони;

додержання граничнодопустимого рівня дії шкідливих виробничих факторів.

5.4.3. Використання в розрізах машин з двигунами внутрішнього згорання без ефективних засобів нейтралізації та очищення вихлопних газів не припустиме. Нейтралізатори і засоби очищення повинні забезпечувати вміст шкідливих речовин у повітрі робочої зони на рівні, який не перевищує ГДК. Використання етильованого бензину виключається.

5.4.4. Буріння шпарин і шпурів повинно проводитись із сухим пиловловлюванням, з пилогасінням водою чи водяними розчинами ПАР.

5.4.5. При екскаваторних та навантажувальних роботах, що супроводжуються пиловиділенням, повинні застосовуватися зрошення або попереднє зволоження гірничої маси водою чи розчинами ПАР.

5.4.6. При виборі типу вибухових речовин (далі - ВР) слід віддавати перевагу тим, які не вміщують тринітротолуол, мають найменші токсичні властивості та утворюють найменшу кількість вибухових газів.

5.4.7. Зарядження та забиття шпурів, а також завантаження ВР у зарядні машини повинні бути механізованими. При роботі зарядних машин і механізмів застосовуються засоби пилогасіння та пиловловлювання. Обслуговуючий персонал забезпечується ЗІЗ.

5.4.8. Гірничі машини, які застосовуються на розрізах (далі - кар'єрні машини), повинні мати засклену кабіну і добрий огляд зони роботи їх виконавчих органів, навантажувального пристрою, транспортних засобів, у які навантажується вугілля. Для огляду перелічених об'єктів у темний час доби кабіни добувних та навантажувальних машин повинні мати джерела освітлення (фари, прожектори та ін.). Внутрішні поверхні кабін (стіни, підлога, стеля) названих машин повинні вкриватися малотеплопровідними і шумопоглинальними матеріалами. У кабінах кар'єрних машин повинен бути надлишковий тиск повітря для попередження попадання до них пилу.

Повітря, яке надходить у кабіну, необхідно очищати від шкідливих домішок. Зовні кабіна повинна бути покрита фарбами, які відсвічують сонячне проміння. Внутрішня її поверхня повинна фарбуватися в темно-сірі тони, від яких відпочивають очі машиніста і його помічника. Для зменшення дії відблисків світла на персонал кар'єрних машин на їх вікнах повинні встановлюватися світлофільтрувальні штори або затемнені шибки. У кабінах кар'єрних машин повинні бути опалювальна установка і кондиціонер.

Конструкція і місце встановлення вихлопної труби на тракторах, бульдозерах, екскаваторах повинні усувати попадання відпрацьованих газів у кабіну.

5.4.9. Для зменшення транспортно-технологічної вібрації в кабіні та на органах управління кар'єрних машин потрібні вібропокриття на важелях управління, на підлокітниках, оснащення крісел віброгасильними пристроями, справні амортизатори і точна установка кабіни на віброгасильних платформах.

5.4.10. У кабінах екскаваторів необхідно передбачати місце для шафки (столика, тумбочки) для зберігання і приймання їжі, для термоса, умивальника та аптечки.

5.4.11. Гірнича маса, яка навантажена в кузов самоскиду, вагон або на транспортерну стрічку, у теплий період року повинна зрошуватись. Факел зрошування повинен перекривати площу навантаження.

5.4.12. Для поліпшення повітрообміну в розрізах необхідно передбачувати спрямовувальні і захисні аеродинамічні засоби, які регулюють природні потоки повітря.

5.5. Збагачувальні і брикетні фабрики

5.5.1. Об'ємно-планувальні рішення, конструкція і розміщення на місцевості будівель вуглезбагачувальних та брикетних фабрик повинні передбачати автоматизацію і механізацію технологічних процесів та операцій, відповідність характеристик виробничого середовища санітарним нормам, допустиме функціональне напруження організму робітників при переміщенні у виробничих приміщеннях, конвеєрними галереями, тунелями, переходами.

5.5.2. Стіни та покрівля в приміщеннях дільниць, які характеризуються значним вологовиділенням, повинні надійно утеплюватися та унеможливлювати конденсацію вологи на їх поверхні в холодний період року.

5.5.3. Для усунення вологи та шкідливих речовин і для регулювання температури повітря в будинках вуглезбагачувальних фабрик повинні бути світлоаераційні ліхтарі з дистанційним відкриванням віконних фрамуг.

5.5.4. Технологія збагачування вугілля повинна передбачати використання:

безперервних та поточних виробництв;

дистанційного управління і контролю за ходом технологічних процесів;

мінімально можливої кількості місць перевантаження та зниження висоти перепадів сипучих матеріалів;

оптимальної щільності розташування обладнання;

ізоляції та герметизації обладнання, що пов'язані з виділенням у повітряне середовище виробничих приміщень пилу і парів шкідливих речовин.

5.5.5. Компонування обладнання на вуглезбагачувальних та вуглебрикетних фабриках повинно забезпечувати вільне переміщення людей у виробничих приміщеннях, візуальне спостереження за його роботою і доступність до всіх вузлів і блоків при ремонтних та монтажно-демонтажних роботах, знижувати утворення і розповсюдження шкідливих виробничих факторів у робочу зону.

Важке та вібрувальне обладнання слід розташовувати в окремих будинках. Його розташування на верхніх поверхах у багатоповерхових будинках забороняється.

5.5.6. Вуглезбагачувальні та брикетні фабрики з метою зниження фізичного напруження при переміщенні персоналу в межах робочої зони, розташованої на різних поверхах (відмітках), необхідно оснащувати ліфтами. Стаціонарні сходи в будинках фабрик повинні мати глибину приступок 0,3 м і висоту 0,17 м. Оптимальний кут нахилу сходових маршів повинен бути 30°, а пандусів - 12 - 15°. Граничний (крайній) кут нахилу пандусів має бути не більш 20°.

5.5.7. Підлога на вуглезбагачувальних і брикетних фабриках повинна бути водонепроникною, стійкою до хімічно активних речовин та мати схили в бік каналізаційних трапів для стоку шламових вод.

5.5.8. Подача реагентів до контактних чанів, флотаційних машин та інших агрегатів повинна здійснюватись у закритих комунікаціях і унеможливлювати розлив продуктів та контакт з ними працівників.

Працівники, що обслуговують обладнання з відкритою водною поверхнею, а також гідроциклони повинні бути захищені від бризок.

5.5.9. На вуглебрикетних фабриках повинні бути склади для зберігання зв'язувальних речовин. Для зберігання пеку повинні бути устатковані окремі приміщення, захищені від дії сонячних променів та вітру.

5.5.10. Для зливу флотареагентів, флокулянтів та ін. і промивки залізничних цистерн на території вуглебрикетної фабрики має бути виділений спеціальний майданчик з підведеними до нього трубопроводами для подачі гарячої води та пари, а також з очисними спорудами для приймання та повної очистки стічних вод.

5.5.11. Для боротьби з пилом повинен застосовуватися комплекс заходів, спрямований на зниження пилоутворення та пиловиділення. У цьому комплексі повинні бути передбачені найменш пиловий гідравлічний спосіб збагачення вугілля та локальні заходи боротьби з пилом на кожній дільниці, на кожному робочому місці, при виконанні всіх технологічних операцій, при роботі окремих видів обладнання або обладнання з груповим компонуванням, транспортних ліній, самотічного руху вугілля, на пересипах і в пунктах перевантаження та ін.

5.5.12. Дільниця підготовки та дозування пеку на вуглебрикетних фабриках повинна розташовуватися в окремому будинку (приміщенні) з потужною припливно-витяжною вентиляційною системою, обладнаною фільтрами для уловлювання пилу. Тонкий помел пеку повинен здійснюватися під укриттям для попередження пиловиділення. Завантаження пеку в дробильні та змішувальні установки має бути механізоване.

У приміщеннях дільниць підготовки пеку та його змішування з вугіллям потрібне систематичне вологе прибирання осілого пилу.

5.5.13. Для зниження рівня шуму на вуглезбагачувальних та вуглебрикетних фабриках повинні здійснюватися:

ретельне центрування обладнання;

звукоізоляція та винесення за межі будинку або в окреме приміщення обладнання, яке шумить;

установлення звукоізолюючих та звуковбирних кожухів та укриттів кабінного типу над обладнанням;

установлення прокладок із повсті та гуми в рознімних частинах магістралей або продуктопроводів і в місцях кріплення кожухів та укрить до обладнання;

усунення акустичного зв'язку різних або однотипних машин при їх монтажі на одному майданчику або на різних відмітках будинку фабрики;

установлення амортизаторів та прокладок під обладнання звукогасильних щитів та гасителів швидкості в гравітаційних течах;

футерування жолобів та лотків;

установлення глушителів шуму на вихлопі вакуумних насосів;

використання гумових сит струмного типу або сит з гумово-полімерним покриттям їх робочої поверхні та інш.

5.5.14. Постійні робочі місця для спостереження та дистанційного управління технологічними процесами розташовуються в кабінах, що забезпечують шумо- і віброізоляцію, підтримання допустимих параметрів мікроклімату, вмісту пилу і токсичних речовин у повітрі робочої зони.

5.5.15. У комплексі заходів боротьби з шумом повинні використовуватися звукоізольовані приміщення для відпочинку персоналу.

6. Ремонтні роботи

6.1. Капітальний та профілактичний ремонт шахтного обладнання повинен здійснюватися у ремонтно-механічних майстернях, цехах та заводах. Для цього на кожній шахті або групі шахт повинна бути майстерня для виконання планово-попереджувального ремонту вібронебезпечного інструмента і обладнання зі стендом віброакустичних вимірювань. Організація технологічних процесів повинна відповідати СП "Санитарные правила организации технологических процессов и гигиенические требования к производственному оборудованию".

6.2. Обладнання, що підлягає ремонту, перед початком робіт повинно бути очищене від вугільно-породного пилу і технологічних рідин і за наявності залишків шкідливих речовин - знешкоджене. Спосіб очистки обладнання повинен унеможливлювати дію шкідливих речовин на працівників.

6.3. Цехи, які призначені для ремонту обладнання, повинні оснащуватися засобами механізації (тельферами, підйомниками, лебідками та інш.), які полегшують працю при переміщенні вантажів масою понад 20 кг для чоловіків та 10 кг для жінок.

6.4. При виконанні поточного ремонту в умовах підземних виробок усі трудомісткі операції повинні бути механізовані.

6.5. Зварювальні роботи при ремонті обладнання, у тому числі в підземних виробках, повинні проводитися згідно з вимогами СП "Санитарные правила при сварке, наплавке и резке металлов".

6.6. На дільницях ремонту гідрокріплення та вибійного обладнання необхідно передбачати влаштування підлоги, яка не сорбує речовин зливу та забезпечує стік залишків емульсії і масел в збірні ємкості.