3.26 Лід час експлуатації електромеханічних візків

3.26.1 Перед виконанням робіт щодо переміщення вантажів електромеханічним візком необхідно виконати наступні вимоги:

перевірити справність шляхів пересування, тупиків, настилів, упорів, наявність габаритів на шляху пересування;

перевірити стан настилу на рамі візка, наявність та справність захисних щитків, наявність напису про вантажопідйомність візка;

перевірити справність пульту керування візка, біля кнопок повинен бути чіткий напис або знак, що вказує напрям руху візка. Якщо на пульту керування висить табличка "Не включати! Працюють люди!" до роботи на візку не приступати;

перевірити стан ізоляції шлангового електрокабелю живлення, звукової сигналізації, заземлення електроустановки візка, системи блокіровок;

одержати у майстра виробництва ключ-бирку візка; вставляти ключ в замок-вимикач необхідно безпосередньо перед початком роботи візком;

переконавшись, що на шляху пересування візка немає людей, включити візок та випробувати його на холостому ходу.

3.26.2 Підчас виконання роботи візком необхідно:

- вантаж на візок вкладати надійно, стійко, згідно технологічних карт;

- не допускати перебільшення габаритних розмірів платформи та перебільшення вантажопідіймальності візка;

- при вкладанні вантажу стояти збоку від напрямку руху візка;

- нестійкі вантажі кріпити спеціально призначеними для цього пристосуваннями;

- при перевезенні нестійких предметів встановлювати допоміжні упори;

- не допускати ударів візка в тупики та обмежувальні упори;

- в разі виявлення несправностей в роботі візка негайно припинити роботу, доповісти майстру виробництва, не поновлювати роботу до повної ліквідації несправностей;

- ключ-бирку держати при собі, не залишати в замку без нагляду.

3.26.3 Після закінчення роботи на візку по перевезенню вантажів необхідно поставити візок на місце стоянки, здати ключ-бирку оператору з записом в журнал видання ключа-бирки електромеханічного візка.

3.27 Під час проведення вантажно-розвантажувальних робіт

3.27.1. Під час виконання підкранових робіт необхідно використовувати тільки справні і випробувані чалкові і вантажозахватні пристрої з клеймом або биркою, на яких зазначена вантажопідйомність, дата випробування та номер. Використання випадкових пристосувань, ланцюгів і т. ін. не дозволяється.

3.27.2. Не дозволяється користуватися тарою (коробкою, контейнерами і т.ін.) без маркування її маси, при відсутності або ослабленні цапф, серег, а також талями, що мають зовнішні дефекти.

3.27.3. Перебування людей у зоні дії вантажопідіймальних механізмів не дозволяється.

3.27.4. При стропуванні вантажу чалковими пристосуваннями потрібно переконатися в надійному закріпленні їх на гаку крана.

3.27.5 Обв'язувати і зачеплювати вантаж необхідно чалковими пристосуваннями, які відповідають масі вантажу, що підіймається, з дотриманням схем стропування.

3.27.6. При обв’язуванні вантажу чалкові канати або ланцюги повинні накладатися без вузлів, петель, перекручувань.

3.27.7. Для зачіплювання вантажу необхідно використовувати канати І ланцюги з довжиною, що забезпечує кут нахилу між вітками не більш як 90°

3.27.8 Невикористані для зачіплення вантажів кінці канатів І ланцюгів необхідно закріпити.

3.27.9 Перед поданням сигналу на підйом вантажу необхідно:

- перевірити, що на вантажі, який підіймається, немає незакріплених деталей та інструменту;

- переконатися, що вантаж не може під час підйому зачепитися, а також втому, що він незатиснений.

3.27.10 Під час піднімання вантажу він повинен бути попередньо піднятий на висоту не більш як 200-300 мм для перевірки правильності стропування і надійності дії гальма.

3.27.11 Розворот вантажу при переміщенні його магнітною шайбою необхідно робити сухою дерев'яною палицею, а під час проведення робіт у вологих місцях надягати гумові рукавиці.

3.27.12 Для безпечного виконання робіт не дозволяється:

проводити стропування (зачеплення) вантажів, на які відсутні схеми стропування (зачеплення), вантажів, маса яких перевищує вантажопідіймальність крана, тельфера, чалкових пристосувань без бирок, а також вантажів, засипаних, завалених, примерзлих, закріплених болтами або зварюванням І тих, що знаходяться в нестійкому положенні;

переміщати вантаж в тарі, заповненій вище її бортів (висота наповнення повинна бути на 100 мм нижче країв її бортів);

користуватися для закріплення ланцюга і троса прутками, болтами і т. інше.;

поправляти ударами молотка, лома та іншими предметами чалкові канати і ланцюги на вантажі, що підіймається;

утримувати, чалкові І вантажозахватні пристрої, що зісковзують при підйомі вантажу. При виявленні зісковзування негайно дати сигнал про опускання вантажу;

знаходитися під час підіймання вантажу, а також на тому, що переміщається;

знаходитися під час підіймання вантажу в безпосередній близькості між вантажем і стінкою, колоною або устаткуванням;

відтягати вантаж і тримати ланцюги, канати, гаки під час підіймання, переміщення або відпускання вантажу, контейнерів, коробок і т.ін.;

підкладати підкладки рукою під висячий вантаж;

піднімати і перевозити вогненебезпечні матеріали, кисневі балони без спеціально пристосованих для цих цілей контейнерів;

кантувати коробки з відтягненням;

піднімати вантаж, при косому натязі троса, каната;

вивантажувати і складати вантажі в межах габариту шляхів або на проході;

під час навантаження в автомашини переміщати вантаж над кабіною, а також знаходитися в кузові при навантаженні та розвантаженні автомашини;

підніматися на крани і підкранові колії.

3.27.13 Чалкові пристосування можна знімати з гака, що знаходиться на висоті не більш як 0,2 м від підлоги чи помосту.

3.27.14. При використанні електромостового крана під час перевалок, ремонтів, ліквідації неполадків, команда машиністу крана подасться однією особою.

3.27.15. Піднімання забурених розкотів проводиться ланцюгами після порізки затиснутих кінців.

3.27.16. При зніманні короткого прокату з обводної лінії необхідно користуватися справними кліщами або ланцюжком з гаком.

3.27.17. Холодні розкоти дозволяється перевозити кліщами, заздалегідь порізавши їх довжиною до 2-х метрів.

3.27.18. Строповка недокатів кліщами повинна проводитися захопленням за середину.

3.27.19. Знімання короткого прокату виконувати при виключених роликах, при цьому ставати на рольганг не дозволяється.

3.28 Газобезпека

3.28.1. Вальцювальник зобов'язаний знати, що природний газ - без кольору, без запаху, невидимий і не містить отруйних речовин, однак при високих концентраціях діє задушливо на організм людини. Для визначення наявності природного газу в повітрі робочих приміщень до нього домішують речовину, що легко випаровується, рідина (етилмеркаптан), яка має неприємний запах. Наявність від 5 до 15% природного газу в суміші з повітрям вибухонебезпечно. Така суміш займається від незначних джерел вогню.

3.28.2. Гранично допустима концентрація природного газу в повітрі робочих приміщень складає 0,4% в об'ємі за метаном. Місця, де можливе виділення природного газу, відносяться до 1У групи газонебезпечних місць.

3.28.3 Всі входи в газонебезпечні місця повинні бути закриті дверми із замками. На дверях вивішують попереджувальні плакати «Газонебезпечно!».

3.28.4 Проведення вогневих робіт, а також паління і використання відкритого вогню поблизу газопроводів І шланг із включеним газом не дозволяється.

3.28.5 Обдувати природним газом спецодяг не дозволяється.

3.28.6 Не допускається перебування людей біля повітронагрівачів, газопроводів, перекидних клапанів та інших пристроїв, де можливе виділення газу.

3.29 Електробезпека

3.29.1. Вальцювальник повинен пам'ятати, що приводи механізмів, які обслуговуються живляться напругою 380 В. Напруга понад 42 В небезпечна для життя, особливо в умовах підвищеної вологості, запиленості, в приміщеннях з металевою підлогою.

3.29.2. Торкатися руками до струмопровідних предметів, до оголених електропроводів, тролей не дозволяється.

3.29.3. Вальцювальнику не дозволяється брати участь у будь-яких ремонтах електроустаткування, ліній електропередач, вставляти І виймати запобіжники, користуватися несправними рубильниками й автоматами, робити заміну перегорілих ламп освітлення І сигналізації.

3.29.4. Входити в камери трансформаторів, заходити за огорожі електроустаткування, у приміщення щитів напруги 220-380 В вальцювальнику не дозволяється.

3.29.5. Про всі намічені несправності електроустаткування необхідно негайно доповідати майстрові або черговому електрикові.

3.29.6. Рубильники, пульти і шафи керування та інші електричні апарати повинні бути завжди закриті.

3.29.7. Всі механізми з електроприводом повинні мати заземлення.

3.29.8 Поливати водою електричний кабель, електродвигуни та інше електроустаткування не дозволяється.

3.30 Пожежна безпека

3.30.1 Вальцювальники зобов'язані знати і дотримуватися правил пожежної безпеки.

3.30.2 При виявленні пожежі або її ознак ( поява диму) необхідно негайно повідомити про це в пожежну охорону пожежною сигналізацію, встановленою на підприємстві, або телефоном. До прибуття пожежної охорони необхідно негайно приступити до ліквідації пожежі наявними в цеху засобами.

3.30.3 Основними засобами гасіння с вода, пара підтиском, вогнегасники, сухий пісок, азбестові штори і т. інше.

3.30.4 Вуглекислотні ручні вогнегасники марок ОУ-1, ОУ-5, ОУ-6 можуть бути застосовані для гасіння майже всіх видів твердих і рідких горючих речовин, у тому числі й електроустановок. Для гасіння невеликих загорянь горючих і тліючих матеріалів можуть застосовуватися пінні вогнегасники марок ОП-5. Застосовувати вогнегасники ОП-5 для гасіння електроустановок, що знаходяться під напругою, І речовин, котрі займаються при попаданні на них води (карбід кальцію, калій, натрій) не дозволяється.

3.31 Порядок повідомлення адміністрації про випадки травмування або раптових захворювань, факти порушення технологічного процесу й інших небезпечних і шкідливих виробничих факторів, що загрожують життю і здоров'ю працівників

3.31.1. Про кожен нещасний випадок на виробництві потерпілий або очевидець нещасного випадку повинен негайно повідомити безпосередньому керівникові або Іншій посадовій особі.

3.31.2. При одержанні травми і за необхідності відвідування медпункту вальцювальник повинен одержати письмове направлення у майстра.

3.31.3. При одержанні звільнення від роботи або лікарняного листа необхідно повідомити про це майстрові.

3.31.4 При виникненні під час роботи непередбачених небезпечних ситуацій необхідно припинити виконання робіт, прийняти по можливості самостійні рішення І вжити заходів щодо забезпечення безпеки та відновлення нормальної роботи, негайно повідомити майстра.

4 Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. Здати змінникові робоче місце чистим, устаткування І механізми в справному стані. Інструмент та чалкові пристрої прибрати в спеціально відведене місце.

4.2. Ознайомити змінника з ходом роботи у своїй зміні, неполадками, що мали місце, розпорядженнями по роботі, що надійшли.

4.3. Доповісти майстрові про здачу зміни і зробити запису журналі здачІ-приймання зміни.

4.4. Згідно встановленого маршруту направитися в АБК, прийняти душ та переодягнутися.

5 Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. Вальцювальник повинен знати план ліквідації аварій в частині, яка відноситься до місця його роботи.

5.2. Вальцювальник повинен знати причини, що можуть призвести до аварійних ситуацій при роботі на стані і вміти їх ліквідувати.

5.3. 3 появою передаварійної ситуації вальцювальник повинен вжити необхідні заходи, щодо їх ліквідації, і повідомити про це майстра.

5.4. Вальцювальник повинен вміти користуватися засобами пожежегасіння (пісок, вогнегасники та Інші первинні заходи).

5.5 Ознаками аварійної ситуації є:

- поява запахів газу, горілої Ізоляції, а також диму на робочих дільницях;

поява сторонніх шумів під час роботи технологічного устаткування газо- та паропроводів, систем подання кисню та стиснутого повітря;

- Іскріння електропроводки кабелю, електродвигунів, а також інші ознаки несправностей електрообладнання;

- різке падіння або повна відсутність тиску в водопроводах, газо- та паропроводах, системах подання кисню та стиснутого повітря;

- спрацювання аварійної сигналізації.

5.6 При загорянні електропроводки, електроприладів, електрообладнання їх необхідно:

відключити від мережі;

гасити піском або порошковими вогнегасниками.

5.7. При загорянні пально-мастильних речовин гасити полум'я водою не дозволяється. Для цього необхідно використовувати землю, пісок, вогнегасники.

5.8. ДІЇ вальцювальника у випадку аварії в газовому господарстві в зв'язку з пошкодженням газопроводів, колектора, коробок газових рекуператорів, дроселей на газозмішувальній станції, цехової засувки, газозапірної арматури, а також пропускання газу у великій кількості і т. ін. такі:

негайно доповісти старшому майстру зміни про аварію;

визвати телефоном 04 газорятувальну службу;

вивести людей із загазованої зони;

призупинити технологічний процес;

в разі необхідності викликати змінних інженерів кисневого цеху, пожежну охорону, медичну службу;

надати першу допомогу постраждалим.

5.9 В разі затоплення відстойників.

При затопленні відстійників окапини насосної станції стана, їх відсіків або пориву всмоктувальних трубопроводів вальцювальник повинен:

повідомити по гучномовному зв'язку про затоплення відстійника, викликати чергового водопроводника, електромонтера, доповісти майстрові виробництва;

закрити вентилі та засувки системи гарячого та холодного водопостачання, які закріплені за дільницею;

призупинити технологічний процес;

аварійні роботи виконувати за затвердженим планом ліквідації аварій разом з черговими слюсарями та електромонтерами під керівництвом майстра виробництва додержуючись вимог правил з охорони праці, биркової системи;

надати першу допомогу постраждалим.